Bileziklerim hiç takılmamış olacakmış

ooo öyle kv de iyiymiş. genelde oğluşları rahat etsin diye harcarlar elin kızını :) helal olsun ona.
valla erkekte kabahatli ama direnmeyen kadın da kabahatli.

Bence o para dükkanın babasının olan kısmının gelirinden karşılansa daha mantıklı niye onların giderinden karşılansın.
Birde kayın daha akıllı kendine iş kurmuş aile destek vermiştir. konu sahibinin ise bir dükkanı bile olmayacak üstüne bilezikler gidiyor. Bu zamana kadar kayna da bakmışlar. onca yıl emek verdikleri dükkanın yarısı birikimler ve altın gidiyor bana adaletli gelmedi. Daha çok kullanabildikleri çocuğu kullanıyorlar gibi geldi.

Gıcık oldum kaynananıza arkadan iş yapmaya çalışmış, neyse ki çözümü kolay.

Taktiği şu: Kendisi hiç para vermeden başkasını (sizi) öne sürerek sanki cömertmiş gibi davranacak (dikkat edin kendisi bilezik vermiyor) , adı bilezik parasını verdirdim olacak. Sizin bilezikler de yok(?) sayıldığı için kıymeti bilinmeyecek. Hayır derseniz kendisi tek kuruş vermediği halde sizi paragözlükle suçlayacak.
Kazan kazan taktiği.

Çözümü ise şu: Kayna eşiniz diyecek ki bizim bilezikler konusunda haberimiz yok, annem niye öyle dedi bilmiyorum. Biz o bilezikleri ayrı tutalım zaten çok ilerinin hesabı. Sen hayır istemem diyorsun ama biz düğün sonrası güzel bir altın takmayı düşünmüştük zaten. Hiç olmadı yatırım hesabına koyup ileride değerlendirirsiniz, çocuk ya da ev hediyesi olarak verelim elinizde hazır nakitiniz olsun.

Eşiniz de annesiyle biraz sert konuşsun, bize sormadan nasıl böyle dersin kardeşimle aramızı yok yere mi bozmaya çalışıyorsun desin. Böyle diyemiyorsa bu teklifi yapmadan önce keşke bize sorulsaydı desin. Eğer istiyorsan bilezik karşılığı payımızı verebiliriz de desin.

Vallahi gıcık oldum kaynanaya buradan, böyle tipler kardeş kavgası çıkarır, mikser gibi karıştırıyor ortalığı.

İyi de dükkân işin aslında babanın
Çocuğu büyüyünce yanına gelmiş
Ben öyle anladım yani
İki yabancı arasında gelirleri orana göre ayırmak oluyor da baba oğul arasında ayırdıklarını da sanmıyorum
Ha ayırsalardı ne güzel olurdu
Hiç kimin parasından ne olacak derdi olmazdı
Ama Türkiyede pek işler öyle yürümüyor malum

Çalışsın veya çalışmasın babasından kaynaklı kaynın da hak olarak bakarsak düğün masraflarının karşılanmasını istemesi hakkı
Insan çalışan çocuğunu tutup çalışmayanı atamıyor hayatından
Bi de daha kötü versiyonları da var ki hem hala çalışmayıp hem dükkan gelirinden geçinmek isteyenler
Bu en azından iyi kötü yolunu ayırmış
O durumda daha çok giderleri olacak bilezikle alacaklarından
Kaynı dükkânı krediyle açmış
Nasıl kredi verilmiş onu da anlamadım
Düğün, eşya, altın en az 150 bin tutacaktır zaten

İlerisi için belki en azından miras halinde yüzdelik kime ne kadar düşeceğini ayarlamasını isteyebilirler babalarından ama

O altınlar mihirinse eğer eşinle konuş hakkına girmesinler. Dinen münasip değil gelinin elinden mihiri almak onun iradesi tamamen sendedir gerekirse müftülüğe gidip danışsınlar kul hakkıdır bu. Emanet verildiysede yine konuş sakince kaynın isterse tek başına yatlar katlar alsın hanımına 100 bilezik yapsın o onu bağlar sana vaktiyle ne söz verildiyse o sözün arkasında durmaları lazım. Sana nişanlıyken kızım kaynının gelecekdeki durumuna göre belki bileziği senden geri alabiliriz demediler dimi sonuçta

Olay gelin olmanız ya da bilezik olması da değil.
Eşinizle kaynınız arasında devamlı para alışverişi var.

Eşiniz borç verir, üç gün sonra kaynana “amam onu da yok sayıverelim” der, araba ödünç verirsiniz hediye edin der.

Böyle başkasının parası öne sürüp cömert(?!) davranan tipler aile kavgası çıkartır, eşiniz kaynınızla arasını bozmak istemiyorsa acilen annesini uyarmalı.

Bu noktada o bilezikleri veremezsiniz, verirseniz kaynananız bunu zayıflık olarak görecek ve eşinizin parasını da bağışlamaya çalışacak. Aman dikkat.

Bence de kaynı düğün masraflarını isteyebilir ama burda eşin vermiş olduğu emek var o dükkana şimdi bu adam yıllarca o işin başında durmuş olacak kardeşi gelip yarısını zaten alacak. O zaman konu sahibi neden kendi hissesi için para veriyor. Adam çalışması karşısında evet bir gelir elde ediyor ama sonunda yine paylaşılacak .

Ortalığı karıştırmış gibi olmayımm da ben derdim ki bizim de birikimlerimizi verin destek olun iş açacağız. Madem öyle babaları yalnız baksın dükkana konu sahibinin de iş yeri olsun

eğer kayın biz her şeyi kendimiz yapacağız demezse her şey dükkandaki gelirden karşılanacaksa, siz daha çok masrafa gireceksiniz eviydi, eşyasıydı, düğünüydü, takısıydı daha çok masraf olacak -sizin gelir etkileniyorsa-
dükkan ileride eşiniz ve kayına ortak bölünecekse düğün için dükkandan almadığı parayı dükkana sağlamış gibi oluyor.
ama yok kayınpederin zaten dükkan dışında kenarda kaynının düğünü için ayırdığı para varsa ve kayın onu istemiyorsa, gelir de zaten etkilenmeyecekse biraz haksızlık olmuş oluyor. fakat sen kendi ekmek kazandığın yer için zor durumdayken gözün kapalı verdiysen kazandığına da sayabilirsin.
kafam allak bullak oldu

Yarısını almamaları için babayla konuşup yüzdeleri herkes hayattayken ayırmalarını istesinler diyorum işte

Ama şu an bilezikleri geri isterlerse bence daha zararda çıkacaklar dükkanın geliri açısından
Düğün dediğimiz totalde 150-200 bini bulan bi gider sonuçta
Konu sahibinin altınlarının karşılığı kadar diğer geline de altın takmak isteyecekler üstelik

Dükkanın gelirini hesaplamayan bir ben niyim?
Başkasının paramı bana sormadan sağa sola dağıtması noktasında kilitlendim kaldım, dükkan geliri bence hiç önemli değil.

Kaynananın teklifini devreden çıkartın da kayna itiraz etse de ayrıca para verirsiniz olmadı bebeği olursa yatırım hesabı falan der yine verirsiniz para vermek işin kolay kısmı. Dükkan için de önceden nasıl anlaşıldıysa öyle devam eder.

Evlenecek olan kaynınızın düğün,eşya altın masrafı sizin sıkıntınız değil ki çözümü sizin verdiğiniz altınlarınızı yok saymakta buluyorlar.Eşinizin ailesine sizin söyleyeceğiniz "dükkanınız için verdiğim altınlar benim altınlarım.Dükkan ortaklığınıza karışamam sonuçta baba ile oğul arasındaki meseleler..ama ben altınlarımı alırım" Sonuçta eşinizin hissesi dışında size de ayrı hisse verilmiyor dükkandan neden siz altınlarınızı veriyorsunuz ki?!

Size takılan bileziği size ait olmayan bir iş için neden kullandırdınız ki? Dükkan 3 ortaklıymış üstelik. Geri de vermemişler artık geçmiş olsun.

düğünde takılan altınlar kadının şahsi malıdır..
bu süre zarfında siz isteyerek vermişseniz altınları bu saatten sonra onların hesabını yapmanız manalı değil.
hiç vermemeliydiniz.
verdiyseniz hane geliriniz artsın, işiniz iyi olsun diye vermişsiniz belli ki. o dükkanın da ekmeğini yediğinize göre bence fazla mevzuyu uzatmayın..

O bilezikler sizin ve borç verdiniz değil mi? Hakkınızı helal etmediğiniz söyleyin açık açık. Kayın gezerken cebine parayı sizin emek verip kazandiginizdan koyulmadi mi? Bu kadar pasif olmayın isteyin .

O dükkan kaynimla ortak olacak ben bileziklerimi verdim üzerine yine birikimimizi verdik biz ona dükkandan payına düşen kismida verecegiz kendisine ait baska bir dukkani oldugu icin.

Evet ileride dukkan kaynımla eşime kaldığında bileziklerimizin tutarını biz alacaktık.
Dükkan mülk olarak da işletmeci olarak da kayınpederinizin üzerine mi?
Eğer öyleyse kaba kaçacak ama bileziklerin üzerine bir bardak su için, kayınpederiniz resmî devir yapmaz sadece sözle ileride dükkan sizin derse, sözlü beyanın kanunda hiçbir hükmü yok, kayınbiraderiniz o dükkanda hak iddia eder ve hakkını da alır.

Aile bağları, evlat ebeveyn ilişkilerinden bağımsız, soğuk bir yaklaşım olacak ama eğer aileden birine sırf borç amaçlı para veriyorsanız ya da sizin yapacağınız gibi kayınbiradere dükkandan payına düşecek miktarı ödeyecekseniz, elden ödeme yapmayın hiçbir şey ispat edemezsiniz çünkü.
İleride ödemesi karşılığı borç veriyorum, falanca dükkandaki payına karşı ödeme gibi açıklamalar yazarak banka üzerinden işlem yapın.

Bu arada sıkıntı kayınvalideniz, kayınbiraderinizde değil, eşinizde.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…