BEBEĞİM , UYKUSUZLUK , YORGUNLUK...

BEYDA33

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2013
77
115
merhaba; direk konuya girmek istiyorum az daha içimde tutarsam patlayacagım..
2 yaşında bir kızım var. dünya tatlısı .. ama doğduğundan beri hep zor bir bebekti. eşim hep der ki ameliyathane kapıosında beklerken ağlamaya bir başladı hala susmadı :) çok huysuz yani anlıyacagnız. uykularımız hep problemlıydı sık sık uyanır sonrasında uykuya zor geçiş yapar. yaz girdiğinden beri gece uykularımız inanılmaz sıkıntılı bir hal almaya başladı.
düzenimiz şöyle; gündüz uykusuna bir kez yatar 12:30, 01:30 arasında uykuya geçer. bazen 1, bazen 2 , bazen 3 saatuyur. ama 1 saat bile uyusa özellikle ben evdeysem minimum 3 kez uyanıor tekrar uyuturum bu bazen 5 i bile bulabiliyor. yani asla kesintisiz uyku uyumuyor. afedersiniz yalnızken o uyurken tuvalete bıle gıremem uyanırda aglar diye. akşamları en geç saat 10 da uykuya gecerız. uyku satlerıne cok sadık yanı saat duzenıne alıstı. saatı geldıgı zaman mutlaka uyucam der onda sıkıntı yok ama sıkıntı uyudugu zaman baslıyor. özellıkle yaz geldıgınden berı aksma 10 da uyuyor gece 1 gibi, bir uyanıyor bazen 1 saatgenellıkle 2 saat bazen 3 4 saat uyanık kalıyor. yanı aglamak falan yok uykusu kacıyor galıba anlamıyorum yanı neden. salla salla uyumuyor cocuk ( şimdi sallamacılar konusacak ama ınanın sallamadna uyutamayada cok calıstım olmuyor yanı sökmüyor cocuga, cpocugunuz zorsa uyusunda nasıl uyursa uyusun gozuyle bakıyorusnuz) .
ve ben.. artık kendımı o kadar yorgun hıssedıyorum kı , uykusuzluk cocugun huysuzlugu. bir de 2 yaşi sendromuna gırdıkı sureklı mız mız sureklı bır aglama krızı ınanın aksamları evdeyken sureklı bır kaos ortamındayız. ozellıkle babasıyla ben aynı anda evdeyken. ya bır cocuk hereseyemı aglar. zaten aglak bır cocuktu ama artık sınırlarını zorluyor yanı ve susmak bılmıyor asla susmuyor. ıstedıgını yaptırana kadar asla susmuyor. artık onla burlıkte bende aglıyorum . artık tik oldu cocuk gak dese kan beynıme sıcrıyor. asla sabrımın kalmadıgını dusunuyorum, dusunuyorum degıl kalmadı yanı yok. mutusuzm sureklı cunku uykusuz ve yorgunum. 2 hafta tatıle gıttık once otel, sonra anne evıne zıyarete.. 2 hafta tatılde dınlenmeyı bırak 5 kat daha yorgun sekılde donduk esımle. ananane evınde bılesabahları 1 saat fazla uyuyamadık asla cunku anansını dayısını cokm sevmesıne ragmen bız evdeysek sureklı anne baba dıbınde olmalı. babası tuvalete gıttıgı an aglama krızlerıne gırıyor (babaya ınanılmaz duskun ).heee buarada ben calısan bır anneyım, kızıma ananaebabane ısrayla bakıyorlar ve bız evde yokken cok farklı bır cocuk oldugunu kendı kendıne oynadıgını herseyı dınleyıp uyum sagladıgını soyluyorlar ıkısıde. annem sız yokken evde genc kız dıyor :)
velhasıl, bırılerı desın kı gecıcek , cunku bana bu omur boyu hep boyle olacak gıbı gelıyor, bırılerı desınkı sunu yap uykusu duzelı , bırılerı desınkı sunu yap huysuzlugu bır tık azalır.. sadece duymak bıle rahatlatıcak galıba, ınanın sunları bıle yazarken bogazım dugum dugum..

Çok tecrübeli değilim bebeğim henüz 2,5 aylık ama acaba öğle uykusunda uyandığında tekrar uyutmasanız mı ? Benim bebeğim doğduğundan beri gündüz uykusu yarım saati geçmiyor tek seferde . Siz sallamayın diyecekler filan demişsiniz ams gerçekten öyle , çocuk alışmış sallanıp uyumaya her seferinde uykuya dalma süresi artmıyor mu bu şekilde ? Tıpkı her gün hap içmek gibi .. git gide doz artması gerek. Madem uykusuzsunuz her türlü , sallamayın madem öğrensin yavaş yavaş :/ karnı acıkıyor olabilir mi acaba ? Ya da sabah kaçta kalkıyor ?

akşamları yatma saatıne yakın bir kase yogurt yedirsen , uykuya dalısını kolaylaştırır ,
denemedim olabılır belkı ama aslında uykuya gecıste sıkıntı yok. ozellıkle gunduz uykusu teke dustukten sonra uyku aralıgı uzun oldugu ıcın hemen uyuyor.dedıgım gıbı sıkıntı uyuduktan sonra baslıyor. aslında buaralar süt e başlamayı dusunuyorum belkı faydası olur. bıara mılupanın gece cayınıda ıcırdım ama yok yanı cok ekstra bır artısını goremedım. ben artık cocugun huyunun suyunun bu oldugunu dusunmeye basladım:KK43: butun umutlarımı kaybettım:KK43:

Son cumlenize kadar mizaci boyle herhalde diye dusundum ama size ozel mizmizlaniyorsa muhtemelen sizin dikkatinizi cekmeye calisiyor. Her ne kadar onla ilgilensenizde kendinizi tam olarak veremiyorsaniz cocuk bunu fark ediyor ve hakki olan ilgiyi sevgiyi sizden bu sekilde talep ediyordur. Evde sizi oyalayan her şeyden uzak kaliteli bir 1 saat geçirip tepkisini ölçün derim.

Uyku icin de hijyeni bozan bir seyler vardir belki. Hava sicaktir, kiyafeti rahatsiz ediyordur. Ya da belki fizyolojik bir sebebi vardir. Baba ile donusumlu kalkarsaniz daha az yorulursunuz. Bu durumu kabullenip gececegine odaklanin bence.

Çok tecrübeli değilim bebeğim henüz 2,5 aylık ama acaba öğle uykusunda uyandığında tekrar uyutmasanız mı ? Benim bebeğim doğduğundan beri gündüz uykusu yarım saati geçmiyor tek seferde . Siz sallamayın diyecekler filan demişsiniz ams gerçekten öyle , çocuk alışmış sallanıp uyumaya her seferinde uykuya dalma süresi artmıyor mu bu şekilde ? Tıpkı her gün hap içmek gibi .. git gide doz artması gerek. Madem uykusuzsunuz her türlü , sallamayın madem öğrensin yavaş yavaş :/ karnı acıkıyor olabilir mi acaba ? Ya da sabah kaçta kalkıyor ?
karnı acıksa soyler dıye dusunuyorum, cunku artık acıktıgını doydugunu, istemedıgını , istedıgını soyleyebılıyor. kı birde iştahı genbel olarak ıyıdır. aç uyumaz yanı ama tabı bılemıyorum yınede en azından hıc acıktım demedı gece.. sallamakta soyle evet aslında alısıyor tabı onu ıstıyor sureklı, ben gecen kış aslında sallamadan uyutmaya alıstırıdm. gecelerı oyle uyutuyorum gunduzde kım uyutacaksa oyle uyutmasını rıca edıyordum. ama uyuma suresı hıc kısalmadı. aylarca o sekılde uyumamıza raghmen yatakta 2 saat dondukten sonra anca dalıyordu. sonra bır hastalandı asla oyle uyumak ıstemedı bızım reflu yatagmız var ona yatıp dızımızde sallanmak ıstedı. sonrada hep oyle gıttı. gecenlerde bu boyle olmayacak tekrar deneyelım dedım esıme ama her denemeız aglama krızlerı asla yataga yatmak ıstemıyor reflu yatagnı ıstıyor yanı. tabı bıraz sabır olsa dırenılse belkı alısır ama kıyamıyoruzda aglamasına..

Gündüz kesik kesik uyuyor diyorsunuz, uyandığında tekrar uyutmayin, gece uykusu düzelene kadar. Size zor olacak gündüz o uyumayinca ama, gece uykunuz daha önemli.
Sorduğunuz için söylüyorum, tehlikeli ve zararlı olmayan istekleri dışında çocuğa hayır demeyin, tatmin etmeye çalışın. Ağlamayı unutsun. İnatlasmışınız sanırım, o yüzden ağlıyor. Kendini anlatamıyor.
Birlikte oyun oynayın, etkinlik yapın. Sakın uyku eğitimi vermeyin, hiç doğru değil, güvenli bağlanma açısından. Sallama diyenleri boşverin. Çocuktan çocuğa değişir o işler. Zararı yok çocuğa, bizzat doktorlar da dedi bana. Güvenli bağlanmanız eksik gibi geldi bana, bir yere giderken sakın çocuktan habersiz, kaçarak gitmeyin

Gece yatmadan süt verseniz.Ya da muhallebi gibi tok tutan bir seyler. Yanlız bazı çocuk uyumayı sevmez .Yegenim gece uyumazdı 3 lere kadar hala koca kız oldu yine öyle

Gündüz cok uyuyor bence uyandiginda tekrar uyutmayın desemdeee benim oglumda 19 aylik bu sendroma oda girdi galiba öldürüyor beni..gunduz bi kere uyutuyom 1 den 3 e kadar uyuyo bazen 3bucuga kadar 4 e bıraksam gece 11 e kadar oturuyo asla uyumuyo gunduz 3 de kalkinca bile 10 da uyuyo neyse bu duzene alistik ..bende gece cok zorlaniyorum cunku 10 yatiyo gece 2 -3den sonra yarim saatde bir uyanip emiyo sabaha kadar meme agzimda dursun diyo..sabahta 8 de kalkiyo hic uyuyamiyan bende sabah cok sinirli ve tahammulsuz oluyorum ...mumkun oldugu kadar yoruyorum parkta inanin 3 saate yakin kaliyorum yoookk gece uykusu yok ..hayirlisi

Gündüz kesik kesik uyuyor diyorsunuz, uyandığında tekrar uyutmayin, gece uykusu düzelene kadar. Size zor olacak gündüz o uyumayinca ama, gece uykunuz daha önemli.
Sorduğunuz için söylüyorum, tehlikeli ve zararlı olmayan istekleri dışında çocuğa hayır demeyin, tatmin etmeye çalışın. Ağlamayı unutsun. İnatlasmışınız sanırım, o yüzden ağlıyor. Kendini anlatamıyor.
Birlikte oyun oynayın, etkinlik yapın. Sakın uyku eğitimi vermeyin, hiç doğru değil, güvenli bağlanma açısından. Sallama diyenleri boşverin. Çocuktan çocuğa değişir o işler. Zararı yok çocuğa, bizzat doktorlar da dedi bana. Güvenli bağlanmanız eksik gibi geldi bana, bir yere giderken sakın çocuktan habersiz, kaçarak gitmeyin
BUGUN annemle bıze gunduz ılk yada ıkıcı uyandıgında tekrar uyutmama kararı aldık. uykusu oluyor huysuz olacak bılıyorum ama her yolu denem ekte fayda var. inatlaşmak kısmı bilmiyorum ınatlasıyormuyum acaba yanı hıc kasıtlı olarak yaptıgımı katırlamıyorum ama belkıde olabılır bılıncsız olarak sureklı hayır dıyor olabılırım. aslında elımden her geldıgınde ıstedıgını yapmaya calısıyoruz ama bılemıyorum. bır yerlerde eksık oldugu bellı zaten onu bır cozebılsem ahh :) uyku egıtımıne bende karsıyım dedıgınız gıbı en ıyı ıhtımal yanına yatarsın elını tutar pışpılarsın bana gore uyku egıtımı bu yanı ama onuda beceremedık bız. aslında kacmıyoruzda yanı bız ıse gıderken bıze bay bay yapıyor en basından berı kacarak gıtmıyoruz da. cocuk yetıstırmek cok cok zor yanı zaten zor bır cocuksa bırde anna baba calısıyor aslında haklıda bır yerde ne kadar goruyorkı bızı , goruncede naz yapıyor ben bıle annemı gordugum zaman hala nazlanıyorum.. ama ıste ınsanında sabrı taısyor bazen dayanamıycak gıbı oluyorum kendımı telkın edıyorum sakınlestırıyorum o daha mınıcık sana ıhtıyacı var dogurdyuysan bakmak zorundasın herseyıne katlanmak zorundasın dyorum, sakınlıyorum ama hersey tekrar başa sardıgı zaman benım şalterler atıyor :KK43: ve bu tahammulsuzluk bır kac aydır var cunku ınanılmaz yorgunum asla dınlenemıyorum. ya 2 yıldır ooo bu gece ıyı uyudum dedıgım uyku 5 saat o da kesık kesık yanı :) en basıtı dun gece 1 de yattım 2 de kaktım 4 e kadar cocukla ugrastım, sonrada sınırden 6 bucuga kadar yarım yamalak uyudum. yanı hepı topu toplasanız, 4 4 bucuk saat parca parca o da. vucut mu dayanır buna. tabıkıde bır tek ben degılım %90 anneler bu sekılde farkındayımda ne bılım cok doldum galıba..

karnı acıksa soyler dıye dusunuyorum, cunku artık acıktıgını doydugunu, istemedıgını , istedıgını soyleyebılıyor. kı birde iştahı genbel olarak ıyıdır. aç uyumaz yanı ama tabı bılemıyorum yınede en azından hıc acıktım demedı gece.. sallamakta soyle evet aslında alısıyor tabı onu ıstıyor sureklı, ben gecen kış aslında sallamadan uyutmaya alıstırıdm. gecelerı oyle uyutuyorum gunduzde kım uyutacaksa oyle uyutmasını rıca edıyordum. ama uyuma suresı hıc kısalmadı. aylarca o sekılde uyumamıza raghmen yatakta 2 saat dondukten sonra anca dalıyordu. sonra bır hastalandı asla oyle uyumak ıstemedı bızım reflu yatagmız var ona yatıp dızımızde sallanmak ıstedı. sonrada hep oyle gıttı. gecenlerde bu boyle olmayacak tekrar deneyelım dedım esıme ama her denemeız aglama krızlerı asla yataga yatmak ıstemıyor reflu yatagnı ıstıyor yanı. tabı bıraz sabır olsa dırenılse belkı alısır ama kıyamıyoruzda aglamasına..

Ya zaten 2 yaşında istediği istemediği şeyler tabiimi vardır . Benim ki 2,5 aylık , şu abuk subuk bez olmadan uyumuyor nerden öğrendi hiç bilmiyoruz , ya da biz nasıl onsuz uyumadığını anladık onu da bilmiyoruz 🤣insan çok ağladığında kıyamıyor , küçükte olsa büyükte olsa. Laftan anlıyorsa her ağladığında , ağlamadan istediğini anlatsanız yolda 2 yaş için çok mu şey bekliyorum 🙈

Eklentiler

• image.jpg
    image.jpg
    105 KB · Görüntüleme: 78
Gündüz cok uyuyor bence uyandiginda tekrar uyutmayın desemdeee benim oglumda 19 aylik bu sendroma oda girdi galiba öldürüyor beni..gunduz bi kere uyutuyom 1 den 3 e kadar uyuyo bazen 3bucuga kadar 4 e bıraksam gece 11 e kadar oturuyo asla uyumuyo gunduz 3 de kalkinca bile 10 da uyuyo neyse bu duzene alistik ..bende gece cok zorlaniyorum cunku 10 yatiyo gece 2 -3den sonra yarim saatde bir uyanip emiyo sabaha kadar meme agzimda dursun diyo..sabahta 8 de kalkiyo hic uyuyamiyan bende sabah cok sinirli ve tahammulsuz oluyorum ...mumkun oldugu kadar yoruyorum parkta inanin 3 saate yakin kaliyorum yoookk gece uykusu yok ..hayirlisi
memeden uyumuyor dedıler memeyı kestım ama duzelmedı, alerjımız var azda olsa alerı ılacları kullandık bır donem, alerjı ılaclarını uyku bozuklugu olan cocuklara uyku yapsın dıye duydum ama tbaı bız rahatsızlıgımızdan dolayı kullandık ama onunda faydası olmadı sadece cok cok az daha seyrek uyandı ama tamamen duzelmedı yanı. ee nıhayteınde ılac sureklıde kullanılmıyorkı. omur boyu kullanamzkı onu. mılupanın gece cayını aldım hıc bır artısını gormedım. ac olmadıgını dusunuyorum cunku acıksa soyler artık herseyı dıle getırıyor, kı dun aksam yedıgını soyluyım aksam 1e yakın haslasnmıs mısır yemekten once, bızımle yemektede7 7 bucuk gıbı bızım yedıgımız kadar makarna, ustune1 top dondurma. yanı genel olarak yemesı cok ıyı masallah. aman o ıyıkı ıyı bıde yemese ne olurdu halımız bılmıyorum. yanı huy su herhalde. ben artık duzelecegnı umut edemıyorum. babasının uykuları bu sekılde bıseyler ızlemeden uykuya dalamaz kolay, uykusu kacar sık sık ona cekmıs galıba. valla ben kafamı koyfugum an sızarımkolay kolay bılmem uyku kacması ne demek.. yanı artık boyle duusnuyorum .

Gunduz uyandıgı saat ve aksam uyudugu saatte sıkıntı var bence.
12 veya 1 de uyudugunda 3 saatte uyur olduguna gore 4 te kalkıyor kı oldukca gec bır saat.
12 de yatmalı 2 en gec 2.30 da uyanmalı. Aksamda en gec 9 da yatmalı.

Gunduz uyandıgı saat ve aksam uyudugu saatte sıkıntı var bence.
12 veya 1 de uyudugunda 3 saatte uyur olduguna gore 4 te kalkıyor kı oldukca gec bır saat.
12 de yatmalı 2 en gec 2.30 da uyanmalı. Aksamda en gec 9 da yatmalı.
EVET 3 saat cok uzun oluyor. aslında gunduz uykusunu dırekmı kessem dıye dusundum ama uyku saatı geldıgı an emzıgını agzına alıyor gozler kayıyor dırek yanı ıhtıyacı var daha bellıkı. ama kısa uyutmak lazım galıba dedıgınız gıbı en gec 2 bucukta uyanmıs olmalı. oyle deneyecegım bu sefer. en fazla 1 1 bucuk saat uyusun. inşallah işe yarar.

EVET 3 saat cok uzun oluyor. aslında gunduz uykusunu dırekmı kessem dıye dusundum ama uyku saatı geldıgı an emzıgını agzına alıyor gozler kayıyor dırek yanı ıhtıyacı var daha bellıkı. ama kısa uyutmak lazım galıba dedıgınız gıbı en gec 2 bucukta uyanmıs olmalı. oyle deneyecegım bu sefer. en fazla 1 1 bucuk saat uyusun. inşallah işe yarar.
Sabah kacta kalkıyor buarada?
Benımde oglum 20 aylık
12 de uyuyor 3 gıbı uyanıyor benım kı yanı ama her zaman boyle degıl fakat sabah oldukca erken kalkıyor 6 veya en gec 7 .
Aksam 8.30 gıbı uyuyor

Benim oglum da bir ay sonra 2 yasini dolduracak. Gunduz bir uykusu var, oglen 12.30 gibi uyur, 2-3 saat arasi. Bazen bu 1 bucuk saate duser, aglayarak uyanir. Muhtemelen bir sıkıntisi oldugu icin oyle oluyor. Ben de sallayarak uyutuyorum. Ben cozumu salladigim yerde yatirarak buldum. Alip yatagina goturunce ikinci uyku evresine gecerken artik ayni yerde olmadigini gorup uyanıyor ve tekrar uykuya dalamiyor. Ayrica gunduz uykusundan obce 1 kase yogurt gece uykusundan once de 1 bardak sut veriyorum. Bu duzende gidince uyku bolunmelerimiz minimuma indi. Yoksa sizin anlattiginizdan daha beterdik. 15 dkda bir ciglik cigliga uyandigi zamanlar oluyordu önceden.

Sabah kacta kalkıyor buarada?
Benımde oglum 20 aylık
12 de uyuyor 3 gıbı uyanıyor benım kı yanı ama her zaman boyle degıl fakat sabah oldukca erken kalkıyor 6 veya en gec 7 .
Aksam 8.30 gıbı uyuyor
yani gece uykusu cok duzenlı olmadıgı ıcın sabah cok bellı saatı yok .sıklıkla 7 7 :30 dıyebılırz. ama mesela bazen ben ıse gıtmek ıcın 6:30 da uyandıgımda o da uyanıyor ve bır daha uyumak ıstemıyebılıyor. yada gece cok ıyı uyumadıysa sabah 8:30 a kadar uyuyabılıyor bugun kı gıbı mısal. cunku gece uykusuz kalıyor.
aksam 10 uyku saatımız. aslında 9 da baslıyor uykum geldı demeye ama bız 10 a kadar oyalıyoruz. yanı aslında onla vakıt gecırmek ıstedıgım ız ıcın. birde 8 9 yaz gunu ıcın uyku saatı ıcın cok erken gelıyor bana daha hava bıle 8 bucukta aydınlık oluyor bızım burda.

Benim bebeğimde tam tersi tekrar uyutmazsam daha huysuz olur uykusunu alamadı diye bebekler değişiyor :)

X