Doğuma Hazırlık Bebeğimize ne almalıyız? Ne almamalıyız?

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Uyku eğitimi verebilen yoktur, alan bebek vardır derim.
Benimkiler almadı, almaya müsait huyları olmadı.
Birazdan 5 ve 4 yaşındaki sıpalarım uyanıp oda değiştirecek, sabaha karşı gene göçebe gibi yastık suluk ve battaniyeyle tekrardan başlangıç çizgisine dönecekler.

Ben nooo diyorum. Disiplin candir ama o yastaki cocuk icin uyku egitimi sadece ogrenilmis caresizlikle sonuclanir bana gore.

Ben her ne kadar odalarini 6 ayda ayirmis olsam da simdi dunya anne kokusuyla uyumanin aslinda daha faydali olup olmadigini tartisiyor 😞

Ben dodğuğu andan itibaren beşiğine uyandırıp koymayı deneyeceğim.Umarım kolik bebek olmaz.
Umarım bu dediğinizi yapabilirsiniz ya da öyle bir bebek olur çünkü olmuyor öyle ,bebeğim kolik bir bebek doğduğu günden beri yanımda yatıyor beşiğinde ama hep yanındayım beşik benle heryerde ,beşik derken 4 tane beşiği var hamak,anne yani ,normal sallanan ve ekstra annemlerde kullandığımız 😬 büyük beşiğinde anne yanında asla uyumadı zaten kendisi kolik ,napacagimizi şaşırdık 3 ay 12 günlük ama kolik atakları azaldığı halde devam ediyor gün içinde ve susturucu silah BATTANİYE 🤪 en güzel yöntem buymuş zamanında çok karşı idim ama kitaplara yazıldığı gibi cidden olmuyo .

Neticede her bebek farklı.
Şartlar herkes için eşit değil.
Bu yüzden kesin böyle olmalı yada olacak diye bir kavram yok
Fakat mümkün olan en iyi şekilde kendi ruh sağlığımızı da düşünerek bir iletişim kurmayı öğrenmemiz gerekiyor 😂
Işte yok bence öyle bi iletişim. Ne isterlerse yaptırıyolar. Ben yeni yeni deneyecem memesiz uyutmayı.

Ben nooo diyorum. Disiplin candir ama o yastaki cocuk icin uyku egitimi sadece ogrenilmis caresizlikle sonuclanir bana gore.

Ben her ne kadar odalarini 6 ayda ayirmis olsam da simdi dunya anne kokusuyla uyumanin aslinda daha faydali olup olmadigini tartisiyor 😞
Evet norolpjik gelişim falan filan bi şeyler okudum bi yerde ben de.

Uyku eğitimi verebilen yoktur, alan bebek vardır derim.
Benimkiler almadı, almaya müsait huyları olmadı.
Birazdan 5 ve 4 yaşındaki sıpalarım uyanıp oda değiştirecek, sabaha karşı gene göçebe gibi yastık suluk ve battaniyeyle tekrardan başlangıç çizgisine dönecekler.
Yerim 🤣😘😘

Ben bu sözlerimin sonuna kadar arkasındayım bu arada.
İlk çocuğuna hem de ferber gibi yöntemle 1 haftada eğitim vermiş birçok arkadaşım var, hepsi beni ‘kıyamamakla’ suçlamıştı.
Halbuki karakter olarak zaten saatlerce ağlayabilen bir çocuğa diğer yöntemler bile işe yaramazken ferber zalimlikti.
Onlar ikinciyi doğurup benle inatlaştılar yaparız ederiz yine diye, sonuç ortada.
3 yaşında hala bu saatte uyanık, gece 2926263 kere kalkan, öğle uykusu bile işkence olan bebeleri var.

Sadece desteksiz uykuda yol gösterici ve teşvik edici olabiliriz, huyu değilse, uyumuyorsa uyumuyor arkadaş, hitleri getirt gene uyumaz ya da milyon kere kalkar o çocuk.

Kızımla hep beraber uyudum. Valla çokda rahat ettim. 6 ayda oda ayıran arkadaşım uykusuzluktan resmen kafayı yedi. Sütüm azaldığında ten tene temas ederek uyudum. Sütüm hemen arttı. Bilmiyorum onun kokusuyla uyumak bana hep keyif verdi. Ayırmayı hiç düşünmedim. Bir süre sonra bende onsuz uyuyamamaya başladım. Sonra onun seçtiği bir oda aldık, odasına alışmıştı ama oğlum doğunca kıskandı eşim kızımın odasına şutlandı😂 Şimdi oğluma da oda yapma vakti geldi. İkisi de ayrı odalarda yatacaklar. Hatta kendisi diyor anne bana kitap oku sonra git ben kendim uyurum diye. Bilmiyorum en iyisi akışına bırak mı acaba?

Aynen oyle. Ben ayni yatakta hic yatamadim, uykum agir diye korktum. Odalarini da ayirmistim dedigim gibi ama memede uyuttum, sonrasinda pispislayarak ve en son da ellerini tutarak uyuttum 🥲 simdi kendileri uyuyor 🥲🥲🥲

20220316_000516.jpg

Şunu ben nasıl uyutcam simdi asla yok uykusu 🤣

İlk çocuğuna hem de ferber gibi yöntemle 1 haftada eğitim vermiş birçok arkadaşım var, hepsi beni ‘kıyamamakla’ suçlamıştı.
Halbuki karakter olarak zaten saatlerce ağlayabilen bir çocuğa diğer yöntemler bile işe yaramazken ferber zalimlikti.
Onlar ikinciyi doğurup benle inatlaştılar yaparız ederiz yine diye, sonuç ortada.
3 yaşında hala bu saatte uyanık, gece 2926263 kere kalkan, öğle uykusu bile işkence olan bebeleri var.

Sadece desteksiz uykuda yol gösterici ve teşvik edici olabiliriz, huyu değilse, uyumuyorsa uyumuyor arkadaş, hitleri getirt gene uyumaz ya da milyon kere kalkar o çocuk.
O kadar haklısınız ki ,İşte o arkadaşlardan bazıları bizim beceriksiz ama kendilerinin ultra ana olduklarını iddia edip bizi beğenmiyorlar ,haa hatta kendisinin 3.yü düşünüp mesaj atan bile oldu bana bende benim ki gibi bir beben olsun deyip dua karışımı tebrik ettim 😃

Bu ciddi anlamda yapıyla alakalı bazı insanlar az uyur
Bunu ne kadar istesenizde değiştiremezsiniz
Bu da bebeklikten gelen bir durum

Ben bebekkende çok zor uykuya dalarmışım
Annem beni sabaha kadar battaniyede sallarmış öyle uyurmuşum
Çokda değil 3-5 saat yatarmışım
30 yaşına geldim hala max 4.5 - 5 saat uyuyorum
Hamileliğin başında her yerde sızar kalırsın dediler
Başı da sonu da aynı oluyor benim için yine uyuyamıyorum

Eki Görüntüle 3026887

Şimdi aana teori olarak anlatıyorum.
Bir kere gece gündüz kavramı için, bebek belirli saatten sonra daima loş ışıkta olmalı, duşunu ya da durulanmayan temizlenmesini yapmalı, cicilerini giymeli, sakin müzik ninni vs dinleyebilir.
Bu 1 saatlik uykuya hazırlık rutini.
Yatağa geçişte masal, okşama, masaj, popoya pat pat gibi sakinleştiri tekniklerle saatinde uyuması sağlanır.

Ben ise kucağımdayken ‘ayakta zıplayarak’ uyuttum.
İp atlar gibi bebek atladım, şaka değil.
Bu dizleri boşuna mahvetmedik😂

Ya bu o kadar bebekle ilgili bi şey ki. Şimdiye kadar cidden benden ayrılamamasıni anlıyordum halinden tavrından. Şimdi kesinlikle beni bırakmıyo gündüz de bi de artık birbirimizi tanımaya başlıyoruz yaptığı numara bile anlaşılıyo. Uyku eğitimi olmasa da yeni bi düzen şart. Bi yerden sonra her dediğini yapmak da zarar neticede bebek de olsa diyorum. Ama işte günler de su gibi geçiyor. Ben zorunda kalarak alıştırmak istemiyoru. Hic bir şeye. Canını sıkmadan ısrarcı olabilirim ancak. O da bi yere kadar. Eğitim cart curt olayına da karşıyım ben de aslında. Genel dogrular var ama ben de herkes gibi değilim cocuğum da neticede bir yere kadar bunlar. Bolca doğaçlama olacak bu iş.

Kucağa alıştı mesela. Biz de dahil kucağa alıstıran aileler enayi mi canım kolay iş değil. Ama şartlar bunu gerektirdi. Tutup da durduğu yerde duran çocuğu hadi gezelim diye kucağımıza almadık.
Şu alıştırmak meselesine takık durumdayım ben de. Sanki bebe kendi uyuyor veya oynuyor da biz illa sallayalım öyle uyu diyoruz. Benimki bu ara sadece battaniyede sallanarak uyumaya başladı. Başka türlü ne yaparsan yap uyumuyor. Zorlamak da el kadar bebeye eziyet, sallıyoruz mecburen. Her gören "ayyy sallamaya alıştırmışsııın" Zıkkımın peki size ne 😂

Eki Görüntüle 3026887

MaşaAllah kuzuya
Rabbim nazarlardan saklasın
O kadar haklısınız ki ,İşte o arkadaşlardan bazıları bizim beceriksiz ama kendilerinin ultra ana olduklarını iddia edip bizi beğenmiyorlar ,haa hatta kendisinin 3.yü düşünüp mesaj atan bile oldu bana bende benim ki gibi bir beben olsun deyip dua karışımı tebrik ettim 😃
İşte herkesin doğruları farklı derken kastettiğim buydu

Kadının kadına yaptığını gerçekten kimse yapmıyor

Kendi yaptığı dışında herkesin yaptıklarını yanlış olarak değerlendiren insanlara sinir oluyorum
Bir sen biliyorsun zaten deyip ağzına kürekle vurasım geliyor
Herkesin doğrusu kendine arkadaş

Bu ciddi anlamda yapıyla alakalı bazı insanlar az uyur
Bunu ne kadar istesenizde değiştiremezsiniz
Bu da bebeklikten gelen bir durum

Ben bebekkende çok zor uykuya dalarmışım
Annem beni sabaha kadar battaniyede sallarmış öyle uyurmuşum
Çokda değil 3-5 saat yatarmışım
30 yaşına geldim hala max 4.5 - 5 saat uyuyorum
Hamileliğin başında her yerde sızar kalırsın dediler
Başı da sonu da aynı oluyor benim için yine uyuyamıyorum

Benim iki oğlum var, bir yaş araları.
Ve doğdukları günden beri ne kadar farklı olduklarını gördüğümden, bir beden nasıl eşsiz doğuyorsa karakter, ruh da o anda onunla beraber doğuyor.
Tamamen buna inanıyorum.
Bir bebeğe öğretilebilen şey bilgidir, gerisi ancak ya teşviklenir ya da varolan olumsuzluk törpülenir, yine de yok olmaz.
Sanki bardak almışız gibi bebekleri tektipleştirip, özellikle her kitapta yazan kuralların kullanma kılavuzu gibi algılanmasına çok kızıyorum.

Başa gelen biliyor, diğerleri kendim yaptım zannediyor ama malzeme o aslında.

MaşaAllah kuzuya
Rabbim nazarlardan saklasın

İşte herkesin doğruları farklı derken kastettiğim buydu

Kadının kadına yaptığını gerçekten kimse yapmıyor

Kendi yaptığı dışında herkesin yaptıklarını yanlış olarak değerlendiren insanlara sinir oluyorum
Bir sen biliyorsun zaten deyip ağzına kürekle vurasım geliyor
Herkesin doğrusu kendine arkadaş
Zaten takıntılı stresi hayat boyu yükseklerde olan bir insanım , kızım ise en hassas noktam ilk anneligim, tedirginliklerim herşey ... bu insanlarda en yakınımda olup benim bebeğim (kolik) ile kıyas yaptıkları zaman kendimi beceriksiz bir anne gibi hissetmeme neden oldular ,hatta kızıma yeni doğmuş yavruma bile " sen neden diğerleri gibi değilsin" diye serzenişte bulundum hoş olmayan bir kafayla . Zaten lohusa olan kadını iyice dibe batirmaktan başka bişey değil bu , çok şükür ki ben toparlayabildim kendimi ve bu insanlar cahil vs de değil ama anlayış kesinlikle sıfır

Benim iki oğlum var, bir yaş araları.
Ve doğdukları günden beri ne kadar farklı olduklarını gördüğümden, bir beden nasıl eşsiz doğuyorsa karakter, ruh da o anda onunla beraber doğuyor.
Tamamen buna inanıyorum.
Bir bebeğe öğretilebilen şey bilgidir, gerisi ancak ya teşviklenir ya da varolan olumsuzluk törpülenir, yine de yok olmaz.
Sanki bardak almışız gibi bebekleri tektipleştirip, özellikle her kitapta yazan kuralların kullanma kılavuzu gibi algılanmasına çok kızıyorum.

Başa gelen biliyor, diğerleri kendim yaptım zannediyor ama malzeme o aslında.
Haklısınız bu konuda
Dediğim gibi açıkçası ben karşı değilim
Yapabilen yapsın verebilen versin
Yeter ki kimse kimseyi eleştirmesin
Ben en çok buna sinir oluyorum

Açıkçası ben denemek isteyen tayfadanım
Çocuk ne kadar alır orası muallak tabi ki 😂

X