Beş Vakit Namaz Kılanlar...

düşünüyorum canım... çocuk olayını çok takmamaya çalışıyorum işlerimde çok yoğun değil kitap okuyorum arada Kuran ı kerim okuyorum elimde değil düşünmemek!

düşünüyorum canım... çocuk olayını çok takmamaya çalışıyorum işlerimde çok yoğun değil kitap okuyorum arada Kuran ı kerim okuyorum elimde değil düşünmemek!
tabii düşüneceksin canım ama olumlu düşüneceğiz benim sözüm var hamile haberimi duyunca hatim sözüm var nasipse inşallah

dinimizde namazın vakti 5'tir diye bir kural yoktur namaz kişi ne zaman kendini iyi hissederse o zaman yapılır bir takım takvimlere uymak için kendinizi boşu boşuna üzmeyin.

Kızlar merhaba

Ben 2 aya yakın bi süredir 5 vakit kılıyorum Allah kabul etsin.
Çalıştığım yerde kılmaya yer yok, abdest almayada yer yok sabah namazı kılıyorum öğlen kaçıyor, ikindiyide evde kılıyorum.
İşim olduğunda kılamadığımda falan kılmadıklarımı kaza yapıyorum
Biliyorum namazın kazası olmaz ama hiç kılmamaktan iyidir sanirim

Yanlız ben görevmiş gibi kılıyorum, Allah affetsin kendimi zorluyorum kılman gerek kalk diyorum
Sanki zorlama gibi geliyor
Benim gibi olan var mı?
Allah affetsin

dinimizde namazın vakti 5'tir diye bir kural yoktur namaz kişi ne zaman kendini iyi hissederse o zaman yapılır bir takım takvimlere uymak için kendinizi boşu boşuna üzmeyin.
Sizin dininiz bizi ilgilendirmiyor hanımefendi. Kendi dininizde her istediğiniz ayini, her istediğiniz şekilde, her istediğiniz takvimde yapabilirsiniz.
Bu konunun içeriği İslam dininde Namaz beş vakittir. Vakitleri sabit ve bellidir. İslam'ın dünyanın insanlığın kainatın kıyamete kadar son peygamberi hz. Muhammed SAV bizzat beyan etmiş tatbik etmiş ve takip etmiştir. Devamlılığı için vasiyet etmiştir. Bizler bekçileriyiz. Hani söylemem o ki meydan boş bilinmeye...

Son düzenleme:

Arkadaşım namaz zaten görevdir. Görev eksiksiz yapılınca bir süre sonra içinde amaç hasıl olur. Secdede ALLAH'a cc ulaşmak. Eh eksiksiz her yapılan görevin ikramiyesi gibi bizler de birgün o amacın ikramiyesine ulaşmak amelindeyiz. Ancak aşk ile yapılması lazım yapamıyorsan hiç kılma gibi bir durum yok ki zaten. Ulemanın tabiri ile bizim gibi avamlara ( zikirde tesbihatta henüz olgunlaşmamış anlamında) şimdilik görev gibi yapmak düşüyor. ))

Teşekkür ederim inşallah zamanla dediğiniz mertebeye ulaşırız.
Namazda aklıma sürekli saçma sapan şeyler geliyor? Sizede oluyormu?

Bende 5 vakit kılmak isteyipte kılamıyorum. Hep bir bahanem oluyor,kendime çok kızıyorum ve bunun farkındayım

Bende sizin gibiydim anaanemi kaybettim öyle yatalak hasta falan değildi bi anda.
Sonra ölümün ne kadar yakın olduğunu düşündüm, kendimi toprağın altında düşündüm. Yapayalnız, karanlık.Napıyorum dedim ne için yaşıyorum 2 aydırda eksiksiz kılmaya çalışıyorum, zor geldiğinde de hep ölümü aklıma getiriyorum.

Allah en yakın zamanda sizede nasip etsin inşallah

Teşekkür ederim inşallah zamanla dediğiniz mertebeye ulaşırız.
Namazda aklıma sürekli saçma sapan şeyler geliyor? Sizede oluyormu?

bunun olmadığı insan var mı ki : )) Secdeye odaklanın. Allahın tam karşısında durduğunuzu seyrediliyor olduğunuzu düşünün. Namaza başlamadan önce felak nas surelertini okuyun. Estağfirullah çekerek başlayın. Bunlar şeytanın biraz daha uzak durmasını sağlıyor. Ben çoçukken bana verilen bu öğütleri başım önümde bi devlet büyüğünün karşısındayken şımarık kötü birinin beni itip kaktığını ama benim karşımdakine bakmadan onun karşısında olduğumu unutmadan durmam gerektiğini hayal eder prova yapardım. Seccadeye geçtiğim zaman da o öyle ise burası daha ciddi Allah' ın CC karşısındayım derdim. Evet dikkat dağılıyor ama kafa olarak ne kadar hızla seccadeye geri dönerseniz o kadar hızlı halloluyor. Konsantre olmak için asla gözlerinizi kapatmayın. Hem namazın yasaklarındandır. Hem de namazda gözleri kapatmak insanı daha savunmasız bırakır.

Allah Allah namazda gözleri kapatmak yasak mıdır?
İlk kez duyuyorum, gerçi kapatmıyorum ama şaşırdım

Allah Allah namazda gözleri kapatmak yasak mıdır?
İlk kez duyuyorum, gerçi kapatmıyorum ama şaşırdım

Evet mekruhtur. Namazdaki bakış sünneti secdedir. Secde odaklanır. Başından sonuna kadar sürekli sadece secdeye bakılır. Sağa sola bakmak yukarı aşağı bakmak gözleri kapatmak mekruhtur.

Amiin insallah aslinda bilincinde olup kilmadigim icin cok kiziyorum kendime, dikkat edecegim kilmaya. Oglenin okunmasini bekliyorum

canım git gide namazın huşusunu ve de huzurunu ve tadını almak bizlere de nasip olur daha da ibadetimizi dosdoğru yapmak nasip olur bizlere inşallah amin..
sen nefsinin zorlama gibi hissetmesine izin verme canım düzelecektir bende de oluyor çoğu zaman..
ama ALLAH'IN huzurundayım diyorum bazen de vesveselerimle uğraşıyorum

Bende 5 vakit kılmak isteyipte kılamıyorum. Hep bir bahanem oluyor,kendime çok kızıyorum ve bunun farkındayım
biribirimizi takip edelim canım burada olalım hem sohbetlerimizi edelim hem de namazlarımızı inşallah dosdoğru kılmak nasip olur hepimize amin

kesinlikle katılıyorum...
kılmak istemeyen kılmasın ama dininin görevlerini yapmaya çalışanlara da kimse karışmasın burada boş şeyler yazmasın bu eleştirilecek ya da yorumlanacak bir şey değil..
Kuran-ı Kerim'de ALLAH demiş:

1. "Şüphesiz ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar."

Ankebût suresi, 45

اتْلُ مَا أُوحِيَ إِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ

Hem namazı dosdoğru kılın, zekatı verin, rükû edenlerle birlikte siz de rükû edin.
Bir de sabırla, namazla yardım isteyin. Şüphesiz bu, (Allah'a) saygılı olanlardan başkasına ağır gelir.
Ey iman edenler! Sabır ve namazla yardım isteyin. Şüphe yok ki Allah, sabredenlerle beraberdir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…