Bebeğim düştü, ne yapmalıyım?

1penguen

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
22 Eylül 2024
7
6
27
Kızım 13 aylık kendini atıyor bazen. Yatağımın üzerinde oynuyordu ben de çamaşır katlıyordum. Olmadık zamanda kendini yere atıverdi. Aklım gitti. Kendimi çok kötü hissediyorum. İğrenç bir anneyim. Bir süre ağladı kızım. Sonra sakinleşti, oynadıkça gülmeye başladı. Çok uykusu vardı zaten onu uyutmaya hazırlanıyordum çamaşırları katlayıp. Sonra uyumak istedi. Uyanık kalsın diye çok uğraştım. Yarım saat 40 dk felan uyanık tutabildim. Daha fazla dayanamadı uyudu. Daha önce de düşmüştü hastaneye gitmiştik hiçbir şey çıkmamıştı. Doktor kusma vs yoksa panik yapmanıza gerek yok demişti. Şimdi panikleyip götürsem mi hiç bilmiyorum. Eşime söylesem hemen götürür ama hayatı bana zindan eder çocuğa sahip çıkamıyosun diyerek. Çocuğa bile baktırmaz annesini çağırır. Ne yapacağımı bilmiyorum. Hemen götürmeli miyim, gözlemlemeli miyim? :KK43:(((( nolur kötü şeyler yazmayın çok kötü hissediyorum zaten.

Anne değilim ama sonuçta kaza, eşinizin böyle zamanlarda sizi azarlamasına müsaade etmeyin. O azarlayacak diye de hastaneye gitmekten vazgeçmeyin götürün doktor görsün hem Allah korusun bi şey olduysa çabuk müdahale edilir hem sizin kafanız rahat eder. Yatakta da oynatmasanız bebeği, düşemeyeceği kendine zarar veremeyeceği korunaklı alanlar yaratsanız evde

Çocuk bu düşe kalka büyüyecek kendinizi suçlamayın lütfen.
4 saat kusması olmazsa bakışları yani göz bebekleri normalse bir sorun olmaz sakin kalın lütfen 🌸

öncelikle iğrenç bir anne falan değilsin olabilir bu herkesin başına gelebilir hareketli bebek demek ki maşallah istersen ne olur ne olmaz diye götür hastaneye bırak ne derlerse desinler bebeğinin sağlığından önemli değil...
Evet gitmem lazım mutlaka. Ne yapayım ya sinirlerim bozuldu

Çocuk bu düşe kalka büyüyecek kendinizi suçlamayın lütfen.
4 saat kusması olmazsa bakışları yani göz bebekleri normalse bir sorun olmaz sakin kalın lütfen 🌸
Doktor da böyle söylemişti. Kendi kendinize panik yapmayın dedi birkaç ay önce de götürmüştük böyle. Çocuklar düşebilir, gözlemleyin felan dedi. Ama çok kötü hissediyorum. Gitsem iyi olur

Anne değilim ama sonuçta kaza, eşinizin böyle zamanlarda sizi azarlamasına müsaade etmeyin. O azarlayacak diye de hastaneye gitmekten vazgeçmeyin götürün doktor görsün hem Allah korusun bi şey olduysa çabuk müdahale edilir hem sizin kafanız rahat eder. Yatakta da oynatmasanız bebeği, düşemeyeceği kendine zarar veremeyeceği korunaklı alanlar yaratsanız evde
Her zaman öyle olmuyor maalesef. Sürekli korunaklı alanlarda tutamıyorsun çocuğu. Uyur belki kendi kendine diye telefondan ninni açıp başında çamaşır katlıyordum

Çocuk evet düşer, benim de başıma çok geldi ama lütfen önlem alın.
Yüksek yerlere koymayın, çıkarmayın.
Kemersiz sandalyeye, bebek arabalarına koymayın.

Düşme sonrası bir acil doktoru bana anlatmıştı.
Parmağınla gözlerini takip ettir, normal yere koy emeklemesini hareketlerini gözlemle ve konuşabildiği kadar konuşmasını sağla.
Kısaca motor becerileri dil ve beyin aktivitesini kontrol etmeniz lazım.
Olağan dışı bir şey görmediğiniz takdirde paniğe gerek yok.

Benım kızım kafa ustu betona düşmüştü. Allah koruyor ama tabı gozlemleyın zaten uyanıkta tutmussunuz
Bır sıkıntısı olsaydı bellı ederdı sankı
Kendınızı suclamayın
Bıraz uykusunu alınca uyandırın yıne bakın bısey yoksa goturmenıze gerek olmaz

Her zaman öyle olmuyor maalesef. Sürekli korunaklı alanlarda tutamıyorsun çocuğu. Uyur belki kendi kendine diye telefondan ninni açıp başında çamaşır katlıyordum
Ne bileyim reklamlarda görüyorum yatağın üstüne konulan çevresi yüksek minderler filan oluyor bebeği koymak için. Yatak ne de olsa yüksek yerde bile yuvarlansa daha güvenli

Kızım 13 aylık kendini atıyor bazen. Yatağımın üzerinde oynuyordu ben de çamaşır katlıyordum. Olmadık zamanda kendini yere atıverdi. Aklım gitti. Kendimi çok kötü hissediyorum. İğrenç bir anneyim. Bir süre ağladı kızım. Sonra sakinleşti, oynadıkça gülmeye başladı. Çok uykusu vardı zaten onu uyutmaya hazırlanıyordum çamaşırları katlayıp. Sonra uyumak istedi. Uyanık kalsın diye çok uğraştım. Yarım saat 40 dk felan uyanık tutabildim. Daha fazla dayanamadı uyudu. Daha önce de düşmüştü hastaneye gitmiştik hiçbir şey çıkmamıştı. Doktor kusma vs yoksa panik yapmanıza gerek yok demişti. Şimdi panikleyip götürsem mi hiç bilmiyorum. Eşime söylesem hemen götürür ama hayatı bana zindan eder çocuğa sahip çıkamıyosun diyerek. Çocuğa bile baktırmaz annesini çağırır. Ne yapacağımı bilmiyorum. Hemen götürmeli miyim, gözlemlemeli miyim? :KK43:(((( nolur kötü şeyler yazmayın çok kötü hissediyorum zaten.
Kimin ne diyeceğini umursamayın, canınızı mı alacaklar laflarıyla, bence hemen hastaneye götürün, çok geçmiş olsun.

Çocuk evet düşer, benim de başıma çok geldi ama lütfen önlem alın.
Yüksek yerlere koymayın, çıkarmayın.
Kemersiz sandalyeye, bebek arabalarına koymayın.

Düşme sonrası bir acil doktoru bana anlatmıştı.
Parmağınla gözlerini takip ettir, normal yere koy emeklemesini hareketlerini gözlemle ve konuşabildiği kadar konuşmasını sağla.
Kısaca motor becerileri dil ve beyin aktivitesini kontrol etmeniz lazım.
Olağan dışı bir şey görmediğiniz takdirde paniğe gerek yok.
Henüz yürüyemiyor. Prematüre doğdu. Bir yaşında sayılmaz daha doğması gereken zamandan. Konuşamıyor da:KK43:((( bakışları normaldi. Hareketleri de normaldi. Sadece çok uykusu var diye dikkati dağınıktı. Seslere normal tepkiler verdi. Babası gelince kollarını açtı her zamanki şeyler. Sadece insan çok kötü hissediyor. Sanki etrafımdaki kimse bunları yaşamıyor, ben dikkatsizim gibi

Kendi boyunda veya boyundan alçak bir yerden düşmesi ve zeminde halı olması güvenli düşme sınırları içerisinde diyor dr. osman gönülal. Bir de bu yaşlarda uyutmama yok diye biliyorum, arkadaşların da dediği gibi kusma, bakışlarda donukluk ve kayma benzeri bir sorun yoksa 4 saat içinde, korkmanıza gerek yok. İğrenç bir anne de değilsiniz, benim oğlum da bir yaşında, ne tehlikeler atlattı. Önemli olan elimizden gelenin en iyisini yapmak. Geçmiş olsun.

Henüz yürüyemiyor. Prematüre doğdu. Bir yaşında sayılmaz daha doğması gereken zamandan. Konuşamıyor da:KK43:((( bakışları normaldi. Hareketleri de normaldi. Sadece çok uykusu var diye dikkati dağınıktı. Seslere normal tepkiler verdi. Babası gelince kollarını açtı her zamanki şeyler. Sadece insan çok kötü hissediyor. Sanki etrafımdaki kimse bunları yaşamıyor, ben dikkatsizim gibi
Tamam, herhangi bir şeyi yok sakin olun:)
Konuşmasa da çıkardığı sesler, bedenini elini kolunu kullanması yeter.
Bugün dikkatiniz hep bu yönde olsun, uyanınca gözlerini nesne ile takip ettirin tamamdır.

Estf, herkes yaşıyor ve çocuk dibinizde olsanız dahi düşen, kendine zarar verebilen bir canlı.
Benim büyük oğlan 15 cm yanımda koltuk arasına düştü otururken😂
Arasına yahu, kumanda gibi sıkıştı bebe😂

Ne kadar önlem alsanız dahi olacak ama lütfen yüksek yerlerden, alçakta tehlikeli şeylerden uzak tutun.
Evinizi bebişe göre düzenleyin.
Ulaşabileceği hiçbir yerde zararlı madde olmasın, yutulacak içilecek çarpılacak kırılacak.
Say say bitmez, insan başa geldikçe öğreniyor.
Neler olmuyor ki hayatta, sizden rica en en en önemli şey klozet banyo daima kapalı olsun.
Kapılar ve camlar kilitli, bebek kilidi alın takın.
Küçük her türlü yutacağı eşya en üst raflara, cam eşya kavanoz tencere kapakları üst dolaplara.

Kötü bir anne fln değilsiniz. O salak eşiniz embesil çözüm üreteceğine size yardımcı tutsun da sizin de yükünüz hafiflemiş olur.

Düştüğü zeminin yapısı önemli yani halıya mi betona mi düştü? Bir de fışkırır tarzda kusma tehlikeli oluyormuş bu gibi durumlarda

Hayır sakın oyle dusunme
Bende ılk zamanlar oyleydım
Kızım kac kere düştü birde biz lojmanda kalıyorduk yerler kara betondu,baza yüksekti .

Bıkerede elınde kan damlasını bulmuştum tabı ben panık ıctımı ıcmedımı derken kafayı yedım
Doktora kostum goturdum
Halbukı cocukta bısey yok .
Doktor rahatlattı bısey olmaz dedı ama içeri girdigim için başka doktor biz riske atamayız yınede bakmamız gerek dedıler
Haydaa. .
Ben sakınlestım bu sefer bırakmadılar
Cocugun mıdesını yıkadılar
Kömür filan veriyorlar,agızdan hortumlar fılan
O gün bişeyide yoktu boşa panık yaptım keske goturmeseydım dıye hala kahroluyorum

Birindede kızım hasta gece vıks yapacaktım
Sıcak suyu bır kaba koydum okadar uykusuzumkı annemde yanlışlıkla elını degdı doktu
Cocugun bacagı yandı

Yanı cocuga neler yapmısım ya😅

Ondada doktora goturduk
Adamlar demezmı bılmem kacıncı derece yanık hastanede yatması gerek
Yoksa enfeksıyon kapar kaybedersın fılan
Bu anneye denecek lafmı
Ama ozaman akıllanmıstım
Yok gerek yok ben evde streıl ortamda tutarım dedım

Okadar abartılacak bırsey yoktu ama haklı olabılırlerdı tabı
Sakın kaldım aldım cıktım
Zaten ben ılk panık olurum doktora gıdınce sakınlesır geldıgıme pısman olurum

Birgünde oğlum 2 3 yaslarda ,kızım 5 6 ..pazarda gezıyoruz. Kücük elıne bıcak almıs tam arkamdalar ,bir sanıyede dönemle ablası iyilik yapcam dıye bıcagı elınde bır cekısı var.o anı yakalayamadım , Cocugun baş parmagının ıc tarafı kesıldı . Nasıl kanlar akıyor..
Bılmedıgım bıyerdı hemen taksıyle hastaneye kostuk ,dıkıs atıldı.
Daha neler neler Allah korusun cumlemızı

Yanı bızlerde tabı daha dıkkatlı olmalıyız. Ikıncı cocukta bıraz daha rahat davranıyorsun

İlerde aman bunlar ıcınmı kendımı üzmüşüm diyeceksın
Bunu cocugun düşüşüne üzüldüğün için soylemıyorum
Hanı eşim ne der ,o ne der buneder .
Gece uykusuz ken basında saatlerce ateşini beklerken onlarmı yanında . Bırak elalemi

çocuk düşe kalka büyür lafını da mı duymamış eşiniz
çok biliyosa kendi baksın
siz de doktora götürün çocuğu

X