Aile Planlaması Belara Doğum Kontrol Hapı Kullananların Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
yıllarca ginera kullandıktan sonra 1,5 sene kadar önce doktorumun tavsiyesi ile yazz kullanmaya başladım ancak daha önce ginera'da hiç yaşamadığım kırılma kanamalarım oldu. normalde ilk 3 aydan sonra bunun ortadan kalkması bekleniyorken bende aylarca devam etti. bunun üstüne ben de bir süreliğine hap kullanmaya ara verdim.

daha sonra yasmin kullanmaya başladım ve ilk 2 ayda onda da aynı sorunla karşılaşınca 1 ay daha sabredemedim. bu sefer farklı bir doktor belara verdi ve bu ilaçtaki kırılma kanaması görülme oranının yasmin ve yazz'a göre çok çok düşük olduğunu söyledi ancak ilk kutuya başlamamın 10. gününde yine kırılma kanamalarım başladı. kutunun bitmesine 3 gün kaldı ve bende sürekli lekelenme oluyor. buna 2 ay daha katlanıp 3. ayda ne olacağını beklemekle tekrar eski günlerimdeki ginera'ya dönmek arasında kararsızım. yarın doktora gidip kırılma kanamalarını engellemenin bir yolu olup olmadığını öğreneceğim. faydalı bir şeyler öğrenirsem de burada paylaşırım.

bu arada yukarıda saydığım ilaçların hiçbirisinde kırılma kanaması haricinde çok bariz bir yan etki yaşamadım.

kızlar ben de belera kullanıyorum iki senedir ben de yan etki yapmadı pek ama bu ay reglim bitti 10 gün sora ara kanama oldu ben de 3 gündür devam ediyor kahverengi pembemsi şekilde yoğun deil akıntı gibi geliyor bu neden olabilir başına böle bişey gelen var mı acaba şimdi bayram tatili olduğundan doktora da gidemiyorum bi bilgisi olan varsa yardımcı olurmusunuz bu ay biraz stres sıkıntı yaptım kendime ondan olabilirmi yardım edin lütfennnnn :KK43:((

kızlar önumuz deki hafta yanı 27 sinde dugunum var bu ayın 11 den belli belera kullanıyorum adetımın ilk gunuydu. normalde e fazla 5 gun süren adet kanamam hala devam ediyo çok olmasa hergun var. bana acıl cevap ewrırsenız çok mutlu olurum hapı bırakırsam daha çok kanamam olacagını söylediler

siz daha üzün suredır kullanıyormuşsunuz ben de aynı proplemı yaşıyorum imdi bayram tatılı olması nedenı ile arayamadım doktorumu ama bu kanamaların devam etmei hıç hoşuma gitmıyo üstelil gelinligımı altında bi ped le giyinmek istemiyorum lütlen bi bilgin olursa burda bize de yaz.

mrba arkadaşlar ben de belara kullandım yaklaşık 2 sene önce hem korunma hem kist hem de akne için.doktorum bana sigara da içtiğim için bu ilacı tavsiye etti yan etkileri yok denecek kadar az olan tek d.k.h buymuş.aknelerim dışında gerçekten çok faydasını gördüm.koruma 7 günden sonra mükemmel.adetlerim saati saatine geliodu ağrısız sızısız,lekelenme olmadan bıçak gibi de kesiliodu.ben çok rahat ettim bu ilaçla şimdi yine verdi ben belara istiorm dedim doktor akıllıca dedi :):) ben doktor kontrolünde kesinlikle tavsiye ediorm bu ilacı.yaşadığınız problemler bünyeden veya dönemsel sıkıntılardan kaynaklanabilir bence.bu bi kimyasal sonuçta ve kime ne etki veya yan etki yapcaını bilemeyiz..herkese acil şifalar..

siz daha üzün suredır kullanıyormuşsunuz ben de aynı proplemı yaşıyorum imdi bayram tatılı olması nedenı ile arayamadım doktorumu ama bu kanamaların devam etmei hıç hoşuma gitmıyo üstelil gelinligımı altında bi ped le giyinmek istemiyorum lütlen bi bilgin olursa burda bize de yaz.

canım çok normal korkucak hiçbişey yok benim de ilk başladığımda aynı olmuştu reglim tamamen bitmek bilmemişti 12 gün falan sürmüştü kdoktorum normal olduğunu söyledi sonra da düzene girdi benim normalde artık çok düzenli ilk aylarda böyle ara kanamalar yapıyo hap bazılarında da yapmıyo ama bizim bünyemiz böyle demekki bu ay bende de oldu şimdi bişey yok anlamadım stres hava değişimi vs de yapabiliyomuş ama ben normal reglim gelsin bitsin yine de gidicem sağlık varsayımlara gelmez

daha önce belara'ya başladığım ilk ayda lekelenmelerim olduğunu söylemiştim. bu arada doktora gitmeye fırsat bulamadığım ve ilk regl dönemimin çok sorunsuz, rahat geçmiş olmasından dolayı bu ilaca devam etmeye karar verdim.

ilk aydaki lekelenme 9. - 10. gün gibi başlamıştı. bu ay nasıl olacağını bilmiyorum ama azalacağı umuduyla ilaca devam ediyorum...

normalde reglim 40 günde 1 olduğundan doktor verdi belara'yı. reglimin ilk günü başladım ilk iki gün çok kanamam oldu. sonra da çok azaldı. 10. hapı yuttum bugün hala az az kanamam var. normal mi bu 3 kutu kullanmam lazım daha bunu.
iştah açılması vs. gibi bir durum yok şimdilik ama bilmiyorum. napmalıyım 10 günü geçen kanama tehlikeli diye biliyorum.

3. kutuya başladım ilk reglimden sonra kanamam olmadı. rahatım o bakımdan. yalnız çok sinir yapıyor bende bu ilaç. saçma sapan şeylere ağlıyorum hiç yoktan kavga çıkartıyorum, normalde çok sakin insanımdır insanlar da şaşırıyor noldu bu kadına diye. inşallah 2-3 ay sonra bir daha kullanmama gerek kalmaz da kurtulurum.

bende 1 haftadır belara kullanıyorum.6,5 cm boyutunda yumurtalık kistim mevcut doktorum boyutunun buyuk olmasından dolayı d.kontrol haplarının eritmeyeceğini laparoskopi gerekli olduğunu söyledi.fakat ben ilaçla şansımı denemek istememde ısrar edince bir ay belara kullanmamı söyledi.bendede yoğun şekilde mide bulantısı yaptı .tek isteğim kistim bir ay sonunda umarım küçülür:KK60:

bende 46x33 mm çapında hipoekojik kist mevcut içine kanayan kistmiş dr ilk olarak ameliyat dedi ama ben ameliyat istemeyince BELARA doğ. kont. hapını önerdi 2 ay kullan belki erir dedi sizce erirmi weya bu hapı kullanıp bu şekilde kisti eriyen war mı?lütfen cewap yazın

Son düzenleme:
bende 46x33 mm büyüklüğünde içine kanayan kist war doktor bu hapı werdi 2 ay kullan dedi sizce etkili olur mu???

ben yasmin kullanıyordum 1.5 ay boyunca kanamam hiç kesilmediği için dr um belara verdi başladım henüz 17.gündeyim fakat regl olmak üzereyim bu normalmi bunu yaşayan varmı aranızda? bende iştah açmadı aksine kapattı 2 gün yemek yemiyorum ve acıkmıyorum..

bende 24 yasında 3 cocuk annesıyım yaklasık 2.5 yıldır belera kullanıyorum.herhangı bır kılo artısı kıllanma yapmadı hıc bır yan etkı gormedım cok memnunum lakın bu ay bırakmam lazım cunku sıgarayla bırlıkte kullanıldıgında buyuk tehlıke arz ettıgını soledı doktorum.uzun zaman kullanmak dogru degıl dedi hapları.bacaklarımda agrı gözlerımde mıyop olustu bu ıkı yıl boyunca hapa baglı degıldır dedı dr ama bellıde olmaz tabi:KK61:

daha önce belara'ya başladığım ilk ayda lekelenmelerim olduğunu söylemiştim. bu arada doktora gitmeye fırsat bulamadığım ve ilk regl dönemimin çok sorunsuz, rahat geçmiş olmasından dolayı bu ilaca devam etmeye karar verdim.

ilk aydaki lekelenme 9. - 10. gün gibi başlamıştı. bu ay nasıl olacağını bilmiyorum ama azalacağı umuduyla ilaca devam ediyorum...

sonunda 4. kutuma bu ay başladım. doktorum eğer bitecekse 3 aydan sonra kırılma kanamasının biteceğini söylemişti. bu yüzden 4. kutuma kadar çok aldırış etmeden kullandım ilacı ancak bu ay da kırılma kanamalarım kesilmedi :KK14:

yani bana yine ginera yolu gözüktü demek oluyor...

Merhaba hanımlar,
yuzumde sivilce ve tuylenme problemi yasıyorum. dogum kontrol haplarının tedavi amaclı kullanıldıgını duymustum. belara yı bu amacla kullanıp memnun kalanlar var mı aranızda ?

4 nisan ptesi günü ilk hapımı kullanmaya başladım

aynı günün akşamı direkt midem kazınmaya başladı. umarım hep devam etmez.

bende yemek yeme hissi uyandırıyor ama yiyemiyorum. zaten zayıfım iyice zayıflamak istemiyorum:84::84::84::84::84::84:

3 ay blera kullandım ve bıraktım yaklaşık 20 gün önce.
yüzümde aşırı sivilce çıktı. ilacı bıraktığım için olabilir mi?

Belara'nın cilde iyi geldiğini, güzelleştirdiğini duymuştum. Bırakınca sivilce yaparmı bilmiyorum

Neden bıraktın bu hapı? memnun kalmadın mı?

kızlar bende 23 martta başladım belarayı kullanmaya. 16 nisanda düğünüm vardı ve regli günüme denk geliodu bu yüzden doktora danışarak hap bittiğinde 7 gün ara vermeden hapa devam ettim çünkü düğünde regli olmak istemiyordum. 5 gün fazla kullandıktan sonra bıraktım 7 gün ara verdim bu salı tekrar başladım. ama hala regli olmadım bu normal sanırım çünkü hormonlarımla oynamış oldum biraz.
sizce doktora gitmeme gerek varmı yoksa biraz dahamı bekliyim acaba:KK31:

X