Bebeğimi emziremiyorum

bsrkrc34

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
11 Eylül 2024
1
0
31
Merhaba anneler. Yaptıgımın erken doğum ve doğumda 2 defa anestezi almam üzerine sütüm gelmedi. Mecbur biberonla beslendi kızım. Şimdi damla damla gelen sütümü cekmiyor memeyi kabul etmiyor. Cevre baskısından dolayı her gün ağlıyorum. Lohusayım suan ve kaynanamgil tarafından acımasızca eleştiriliyorum. Kızımı kabullenemiyorum. Kendime kızıyorum anne olamadım diye. Nolur bunu yaşayan varsa bana yardım etsin. Tutmadıgım danışman almadıgım yardım kalmadı. Yapamadım. Biberona bağlı kaldık. Anne olamadın sen lafını kabul edemiyorum

Ah canımın içii. Hiiç sıkma canınj. Herkes emzirecek diye bir şey yok. Baktın almıyor, hastaneden süt sağma makinesi kirala. Sağıp verirsin. İlk sütü alsın. O da seni kötü hissettirmeyecekse. O da olmuyorsa olmuyor. Yapacak bir şey yok. Kendini bunun için kötü hissetme. Nice bebekler var annesiz büyüyor. Sen gene başındasın. Yanındasın. Elinden geleni yaptığına eminim. Lütfen üzme kendini

O laf için kılınızı kıpırdatmayın. Bazen ne yaparsanız yap olmaz. Hep aynı örneği veririm. Bundan 30 yıl önce güneydoğunun bir köyünde doğmuş bir tanıdığım var. Bir sürü çocuktan anası hepsini emzirmiş bi onu emzirememiş olmamış yani. En küçük çocuk. Şekerli suyla filan beslemişler yani bebeği ölür sanmışlar. Çok şükür koca iki çocuk anası öğretmen.

Eds danışman filan denendiyse yapacak bir şey yok. Bazen böyle olur. Nasip değilmiş dmek ki. Mamalar da öcü değil.

Biberon yerine kaşık biberonla verin eds yontemide olur bol bol ten tene temas, ikinizde üstünüz çıplak şekilde kampa sokun kendinizi . duşta su sesi eşliğinde ,arabada araba sesi eşliğinde giderken, anne karnı Sesi veya beyaz gürültü eşliğinde emzirmeye çalışın bir kere tuttumu devamı gelir. Fakat bu aşamada biberonu unutturmaniz lazım mutlaka. Hiç vermeyin. Kaşık biberonu dilinin üstüne yerleştirip yanlardan sıkınca yutkunma ritmine göre siz damla damla sıkın. bebekde kaşık dan emsin. İlk başta almayabilir ben emzikle kandirmistim emziği verip emerken çıkarıp kaşığı verdim alışana kadar böyle sonra düzeldi. Bebekler biraz inatçıdır fakat kolay uyum sağlar.

Psikolojinin için size negatif düşünceler ve sözler söyleyenleri etrafinizda uzaklaştıran. Ufak bir sınır krizi işi görür. Yarariniz yoksa zarariniz olmasin diyin. Hem bebeginizle başbaşa olmanız stresinizi azaltır. Emzirmeye çalışırken Ağladığı için stres olmayın sakinleştirip tekrar deneyin. Siz kararlı olun başarmamak için nedeniniz yok. Bebekler emme refleksi ile doğar . Biberonu unutursa gene memenizi tutacaktır. Kardeşim bebeğini 40 günden sonra döndürdü memeye bu dediklerimi yaparak.
He olmazsada üzülme ben iki çocuğumu emziremedim biberon yüzünden mamayla büyüdüler birinde de sağıp çıkanı verdim. Sende öyle yapabilirsin. Gayet de sagliklilar ,Üzülme yani... Sadece 3. Bebeğimi emzirmeyi başardım. Biberon vermeyerek.

Son düzenleme:
Bunu hep söylüyorum; anne sütü eşi benzeri olmayan bir mucize ama yoksa da yok. Mutlu bir anneden de kıymetli değil. Emzirememek seni eksik anne yapmaz. İnsanlara tak tak cevabını ver kim olduğu fark etmez. Sana bunu yaşatmaya hakları yok. Gerekirse iki damla da olsa sagarak icirmeye çalış gittiği yere kadar.

Her cocuk emecek diye birşey yok raabbim o bebeği sana nasip etti seni anne olarak mukafatlandırdı senin kanınla canınla beslendi tabikide annesin o ağladığında yuregin yanıyorsa rahat uyuduğunda keyfî yerinde olduğunda mutlu oluyorsan dibine kadar anneliği yaşıyorsunonun bunun lafına bakma benim kaynanamın lafına gorede sezaryan doğum sayılmaz sende kendini dogum yaptın mı sanıyorsun derdi

Danışman tutmuşsunuz zaten o konuda profesyonel yardım almışsınız, eşiniz tarafı evinizde ise ilk iş onları evden paketleyip postalayın. Yavrunuz ile başbaşa kalınca daha iyi hissedeceksnz. İlk doğumumda hastaneden çıkacağımız zaman ben ne yaptım diye çok üzülmüştüm, bebeğime yaklaşmak istememiştim derken evdekiler gidince bebeğimle başbaşa kaldık, sonra zamanla herşey yoluna girdi, şimdi böyle düşünmen normal, rutininin dışına çıkıyorsun, ağzından dilinden anlayamadığın bir yavrunun sorumluluğunu alıyorsun. Kendine zaman ver, bugünler de geçecek hemde hızlı bin şekilde. Hüznü bir kenara bırak ve bebeğihle her anını ölümsüzleştir , fotoğraflar çek, güzel mektuplar yas bebeğine. Benim ilk yavrum o mektupları okuyup çok mutlu oluyor şu an.

Kendinizi üzmeyin, stres yapmayın demek çok kolay gelebilir. O yüzden şunu tavsiye edebilirim bebeğinizin sizin kararlı bir şekilde hareket etmenize ve ona yol göstermenize çok ihtiyacı var. Emzirme, uyku eğitimi, ek gıda vs. O kadar çok şey var ki. Siz sadece adım adım ilerleyin.

Şu dönem bebeğinizin yeteri kadar beslenmesi çok çok önemli. Biberonsa biberon mamaysa mama... Bırakın bebeğiniz huzurlu ve sağlıklı olsun. Onu mutlu görmek stresinizi azaltacaktır. Bir yandan da siz sağmaya devam edin ve bırakmayın. Gerçekten bol su için. İmkan buldukça uyuyun. Sütünüz artacak. Böylece hem mutlu olacaksınız hem de çabuk iyileşeceksiniz. Hasta olmamaya dikkat edin ki bu dönemde bir de ilaç kullanmak zorunda kalmayın. Mümkünse negatif insanları etrafınızdan uzaklaştırın. Birkaç hafta sonra bebeğinizle baş başa kaldığınızda emzirme eğitimine tekrar dönersiniz. Bu arada bebeğinizin de kuvveti artmış olur. Son olarak bebeğinizin bu hallerini bir daha göremeyeceğinizi unutmayın. Bol bol sarılın, öpün ve fotoğraf çekin. Kucağa alıştırma diyenlere de aldırış etmeyin.

Sizi çok iyi anlıyorum 28 haftalık doğurdum o kadar zor bir hamilelik süreci geçirdim ki sütüm gelmedi sonra biraz arttı ama bebeğimi doyuracak kadar olmadı asla. Başta çok çok üzüldüm ama sonra dedim bebeğin yaşıyor yanında bir şekilde büyüyecek. Çocuğunu şekerli suyla beslemiş babaannem bile bana akıl veriyordu emzir mama verme mama kötü falan filan. Ama olmadı ne yapayım kendimi mi keseyim ya yok işte mama veriyorum bebeğim de şapur şupur içiyor doyuyor mutlu. Doktor kontrollerinde de sağlıklı. Hiç üzülme mama öcü değil çocuğunu aç bırakma emzirme ve süt için de elinden geleni yap gerisi boş. Bıktım valla bu anne sütü mucize mama öcü tayfasından

Ah ah bende mama kullanıyorum bir öğün duysalar var ya dillere düşerim mamayı resmen zehir olarak görüyorlar nasıl bir kafadalar nasıl bir zihniyet

Ah ah bende mama kullanıyorum bir öğün duysalar var ya dillere düşerim mamayı resmen zehir olarak görüyorlar nasıl bir kafadalar nasıl bir zihniyet
Valla hiç tatlı canımı sıkamam ben babaannemin yanında emzirmeye gidiyorum deyip mama içirmiştim çocuğuma o kadar zoruma gitmişti ki bunu böyle gizli yapmak. Sonra dedim ne utanacağım ya bir sonraki görüşmede çıkardım mamayı gözünün önünde verdim çocuğuma. Aaa meme ver bunu verme laf etti. Ben de niye sen şekeri ağzına sokup gün boyu uyutuyormuşsun ya babaanne sen de emzirseydin ya bütün gün şeker zehir değil mi dedim o yüzden hiç üzülme arkadaşım keyfi mama vermiyorum aç bırakamam çocuğumu içerikleri de gayet güzel boşver

Sanki keyfimizden arkadaşım ya ne kadar geri kafalılar gerçekten tabii ki çocuğum için en doğru olanını yapıcam
Kaderleri güzel olsun

Emzirmesenizde bebeğinizi sürekli emzirme pozisyonunda tutun. Mamayı da öyle verin. Konuşanları dinlemeyin

Kendimi hatırladım İki doğum yaptım ikisindede sütüm cok azdı bu yapısal bişey sanırım ilk cocugum emmiyo diye yok sanıyodum ikincisi bol bol emiyodu yinede artmadı ikisindede kahroldum.iki üç ay sıkın dişinizi sonra bu psikolojiden cıkıyosunuz emin olun . Aç duracak değiller ya süt yoksa mama var.ilk çocugum maşallah hastalık nedir bilmez,algısı çok açık herkonuda önden gidiyor mama ile büyüdü .çevrenizdekileride Bikaç kere bozarsanız haddini bilir. Cok patavatsız bu insanlar anlamıyorm yaa.

39 yaşında anne oldum. Hayatında doktora gitmemiş ben hamilelikte neredeyse hastaneden çıkamadım. Hiç geçmeyen mide bulantısı,domuz gribi,proptein kaçağı vs... En son yüksek tansiyon nedeniyle sezaryene erken aldı doktorum. Büyük 3 tane miyomum olduğu için sezaryenle beraber ameliyat da oldum. Ben ameliyatta olduğum için bebeğime mama verdiler.Sonrasında hastanede yattım 3 gün ve sütüm asla yoktu.Mecburen mamaya başladık. Ben de sizin gibi çok üzülüyordum ama annem ben de seni emziremedim dedi ve en büyük destekçimdi. Kp bşle sorardı emiyor mu diye, en sonunda eşimi uyardım bşr daha sorarsa alacsğı cevabın sorumlusu değilim diye. Kayınvalideniz kusura bakmayın ama anne olmamaoş, doğurmakla anne olunmuyor. Sakın ama sakın takmayın kafanıza ve asla üzülmeyin. Bebeğim şu an 15 aylık ve ayının çok çok ilerisinde boy,kilo ve bağışıklığı. Sadece bebeğinize sarılın ve ona sevginizi verin,emmeden de öyle bşr büyüyecek ki şaşırıp kalacaksınız bşr kaç ay sonra. Sağlıkla büyütün yavrunuzu.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…