bebekler ne yiyor?

xoxzlems

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Aralık 2007
137
0
Benim kızım hiç mama yemedi. 5 kutu mama aldık değişik markalardan ama hiçbirini yemedi. diliyle itiyor. biberon hiç almıyor zaten. sütümde yetersiz. bugün ilk defa sebze çorbası verdim. toplam 10 çay kaşığı falan yedi. sonra yine itmeye başladı. zorlamayayım yavaş yavaş alışsın diye başka vermedim. yarın biraz daha fazla yer inşallah. yemeyecek diye çok korkuyorum. onun dışında meyve suyu ve yoğurt vereceğim. bunları hangi zamanlarda vermeliyim. sabah mı öğlen mi akşammı? bu önemli mi? ben biraz panikledim galiba. hiç büyümeyecek gibi geliyor.

bildiğim kadarıyla meyve suyu saat 10da sabah. çorba öğlen ve yoğurt da. akşam da muhallebi.bendeki kitaplarda böyle yazıyor.

evet canım gökçenyıl ın dediği gibi aynen. ama ilk hafta 1 öğün. ikinci hafta 2 öğün üçüncü hafta 3 öğün diye çoğaltıyorsun. birden vermiceksin 3 öğün birden. alıştıkça daha çok yer canım merak etme:))

benimkiside yeni 5.aya başladı.4.ayı bitti.doktor sadece yoğurt ve meyve ver dedi bende öle yapıyorum.çorba verme dedi çok erkenmişş

Ben anne sütünden başka bişe vermiyorum karnını doyurması için arada meyvelerin tadına falan baktırıyorum elmayı sevdi kuzum. Geçenlerde de ekler pasta yiyorum uzattım ağzını bi açtı şaştım kaldım sonra bende dayanamadım uzattım bi eme eme yedi her tarafı çikolata oldu oda anası gibi tatlıcı olcak galiba

bizim dr umuz şuan vermene gerek yok doymadığını anladığın zaman verirsin demişti. bende dayanamayıp başlamıştım hergün 1 öğün vermeye meyva suyu yada yoğurt yada çorba filan. vazgeçtim ama dr dediği gibi doymadığını hissedene kadar vermicem. sütüm var yetiyor içebildiği kadar içsin acelemiz yok yahu bi başladımı bir ömür boyu yicek zaten niye sabırsızlanıyorsam. obur olcak çoçuk belli zaten ne görürse elimde bana ver diye heyecandan uçacak gibi oluyor:)))))

kızlar ya ben şeftalı verdiğim gün kabız oldu. ertesi gün vermedim.. sonra elma suyu verdim 6 çay kaşığı falan şimdi gün aşırı gidiyoruz sonra hergün e çıkaracağım. muhallebi ve çorba daha başlamadım ama başlayabilirim. bir anda yüklenmek istemiyorum. bi dekayınvalidem bakıyor nasıl anlatcam bakalım. herşeyi saatli yada zamanında yapamaz ki.. birde demir damlası verdiler mamayla beraber almaması gerekiyormuş 45 dk sonra 1 damla ondan 45 dk sonra 2. damla günde 9 defa öhööö. tadü küflü gibiymiş zor içebilir dedi. napcaz bakalım.arkadaş da dikkat et damalığı yerden lekesi çıkmıyor dedi. napcaz bakalım

Bizde basladik artik ek gidaya....Elma puresiyle basladik.Dr cok az ver dedi.Ama benimki agzi degdimi hepsini yesin istiyor cekince agliyor kucuk bir kavanozu 1 defada indirdi mideye..Cok istekli ve havesli yemeye ama yemesini beceremiyor.Arkadaslar diliyle iutmesi istemedigi anlamina gelmiyor sadece yemesini bilmiyor.Benimki de oyle .Agzini aviyor ama dil hep disarda guya yiyor ama diliyle cogunu disari cikariyor toplasaniz bi kavanoz elmadan adam gibi 2 tatli kasigi anca yemistir....

kardelencim karışmak gibi olmasın ama benim yeğende hep anne sütü emdi..
yengem doyuyo diye pek çorbadır yoğurttur vermedi..
maşallah yeğenim pek kiloluydu sütü çok yaramıştı yengemin...
ama aklı ermeye başlayınca ek gıdayı hiç yemedi...
şuan 4 yaşında hala çorba yoğurt peynir hiç yemez...
kahvaltı kültürü bile yok anlıyacağın gıdasız oldu çıktı
sen yinede sütüm yetiyo diye vermemezlik etme derim
sonra çok çekersin canım ya

Yengen 6 aydan sonradamı ek gıda vermedi yani şimdi kafam karştı bende anne sütünden başka bişe vermiyorum ama 6. aydan sonra vericem tabi yani vermelimiyim vermemelimiyim bi karar veremedim zaten biz biraz sorunlu emiyorum yani Ecrin başka bi tadı tadarsa daha emmez gibi gelio bana

yok vermedi canım sadece geceleri arı mama ve cici bebe verdi sanırım
çorba vermeye çalışmış ama öğürüp çıkardı diye vermedi yani nasıl olsa emiyor diye pek sallamadı anlıyacağın...
ne kadar doğrudur bilmiyorum ama bebekler belli bi zamandan sonra emmeyi bırakmıyor diyorlar anneyle olan bağından emmek istiyorlarmış karnı tok olsa bile...
zaten 6 aya kadar emmesi önemli olan tabi emebildiği aya kadar emersede güzel
çünkü emzirmek çok hoş bi olay.... :)):ecrin_bebek:

kıslar bebişlerinize ek gıdaya geçtiniz mi geçtiyseniz bişi sorcam. bu muhallebilerden , çorbalardan yapıp veriyor musunuz?

yok canım şimdilik vermicem. 5. aya filanda başlayabilirim. ben zaten dikkat ediyorum bu konu hakkında. peynir filanda veriyorum ağzına alışsın tadına diye. büyük kaşık kullanıyorum, bardakla içiriyorum suyu. bunlarada dikkat ediyorum. ben yemek konusunda zorluk çekiceğimi hiç zannetmiyorum çünki ne veriyorsam ağzına yiyor zaten. cokacimcoook limonu bile sanki balmış gibi yalıyor kerata:ecrin_bebek:

mrb canım bizde başladık demir damlasına ben mzirdikten sonra yada mama yedikten sonra devit3 le peş peşe veriyorum 3 dalma devit3 9 damla demir sağlık ocağındakler falan bişi demedi bişeyde olmadı ama evt tadı çok kötü bildiğin pas ilkinden tecrübeliyim çok yer batırdım naptıysam lekesi çıkmadı şimdi çay kaşığına damlatıp veriyorum

bacım ben ağzına bi damla akıtıveriyoum öyle kaşık maşıkla uğraşmıyorum. ama kokusu kötü bee demir gibi kafamçokkarıştı ben mamadan 45 dk sonra veriyorum. sonra bi 45 dk daha sonra veriyorum mama saati geliyor mamasını yiyor yine aynı döngü. dün yalnız akşama kadar babannemiz sadece 3 damla vermiş. o kadar çok gelir çocuğa dedi. dedim olur mu anne öyle verilmesi gerek ki öyle dediler daha az olsaydı az verirdik dedim öyle değil mi? ben akşama yatana kadar geri kalanları nasıl vereyim dedim. d vit i gece veriyordum sabaha döndüm. sabah d vit veriyorum bi 45 dk sonra demir e sonra mama vs vs

deryacığım nasıl yapıyrsun bu işi ya ben d vitaminini bile unutuyorum kimi zaman bi kaç gün sarkabiliyor. 45 dk da bir onlamı uğraşılır ya. bize daha vermedi drumuz. bakalım bizdemi öyle yapacağız acaba

kızlar bis aşımızı 10 gün önce olduk ama gittiğimizde bizi herhangi birşey söylemedikleri gibi vitamin de vermediler...bugün gidip görüşeceğim sağlık ocağıyla...

gündüz kayınvalidem bakıyor . ilk gün yalnız 3damla vermiş dedim anna olmaz böyle 9 damla olması gerekiyor. ya sıkılır çocuk dedi ya olurmu öyle şey dedim bu büyümesi için gerekli. bugün sabahta kızı bırakırken ne desin bu damlaya başladğından beri çocuk yemiyor. istersen meyve suyuyla ver dedim. neymiş çocuğa çok gelirmiş. çok gelse günde 9 damla derlermi.

ya bilmiyorum ama yememesinin onunla alakası yoktur herhelde öyle ya üstüne yazdılar söylediler. günde 1 sefer 9 damla diye valla bende tuğbaya katılıyorum 1 seferde vermesem damla damla karışır gider:))

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…