Bebekten kan alamayan! hemşire!...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
çok ağlayıp kendilerini kasıncada sanırım kan gelmiyor.ben çok korkarım kasarım kan gelmez mesela.kızımdan defalarca kan aldırdım iki el iki kol aynı gece defalarca delindi en son topuktan alalım dediler beceremediler.çocuklarda kan aldırma işi cidden çok zor.sadece nöbetçi bir doktor kendince bir teknikle sokup alabildi.diğerleri alamayınca daha uğraşmayın istemiyorum dedim.alınsa iyi olurdu ama canı daha ne kadar yanacaktı bilemiyorum.çocuğum doktorlardan korkar oldu.

Sağlık personeli değilim ama kan aldırmakla iğne vurulmakla baya haşır neşir birisiyim. Ve evet kan alınırken kan pıhtılaşmasından ötürü kan gelmeyebiliyor. Bu sebeple bana kaç kez damar yolu açıldı. Beş dakikada 4 farklı damar yolu açılmışlığı var. Unutmayın ki hemşire de bir insan ve siz onu paniklettikçe onun eli ayağı daha da birbirine dolanıyor. 2. Olarak kendi çocugum henüz 8 aylık kan testi yapılmadı(topuk kanıyla bi kez trombositlerine bakıldı) doktora rica ettim kan testi için gerek görmemişti.

Kurum çocuk doktoru 20 sene devlet hastanesinin çocuk acilinde çalıştığı için ben de hemşireler de tecrübelidir diye düşündüm doktorlar kadar. Aslına bakarsanız bu hemşireyi ilk kez gördüm çünkü kurumun diğer hemşireleri gayet işini bilen tecrübeli insanlardı. Ben de yanılmışım ne yazık ki...
Kani dr almiyor ama kuruma da bakmaliydiniz

Çocuklarımdan ilk 9 aylıkken kan alındı, rutin kontrol olarak.
Ve yılda iki kere aldırıyor doktorumuz, değerlerini kontrol etmek için.
Hastalık vs olanları söylemiyorum bile.
Ama hemşire tecrübesizmiş onu açıklıkla söyleyebilirim.
Benim çovuklarımın zapt edilmesi zor olduğundan iğne vb işlemler için en az 2 kişi rica ediyoruz, ve biz de kontrol etmeye çalışarak 3-4 kişi olarak işlemi yapıyoruz.
Eğer hemşire hanım damarı bulamadığımı söylüyorsa, elinden alıyor kanı.
Ve küçücük bebekten zaten koca iğneyle kan alındığını hiç görmedim, kelebek iğne kullanıyorlar her yerde.
Doktor da saçma konuşmuş, hemşire de işini yapamamış.

Evet dediği bahaneler olabilir damara girmiş hemşire pozisyondan bile olmuş ollabilir siz daha kan almadan hemşireye ön yargıyla yaklaşmışsınız niye tedirgin olsun ki?

iki cocugumdan da 12 aylikken kan alindi. sonrasinda hastalandiklarinda 2 ser kez daha. biri 42 biri 26 aylik.
bingildaga cok takilmayin bu arada kizimin ki 40 aylikken kapandi. d vitamini degerleri iyiydi tabii yine de baktirmakta fayda var.

çalıştığınız kurumun doktorluğu belli ki yetişkinlerle ilgileniyor hep.çocuklara damar yolu açmak zordur.hatta her yetişkinde bile kolay kolay açılmaz örneğin ben.hala bir kan vericem diye iki kolum da paramparça oluyor damarı bulamıyorlar kan gelmiyor vs. pediatri kliniği dışında pek bir hemşirenin/doktorun çocukların 10 saat suyuna gitmeye çalıştığını/eğlenceli hale getirmeye çalıştığını görmedim.olabilir hemşirenin nedenleri haklıdır, normal bir şekilde o koltukta oturan yetişkin bir insan bile o an istemsiz kolunu kasıyor bir şey yapıyor olmuyor kan gelmiyor.e çocuk kendini ordan oraya atarken kıyamet koparken hemşireden mucize mi beklediniz? doktorların tavrına gelince de açıp bir beyin ameliyatı videosu izlemesini tavsiye ediyorum.beyin ameliyatı ne kadar ürkütücü bir kavram normal insanlar için ama cerrahlar ameliyat sırasında müzik dinliyor, video izliyor mola verip, yiyip içen var , onlar artık kaba tabirle kasap olmuşlar.sizin çocuğunuzun korktu diye kan aldırmaması bir doktor için mesleği icabı komediden başka bir şey değil.bu tarz münakaşalara girmeniz komik.hem eşinizin huyunu suyunu doktor ne bilsin.abartmayın böyle mevzuları. napıyım ben de gidip ortalığı ayağa mı kaldırıyım koskoca damarı nasıl bulamıyorsunuz diye? Allah başka dert vermesin abartmayın bu kadar.

Bebeğim 3 aylıkken ve 9 aylıkken hastaneye yatmak zorunda kaldı, ayrıca şuan 2bck yaşında daha yeni tekrar kan verdik.herseferindede tek seferde hallettiler.
Şanssızlığınıza gelmiş tecrübesiz hemşire.

Açılın ben hemşireyim 😂😂
Girişi yaptıktan sonra gelelim mesleye. Çocuktan kan almak zor bir işlemdir. Hatta yanık ve onkoloji hastalarından bile kısacası en zoru. Ve bir çok faktörde etkiler işlemi. O gün modunuz düşükse veya ağır bir poşet tasidiysanız bile etkiler. Kısacası dikiş ipliği kalınlığında bir damar. O kadar zor islemle cebellesirken sizin gibi tatava yapanlara buyrun siz alıj diyorum kafam atarsa. 😁
Ailelerin bu kadar manasız tepki vermelerini almıyorum. O minicik yavrular o kadar güçlü ki. Çok çabuk unutuveriyorlar. Daha bir kaç aylıkken kalp vs. Den ameliyat olan bebekler var onşatın anaları babaları ne yapsın.

Elceyyzlerine sağlık güzel yazmışsın

Kızımdan kan alınırken dayanamayıp ordan çıkan ve damarları bulunamadığı için kolları morarmış biri olarak söylüyorum
Tabii istiyoruz ki çocuğumuzun canı yanmasın ama bazen oluyor böyle şeyler bir de oradaki hemşire işe yeni başladıysa ondan alamamıştır anlayışlı olmak için söylüyorum
Bu arada sizi anlıyorum benim kızımın da bıngıldağı geç kapandı ve biz de tahlil yaptırdık her şey normal çıktı eşim de bana boşa evham yapıyorsun dedi bundan iki ay sonra da başka doktora iştahsızlık için gittiğimde çocuğu boşuna delmeye gerek yok bu tahliller yeterli dedi kan tahlili istemedi olabilir böyle şeyler

Bu arada devlet hastanesi ya da aile sağlığındaki hemşireler daha tecrübeli oluyor. Isterseniz onlara aldırın bir dahaki sefere

Bebek ve çocuklarda damar yolu açmak ya da onlardan kan almak biraz da tecrübeyle alakalı bana kalırsa.
Devlet hastahanesinde hiç tecrübeli hemşireye denk gelmedik iki defa devlette tahlil vermek zorunda kaldık ikisinde de çocuğumu kevgire çevirdiler 🤦🏻‍♀️ Artık gidip özel hastahanede yaptırıyorum tahlillerini yeni doğan yoğum bakımından hemşire geliyor tek denemede alıyor kanı

Hem cevap vereyim hem de konuda yazan hanımlara uyarı yapayım:)
Evet çocuk bu ağlar ama çocuğunuz hasta olduğunda kan alınması, serum takılması, iğne yapılması gereken durumlarda çocuğunuzun korkuyla ağlaması sizi mahvediyor, size o anki durumu şöyle anlatayım bir anda sizi yükseğe attıklarını ve o yüksekten aniden düştüğünüzü farz edin, bir yürek hoplaması olur içiniz pır pır eder ya işte o his oluyor, kalbiniz de düzensiz atmaya başlıyor panikliyorsunuz.

Kızım bebekken sarılık sebebiyle topuk kanı alınması gerekti, ben ki bana diri diri dikiş atlarsa gıkı çıkmayan, ağrı eşiği yüksek bir kadınım, kızımın topuk kanı alınırken ki ağlaması karşısında kulaklarımı tıkayıp dışarı kaçtım duymamak için.

Sağlıkçılar size kimse kötüsünüz demiyor ama anneler bebekleri söz konusu olunca panikler, başınızda durmaları sizi tedirgin ediyor olabilir haklısınız işinizi yapmaya çalışıyorsunuz ama annelerin de o korkan panikleyen endişeli ruh halini anlamaya çalışın, siz damar yolunu bulmayı, kan almayı ya da serum bağlamayı biliyor yaşanabilecek olası aksilikleri öngörebiliyorsunuz ama anneler bilmiyor, tıbbi terimlerden anlamıyoruz da, o yüzden ara ara merakla ne demek istediğinizi tekrarlatabiliriz lütfen karşılıklı anlayış.
Ahh anılarım depreşti bu yazıyı okuyunca mune hanım. Oğlumun ilk topuk kanı alınacakken cengaverlik yapıp ben tutarım oğlumu ya deyip sonrasına tansiyonum düşmesiyle hafif baygınlık geçirmem, sonrasından hemşiremizin beni odadan apar topar çıkarıp babası tutsun demesi, oğlumun topuk kanı alınırken feryadı benim dışarda hüngür hüngür kulaklarımı kapatıp ağlamam... Ki ben kendimi ultra güçlü zannederdim... Anne olmak onu herşeyden koruyacak kadar güçlü olup, ona karşı böyle aciz olmak. Bu sebeple ikinciyi doğuramıyorum.

Gittiğiniz kurumda bebek hemşiresinin kan almasını talep edin. Aynı durumu bir kez yaşayıp tecrübe ettiğimden bebek hemşiresi olmayan hiçbiryerde kan aldırtmıyorum.

Ahh anılarım depreşti bu yazıyı okuyunca mune hanım. Oğlumun ilk topuk kanı alınacakken cengaverlik yapıp ben tutarım oğlumu ya deyip sonrasına tansiyonum düşmesiyle hafif baygınlık geçirmem, sonrasından hemşiremizin beni odadan apar topar çıkarıp babası tutsun demesi, oğlumun topuk kanı alınırken feryadı benim dışarda hüngür hüngür kulaklarımı kapatıp ağlamam... Ki ben kendimi ultra güçlü zannederdim... Anne olmak onu herşeyden koruyacak kadar güçlü olup, ona karşı böyle aciz olmak. Bu sebeple ikinciyi doğuramıyorum.
İşte maalesef kendimize bir şey olduğunda ne kadar dirayetli olursak olalım, söz konusu evlat olunca insanın eli ayağı dolaşıyor, ne tansiyon kalıyor ne cengaverlik :KK43:
Benim de tek çocukla kalma sebeplerimden biridir, kızım büyüdü erişkin oldu hala hasta olsa gözüme ne uyku giriyor ne başında nöbet tutmaktan vazgeçiyorum.
Sağlıkçılarda haklı kendince ama işte annelik dürtüleri rahat bırakmıyor bizleri.

İşte maalesef kendimize bir şey olduğunda ne kadar dirayetli olursak olalım, söz konusu evlat olunca insanın eli ayağı dolaşıyor, ne tansiyon kalıyor ne cengaverlik :KK43:
Benim de tek çocukla kalma sebeplerimden biridir, kızım büyüdü erişkin oldu hala hasta olsa gözüme ne uyku giriyor ne başında nöbet tutmaktan vazgeçiyorum.
Sağlıkçılarda haklı kendince ama işte annelik dürtüleri rahat bırakmıyor bizleri.
Ben büyüdükçe bu duygular geçer sanıyordum oysaki. Erişkinde olsa geçmiyor demek... Rabbim hep güzel günlerini göstersin evlatlarımızın.

Bebekten kan almak zordur.evet alırken pıhtılaşabilir evet pozisyon bebeğin ağlaması etkileyebilir ve hemşire hanım kurum hemşiresi olduğu için çok fazla bebek görmemiş olabilir.iki tarafta da sıkıntı olduğunu düşünmüyorum endişe edebilirsiniz ama diğer tarafa sıkıntı yaratmamışsınız zaten.bu size tecrübe olur büyük hastaneler bu konuda her zaman daha deneyimlidir çünkü günde bilmem kaç yüz kişinin kanı alınıyor tabi buna rağmen yine alınamayabilir bu da çok normaldir alışmak gerekir bu durumlara çünkü artık karşılaşacaksınız böyle şeylerle.

Ben bir şey sormak istiyorum.
Henüz anne değilim ama bir çok konuda denk geldim.
Çocuğum ağladı, kahroldum.
Çocuğum ağlıyor, tansiyonum düştü üzüntüden vs
Çocuk bu ağlar, normal değil mi? Yoksa gerçekten anne olunca kalp mi parçalanıyor?
Şöyle söyleyim oğlum daha küçükken o ateşlenince benimde ateşimin çıktığı oluyordu öyle manyakça bişey işte 😁

Ben büyüdükçe bu duygular geçer sanıyordum oysaki. Erişkinde olsa geçmiyor demek... Rabbim hep güzel günlerini göstersin evlatlarımızın.
Eğer pimpirikli, evhamlı, senaryo kuran bir anneyseniz geçmiyor, kendim için ne kadar rahatsam kızım için o kadar evhamlıyım, keşke kendi hastalandığımdaki boşvermişliğin birazını kızım için yapsam ama yapamıyorum, küçükken çok sık hasta olması, ateşe bağlı geçirdiği havaleler beni pimpirikli yaptı, hemen kafada kurarım, illa o ateşi düşüreceğim, siz siz olun benim gibi olmayın, kızımla eşimin tiye almasına neden oluyorum :)

Eğer pimpirikli, evhamlı, senaryo kuran bir anneyseniz geçmiyor, kendim için ne kadar rahatsam kızım için o kadar evhamlıyım, keşke kendi hastalandığımdaki boşvermişliğin birazını kızım için yapsam ama yapamıyorum, küçükken çok sık hasta olması, ateşe bağlı geçirdiği havaleler beni pimpirikli yaptı, hemen kafada kurarım, illa o ateşi düşüreceğim, siz siz olun benim gibi olmayın, kızımla eşimin tiye almasına neden oluyorum :)
Sizi okudukça gelecekteki kendimi görüyorum 😁

Gözü hemşirenin doktorun elinin üzerinde olanlar ortama ve olaya ayrı bir gerginlik katıyor. Bebek damarı kadar zor bulunan birşey varsa o da bazı anne babalardaki sakinlik ve güvendir. Bebek de az biraz ağlasın yahu. O ağlamanın yüzde doksanı korku zaten. Canı ağladığı kadar yanmıyor.
Hastanede çalışıyorum. Birşey olsa da bir gerilsek bir hak iddia etsek bir hak arasak diye fellik fellik aranan tipler vardır hangi bölümde olursa olsun. Yazınız bana o tipleri hatırlattı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X