Bebek Beslenmesi Bebişlere Bugün Ne Yedirdiniz?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Dün akşam aşı olduk. Herşey normal dedi doktorumuz. Çınar kilo almak yerine kilo vermiş ben tabi delirdim. Doktorumuz yine aynı sakinlikte boyu ve kilosu orantılandı telaş yok dedi. Vimin-c vs ilaç vermedi. Tabi ben öleyim o yemek yemedikçe doktora göre hava hoş. Hala daha pütürlü yemediğini blenderdan geçirdiğimi söyledim. 2 yaşında tamamlanır çiğneme refleksi korkma dedi. Kilosuna göre bu ay bir öğünde 210cc ile 320cc arası beslenmesi gerekliymiş. Oldu sadece gözlerim değil herbiyerim doldu. Çınar ek gıdaya geçtiğinden beri midesi 30 cc yi birarada göremedi :KK43:((( kaldı adam 210 cc yiyerek sadece midesi ve beni değil yedi düveli mutlu edecek.. Nerdeeeeeeee.. Hadeeeeeeeee
Yine iyi idare ettin be gülüm bildiğim kadarıyla Çınar sadece senin sütünle beslendi ve gelişimide gayet iyi,ancak bu ay kilo almadığından yedikleri yani yemedikleri ve senden aldığı yetmiyor demekki böylece sanırım yada dilerim açılır iştahı.Taylan'nı biliyorsun aynı şekilde devam ediyor.

zaten süt de tam yağlı günlük inek sütü. çok mu yağ ağırlıklı oluyor aldığı gıda?
zeytin yağını bir tatlı kaşığına düşürsen gayet normal zaten bildiğim kadarıyla bebeklerin günde bir tatlı kaşığı zeytinyağ alması lazım sütte içmesi lazım sütü 400ml geçmesin yetermiş hani demir eksilmesin diye vucudundan.Zaten bebeğin iştahsız bari sevdiği ve yediği gıdaları alsın.

arkadaşlar bişey soracağım size,
kızımın kabızlığı geçti gibi. kabızken doğru düzgün yemek yemediği için gece uyurken biberonla sütünün içine tahıllı mama ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı koyup veriyordum. Bu sütten gecede 2 kez toplam 400 cc ve dolayısıyla 2 tatlı kaşığı zeytinyağı veryorum. bu alışkanlığımı devam ettiriyorum, hala aynı hazırlıyorum sütünü. yine yemek yemiyor, yediği bir iki kaşık pilav, 3-4 patates kızartması, 3-4 makarna bazen biraz mercimek çorba. yedikleri bunlarla sınırlı.
merak ettiğim her gece verdiğim 2 tatlı kaşığı zeytinyağı, acaba çok mu? zeytinyağının zararı olmaz ama ??

Cimcimenin z.yağından dolayı tokluk hissedim yememezlik yaptığını sanmıyorum. Bence 2 tatlı kaşığı çok fazla değil. Nerde okuduğumu tam anımsamıyorum ama 2 yaşından önce inek sütüne karıştırılan zeytinyağının sindirimi kolaylaştırdığı ve vücuttaki demiri koruduğu kalmış aklımda..

teşekkür ederim sevhan. ben bunu bilmiyordum, 1 tatlı kaşığına düşüreyim bari. bağırsaklarını yumuşatsın diye yağ koymaya başlamıştım sütüne, sonra da yemek yemediği yağ almadığını düşünerek devam etmiştim.

Yine iyi idare ettin be gülüm bildiğim kadarıyla Çınar sadece senin sütünle beslendi ve gelişimide gayet iyi,ancak bu ay kilo almadığından yedikleri yani yemedikleri ve senden aldığı yetmiyor demekki böylece sanırım yada dilerim açılır iştahı.Taylan'nı biliyorsun aynı şekilde devam ediyor.

Canımmm çok teşekkür ederim. Sende olmasan kim sakinleştirecek beni... Bu aylarda Çınar'ın kilo vermesini bekliyormuş doktorumuz. Sabah yine aradım didikledim de onu kan tahlili filan yapalım mı diye.. Güldü sakin ol. Kilosu boyuna göre fazlaydı biraz.. Ben biran önce dengelensini istiyordum. Artık Çınar'ın bu saatten sonra kilo almasını bekleme. Aldırman çok zor çünkü aşırı hareketli dedi. Aç olduğunu ve açlıktan kilo veriyor olmasını kabul etmedi anlayacağın..

xenocum bu akşam kukla kebapa gitmiştik. en azından patates kızartması yer diye düşündüm. cimcime kendin aştı veee ikinci kez aynı şeyi yaptı. Şimdi sıkı dur, iskender kebabın üzerine konulan silindirik küçük köfte var ya ondan tam tamına 2 tane yedi, 3 tane de patates kızartması 2 tatlı kaşığı da bulgur pilavı. o köfteden daha önce de yine 2 tane yemişti. ızmir'de benim yediğim iskender kebapların üzerinde yoktu, hatta iskender bile demiyorlardı yoğurtlu kebap diyorlar.
Ama eğer yapan yer varsa Çınar'a tattır bence, Lina bile yediyse belki o da yer.

xenocum bu akşam kukla kebapa gitmiştik. en azından patates kızartması yer diye düşündüm. cimcime kendin aştı veee ikinci kez aynı şeyi yaptı. Şimdi sıkı dur, iskender kebabın üzerine konulan silindirik küçük köfte var ya ondan tam tamına 2 tane yedi, 3 tane de patates kızartması 2 tatlı kaşığı da bulgur pilavı. o köfteden daha önce de yine 2 tane yemişti. İzmir'de benim yediğim iskender kebapların üzerinde yoktu, hatta iskender bile demiyorlardı yoğurtlu kebap diyorlar.
Ama eğer yapan yer varsa Çınar'a tattır bence, Lina bile yediyse belki o da yer.

Maşallah maşallah sus dilini ısır, poponu kaşı...:nazar::nazar::teytey::teytey::teytey::teytey::teytey::teytey: nasıl sevidim anlatamam. Şükür. inşallah devamı gelir. Ohh yemin ederim doyduğumu hissettim.. Çınar'a iskender tattırdım ama tükürdü. Biz hala blenderdan geçiriyoruz maalesef. Walla bu çocuk benim çocuğum değil.

valla ben de illet oluyorum bu doktorlara. sanki kendileri bütün gün bebekle veya bebek bizden gizli yiyecek. yemiyor diyorum aç olsa yer doğada hiçbir canlı aç kalmaz, o ona yetiyor. nefret ediyorum bu yorumlardan. benimki gece uyurken verdiğim mamalı süt sayesinde rölantide kalıyor. bir de madem yemiyor bari cepten gitmesin enerjisini sağlasın diye verdiğim çikolata ya da pudingten dolayı. ha bi de şu yorum beni fıtık ediyor; açlıktan ölen çocuk var mı? Allah korusun sanki çocuk illa o aşamaya gelecek. Bayılan ve serum takılan biliyorum ama, kaynımın kızı. hastanede 2 gün serum verdiler Allah korusun.

alisanacım dur aklıma bir buluş geldi. Madem Lina hanım silindirik köfteyi sevdi sana yerini öğrenirim kuzenlerimden Ankara'da Tire köftesi satılıyor. Sen sadece ısıtıyorsun. Tad aynı ıskenderin üzerindeki köfte ile. Ayy geç olmasaydı arardım bizim Ankara tayfasını. Yarın ilk iş öğrenir yazarım.

xeno herşeyi mi blendırdan geçiriyorsun? hiç yok mu ısırmaktan hoşlandığı bişey? mesela benimki salatalığı gördü mü çıldırırdı, bugün de domates verdim eline bütün onu yedi sabah kahvaltısı ve meyve saati olarak.
belki blendırdan geçmiş sevmiyor, eline bişey tutuştur yiyeceksin diye ısrar etme güzel kokulu bir meyve falan.
Lina gibi o da diş zengini di mi?

Evet herşey blenderdan geçiyor. Neler verdim olmadı ısrarda etmedim. Yemiyor. Tek kemirmeyi sevdiği şey beyaz ekmek.

önemli değil canım, yediğimiz yerden de sadece onu kiloyla alır atarız dolaba. tabii bütün gün aç olmasının da etkisi olmuş olabilir, yoğurdunu bile yememişti. masaya ilk gelen salatalık turşusundan istedi hemen ben de verdim ağzına aldı iştahla sonra tükürdü. sonra bulgur pilavı gelince masaya ondan da istedi tadı da hiç güzel değildi halbuki. yani açlıktan da saldırmış olabilir. Allahın hakkı 3müş, 3.'yü deneyeceğim artık.

ben bazen tavuk veya eti elimle tiftikleyip küçücük top yapıp kürdana takıp Lina'nın eline veriyorum, bazen işe yarıyor

kesin denemişsindir ama, eline çatal kaşık almayı seviyorsa küçük küçük doğrasam bir tabak ve kaşıkla önüne koysan kendi alsa.
ya herhalde senin memene çok düşkün ona da yettiği için başka beslenme şeklini kabul etmiyor

Hemen öğürüyor. Muz, armut, elma, çilek, şeftali onları cam rendeden geçiriyorum. Yoksa tükürüyor. Yediği birkaç kaşığı da öğürerek çıkarıyor. Meme veeeeee neynep meemmmeee veeee diye zırlamanın dışında yaptığı bir şey yok

Denedim.. Hatta karşı komşumun oğlunu çağırıdm. Benim sıpa onu besledi birde çocuk yedi diye alkışladı.

kızlar yaa ben artık bu topiğe yazmaya çekiniyorum:kedi:
burası cidden bebişlere ne yedremediniz topiği oldu:roflol:
şimdi ben yazsam siz beni süpürgeyle kovalarsınız burdan
bakıorum bakıyorum iştahsız bebek anneleri dertleşip duruyo
ama okuyorum hepinizi
allah size sabır bebişelrinize bol bol iştah versin inşallah:Saruboceq:

X