Benim de mi sonum işsizlik olacak? Gelecek kaygısı :(

Aslii222

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Mayıs 2017
153
152
Merhaba hanımlar. Bu aralar çok konu açtım kusura bakmayın. Fakat eski konumda da belirttiğim gibi şu sıralar birtakım özgüven problemleri yaşıyorum. Gelecek kaygısı da cabası.

Ben Istanbulda doğdum, büyüdüm, iyi bir lisede okudum. Fakat sonrasında universite sinavinda ortalama bir siralama yaptim ve Istanbul'da bir devlet üniversitesi kazanamadim. Istanbul dışında okumak istemedigim için de burada bir özel üniversitede okumaya başladım. Şu son 3-5 yılda açılmış olan üniversitelerden degil; eski, bilindik bir üniversite ama özel üniversite en nihayetinde, puan devletlere göre daha düşük. Bu üniversitede psikoloji ve pdr okudum aynı anda, çift ana dal yaptım. Bu yıl mezun olacagim bir aksilik olmazsa fakat ikisinin de milyonlarca mezunu var başta devlet üniversiteleri olmak üzere

Not ortalamam cok yuksek, surekli egitimlerin, seminerlerin, sertifika programlarinin pesinde kostum kendimi gelistirmek icin. Neredeyse anadil seviyesinde ingilizce biliyorum bir yandan da ikinci bir yabancı dil için kursa gidiyorum. Istediğim alanda staj yaptım bi süre fakat sektörde bi tanıdığım, torpilim vs olmadığı için sürekli sürekli farklı alanlarda çalışamadım. Şimdi bir başka alanda 2. bir staj için koşturuyorum mezun olmadan önce yapayim diye.

Yüksek lisans istiyorum ama oralarda da torpil dönüyor diyorlar ne kadar doğru bilmiyorum

Ciddi bir gelecek kaygim var, keşke devlette okusaydım diyorum. Bu kadar emeğin sonucunda ben de mi işsiz kalacağım ya da 3 kuruşa tamah edip kit kanaat geçinmeye çalışacağım diyorum. Işsizlik ya da zor geçinme şu an ülkemizdeki birçok kişinin genel problemi malumunuz.

Yalnızca içimi boşaltmak istedim sizden de ne istediğimi bilmiyorum aslında Kendinize iyi bakın hanimlar.

Ben de köklü bir vakıftan mezunum, ben de çiftdal yaptım, benim de ortalamam 3.5 üzeriydi her ikiside. Devletten çok daha iyi şartlarda eğitim aldım, %100 ing. ve sağlam hazırlık okudum. En iyi devlet üniversitelerindeki hocaların hepsinden ders aldım.Daha basvurmadan sonuc almadan neden işsiz kalacağım korkusuna kapıldın ki? Yüksek lisansta iyi üniveristelerde niye torpil dönsün ales, yds dip notu belli hesap ortada neticede. Kendini baya geliştirmişsin, bence sen boşluğa düştün yoğunluktan sonra saçmalıyorsun, 2012 haziran mezunuyum hemen işe girmek istiyordum babam bir dinlen sonra çok arayacaksın bu günleri dedi kasımda işe girdim. dedim haklıymış :) 4 yıl okul - yazokulu-staj dan hiç dinlenememiştim. sen tatilinin tadını çıkar. yaz sezonu işe alım olmaz zaten.

Mezun olmaya yakın bu düşünceler, kaygılar her öğrencide oluyor genelde. Bende de olmuştu.
Ama ciddi emek sarfetmişsiniz, karşılığını alırsınız, çalışkan, dolu insan her türlü iş buluyor endişelemeyin.
Son zamanlarıızın tadını çıkarın, öğrencilik geri gelmiyor :)

Çok duydum "eğitimim çok iyi ama iş yok" diye bu aralar o yüzden sanırım

Teşekkür ederim sağolun :)

Psikoloji mezunuyum ben de. PDRci olmanız bir avantaj olabilir okullarda çalışırken, bizim için formasyon isteniyor. Kendinizi geliştirmeniz iyi, ortalamam iyi demişsiniz ama ne kadar iyi yani bazen 3.50'nin üstünde olması bile yetmiyor sizn gibi sürüyle yüksek ortalamalı devlet okullarından mezun insanlar var. Okul vakıf üniversitesi ama adı duyulmuş bir okul olması önemli oluyor bazen. Ben yerinizde olsam KPSS ile atanmaya çalışırdım, yüksek bir puan alın atanın. Pdrden de atanma şansınız var hem, benim psikolojiden bakanlıklara atanan arkadaşlarım çok memnun.

Yuksek lisans çok mu umutsuz sizce? Pdr bizim üniversitemizde daha pratiğe dayalı bir bölümdü o yüzden tercih etmiştim öğretmenlikten ziyade. Devlet de hiç düşünmemiştim açıkçası ama sizin arkadaşlarınızın iş tanımı ne tam olarak, gün içinde nelerle ilgileniyorlar? Benim de hayalim milyonlarca insan gibi yüksek lisans yapıp klinik alanda kariyer yapmak özel sektörde ama ülkemiz hayaller ülkesi değil tabi çok umutsuzum şu sıralar O olmazsa da iş begenmemezlik yapmam yani.

Kliniğin artık önü açık değil, herkes klinik yapmaya çalıştığı için hem başvurular çok fazla hem de mezun olunca da forsu kalmadı eskisi gibi. Klinik mezunu olup işsiz kalanlar biliyorum. Yakında klinik için doktorayı da zorunlu tutacaklar diye düşünüyorum çünkü çok fazla mezun var. Alan dışı klinik yapmaya çalışanları saymıyorum bile birkaç üniversite kılıklı ticarethane alan dışı da alım yapıyor düşünün. Başvurular sırasında torpil de dönüyor, kendi öğrencilerini tercih ediyorlar torpil döndürmeseler bile. Yani arkadaşlarımın görevlerini tam olarak bilmiyorum ama biri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nda biri de Sağlık Bakanlığı'nda psikolog. Aile Bakanlığı'nda olan sevgi evleri ile ilgilenen bir projede çalışıyordu sanırım. Maaşları da iyi yani düşünebilirsiniz.

Son düzenleme:
Anlıyorum zaten ben de bu şekilde biliyordum Umutsuz olmanın sebeplerinden biri. En iyisi kliniği unutup farklı alanlara kaymak mi yani sizce? Çok soru sordum kusura bakmayın.

Anlıyorum zaten ben de bu şekilde biliyordum Umutsuz olmanın sebeplerinden biri. En iyisi kliniği unutup farklı alanlara kaymak mi yani sizce? Çok soru sordum kusura bakmayın.

Yani ilginiz varsa, başarılı olacağınızı düşünüyorsanız yapın ama klinikle iş bulurum mezun olur olmaz hemen terapi yapmaya başlarım gibi düşünceleriniz varsa hayal kırıklığına uğrarsınız muhtemelen. Sırf mezun olmakla bitmiyor çünkü, belli saat süpervizyon alıyorsun, eğitimlerin bitmiyor. Klinik okumak zengin işidir cidden, parasız ve çabasız olmaz.

Teşekkür ederim ilginiz için.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…