Bebeğimin hareketleri tuhaf mı? Annelik duygusuyla mı düşünüyorum?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Asla öyle bir niyetim yok olamaz da. Burası bir bilgi alışverişi platformu bana göre. En azından ben bu amaçla kullanıyorum. Birinin çıkıp gayet normal demesi daha işime gelir. Tabi bu halleri çok tatlı ama biraz korkutucu sadece. En azından bana öyle geldi ☺️
Her çocuğun gelişimi farklıdır. Kıyaslamak anlamsız.

Bence eğitim iyide çocukluğunu yaşamak daha iyi zaten kreş anaokulu ilkokul bı giriyorlar işin içine yarış atı gibi yük üstüne yük .....ne bileyim vakti varken okul yokken saglikla koşsun oynasin eğlenip öğrenmek istiyorsa onuda yapsın siz daha iyi bilirsiniz tabiki annesi olarak
Çok teşekkür ederim. Zaten deli dana gibi ortalıkta. İnanın nerden öğrendiğini bilmiyorum.

Kızlar bir şey söyleyeceğim. Belki abartıyor olabilirim ama sorabileceğim böyle güzel bir ortamım yok. Bebeğim 19 aylık. konuşma ve hafıza konusunda bayağı iyi. Eşim çarpım tablosunu öğretmiş. 2 lere kadar ezberlemiş. İki harfi birleştirebiliyor. Resimleri çok güzel yorumluyor. Alfabedeki tüm harfleri biliyor. 20 ye kadar sayıp, sayıyı gösterdiğinde tanıyor. 20 parçalık puzzle kendisi yapabiliyor. Saydığım kadarıyla 367 kelime biliyor. 5 kelimelik cümleyi zaman zarflarını kullanıp konuşabiliyor. Yani bizim gibi konuşmaya yakın konuşuyor. Bu arada yürümesi falan geç oldu. 12 aylıkken ilk adımlarını desteksiz attı. Bunda bir acayiplik var mı? Yoksa normal seyir mi böyle? Bana yardımcı olabilecek kimse var mı? Biliyorum herkesi çocuğu kendisine iyi gelir ama ben fikirlerinizi almak istiyorum. Normal mi bu durum? Eğer seviye olarak ileriyse yapabileceğim bir şey var mı?
367 kelime mi biliyor? 5 kelimelik cümle mi kuruyor? Hayatımda 19 aylık ve bunları yapan bir bebek hiç görmedim.

Videoları var ama buraya atmak anlamsız olur. Başta bir kendimle gurur duydum ama artık beni düşündürüyor.
Yani bunlar doğruysa evet bence tuhaf bir durum var. Benim kızım 18 aylık bunların hiçbirini yapamaz. Etrafımda gördüklerim de yapamıyordu. Ama hiç üstün zekalı bebek görmedim belki onlar böyle oluyordur. Alanında uzman birine götürün bence

Tuhaf diye başlık açmak tuhaf olmuş asıl da gelişimi ileri bence. 1,5 yaşında çocuğun yapacağı şeyler değil bunlar. 2 yaş için bile 5-10 parçalı puzzlelar olur genelde. Çarpım tablosunu öğrenmek falan da yaşına göre değil. Bunu anlamaya çalıştıysanız bana kalırsa yaşından ileri bir çocuk.
Ve konu sahibi öğretmediğini iddia ediyor. Ama çocuk biliyor. 🤔

5 kelimelik cümle kurması gerçekten çok güzel çünkü o yaş grubu için zor nasıl cümle kuruyor mesela örneklendirirsek? Çarpım tablosu harfler ezbere yapılabilir o konuda yorumum yok ancak doğduğundan beri çocuğunuzla çok iletişim kurduysaniz kitap okuduysaniz dil gelişimi ekstra iyi de olabilir

Videoları var ama buraya atmak anlamsız olur. Başta bir kendimle gurur duydum ama artık beni düşündürüyor.
Nerden öğrendi hiç bilmiyorum diyorsunuz sonra ilk baş kendimle gurur duydum diyorsunuz.
Tv açılmıyor bir kere açılmıştı ordan mı öğrendi diyorsunuz.
Sanırım kreşe gidiyor veya bakıcısı var ona mı sorsanız?
Belki de babasına?
367 kelimeyi de saydığınıza göre not almışsınız bir atsanız notları 367 kelime hangileri imiş görsek.
Ha ben içimden saydım diyorsanız size çekmiştir zaten maşallah.
Anlattığınıza göre baya ileride ama nir şey demek için de erken gözlemde kalmak daha iyi

Soylediklerinizden üzerine çok dustugunuzu anlıyorum. Mesela kelimelerinin sayısını bilmek hem de 300 kusur, işte geç yürüdü 12 aylık ki bu çoğu çocuğa göre erken bir yaş.

Neyse herşeyi anladım da 19 aylık bebeğe neden çarpım tablosu öğretilir anlamış değilim.

Ve konu sahibi öğretmediğini iddia ediyor. Ama çocuk biliyor. 🤔
Gerçekten öğretmedim. Kendi kendine çözmüş. 2-3 ay önce televizyon izlerdi. Günde 10-15 dk. Ama aklında kalmış olmasına ihtimal vermiyorum. Sadece sayıları sayınca eşim çarpım tablosunu anlatmış.

Soylediklerinizden üzerine çok dustugunuzu anlıyorum. Mesela kelimelerinin sayısını bilmek hem de 300 kusur, işte geç yürüdü 12 aylık ki bu çoğu çocuğa göre erken bir yaş.

Neyse herşeyi anladım da 19 aylık bebeğe neden çarpım tablosu öğretilir anlamış değilim.
Kelimelerini ay ay sayıyorum ben. Çarpım tablosunu da eşim sayıları öğrenince anlatmış

Çok teşekkür ederim. Zaten deli dana gibi ortalıkta. İnanın nerden öğrendiğini bilmiyorum.
Cocugunuz ileri zekalidir, yahut ortalama zekaya sahiptir bilemem, bunun için doktor, psikolog kontrolleri var illa ki bir sonuç soylerler size lakin ben de bunu anlamiyorum, bir arkadasim da boyle "nereden öğrendi hic bilmiyorum" Neden? Bakici mi bakiyor? Anneanne, babaanne mi bakiyor? Televizyonu acik birakip gidiyor musunuz? Kendi kendine vahiy mi indi cocugunuza? Nasil bilemezsiniz ki? Ya okudugunuz bir kitaptan, ya anlattiginiz bir masaldan, ya gosterdiginiz bir resimden, ya yaptiginiz bir etkinlikten öğrenmistir. Ya da babasi öğretmiştir. Nereden ögrenecek baska?

Gerçekten öğretmedim. Kendi kendine çözmüş. 2-3 ay önce televizyon izlerdi. Günde 10-15 dk. Ama aklında kalmış olmasına ihtimal vermiyorum. Sadece sayıları sayınca eşim çarpım tablosunu anlatmış.
Kendi kendine nasıl çözebilir? Çelişkili ifadeleriniz var. Bilemedim.

Kelimelerini ay ay sayıyorum ben. Çarpım tablosunu da eşim sayıları öğrenince anlatmış
Ay ay ya da topluca her türlü garip bunları saymak
Çarpım tablosunu da öğretmek tuhaf
Çocuk saydı diyelim en fazla alkış yaparız çarpım tablosu öğretmek nasıl aklınıza geliyor yani 5 yaş 6 yaş olsa ok de 2 yaşında bile değil

Aklınızdan saydınız yani 367 sözcüğü.
Yine diyorum size çekmiş.
12 ayda yürüdü geç yürüdü diyorsunuz bir de ya öğretmenmişsiniz ortalama yürüme ayı nedir bebeklerde bir söyler misiniz aydınlansak?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X