Bileziklerim

Borç ne kadar anlamadım?
30 binse 15bin siz,15bin onlar verir kapanır mevzu.
Ama bilezik verirsiniz ama eşiniz kredi cekip kapatır orası size kalmış ama eşinizin teyzesinin oğlu karar vermesin buna,eşiniz bir zahmet size sorsun yani.
Yada sadece onun ailesinin yaptığı 3 bileziği verirsiniz kalanına eşiniz kredi ceker kapatır tamamını vermek istemiyorsanız bu da bir çözüm.
Ha bu kadar borca girilen bir işin getirisi iyi olmuyorsa,zarar edeceğinizi düşünüyorsanız vermeyebilirsiniz pek ala.

Ya bu bilezikler kadına yapılmıyor mu sizin bileziğinizden millete ne size sordular mı en çok kızdığım şey zaten borçlu dükkan üzerinize alıp napacaksiniz acaba ilk defa böyle birşey duydum bana göre ortak iş yurumez.Ayrica giden bir daha gelmiyor sözüne de katılmıyorum bende en az 10000 değerinde bilezik bozdurdum evlenince yatırım amaçlı ve uc daireli ev aldik ve kiraya verdik eşim su an aynı değerde bilezik yaptı devamını da yapmak istiyor yine yatırım yapmak için eşiniz yaparım ben sana ilerde derse ve sözünü tutan biri ise yapar

Son düzenleme:
Ya bu bilezikler kadına yapılmıyor mu sizin bileziğinizden millete ne size sordular mı en çok kızdığım şey zaten borçlu dükkan üzerinize alıp napacaksiniz acaba ilk defa böyle birşey duydum bana göre ortak iş yurumez

O kadar cok yapilir ki Türkiyede. Bize dünyanin kira borcusu olan adam dükkani oglunun üstüne gecirdi ondan para alabilmiyelim diye. Yani burdaki dede icin söylemiyorum. Ama öyle vakalar cok

Bir beyaz eşya markasının bayisi mi?
Bu borç nasıl olmuş dükkan iyi iş yapmıyor mu?
Resmiyette eşinizle kuzeni yarıyarıya ortak mı?
Yani bilezik bozdurmaya değer mi değmez mi o kısmı anlamamız lazım önce.

Dükkanı devraldıysanız üstlerine yapıldıysa ve borç varsa tabii ki ortak ödenecek borç bir şekilde. Bilezikleri kim yaptıysa yaptı yok onun eşinin ailesi yapmış o bilezikleri satacakmış ama siz ailenizin verdiklerini de satacakmışsınız falan. Herkes eşit para verecekse yapacak birşey yok bu aşamada iş için sonuçta ve sadece 3 bilezik mi var para yok mu takılan düğünde mesela harcama yapmıyorum diyorsunuz. Onlar ne kadar koyuyorsa sizde koyacaksınız onun da eşi bileziklerini satıyor sonuç olarak

Canım kendi evliliğim için konuşuyorum.. düğünde ve nişanda bizzat bana takılan takılar sadece benimmiş. Kızın garanti parası oluyormuş o para. Mesela biz ev için altınları bozduracaktık eşim 2 ye ayırdı altınları(bilezikler, ailesinin ve ailemin taktığı bir şeyler) . Şaşırdım napıyorsun dedim. Bunlar senin senden Rıza almadan bozdurmak günah dedi. Neyse ben şaşırdım hiç umurumda değildi.

İyi düşün eşinle de iyice konuş. Enayi yerine konmayın..

Hiç güven vermedi konu bana
bilezıklerın tümü senin:KK66: eşinin ailesinin taktığıda:KK66:

bilezıklerın tümü senin:KK66: eşinin ailesinin taktığıda:KK66:

Bilezikler + bileklikler + 8 tane büyük altın takılmıştı onlar benimmiş. bence bu işler eşin tavrına tutumuna bağlı gelişiyor. Eşim direk alsaydı bozdurmaya kalksaydı gıcık olurdum. Benim umrumda olmamasına rağmen gelip onlara senden izinsiz dokunamam günsh olur deyince bravo ddim hoşuma gitti. Erkek dediğin karısının maaşına ve biriktirdiğine dokunmayacak. Kadın zaten evine biriktirir..

Ailenin taktigini verme onların taktigini ver verecksende ailen belki zor aldı onları nie senden önce yapılan borca Gitsin ki ay gıcık oldum bence asla verme yazık digerlerini verirsende borç olarak ver allah katında hakkın olduğunu da belirt

Arkadaşlar size bi konuda danışmak istiyorum eşimin dedesinin devrettiği, teyzesinin oğluyla eşimin ortak bir beyaz eşya dükkanı var. Dedesi bazı sebeplerden dolayı dükkanı bunlara devretmek zorunda kaldı açıkcası. Biz evlenmeden önce yine dükkanda çalışıyorlardı fakat dükkan üzerlerinde değildi dükkan. Şuan çok borçları var teyzesi ve eşi 30 bin para verileceklermiş borç kapansın diye. Bide dün toplanıp konuşmuşlar teyzesinin oğlunun eşi ve benim bileziklerimi alıp borcu yatırıcaklarmış ama onun 5 bileziği var 20 bin ediyor ve o bileziği teyzesinin oğlunun annesiyle babası yaptı ama benim eşimin ailesi bana 3 bilezik yaptı kalanını ailem ve düğünde takılanlarla yaptık birazda borca girdik ben evlendiğimden beri kıyafet alışverişi bile yapmadım çok dikkatli harcıyorum sizce bileziklerimi vermeli miyim ?

Hayır

Dükkan ortak olduğuna göre borç da ortak... Aynı miktarda para koymanız gerekir... Evliliklerde sen ben yapılmasını dogru bulmuyorum. Günah denilen kısım mihriniz olan kısım... Ben verdim ev alırken... bilezik duracagina peşinat yaptık ev sahibi olduk çok şükür...

Bazı yorumları hayretlerle okudum. Meselâ "Asla verme, giden gelmiyor, sana mı sordular" gibi yorumları.
Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla;
Bu dükkanı dede iki torununa mı bıraktı? Evet.
Birine daha fazla birine daha mı az hisse verdi?
Hayır.
Dükkandan edilen kâr eşit mi paylaşılıyor?
Evet.
Ee kusura bakmayın ama sizin "ben bileziklerimi vermeli miyim?" diye sormanız bile abes. Bir düşünün; aynı şey size karşı yapılmış olsa, siz eşinizin ortaklı ekmek teknesinin borcunu ödemek için maddi fedakârlık yapsanız, eşinizin ortağı da hiç fedakarlık yapmasa ya da sizin yaptığınızdan daha az fedakârlık yapsa hiç mi zorunuza gitmeyecek, kendinizi enayi yerine konmuş hissetmeyeceksiniz? Ben olacak olanı söyleyeyim; öyle bir şey olsaydı ve siz gelip burada dertlenseydiniz burası; "öyle şey mi olur? Siz enayi mısınız? Kullanılıyorsunuz" nidalarıyla yıkılırdı.
Matematiği gayet basit ve aşikâr. Bu borcu ödemek için kuzeninizin bulduğu parayı nereden bulduğu eşinizi, eşinizin bulduğu parayı nereden bulduğu da kuzeninizi hiç ilgilendirmez. Yani borç ödensin diye vereceğiniz paralar için kuzeninize ailesinin yardım etmesi, sizin eşinizin ailesinin size yardım etmemesi bu iş için tamamen teferruat, gereksiz detaylar. Yalnızca verilen para -bence ve eminim ki bir çok kişiye göre de öyle-kuruşu kuruşuna eşit olmalı.
Ha! Siz "benim için kul hakkı önemli değil, eşimin eve ekmek getirdiği dükkân, o dükkândaki ağız tadı önemli değil. Nereden para kazanırsa kazansın, bir şekilde bu eve para getirmeye mecbur, ben onun için rahatımı kaçıramam diyorsanız" (ki ben öyle demediğinizi düşünüyorum) orasını ben bilemem.
Umarım doğru olanı yaparsınız, dilerim hakkınızda hayırlısı olsun.

Bazı yorumları hayretlerle okudum. Meselâ "Asla verme, giden gelmiyor, sana mı sordular" gibi yorumları.
Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla;
Bu dükkanı dede iki torununa mı bıraktı? Evet.
Birine daha fazla birine daha mı az hisse verdi?
Hayır.
Dükkandan edilen kâr eşit mi paylaşılıyor?
Evet.
Ee kusura bakmayın ama sizin "ben bileziklerimi vermeli miyim?" diye sormanız bile abes. Bir düşünün; aynı şey size karşı yapılmış olsa, siz eşinizin ortaklı ekmek teknesinin borcunu ödemek için maddi fedakârlık yapsanız, eşinizin ortağı da hiç fedakarlık yapmasa ya da sizin yaptığınızdan daha az fedakârlık yapsa hiç mi zorunuza gitmeyecek, kendinizi enayi yerine konmuş hissetmeyeceksiniz? Ben olacak olanı söyleyeyim; öyle bir şey olsaydı ve siz gelip burada dertlenseydiniz burası; "öyle şey mi olur? Siz enayi mısınız? Kullanılıyorsunuz" nidalarıyla yıkılırdı.
Matematiği gayet basit ve aşikâr. Bu borcu ödemek için kuzeninizin bulduğu parayı nereden bulduğu eşinizi, eşinizin bulduğu parayı nereden bulduğu da kuzeninizi hiç ilgilendirmez. Yani borç ödensin diye vereceğiniz paralar için kuzeninize ailesinin yardım etmesi, sizin eşinizin ailesinin size yardım etmemesi bu iş için tamamen teferruat, gereksiz detaylar. Yalnızca verilen para -bence ve eminim ki bir çok kişiye göre de öyle-kuruşu kuruşuna eşit olmalı.
Ha! Siz "benim için kul hakkı önemli değil, eşimin eve ekmek getirdiği dükkân, o dükkândaki ağız tadı önemli değil. Nereden para kazanırsa kazansın, bir şekilde bu eve para getirmeye mecbur, ben onun için rahatımı kaçıramam diyorsanız" (ki ben öyle demediğinizi düşünüyorum) orasını ben bilemem.
Umarım doğru olanı yaparsınız, dilerim hakkınızda hayırlısı olsun.
Iyide kadincagiz vermem demiyor ki bana takilanlari veririm ancak ailemin Hediyelerini vermem diyor yaşamış biri olarak haklı diyorum!

Arkadaşlar size bi konuda danışmak istiyorum eşimin dedesinin devrettiği, teyzesinin oğluyla eşimin ortak bir beyaz eşya dükkanı var. Dedesi bazı sebeplerden dolayı dükkanı bunlara devretmek zorunda kaldı açıkcası. Biz evlenmeden önce yine dükkanda çalışıyorlardı fakat dükkan üzerlerinde değildi dükkan. Şuan çok borçları var teyzesi ve eşi 30 bin para verileceklermiş borç kapansın diye. Bide dün toplanıp konuşmuşlar teyzesinin oğlunun eşi ve benim bileziklerimi alıp borcu yatırıcaklarmış ama onun 5 bileziği var 20 bin ediyor ve o bileziği teyzesinin oğlunun annesiyle babası yaptı ama benim eşimin ailesi bana 3 bilezik yaptı kalanını ailem ve düğünde takılanlarla yaptık birazda borca girdik ben evlendiğimden beri kıyafet alışverişi bile yapmadım çok dikkatli harcıyorum sizce bileziklerimi vermeli miyim ?
Eğer ortamsanız borç da ortak. Onlar ne kadar ödüyorsa siz de ödeyeceksiniz. Ama size sormadan sizin bileziklerin pazarlığını yapmak çok ayıp. dükkan ortaklığı sadece eşinizin üzerineyse yani anne babalar bu işe dahil değilse bileziği kimin taktiğinin bir önemi yok. Nihayetinde dükkan da sizin. Ama dükkan sadece kağıt üzerind e sizinse iş değişir tabi.

Iyide kadincagiz vermem demiyor ki bana takilanlari veririm ancak ailemin Hediyelerini vermem diyor yaşamış biri olarak haklı diyorum!
iyi de biz de diyoruz ki bunlar teferruat... Dükkan ortak borç da ortak olmak zorunda... Aynı miktarda para konur,konu sahibi ister bilezik verir ister eşi borç bulur... Bu kısmı konu sahibi ve eşinin bileceği iş... Ama dükkana konulan para eşit olmak zorunda...

Yalnız karşı taraf toplamda 50 bin tl koyuyor ortaya. Çünkü anne baba da maddi katkı sağlayacakmış.

Sizin vereceğiniz altınlar 50 bin yapar mı?

Eğer sadece 20 bin verecekseniz, ortaklıkta eşit kar dağılımı olmaz.

Ne ka ekmek, o ka köfte.

X