Doğuma Hazırlık Bebeğimize ne almalıyız? Ne almamalıyız?

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Ya bu o kadar bebekle ilgili bi şey ki. Şimdiye kadar cidden benden ayrılamamasıni anlıyordum halinden tavrından. Şimdi kesinlikle beni bırakmıyo gündüz de bi de artık birbirimizi tanımaya başlıyoruz yaptığı numara bile anlaşılıyo. Uyku eğitimi olmasa da yeni bi düzen şart. Bi yerden sonra her dediğini yapmak da zarar neticede bebek de olsa diyorum. Ama işte günler de su gibi geçiyor. Ben zorunda kalarak alıştırmak istemiyoru. Hic bir şeye. Canını sıkmadan ısrarcı olabilirim ancak. O da bi yere kadar. Eğitim cart curt olayına da karşıyım ben de aslında. Genel dogrular var ama ben de herkes gibi değilim cocuğum da neticede bir yere kadar bunlar. Bolca doğaçlama olacak bu iş.

Kucağa alıştı mesela. Biz de dahil kucağa alıstıran aileler enayi mi canım kolay iş değil. Ama şartlar bunu gerektirdi. Tutup da durduğu yerde duran çocuğu hadi gezelim diye kucağımıza almadık.
Bebeğin daha çok küçük merve.sana ihtiyaxı var ki kucağına gelmek istiyor.

Zaten takıntılı stresi hayat boyu yükseklerde olan bir insanım , kızım ise en hassas noktam ilk anneligim, tedirginliklerim herşey ... bu insanlarda en yakınımda olup benim bebeğim (kolik) ile kıyas yaptıkları zaman kendimi beceriksiz bir anne gibi hissetmeme neden oldular ,hatta kızıma yeni doğmuş yavruma bile " sen neden diğerleri gibi değilsin" diye serzenişte bulundum hoş olmayan bir kafayla . Zaten lohusa olan kadını iyice dibe batirmaktan başka bişey değil bu , çok şükür ki ben toparlayabildim kendimi ve bu insanlar cahil vs de değil ama anlayış kesinlikle sıfır
Ben bu konuda biraz net tavırlar sergileyebiliyorum
Umarım bu tutumum doğumdan sonra da değişmez
İnsanlar ben sormadan fikir beyan ederse şimdiden bozup atıyorum açıkçası.
Kimseyle uğraşamam herkes haddini bilecek

Sanki sorduk, fikri var birde zikride var utanmadan söylüyorlar

Benim iki oğlum var, bir yaş araları.
Ve doğdukları günden beri ne kadar farklı olduklarını gördüğümden, bir beden nasıl eşsiz doğuyorsa karakter, ruh da o anda onunla beraber doğuyor.
Tamamen buna inanıyorum.
Bir bebeğe öğretilebilen şey bilgidir, gerisi ancak ya teşviklenir ya da varolan olumsuzluk törpülenir, yine de yok olmaz.
Sanki bardak almışız gibi bebekleri tektipleştirip, özellikle her kitapta yazan kuralların kullanma kılavuzu gibi algılanmasına çok kızıyorum.

Başa gelen biliyor, diğerleri kendim yaptım zannediyor ama malzeme o aslında.
Başlarına gelmeyince herkesin çocuğunu standart gibi zannediyorlar değiller ,yukarıda sempatik_kiz sempatik_kiz anlatmış uyku düzenini bende bebekken kolikmisim ve asla bebekken uyku denen bişey yokmuş ,çocukken bile hatırlamam saat 22.00dan önce uyuduğumu 32 senelik hayatımda max 5 saat uyusam doymuş oluyorum ki bebekli hayattan sonra şuan 3.5 ay olduk günlük toplam saatim 3 saattir . Yapacak bişey tabi dengelemek vs ama olmayınca da ne çocuğu ne de kendimizi gereksiz stresle boğmak ne kadar iyi olabilir ki

Haklısınız bu konuda
Dediğim gibi açıkçası ben karşı değilim
Yapabilen yapsın verebilen versin
Yeter ki kimse kimseyi eleştirmesin
Ben en çok buna sinir oluyorum

Açıkçası ben denemek isteyen tayfadanım
Çocuk ne kadar alır orası muallak tabi ki 😂
Ben de çok uğraştım, keşke alabilseydi ya da artık verebilseydim hangisi doğruysa😂
6. Ayda gözlerinin yaşına bakmadan odaları ayırdım.
Büyük oğlum 9. Ayda bizim yatağa girdi gece 182627393393 uyanmasından ötürü, bir de hamileydim eşim kalkıyordu her uyanmasına ve pes ettik diyelim, 3 yaşında çıktı yatağımızdan.
Küçük oğlum ise 7 8 aylıktı sanırım, gece yatağından bungee jumping yapmaya başlayınca, 2 sene köşe koltukta yatırdım bebeyi😂😂😂
Çok da rahat uyudu oturma odası koltuğunda, sonra ikisine montessori kurduk derken şuan ikisi de uyuduktan 3 saat sonra falan tası tarağı toplayıp yanımıza geliyor.
Onlar babayla yattığı için ben onların yatağa geçiyorum, sabaha karşı benim olmadığımı farkeden uyanık zıpalar geri geliyor.
Tek kişilik çocuk yatağında üçümüz uyanıyoruz😂

Keşke alabilselerdi eğitim, kim ister bu hayatı…

Bir cok seye karsiyim aslinda. Uyku egitimine, tuvalet egitimine, memeden kesmeye.

Uyuyacak olan bebe uyur, bezden cikacak olan cikar, emmek istemeyen memeyi birakir. Bu surecte bana ogluma eslik etmek dusuyor.

Biz halen birlikte uyuyoruz. Gece 3-4 kez emmek icin kalkiyor. İlk uykusuna dalinca yatagina aliyoruz. Uyanana kadar ayni odada ayri yatiyor. Uyaninca emismeler basliyor.

Gun icinde zaten video, foto paylasiyoruz. Gelisimini goruyorsun. 🤷🏻

Uzman degilim, tavsiye degildir. Ama anayim ben ana. 🤣

Ben bu konuda biraz net tavırlar sergileyebiliyorum
Umarım bu tutumum doğumdan sonra da değişmez
İnsanlar ben sormadan fikir beyan ederse şimdiden bozup atıyorum açıkçası.
Kimseyle uğraşamam herkes haddini bilecek

Sanki sorduk, fikri var birde zikride var utanmadan söylüyorlar
Ego savaşları çünkü , ben anayım anaaaa diye bağırıyorlar . Arkadaşımın biri bebeği görmeye geldi ,1 aylik yeni olmuştuk bana "aaa sen yikayamiyo musun ?" çocuğunu dedi ,ben evet yikayamiyorum korkuyorum hata yaparım ,incitirim duseririm diye dedim . Bana "ben çok elli ayakliyim " deyince bende hı hı ellerin çok büyük 😂😂 ondan iyi tutuyosundur bak bana minicik ellerim dedim geçtim ne diyim. Ve elimde damar iltihaplanması var bunu söylediğim halde bahane saydı

Hanımlar iyi akşamlar, size birkaç sorum olacak ❤️
1) E bebekten manuel el pompası alan oldu mu? Markası neydi, memnun musunuz? (İlk etapta elektrikli düşünmüyorum)
2) E bebekten mutlaka almalısın dediğiniz ne var? (Kıyafet dışında) - (Yurtdışında yaşıyorum, haftasonu Türkiye’ye gideceğim, başka gitme fırsatım olmayabilir, mecbur bu gidişte halletmem lazım)

Şimdiden teşekkürler 🌸❤️

1) E bebekten manuel el pompası alan oldu mu? Markası neydi, memnun musunuz? (İlk etapta elektrikli düşünmüyorum)
2) E bebekten mutlaka almalısın dediğiniz ne var? (Kıyafet dışında) - (Yurtdışında yaşıyorum, haftasonu Türkiye’ye gideceğim, başka gitme fırsatım olmayabilir, mecbur bu gidişte halletmem lazım)

Şimdiden teşekkürler 🌸❤️
O hataya ben düştüm manuel kesinlikle tavsiye etmem. Tekli de olsa elektrikli al. Manuele kol dayanmıyor

Şimdiden teşekkürler 🌸❤️
Bebek bakim ortusu (heryer cis kaka olabiliyor yoksa 😿)
Lansinoh gogus balmi
Manuel degil elektrikli gogus pompasi dusunmeni tavsiye ederim. iyi bisey olsun cunku mastit olunca gogusleri onunla aciyosun ya da sutun azaldiginda yine onunla cogaltiyosun her turlu lazim oluyor.
Lansinoh gogus pedi (ilk uc ay heryer sut oluyor sipir sipir, memeler alisana kadar)
Nedense memeden cok cekmis biri olarak ilk aklima bunlar geldi🙄

Kızımla hep beraber uyudum. Valla çokda rahat ettim. 6 ayda oda ayıran arkadaşım uykusuzluktan resmen kafayı yedi. Sütüm azaldığında ten tene temas ederek uyudum. Sütüm hemen arttı. Bilmiyorum onun kokusuyla uyumak bana hep keyif verdi. Ayırmayı hiç düşünmedim. Bir süre sonra bende onsuz uyuyamamaya başladım. Sonra onun seçtiği bir oda aldık, odasına alışmıştı ama oğlum doğunca kıskandı eşim kızımın odasına şutlandı😂 Şimdi oğluma da oda yapma vakti geldi. İkisi de ayrı odalarda yatacaklar. Hatta kendisi diyor anne bana kitap oku sonra git ben kendim uyurum diye. Bilmiyorum en iyisi akışına bırak mı acaba?
Sizce gece 3 e dek bebeğinizin uyanık kalması bağışıklığı için ne kadar doğru?Sizin ruh sağlığınız için uykusuz kalmak peki?Kendi kendine uyumayı öğrenmesinin ne gibi bir zararı olabilir ki?

Bazı arkadaşlar öğrenilmiş çaresizlik olarak betimlemiş ya da bebeğin psikolojisini bozan bir durum gibi. Sonuçta bu eğitimin türlü türlüsü var. Yanında fiziksel temas kurarak pışpışlayarak,masal okuyarak,ninni söyleyerek,sırtını basını okşayarak uyumasına yardımcı oluyorsunuz.Bebeği bir başına bırakıp ayrılmıyorsunuz yanından.

X