Bebek Beslenmesi Bebişlere Bugün Ne Yedirdiniz?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Yiğit köfteyi çok seviyor,bugün öğlen yemeğinde 3 tane köfte,yoğurt ve ekmek yedi..akşamada sebzeli bir yemek yapıcam...

sevhan cım benim gibi mutfak becerisi zayıf olan biri için güzel bir öneri olmuş...
mutlaka yapacağım..ama bu et suyunu hemen kullanmak gerekir mi yoksa buzdolabında ya da difriz de bekletip sonra da kullanılabilir mi?
Canım ben kağıt bardaklara koyup derindondurucuya atıyorum bardakları ağzına kadar doldurmuyorum,kullanıcağım zaman bir bardak yada ihtiyacım nekadarsa o kadar çıkartıyorum.
Not:pişirdikten sonra bir süre tencerede soğumaya alırsan üzerinde biriken yağıda alabilirsin bu şekilde ağırda olmaz.Vitamin değerini bilemiyorum ama çok lezzetli oluyor.Fransızlar et suyunu çok kullanırlar,lüks lokantalarda mutlaka kullanır yemekleri o yüzden çok lezzelidir.

Canım ben kağıt bardaklara koyup derindondurucuya atıyorum bardakları ağzına kadar doldurmuyorum,kullanıcağım zaman bir bardak yada ihtiyacım nekadarsa o kadar çıkartıyorum.
Not:pişirdikten sonra bir süre tencerede soğumaya alırsan üzerinde biriken yağıda alabilirsin bu şekilde ağırda olmaz.Vitamin değerini bilemiyorum ama çok lezzetli oluyor.Fransızlar et suyunu çok kullanırlar,lüks lokantalarda mutlaka kullanır yemekleri o yüzden çok lezzelidir.

süper fikirmiş..
bende dondurucuya kemikli eti koyardım pişirirken yemeğe eklerdim..ama senin tarif daha lezzetli olmalı dediğin gibi..teşekkürler...a.s.

bebeklerimizin iştahsızlığı sanırım hemen hemen tüm annelerin ortak sorunu....kızım geçen hafta epey bir ateşlendi ben diştendir diyordum ama meğerse enfeksiyon oluşmuş...kızımın günlerce ateşi düşmedi bu arada ağzına 1-2 yemek kaşığından başka birşey girmedi memenin dışında....çok üzücü bir haftaydı benim için ....sonra antibiyotik depot bir iğne vuruldu ve nihayet ateşi düştü kuzumun...bu arada epey bir kilo da verdi...sağlıklı olsunlarda klo hiç önemli değil....bugün de hafif bir ateşi var gibi...çok tedirgin oluyorum...anne olmak gerçekten çok zormuş...
ben de yesin diye kırk takla atıyorum ....hergün değişik birşey yapmak istiyorum ama yemediği zaman çok üzülüyorum her anne gibi...bakalım doktorumuz vitamin yazdı iştah açmada epey bir işe yarıyormuş ...hastaları çok memnun kalmış eşim bugün alacak ve deneyeceğiz...tabi ibakalım nasıl içireceğiz o da ayrı bir muamma:))

bebeklerimizin iştahsızlığı sanırım hemen hemen tüm annelerin ortak sorunu....kızım geçen hafta epey bir ateşlendi ben diştendir diyordum ama meğerse enfeksiyon oluşmuş...kızımın günlerce ateşi düşmedi bu arada ağzına 1-2 yemek kaşığından başka birşey girmedi memenin dışında....çok üzücü bir haftaydı benim için ....sonra antibiyotik depot bir iğne vuruldu ve nihayet ateşi düştü kuzumun...bu arada epey bir kilo da verdi...sağlıklı olsunlarda klo hiç önemli değil....bugün de hafif bir ateşi var gibi...çok tedirgin oluyorum...anne olmak gerçekten çok zormuş...
ben de yesin diye kırk takla atıyorum ....hergün değişik birşey yapmak istiyorum ama yemediği zaman çok üzülüyorum her anne gibi...bakalım doktorumuz vitamin yazdı iştah açmada epey bir işe yarıyormuş ...hastaları çok memnun kalmış eşim bugün alacak ve deneyeceğiz...tabi ibakalım nasıl içireceğiz o da ayrı bir muamma:))
Geçmiş olsun tatlım,bilirim bebeğimiz hastalandığında nasıl sarsıldığımızı,tırnaklarına bile bişey olsa içimiz titriyor onlar bizim kıymetlimiz.Sen yinede hafiflesede ateşi sık sık ölçmeye devam et.Birde oğlumunda ateşi çıktığında annemde dişten sanmıştı ve doktorumuz bize diş ateş yapmaz dedi iştahsızlık yapar,huysuzluk yapar ama ateş yapmaz dedi enfeksiyondan kaynaklanırmış ateş.
Büyük bir ihtimalle minadex vermiştir size doktor gerçekten işe yarıyor.Geçmiş olsun.

Hazırlanışı:

1-) Et ve boyunu bir tencereye koyup içerisine iri doğranmış soğanı,kerevizi,havucu,limon suyunu veya sirkeyi ilave ediniz.(Bu malzemeler etin ağır kokusunu gidermek ve et suyunun ağır kokusunu gidermek ve et suyunun besin değerini arttırmak için koyulur)
2-) Üzerine bolca geçecek kadar soğuk su koyunuz.
3-) Ağzı açık olarak kaynatınız.Üzerine biriken köpüğü kevgirle alınız.
4-)Köpükleşme bitince tencerenin ağzını kapatıp 1-2 saat kaynatınız.
5-)Süzgeçten geçirip istediğiniz yerde kullanınız.

NOT=Et,kemik,tavuk,balık suyu veya konserveler hazırlanırken suya mutlaka bir limon suyu veya sirke koyunuz.Limon yada sirke kemiklerdeki kalsiyumun suya geçmesine neden olur..

çok çok teşekkürler tarif için. bende bir ay evvel bu işi araştırıp duruyordum.sonra anne usulu yapmaya devam etmiştim ama sanırım hatalı yapıyormuşum. limon ve sirke konusunda birde ağzı açık kaynatma konusunda.(clipsoda haşlayıveriyordum)
bende bardaklara koyuyorum kolay oluyor bizimki özellikle tarhanayı kemiksusuz içmiyor. ağzının tadını çok bilir:))).
birde tavuk suyunu sormak istiyorum. tvde anlatırken kemikleriyle beraber haşladıktan sonra fırınlayın diyordu tam dinleyememiştim onudamı bu şekilde yapıyosun sevhan?

ya bide buzluktan çıkarınca nasıl çözüyorsunuz? dışarda çözünmeyemi bırakıyorsunuz direkt ateşemi koyuyprsunuz? önce buzdolabının raflarına koyun yada soğuk suda suyu değiştirerek çözündürün deniyordu ama bu işlem çok geç oluyor ben bazen ateşe direkt atıveriyorum :KK43:((

Canım,çok geçmiş olsun..yakın zamanda yiğitte aynen hastalandı,bende sırf emziriyordum.evlatlarımız sağlıklı olsunlarda ben başka hiçbir şey istemiyorum..

Geçmiş olsun tatlım,bilirim bebeğimiz hastalandığında nasıl sarsıldığımızı,tırnaklarına bile bişey olsa içimiz titriyor onlar bizim kıymetlimiz.Sen yinede hafiflesede ateşi sık sık ölçmeye devam et.Birde oğlumunda ateşi çıktığında annemde dişten sanmıştı ve doktorumuz bize diş ateş yapmaz dedi iştahsızlık yapar,huysuzluk yapar ama ateş yapmaz dedi enfeksiyondan kaynaklanırmış ateş.
Büyük bir ihtimalle minadex vermiştir size doktor gerçekten işe yarıyor.Geçmiş olsun.

canım çok teşekkürlera.s.evet sık sık ölçüyorum ateşini artık takıntı oldu ben de...Allahtan normale döndü inşallah yükselmez...vitaminin adı vimin-c imiş inşallah işe yarar bakalım...

Canım,çok geçmiş olsun..yakın zamanda yiğitte aynen hastalandı,bende sırf emziriyordum.evlatlarımız sağlıklı olsunlarda ben başka hiçbir şey istemiyorum..

çok teşekkürler a.s.size de çok geçmiş olsun canım....sağlıklı olsunlar da ben de hiçbir şey istemiyorum...

Çok geçmiş olsun. Acil şifalar

kızlar reçel veriyormusunuz bebeklerinize. karadut reçeli yapmış annem az şekerli pekmezle aramız olmadığı için ondan yedirdim az sabah. sevdi gibi. vermeye devam etsemmi ki?(kansızlığımız sınıra gelmiş o yüzden)

kolay gelsin şekerim.....seni çok iyi anlıyorum.ben 6 aydır boğuşuyorum resmen.umarım çabuk atlatır bu dönemi.emin ol eskiye döner.büyük ihtimalle diştendir.6 diş çıkardık biz,hepsinde aç gezdik senağlama

sevhan cım benim gibi mutfak becerisi zayıf olan biri için güzel bir öneri olmuş...
mutlaka yapacağım..ama bu et suyunu hemen kullanmak gerekir mi yoksa buzdolabında ya da difriz de bekletip sonra da kullanılabilir mi?

merhaba arkadaslar

hasta bebişimize gecmiş olsun..

benim size bir sorum olacak..ayları yakın diye size soruyorum
oglumneredeyse 11 aylık oldu
dogdugundan beri kusma sorunu vardı
2-3 aydır bitti derken simdi öğürerek kusmaya basladı büyük insan gibi

acaba fazla mı yediriyorum
bana ne yedirdiginizi (bir gün boyunca) yazabilirseniz sevinirim

egenin yedikleri

sabah 240 ml mama iciyor
3 saat sonra peynir yumurta pekmez 1 dilim ekmek ici ile kahvaltı yapıyor
2.5 saat sonra etli sebze yemegi
3-4 saat sonra meyve yada muhallebi(meyveli yapıyorum)
akşam yatarken 240 ml tahıl eklenmiş mamasını içiyor..

kilosu 10.500 gr
boyuda 74 cm
simdiden tesekkurler

sizce cok mu?? senağlama senağlama

kızlar teşekkür ederim hepinize de ....
hidennişko maşallah oğluşuna canım....yedirdiklerin bence normal aralarda emziriyor musun peki?

pazara gittim geçen gün annem bu SıRKEN OTU çok faydalı al kızına yedir dedi bende aldım ıspanak gibi yaptım kızımda yedi çok şükür şimdi bir siteden faydasına baktım ekliyorum. isterseniz deneyin

Sirken, sirken otu yabani ıspanak olarak da bilinir. Ispanak gibi pişirilebilen sirken otu ıspanaktan daha faydalı besin değerlerine sahiptir. ıçerdiği vitamin ve mineral yoğunluğu ıspanaktan daha faydalıdır.

Latince ısmi:

Chenopodium album

ıngilizce ısmi:

Lamb's-quarters

Almanca ismi:

der Weiße Gansefuß

Fransızca ismi:

le chénopode blanc

Vitaminler:

A, B, C, B6

Mineraller:

Demir, Niacin, Kalsium, Protein, Sodyum

Lifli bir sebzedir.
Bağırsakları temizleyici özelliği vardır.
Kanı temizler.
Bağırsakları yumuşatır.
ıltihap ve yara kurutucu özellikleri vardır
resimlimutfak dan alıntıdır

kızlar arada sırada yaptığım ezogelin çorbasının tarifini sizlerle de paylaşmak istedim;
2 yemek kaşığı pirinç
2 yemek kaşığı bulgur
2 yemek kaşığı kırmızı mercimek
bu karışımım üzerini 2 parmak geçecek kadar su koyup pişiriyoruz... diğer bir tencerede yarım soğanı az bir yağda kavuruyorum sonra 1 tatlı kaşığı unuda ekliyorum ardından 1 tatlı kaşığı salçayıda ekleyip kavurmaya devam ediyorum ve 2 bardak su ilave ediyorum kaynayınca bakliyat karışımını da ilave ediyorum içine nane de koyuyorum oldukça besleyici bir çorba....

Son düzenleme:
merhaba arkadaslar

hasta bebişimize gecmiş olsun..

benim size bir sorum olacak..ayları yakın diye size soruyorum
oglumneredeyse 11 aylık oldu
dogdugundan beri kusma sorunu vardı
2-3 aydır bitti derken simdi öğürerek kusmaya basladı büyük insan gibi

acaba fazla mı yediriyorum
bana ne yedirdiginizi (bir gün boyunca) yazabilirseniz sevinirim

egenin yedikleri

sabah 240 ml mama iciyor
3 saat sonra peynir yumurta pekmez 1 dilim ekmek ici ile kahvaltı yapıyor
2.5 saat sonra etli sebze yemegi
3-4 saat sonra meyve yada muhallebi(meyveli yapıyorum)
akşam yatarken 240 ml tahıl eklenmiş mamasını içiyor..

kilosu 10.500 gr
boyuda 74 cm
simdiden tesekkurler

sizce cok mu?? senağlama senağlama

yediği mama miktarı yeterli tatlım sanırım emzirmiyorsun.kahvaltınızda güzel. etli sebze yemeği meyve muhallebinin mikraını yazmmamışsın ama bir kase kadardır. öğün araların uygun ve bir günlük o aydaki bebeği alması gerekn hemen herşeyi veriyorsun.(yoğurt dışında yemiyor sanırım)
kilo boya göre gelişiminizde iyi.bana çok gelmedi verdiklerin
( gece beslenmeniz yok sanırım.)
benim oğlanın menüsünü yazayım iştahlı olduğu günlerdeki;
sabah bir iki kaşık tahıllı mamasına zeytin peynir tereyağ( 600 gibi kalkıyor)
900: 2- 3 saat sonra uyku durumuna göre yumurta meyve(yerse pekmez)
100e etli sebze çorbası bir kase
ikindi (400)yoğurt yada meyve(genelde meyve yemez)
akşam( 700)etli erişte , pilav bizim yemeklerden
benimki gündüz kesinlikle mama muhallebi vs yemediğinden akşam öğününüde yemek olarak veriyorum.gecede 3 kere kalkar toplam 300 cc mama içer.
kusma problemi yemeklerden sonramı oluyor? mikratları azalttığındda kusuyormu?
geçmiş olsun.sevgiler

pazara gittim geçen gün annem bu SİRKEN OTU çok faydalı al kızına yedir dedi bende aldım ıspanak gibi yaptım kızımda yedi çok şükür şimdi bir siteden faydasına baktım ekliyorum. isterseniz deneyin

çok ekşi değilmi o ot? pişince gittimi acılığı?sitedeki tarif gibimi yaptınız*

hidennisko canm bana da miktarları ve zaman aralıkları uygun geldi...mayalıhamur a katılıyorum yani...
acaba bu kusmayı alışkanlık mı yaptı ki?inşallah düzelir canm..
ben bu sirken otunu ilk kez duyuyorum..faydalıymış gerçekten..afiyet olsun kuzuna ...
şüko cum bende buna benzer yapıyordum ama senin ki daha bol malzemeli olmuş hemen bugün yapayım hatta...kırmızı mercimek değil mi iki tane pirinç yazmışsın...bende ne yapsam diyordum iyi fikir oldu:)

hidennisko canm bana da miktarları ve zaman aralıkları uygun geldi...mayalıhamur a katılıyorum yani...
acaba bu kusmayı alışkanlık mı yaptı ki?inşallah düzelir canm..
ben bu sirken otunu ilk kez duyuyorum..faydalıymış gerçekten..afiyet olsun kuzuna ...
şüko cum bende buna benzer yapıyordum ama senin ki daha bol malzemeli olmuş hemen bugün yapayım hatta...kırmızı mercimek değil mi iki tane pirinç yazmışsın...bende ne yapsam diyordum iyi fikir oldu:)

evet canım ya yanlışlıkla pirinci iki kere yazmışım sağol uyarın içina.s.düzelttim....umarm bebişin seve seve yer....

X