Bebek Beslenmesi Bebişlere Bugün Ne Yedirdiniz?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
kızlar yaa ben artık bu topiğe yazmaya çekiniyorum:kedi:
burası cidden bebişlere ne yedremediniz topiği oldu:roflol:
şimdi ben yazsam siz beni süpürgeyle kovalarsınız burdan
bakıorum bakıyorum iştahsız bebek anneleri dertleşip duruyo
ama okuyorum hepinizi
allah size sabır bebişelrinize bol bol iştah versin inşallah:Saruboceq:

Allah duanı kabul, Defnoşumuza sağlıklı, mutlu uzzzzzzuuuuunnn bir ömür nasip etsin. İştahı hep açık olsun.., Farıda açık olsun yolu da sositososito

evet memene düşkün. ne zamana kadar emzirmeyi düşünüyorsun? sonra çok zor olacak memeden kesmen senin özellikle. parkta bir kız görmüştüm anneannesi anlattı, kız nasıl uykulu ve yorgun görünüyordu anlatamam. 2 yaşında falandı annesi memeden kesmiş. 1 haftadır ne uyuyormuş ne yiyormuş, gece 3'te acile götürmüşler ağlamaktan boğazı tahriş olmuş. sürekli mızmızlanıyormuş, çocuğa baktığın anda zaten insan anlıyor. akşam akşam canını sıkmayayım ama umarım öyle olmaz. bir de 2 yaşında çok bilinçli olacak, şu anda bile herşeyi anlıyorlar. ve travma olur onun için, düşünsene ben açım ve annem beni doyurmuyor diyecek. annemde süt var ve bana vermiyor diye düşünecek. şu anda onun tüm beslenmesi senin sütünle olmamalı, senin sütün sadece antibiyotik gibi hazmını da kolaylaştırıcı ek gıda olmalı. tamam 2 yaşına kadar anne sütü verin diyorlar ama 6 ay sadece anne sütü ondan sonra gıdalara geçiş.
çok zor canım durumun. 6 ay sadece anne sütü aldıktan sonra bile ek gıdalara alıştırmak nasıl zor oluyor, bir de 2 yılı düşün. ilk 6 ay refleksleri var, sonra bilinç ve alışkanlıklar oluşuyor. bilinçli alışkanlıktan vazgeçmek çok daha zor

teşekkürler füsfüs. ama ben bu akşam yazdım yediklerini. siz yazın yine de biz okuyoruz ve nasıl olması gerektiğini görüp hatırlıyoruz. yiyen çocuklarda olduğunu görmek mutlu ediyor, biz de yapabiliriz diye kamçılıyor beni. olmazsa bir de hayalimizi yazarız.
mesela yarın sabah;
bir kibrit kutusu peynir, bir yumurta, 3 zeytin
arada yarım muz
öğlen yarım kase sebze çorbası yanında 60 ml. yoğurt
akşamüzeri 1 adnino, 3 çilek
akşam yarım kızarmış but, biraz pilav biraz salata
yatmadan yarım kase muhallebi

yine manyaklaştım. yese ne işim var bu saatte internette. yemeği yedirmiş uyuyup dinleniyor olurdum. şimdi saat 1'i bekliyorum ki sütünü yapıp vereceğim yatacağım. gündüz ağzına değdirmiyor sütü. susuz bıraktım su vermedim süt teklif ettim yine almadı.

ama okuyorum hepinizi
Güzel dostum çok güzel ifade etmişsin bende senin gibi aynı nedenle bişey yazamaz oldum aslında bir yandan arkadaşlarımın bu denli çırpınıp üzülmesine üzülüyorum,birde üzerine Taylan bunu yedi şunu yedi diye yazamıyorum hani bazen bebeklerimiz iştahsız oluyor bir iki öğün hemen ben sinirleniyorum birde hepten iştahsız bebek olsalar kim bilir nasıl zıvanadan çıkarım empati yaptığımda çok zor bir durum olduğunu ve bu durumun anneyi yıpratacağını düşünüyorum.Dilerimki en kısa zamanda iştahsız olan bebeklerimizin iştahı düzelir.Kızlar iyiki yazıyorsunuz burada içinizi biraz döküyorsunuz böyle dertleşmeye devam etmelisiniz bu sizi belki birazcıkk rahatlatır.

Güzel dostum çok güzel ifade etmişsin bende senin gibi aynı nedenle bişey yazamaz oldum aslında bir yandan arkadaşlarımın bu denli çırpınıp üzülmesine üzülüyorum,birde üzerine Taylan bunu yedi şunu yedi diye yazamıyorum hani bazen bebeklerimiz iştahsız oluyor bir iki öğün hemen ben sinirleniyorum birde hepten iştahsız bebek olsalar kim bilir nasıl zıvanadan çıkarım empati yaptığımda çok zor bir durum olduğunu ve bu durumun anneyi yıpratacağını düşünüyorum.Dilerimki en kısa zamanda iştahsız olan bebeklerimizin iştahı düzelir.Kızlar iyiki yazıyorsunuz burada içinizi biraz döküyorsunuz böyle dertleşmeye devam etmelisiniz bu sizi belki birazcıkk rahatlatır.

Canım benim yazın ne olur. Maşallah yiyen bebeklerimize. Bizde sizin adınıza seviniyoruz. :nazar::nazar::nazar:

Ablamin kizi da cok istahsiz bir bebekti.Mama icmek istemezdi yogurtla buyudu.Amakrese gitmeye basladiktan sonra bir ay icinde herseyi yemeye basladi.Artik ikinci sinif orencisi ve yemek yemeyi gordugumde hala ruya gibi bu cocuk hic yemek yemezdi diye inanamazsiniz.

Size de bisey sorayim benim oglusum artik 10 aylik onun icin yaptigim ozel yemeklerini pek sevmez ve benim cocugum istahsiz bir cocuk diye dusunuyordum.Ama artik bizim yemeklerden de tatirmaya basladim ve cok severek yedigini fark ettim.Sorum siz ne zamna ev yemeklerden vermeye basladiniz.Ben verirsem olurmu.Yaptigim yemekleri daha cok haslama yada firinda pisirme.Kizartmalar ve baharatli yemekler yapmam ve mumkun olunca az yagi kullaniyorum yemlerim de tuzsuz.Acaba biraz daha mi beklesem siz ne dersiniz.

ama okuyorum hepinizi

Maşallah defneme..Yiğitte defne gibi,zaten çok ta benzetiyorum ben onları..akşam semizotu yemeği,3 tane köfte ve yoğurt yedirdim.bol bolda meyve vermeye çalışıyorum,bir tek kirazı sevmedi yiğit..aslında önemli olan sağlıklı olmaları tabi,az yeselerde çok yeselerde ne farkeder..maşallah çınarın yanaklarından belli ne kadar sağlıklı olduğu...:nazar:

violacım bende benzetiyorum yiğitle defneyi birçok yönden
bu aralar taşınma telaşı olduğu için yemeklerimiz biraz uydurmasyon oluyor
öğlen pirinç bulgur ve irmikle rende domatesi karıştırıp bir çorba yaptım
akşam da kıymalı tarhana ve yoğurt
bu arada beyaz peynir yemek istemiyor ama saçaklı peyniri seviyor
ondan veriyorum ben de
fikriyecim oğlun baya büyümüş, kendinize yaptığın yemekleri yiyorsa ver bence
sorun olmaz artık
yememesinden iyidir hem

bizim doktor 10. aydan itibaren bizim yediğimiz yemeklerden baharatsız ve tuzsuz verebileceğimizi söylemişti. verebilirsin bence fikriye

ya akadaşlar 1 yaşını geçmiş bebekler ne kadar pütürlü yiyebilir?daha bizim azı dişlerimiz yok.sabah ayrı kahvaltı yapmak istemiyor ama çiğnemeyi bilmediğinden değil;iştahsızlığından.diğer yemeklerini çatalla eziyorum ama bayağı bi eziliyor.arkadaş normal yemediği için yediklerine ekmek de ekliyorum.ekmek kaybolsun diye eziyorum.ama yanlış mı yapıyorum?işine gelen şeyi çiğneyip yutuyor ama bir öğünü çiğneyerek bitiremez.sıkılıyor hemen.

merhaba arkadaşlar....kızımın yediklerini sıralayyaım diyeceğim ama sadec pirinç unu yedi sabah öpüp başıma koydummm desem yalan olmaz kahvaltı yapmıyor ne zman doğru düzgün bir menümüz olacak kiii..ardından da meyveli yoğut felan yedirdim 1 tane..öğlenede dün akşam yaptığım domates çorbası ve dolma ...var bakalım ne olacak....

oğlum hasta perşembeden beri:KK43:((((((( hiçbişey yemiyor,ateş,heryerinde kızamık gibi döküntü oldu,özellikle bacakları offfffff ya çok canım sıkıldı kaç gündür,ne zor çocukları hastalığı allahım,ben olayım o olmasın diyorsun.viral enfeksiyon dedi doktor.var mı böyle bir hastalık geçiren?

biz yeni atlarttık 4 gün ateş düşmüyor hızla yükseliyordu ateş geçti döküntüler çıktı dr. antibiyotik verdi hem viral enfeksiyon hemde başka bir enfeksiyon vardı kandeğerleri iyi değildi. birde kaşıntı için ilaç verdi 6. hastalık sanırım dedi çok şükür atlattık. sizede acil şifalar.

bıZıMKı PÜTÜRLÜ YıYEBıLıYOR.aNCAK Kahvaltısını ayrı vereyim dediğim zaman çok az yiyor çeyrek yumurta yiyor ancak mesela.Bazen gayet güzel yiyor ayrıda.13 aylık oldu bu arada.Bende çoğunlukla kahvaltısını karışım olarak veriyorum o zaman maşallah son damlasına kadar yiyor.Şu an çok küçükler ve belli gıdaları kesinliklebu dönemlerinde almalılar bence sırf pütürlü yada ayrı yemeye alışsın diye çocuğa az yedirmemek gerekli.Bazen çok düşünüyorum hatamı yapıyorum hala karışım vermeklediye amadiğer türlüde çocuk gıdasız kalacak.Nasılsa ayrı yemeye bir gün alışır dimi ama?

selam kızlar
bizim de kahvaltı problemimiz var oldu olası. karışım sevmiyor haşlanmış yumurta sevmiyor peynirli omletten de sıkıldı yemek istemiyor. bende bir deneme yaptım 10 gün kadar önce o gün bu gün kahvaltısını güzel yiyor maşallah. 1 kahve fincanı süt 1 tepeleme tatlı kaşığı un 1 kibrit kutusu beyaz peynir ve 1 yumurtayı karıştırıp az zeytin yağında omlet gibi pişiriyorum. krep yapıyorum yani. onu çok sevdi hem peynirin baskın tadını almıyor süt ve un yüzünden, hem yumuşak hemde üzerine bal yada reçel sürüp rulo yapıp verebiliyorum. birde yine 1 yumurtayı biraz sütle karıştırıp 1 dilim ekmeği içine batırıp iyice emdiriyorum o ekmeği tavada pişiyorum onu da sevdi.

ayrıca sütü ılıtıp ballı veriyordum ama içmiyordu. bende artık dolaptan çıkan soğuk sütü 15-20sn kadar cezvede ılıtıp veriyorum ama soğuk oluyor hafiften. içine de birşey katmıyorum. krepinin arasında sade veriyorum neredeyse 1 bardak içiyor. umarım hep böyle devam eder artık süt falan kalmadı bende alışması lazım.

bunlar bizde işe yaradı bir deneyin derim

Son düzenleme:
oğlum hasta perşembeden beri:KK43:((((((( hiçbişey yemiyor,ateş,heryerinde kızamık gibi döküntü oldu,özellikle bacakları offfffff ya çok canım sıkıldı kaç gündür,ne zor çocukları hastalığı allahım,ben olayım o olmasın diyorsun.viral enfeksiyon dedi doktor.var mı böyle bir hastalık geçiren?

Tatlım,şimdi gördüm..efeye çok geçmiş olsun..yiğitte nisan ayı sonunda hasta olmuştu,solunumla geçen virüs kapmıştı..döküntü yoktu ama kusma,ateş,halsizlik,iştahsızlık..çok zordu.sabahlara kadar uyumadım kaç gece sürekli yıkadık,ateşi düşsün diye..ve hep emdi.başka hiçbir şey yiyemedi.sonra çok şükür geçti,,efede atlatır en kısa zamanda inşallah..bu arada ateşi için bir kere fitil yaptık ve hep yıkadık,bol bol emzirdim.doktorumuz başka ilaç vermedi..

Oğlıma öğlem yemeği için mercimek çorbası ve mücver yaptım,gerçi akşam oldu öğlen uykusu bugün sapıttı yinede akşam yemeğini atlamam bulgur pilavı ve yoğurt yiyecek.
Sabah kahvltımız aynı bizim ancak ben balı kahvaltıdn 15 dak önce aç karına veriyorum aldığım balın kutusunda öğle yazıyor.
Meyve olarak sadece 3 adet sarı erik yedi erikler annemin bahçesinden 3 adet daha yedirirsem iyi olacak meyveyle aramız pek yok.180ml Devam sütü içti, biz inek sütünü gece yatmadan önce bisküviyle yiyoruz yoksa gece acıktığı için uyumuyor.

X