Doğuma Hazırlık Bebeğimize ne almalıyız? Ne almamalıyız?

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Cok güzel söylemiş bazı doktorlar takmış illa şişecek çocuklar sonra ilerde bir sürü hastalık. Bir doktor tarafından böyle yorum alınca insan kafaya takıyor ister istemez ben de doymuyor zayıf mı gercekten diye vermeye calıstım pirinc unu irmik hatta gittim gece aç kalıyor diye düşünüp arı mama aldım tek dedim doysun ama bizimki hiçbirini sevmiyor öğürüp yüzünü ekşitiyor Allah'tan sevmedi iyi de oldu.
Kendi doktorumuz gayet güzel emiyor emdiği yetiyor kilo alımı normal doğum kilosuna göre ve yoğun bakımda yatıp kilo vermişti onuda göz önünde bulundurarak böyle dediğinde içim rahatlamıştı.
Senin bebeginde gayet ayına göre normal mesela benimki bu ay doğru düzgün kilo almadı ama emiyor çok hareketli diş çıkarmaya çalışıyor bazen güzel yiyor bazen yemiyor normal bir süreç geçiriyoruz

Aynen canım öyle anladım ama bakalım Inquisitive ne diyecek
2 opsiyon var birincisi soyup cok az buharda pisirip blender+ buz torbasina koymak, ikincisi kabugu soyup dilimleyip ustu ortulu sekilde tepside dondurup (donma hizli oluyor cunku) posetlemek, ihtiyaciniz kadar cikarip kullanirsiniz. iki yontemi de kullaniyorum
Dogrudan pisirmeden donduracaksaniz okside etmeyecek kadar hizli olmak lazim, pek tercih etmiyorum.

Ss aldım çok teşekkür ederiz

Teşekkürler

Bence zorlayıp dahada tiksindirme canım benim oğlum 4 aylık olunca yemeklere ilgi göstermeye başladı bizim elimizde yiyecek görünce atılıyordu 5 buçuk aylik ek gıdaya basladim hiç zorlamadı beni ne versem büyük bir zevkle yedi halada öyle yoğurt çorbası hariç yaptığım herşeyi zevkle yiyor

Çok güzel demiş
Bn hiç pirinç unu vermedim ısrarla ver diyenler olsa dahi
Kabak semizotu taze bezelyekoydum buzluğa taze fasulye havuç
Bi patlıcan domates vermedim
Patlıcan domates bizde de yasak listesinde

Mevsim sebzesi, meyvesi yasaklar dışında ne varsa onu günlük taze yapın dedi

İnşallah nasip olursa tabii:))

Maşallah
Dondurucuya koyduğum et dışında tek şey limonata için portakal

Biz evde yemek yemezdik. Hele pandemiden öncesi hasta sonu kahvaltısı dışında boş olurdu dolap Şimdi çocuk olunca her şey değişti. Seneye yazın bu mesajın bana lazım olabilir

Hobi bahçesi fikri mükemmel mis gibi en doğalından yesinler

Canım bi kaç gündür girmedim siteye, şimdi gördüm sorunu, geç cevap veriyorum kusura bakma öncelikle anne sütüyle besleniyor, doktor herhangi bir mamaya başla demedi, anne sütüyle devam ediyorum. Pazartesi de geçmiş, dün gittiniz mi? Bir şey dedi mi doktor?

Estağfirullah:)
Evet evet gittik. 8-9. Aylara rahat yeter sütünüz dedi. Gelişimini kendi doktoru iyi buldu.
Ek gıda denemelerine de devam etmemizi söyledi
Kussa da 2 saat sonra tekrar deneyin dedi

Bana da hemşire 9. Aya kadar 3 ayda 500gr almış olsa bile normal diyoruz demişti.
Ben genelde bizim yemek saatimiz de bebisi de mama sandalyesiyle yanımıza alıyorum. Hiç birşey vermezsem bile eline bıseyler veriyorum kemiriyor ya da yoğurt falan yediriyorum.
Kabak, bezelye, havuç, patates, soğan suanlik veriklerim bunlar. Kırmızı biber deneyecegim bu ara salça gibi kullanmak icin. Karıştırıyorum bir kaç tanesini bazen içine ince bulgur bazen az pirinç vs koyup veriyorum. Zeytinyağı, tereyağı ekliyorum bazen. Kahvaltıda da avokado yumurta sarısı gibi şeyler veriyorum az az yiyor zaten ustelemiyorum.

Kizlat ek gıdadan konusulmusken bende yazayim hepimizin bildiği üzere domates çilek bal patlıcan yasaklar listesinde 1 yaşına kadar, fakat ben oğluma cilek verdim 6 aylıkken herhangi bir reaksiyon göstermedik çok şükür bu ay itibarıyle de kahvaltılarda falan biz yerken domatesin suyundan verdim kaşıkla bir kaç gün baktım onada reaksiyon göstermedi domateste vermeye basladim artık genelde yemeklerine katıyorum tatlandırmak adına.

Ne güzel hazırlaması yorucu olsa da sonrası için kolaylık buzlukta hazırda bir şeyler olması valla tebrik ettim maşallah hiç böylesine dolu dolu bir buzluğum olmadı(ayrı dondurucum yok zaten) senden gördüm mücver harcı atmak hiç aklıma gelmemişti sadece kabak-patates-havuç rendeyip suyunu sıkıp koydum bakalım tadında değişiklik olmazsa sık sık atarım artık buzluğa benim oğlan hiçbir şey yaptırmıyor çünkü bana önceden bir kısmının hazır olması vakit kazandırır
Hobi bahçen de bereketli olsun teşekkürler bilgiler için becerikli hatun

Benim oğlum da 1 hafta sonra 9 aylık olacak ben de domates tattırdım herhangi bir alerjik durum olmadı az az devam ederim sonra yemeklerine katarım diye düşünüyorum. Çilek bal 1 yaş patlıcan 2 yaş diye biliyorum onları zamanında veririm.

Patates hic dondurmadim, ama kabak havuc karisimi iyi fikirmis cikartip sotelerim, sarimsakli yogurt ve cevizle al sana tarator )
Konuya donersek;
Bebelere oyun mati aldim, bizim buna ihtiyacimiz varmis bir mutlu oldular, hareketlendiler ki sormayin gitsin. T.yol Happy Twins marka aldim 200x180cm, bu buyuk boy sanirim, bize anca....
Deneme icin dolaptan bebeyatmaz da aldim, bugun yakayip yarina kullaniriz bakalim sevecekler mi?
Cmt. Ikizlerin birinin sunneti var nasipse, digeri 2 hafta sonra. Ikisini bir yapmayi gozum yemedi, haftaya da 6.ay asilari var. Ikisine 1 tane de sunnet elbisesi aldim, sirayla giyerler )

Çilekte verdim ben çok değil tabiki sadece tadına baktirdim patlican bal vs bende vermedim henüz

Evet tarator içinde pratik olur. Yumurtasız mücver harcından kastettiğin nedir onu baz alarak öyle yaptım ben
Ben de ebebekten puzzle oyun matından almıştım ama uzun ömürlü bir şey değil senin söylediğine bakayım odası için öyle almayı düşünüyordum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…