Bebek Beslenmesi Bebişlere Bugün Ne Yedirdiniz?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
lina da emzik alıyordu 2 aylıktan beridir. sadece geceleri uyurken alıyordu ama bu akşamdan itibaren kesiyorum. daha doğrusu kestim. gece vermedim, ağladı mızmızlandı dudaklarını emiyormuş gibi oynattı. kucakta uyudu, yatağa yatırınca uyandı ağladı falan ama 1 saatlik mücadeleyi ben kazandım. şimdi uyuyor neyse ki. bakalım yarın ne olacak. ne kadar erken olursa o kadar iyi bence. artık bilinçlendikleri için içgüdüsel rahatlatmadan çıkıp bağımlılık yaptığını düşünüyorum. yemek yediremiyorum bari emziği bıraktırayım dedim. bugün de hiçbirşey yemedi ne yazayım ya

sabah 6 civarı kalkış.kıymalı menemen(yemedi sayılır)
tereyağ,bal,fındık ezmesi sarelle
10 gibi yatar umuduyla,cevizli meyveli yoğurt,rafadn yumurta.
kirazla tanışma,dün de üzümle tanıştık.
ve 13 ' e doğru öğle yemeğini yemeden uyku :KK43: bir iki fır pipetli süt,gaza getirerek.

peynir yemeyen insan evladına peynir nasıl sevdirlir bir fikri olan var mı ?
eskiden labne yerdi,onu bıraktık beyaz peynir ezmeye başladık cicibebeye.şu an ayrı yiyor sayılır,ama peynir asla sevmiyor.ince kaşar keser eline verirdim eskiden,şimdi onun da yüzüne bakmıyor.

peynir yemeyen insan evladına peynir nasıl sevdirlir bir fikri olan var mı ?
eskiden labne yerdi,onu bıraktık beyaz peynir ezmeye başladık cicibebeye.şu an ayrı yiyor sayılır,ama peynir asla sevmiyor.ince kaşar keser eline verirdim eskiden,şimdi onun da yüzüne bakmıyor.

Canım biraz ara ver özlesin zorlama tekrar yiyecektir.Taylanda bazen sevdiği yiyecekleri yemiyor bir hafta on gün vermiyorum sonra özlüyor

kızlar ben bu topiği sürekli takip ediyorum sizlerden fikir edinmek için yalnız yazmama değecek bişey yok çünkü benim yeme sorunlu bi oğlum var tek itiraz etmediği şey yoğurt benim kurtarıcım senağlama emzik biberon bunlarda ağıza konduğu için ömer onlarada şiddetle karşı :) mazallah yemek felan olur diye kaydirigubbakcemile3 ayyy artık alıştım sanırım bu duruma -tatlicadiarzu-

kızlar reçel veriyormusunuz bebeklerinize. karadut reçeli yapmış annem az şekerli pekmezle aramız olmadığı için ondan yedirdim az sabah. sevdi gibi. vermeye devam etsemmi ki?(kansızlığımız sınıra gelmiş o yüzden)

ver minikelam,pekmez yada recel diyo dr lar.
benm kız sadece fındık ezmesi yiyor sarellenin,onu da yeni keşfettik.recele siddetle karsı,bal gönlü olursa.pekmez gaza getirebilirsek.
bu ara gaza getrip alkışlayartak yedriyoruz.

kızlar reçel veriyormusunuz bebeklerinize. karadut reçeli yapmış annem az şekerli pekmezle aramız olmadığı için ondan yedirdim az sabah. sevdi gibi. vermeye devam etsemmi ki?(kansızlığımız sınıra gelmiş o yüzden)
Reçeli yeni vermeye başladım,zaten çok az şeker kullanıyor.Mümkün mertebe kshvsltıdan bir saat sonra pekmez ver,ayrıca yumurta yiyorsa pekmezle yumurtayı aynı anda verebilirsin madem demir eksikliği sınırda böylesi daha iyi olur.

efendiiimmmm bizim oğlanda iştahsız bebekler arasına girdi artık
10 gün öncesine kadar ne verirsem yerdi hemde kaseler dolusu kilo almıyor o ayrı mevzu o kadar yemeye hala 10 kg ya ulaşamadı
beyimiz artık beni ağlatacak duruma geldi dün sinirimden oturdum ağladım. allahtan babamız evdeydi de duruma müdahale etti yedirdi ölmeyecek kadar az da olsa
bugün yedikleri;
sabah 2 çay kaşığı rafadan yumurta
öğlen 2 çorba kaşığı kıymalı makarna
1 saat sonra 25 cc kadar meyve suyu
akşam 2-3 kaşık mercimek çorbası
az öncede yaptığım rulo pastanın kekinden biraz yedi

ama karar verdim (aslında eşim tarafından yemin ettirildim) yarın sabahtan itibaren kesinlikle ve kesinlikle kafasını çevirdiken sonra sandalyesinde oturtmaya devam etmeden hemen indireceğim. bırakacağım bir sonraki öğününe kadar aç kalsın. yoksa bozulan sinirlerimi tamir etmem imkansız hale gelecek ve bu sinirimden ötürü de adam beni boşayacak:çok üzgünüm:

10 gün öncesine kadar ne verirsem yerdi hemde kaseler dolusu kilo almıyor o ayrı mevzu o kadar yemeye hala 10 kg ya ulaşamadı
beyimiz artık beni ağlatacak duruma geldi dün sinirimden oturdum ağladım. allahtan babamız evdeydi de duruma müdahale etti yedirdi ölmeyecek kadar az da olsa
bugün yedikleri;

ama karar verdim (aslında eşim tarafından yemin ettirildim) yarın sabahtan itibaren kesinlikle ve kesinlikle kafasını çevirdiken sonra sandalyesinde oturtmaya devam etmeden hemen indireceğim. bırakacağım bir sonraki öğününe kadar aç kalsın. yoksa bozulan sinirlerimi tamir etmem imkansız hale gelecek ve bu sinirimden ötürü de adam beni boşayacak:çok üzgünüm:

:) hem güldüm hem üzüldüm yaa..
dişi felan çıkıyordur ya da geçici olarak böyle bir döneme girmiştir bence oğlun...yoksa neden bu kadar değişim göstersin ki...inşallah düzelir...a.s.

bugün yedikleri;

inşallah bunu başarabilirsin gerçekten çok zor bi durum kendimden biliyorum vermicem diyorum ama gene dayanamıyorum diğer öğünü beklemeden yemek veriyorum

bugün yedikleri;

kolay gelsin şekerim.....seni çok iyi anlıyorum.ben 6 aydır boğuşuyorum resmen.umarım çabuk atlatır bu dönemi.emin ol eskiye döner.büyük ihtimalle diştendir.6 diş çıkardık biz,hepsinde aç gezdik senağlama

Bizde ayni durumdayiz.Bende sonraki ogun bekleyim dedim ama yok ineden 2-3 kasiktan fazla yemedi.Ama distendir diye dusunuyorum 4 tane birden cikiyor herhalde disetleri ariyor.Umarim duzeleriz.Belki de yemeklerden de sikildi diye dusunuyorum bir iki gun ara mi ersem yada sadece bir ogun mu versem.Efendimiz sadece sut iciyor.Ah ne yapsamCADIARZU

valla sabah ısrar etmeyeceğim dedim ve etmedim yemedi indirdim
birazdan balık çorbası vereceğim normalde çok sever
yemeyecek sanırım kabaran azıları var 4 aydır diş çıkartmıyordu zaten ondandır sıkıntısı biliyorum ama sinirlerime bu durumu anlatamıyorum işte
ya bismillah mutfağa gideyim ben artık:)

Bugün Taylan'ın ve kendimizin çorbalarına koymak için et suyu hazırlıyorum.Et suyunu seviyorum çünkü çorbalarda çok lezzetli oluyor.Tarifi sizede veriyim bebeklerinize et suyu yapmak isterseniz bu tarifi kullanabilirsiniz.Hazırladığım kemiksuyunu derindorucuda saklaya biliyorum ancak kağıt bardaklar kullanıyorum hazırlamak için,hepsini aynı kapta saklarsam her kullandığımda tüm kemik suyu çözülecek ve bozulacaktır.Ben tarifteki kerevizi kullanmıcam kışın kerevizle yaparım.Ayrıca kemik suyu kullanıyorum diye et kullanmayı ihmal etmiyorum et kendisinin yerini hiç bir şey tutamaz gelişmekte olan çocuk için en önemli gıdaların başında geliyor

Et Suyu Hazırlama Metodu..

Kullanılacak Malzemeler

*500 gr kemikli et ve boyun *1 adet kereviz
*1 /2 demet maydanoz *1 limon
*1 adet soğan *1 kahve fincanı sirke
*5-6 su bardağı su * Tuz,karabiber
*1 adet havuç

Hazırlanışı:

1-) Et ve boyunu bir tencereye koyup içerisine iri doğranmış soğanı,kerevizi,havucu,limon suyunu veya sirkeyi ilave ediniz.(Bu malzemeler etin ağır kokusunu gidermek ve et suyunun ağır kokusunu gidermek ve et suyunun besin değerini arttırmak için koyulur)
2-) Üzerine bolca geçecek kadar soğuk su koyunuz.
3-) Ağzı açık olarak kaynatınız.Üzerine biriken köpüğü kevgirle alınız.
4-)Köpükleşme bitince tencerenin ağzını kapatıp 1-2 saat kaynatınız.
5-)Süzgeçten geçirip istediğiniz yerde kullanınız.

NOT=Et,kemik,tavuk,balık suyu veya konserveler hazırlanırken suya mutlaka bir limon suyu veya sirke koyunuz.Limon yada sirke kemiklerdeki kalsiyumun suya geçmesine neden olur..

Son düzenleme:
sevhan cım benim gibi mutfak becerisi zayıf olan biri için güzel bir öneri olmuş...
mutlaka yapacağım..ama bu et suyunu hemen kullanmak gerekir mi yoksa buzdolabında ya da difriz de bekletip sonra da kullanılabilir mi?

nergiz tunalı canım kesin diştendir üzerine gitme birde ben bu durumlarda pütürsüz boza kıvamında yedirmeye çalışıyorum o zaman daha bir yiyor gibi sanki...

Bugün Taylan'ın ve kendimizin çorbalarına koymak için et suyu hazırlıyorum.Et suyunu seviyorum çünkü çorbalarda çok lezzetli oluyor.Tarifi sizede veriyim bebeklerinize et suyu yapmak isterseniz bu tarifi kullanabilirsiniz.Hazırladığım kemiksuyunu derindorucuda saklaya biliyorum ancak kağıt bardaklar kullanıyorum hazırlamak için,hepsini aynı kapta saklarsam her kullandığımda tüm kemik suyu çözülecek ve bozulacaktır.Ben tarifteki kerevizi kullanmıcam kışın kerevizle yaparım.Ayrıca kemik suyu kullanıyorum diye et kullanmayı ihmal etmiyorum et kendisinin yerini hiç bir şey tutamaz gelişmekte olan çocuk için en önemli gıdaların başında geliyor

Et Suyu Hazırlama Metodu..

Kullanılacak Malzemeler

*500 gr kemikli et ve boyun *1 adet kereviz
*1 /2 demet maydanoz *1 limon
*1 adet soğan *1 kahve fincanı sirke
*5-6 su bardağı su * Tuz,karabiber
*1 adet havuç

Hazırlanışı:

1-) Et ve boyunu bir tencereye koyup içerisine iri doğranmış soğanı,kerevizi,havucu,limon suyunu veya sirkeyi ilave ediniz.(Bu malzemeler etin ağır kokusunu gidermek ve et suyunun ağır kokusunu gidermek ve et suyunun besin değerini arttırmak için koyulur)
2-) Üzerine bolca geçecek kadar soğuk su koyunuz.
3-) Ağzı açık olarak kaynatınız.Üzerine biriken köpüğü kevgirle alınız.
4-)Köpükleşme bitince tencerenin ağzını kapatıp 1-2 saat kaynatınız.
5-)Süzgeçten geçirip istediğiniz yerde kullanınız.

NOT=Et,kemik,tavuk,balık suyu veya konserveler hazırlanırken suya mutlaka bir limon suyu veya sirke koyunuz.Limon yada sirke kemiklerdeki kalsiyumun suya geçmesine neden olur..

Canım,ellerine sağlık.bir yerde okumuştum..buz kalıplarına koyup buzluğa atıyorlarmış et suyunu..yemek yapıcakları zamanda tek tek alıp yapıyorlarmış..

X