Doğuma Hazırlık Bebeklere yapılan hazırlıklar..

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

yaseminsen

rabbım sen evladımı koruu
Kayıtlı Üye
30 Haziran 2007
1.488
12
38
kızlar doğuma daha var ama bebişlerimizin ihtiyaçlarını yavaş yavaş gidermeye baslasak cok iyi olur ama neler alıcaz benim hiç bi fikrim yok fisfisfis eee kızlar neler alıcaz liste yapsakta ona göre alsak bebişlerimizin ihtiyaçlarını ne dersiniz mart anneleri arasında yardımlaşma ve dayanışma:sm_cool::sm_cool: sizi seviyorum:asigim: ve yardımcı olmanızı beklıyorum:1hug::1hug:

Ben hemen var olan bir listemi ekleyeyim Liste tecrübeli bi elden çıktı gerekliliği tartışılma zşeyler yani :)

GİYİM (ilk 3 ayı esas alarak yazıyorum, ilk başta yenidoğan/newbaby boyu, sonra 0-3 ay)
* alttan ya da yandan+alttan çıtçıtlı kısa kollu body 6 7 adet
* penye ayaklı ve uzun kollu tulum 4 5 adet
(ayaklı olması çok faydalı, günün her saati bu tulumlar işe yarıyor, mevsime göre kadife olanları da alınabilir)
* ayaklı pijama altları (penye kadife) 3 4 adet
* uzun kollu body 3 4 adet
* çorap, yün patikler
* penye şapka, eldiven (ev içinde bile mevsime gore gerekmekte, banyo sonrası özellikle başları çabuk ısı kaybediyor, eldiveneleri emzirirken çıkarmalı ama)
* mermerşahi (ince tülbent) bezler büyüklerden 3 küçüklerden 10 12 adet, bebekleri kolda taşımak, gazını çıkarmak vs için.
* banyo havlusu 3 adet
* banyo havlusu içine tülbent (mothercarede çok hesaplı ve iyi su emenleri var) 4 5 adet
* penye battaniye 2 adet
* örgü / bebek yünü battaniye 2 adet
* yün ve penye yelekler 3 4 adet
* minik penye önlükler 7 8 adet
kıyafetlerde 0-3 ay ve sonrası için de ufak bir stok yapmak iyi oluyor, özellikle penye tulumlarda.

EŞYA
* banyo küveti, küvet içi yatırma aparatı
* vücut ve baş şampuanı (medela, sebamed iyileri)
* pişik kremi yeterli, bebek yağlarını ilk aylarda kullanmamalı.
* saç fırçası, tarağı
* tırnak makası ve bebek törpüsü (ilk aylarda kesmek zor, törpü daha iyi)
* vücut derecesi (digital kol altı en uygunu)
* banyo termometresi
* bebek termoforu
* popo temizliği için kaynamış ılımış suyu koyacak hijyenik kaplar ve yumuşak makyaj pamukları (ıslak mendil kullanmayın)
* kirli çamaşır kutusu, torbası
* ufak boy ütü masası (çooook pratik)
* bebeği taşımak, gün içinde üstünde uyutmak, emzirmede destek vs için uygun boyda ince minderler (bizde annem dikti, kare ve ince uzun dikdörtgenler, aylarca çok işimizi gördü)

ANNE İÇİN
* emzirme sütyenleri (penye, son haftalarda satın almalı)
* emzirme pedleri ya da avent göğüs hazneleri)
* meme ucu kalkanı (avent medela)
* göğüs kremi (lansinoh en iyisi, emzirme başlar başlamaz kullanılmalı, ilk hafta yara olması çok olası çünkü)
* emzirmeye uygun gecelik ve kıyafetler
* emzirme yastığı, ya da hamlielikte de kullanılan sosis yastık
* gerekirse göğüs pompası (medela ya da avent, hastane tipi kiralanması da çok uygun çözüm olabiliyor) ve süt poşetleri (lansinoh öneririm)

HİJYEN VE BESLEME
* sterilizatör (en az 2 3 biberon ve aparat alacak gibi, sadece emzirseniz bile bebek kaşıkları, emzikler vs için şart, mikrodalga modelleri çok daha ekonomik)
* minik plastik bebek kaşıkları 2 3 adet
* gerekirse, emzik (silikon uçlu) 2 3 adet

BÜYÜK EŞYALAR
* bebek yatağı, beşiği
* lastikli çarşaf ve koruyucu 3 4 adet
* odada ufak bir gece lambası
* alt değiştirme masası
* çekmeceli ufak bir dolap
* ana kucağı (ilk 9 10 ay evde gündüz uykularına, bebekleri oyalamaya, dışarıda gezdirmeye, arabada sağlam bir şekilde bağlamaya vs yarayan önemli bir eşya, kimileri bebek arabaları ile kombine satılıyor)
* puset
* kanguru (ilk 1 aydan sonra kısa süreli gezmeler için keyifli olabiliyor, tamamen tercihe kalmış. sadece kaliteli bir model seçilmeli)

ahh canım cok tesekkur ederım o kadar ısıme yarıycak ki çok sagolasın tatlım ya

alıcağımız şeyler bu kadarmı ya eksik yok dimi içinde duşunuyorum duşunuyorum hıc aklıma gelmıyo varmı baska eksık

kizlar ben hosuma giden seyleri alip koyuyorum tabii alirken kücüklü büyüklü aliyorumki bebekler hemen büyüyorya ilk aylar cok kücük alip kalmasin diye.insan görünce dayanamiyor o minicik giysileri

liste için teşekkürler, inceliyoruz eşimle birlikte.Aklımıza gelen bir şeyler olursa ekleriz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…