Bebegi kucaga vermek istememek

O kadar kucukken kimsenin kucagina vermedim ben cocugumu. Gucenen gucensin hic umrumda olmadi. Hic hasta olmadi neredeyse erken donemde. Simdi okula basladigi icin ufak tefek hasta oluyor ama hemen geciyor. Bence dogru olan bizim yaptigimiz. Elalem misafirlige geliyor birakin hasta olup olmamasini,ellerini bile yikamadan ikramlari yemeye basliyorlar. Pislikten baska bir sey degil

Obsesif bir insan olarak 6 aylık bir bebeğim var. Ve doğumum kaynımın ısrarla bebeğiniz doğunca öpücem demesinin verdiği gerginlikle tansiyonumun 17-10lara çıkmasına sebep olup( gebelik tansiyonum vardı) beni beklenenden önce doğuma götürdü. Acil sezaryen oldum tansiyonum düşmediği için. Yani o derece sinir olmuştum( bu arada bu öpücem mevzusunu her konuşmada beni sinir etmek için yapıyordu) Sonuç çocugu öptürmedim ama eşimin ailesi elini falan öptüler uyarmamıza rağmen. Elini sildim vs. Alabilir miyiz kucağa gibi laf sokmalar oldu. Bir müddet sabrettim tehlikeli zamanları aşınca da biraz gevşettim kendimi. Yapacak bi şey yok. Eşinizin sizi anlayıp sizinle beraber bebeği çevreye karşı koruması gerek. Ama aşırı korumak da hiç iyi değil bağışıklık açısından.

Sorun bence tam olarak sevmeleri. Sevmek için dokunmaya gerek yok, bazen zarar görmesin diye uzak dururuz. Ben bunu çok yanlış buluyorum ve çevreye bakınca gerçekten de normal olmadığımı farkediyorum.

Herkes nasıl bu kadar rahat bilmiyorum. Benim kendi çocuğum olsa evden çıkamam heralde.
Aynı senin gibi bi halam var.. Kızını kendi kucağından indirmez Allahım..
Kimseye sevdirmez, öptürmez, dışarı çıkarmaz, evin içinde bile yere koymazdı.
Ama ne oldu, kız aşırı mikropsuzluktan hasta oldu. Allahtan geçirdiği havale çabuk fark edildi ki sakatlık kalmadı.
Yere indirmediği kızına iğneyle mikrop verdiler

Tabi ozaman lar yaşını almıştı.
Yeni doğan bir bebeği hasta olmasından korktuğunuz için elden ele gezmesini istememeniz normal

Yenidoğan bir bebeğin elden ele dolaşması doğru değil zaten. Bebekler enfeksiyona çok açıktır. Bunu tüm uzmanlar söyler. Bu pimpiriklik değil ki..

Ben birine verirken omzuna örtü falan sererdim ağzı yüzü değmesin diye. Eve girince ilk ellerimi yıkarım.
Ayrıca bebeği tutsam bile yüzüne solumam veya öpmem..
Ellerinden falan da öpmem bebeğin elleri hep ağzındadır zaten..

Hastaysam o kişinin bebeği varsa evine gitmem. Hasta olanı da biliyorsam küçük bebeğim varsa sonra görüşelim derim.

Ama biraz ele avuca gelmişse çok kasmam. Yine el hijyenine dikkat ederim ama bebeğin mikroba ihtiyacı var diye düşünürüm..

Bence bebegin annesi bu kadar endiselenmemisken siz niye kendinizi bu kadar strese sokmussunuz anlamadim. Eger bir gun kendi cocugunuz olursa bence bu kadar katı olmamalisiniz bunlar normal dusunceler degil. Yenidogan bebekken demiyorum ama bence 1 yasindayken falan bebegin mikroplarla muhattap olmasi gerekiyor bagisiklik kazanabilmesi icin. Cocuklar hastaliklari gecire gecire buyumeli. Ufak seylerden bahsediyorum tabi ki. Ornegin bir cocuk kucukken kizamik gecirmezse ileride buyudugunde bu mikrobu aldiginda o hastaligi cok zor atlatacaktir hatta buyuk yaslarda ölümcül bile olabiliyor. Demek istedigim seyi anlamissinizdir umarim.

Ben ilk başta çok dikkat ettim. Fazla kalabalık ortamlara sokmadım. Ne olursa olsun dediğiniz gibi bebek veya cocuk cok kolay kapıyor herseyi. Biz mesela nerdeyse 3 hafta uğraşıyoruz yatılı misafirin hasta cocugunu getirdiği yüzünden. Önce bir güzel benim çocuklar hasta oldu, şu anda ben hastayim. Söz konusu çocuk olunca dikkat etmek lazim (tabi herşeyin ölçüsü iyi)
SiZin yatılı misafiri ayakta alkışlıyorum. Allah akıl versin bu insanlara ya.

Annemin gününde bir kadın var. Bebeğinin 40 ı daha yeni cıktı. Birileri sevmek için eline aldıkça ben gerildim korktum panik oldum. Ya biri düşürürse, ya mikrop bulaşırsa, ya çocuklar severken internetteki videolardaki gibi şap diye yüzüne vurursa diye diye günümü kendime rezil ettim. Kadınların ellerine bakıp acaba yıkadı mi, gribi hastalığı var mıydı diye insanları inceledim durdum. Bebeğin annesi de gayet mutlu mesut bebegini sevdirdi.

Temizlik hastası falan değilim, hiç bir konuda böyle değilim ama minicik savunmasız bir yavru söz konusu olunca çok panikledim.

Hala etkisinden çıkamıyorum. Kendimi düşünüyorum. Ben kimseleri evime dahi almak istemem. O derece çok korkuyorum. Kendi çocuğum olduğu zaman herkes tarafından paranoyak ilan edilen, kimseyi yaklaştırmayan, kıskanç olarak ilan edilicem😭 bebek düşünmüyor musunuz diye soruyorlar bir de. Ben bu psikoloji ile nasıl anne olayım 😰

Benim gibi olup çocuk büyüten var mı, nasıl tepkilerle karşılaştınız. veya benim gibi biriyle karşılaşsanız ne düşünürsünüz, ben bu annelik isini kaldırabilir miyim?

Edit: çevremden duyduğum sapasağlam bir bebek gelen misafirin elinden düştüğü icin yollar önce işitme engelli ve zeka geriliği olan bir bebek haline gelmişti.

Müzisyenanne lakapli instadan fenomeni bir annenin bebeği Kartal bebek kalp nakli bekliyordu, sonradan kendisi bebek gormeye gelenler tarafından bulaşan bir mikrop yüzünden kalp nakli olduğunu anlatmıştı.

Bunlar bende cok etki bıraktı.
Yalnız değilsiniz ben de başkalarının çocukları için böyle gerilirdim. Ben de Show tv haber de bir şey görmüştüm. Uçuklu biri bebeği öptüğü üçün sapasağlam doğan bebek tekerlekli sandalyeye mahkum kalacak hale gelmiş. İnsanlar korkuyor haliyle. Kimse de aman hastayım bebeğe de bulaşır demiyor malesef. Keşke biraz özenseler

şu haberlerde okuduğumda kadinin agzinda uçuk olduğunda bebegi öpmüş daha 40 bile degildi. çocuk minicik halde felç geçirdi. öle kaldi. ameliyatlar nelerle uğraşmiş.
bende el kadar bebegine öpmesine karşıyım. sap şup öpmelerine.
bide zorla.. ' sevebilir miyim ' demeden sap hemen elinden alanlarada kızıyorum vermiyorum....
bende düşünmene normal buldum.

Olmadı bebeği fanusa koyup uzaktan sevmek daha sağlıklı olur.
Kusura bakmayın ama bu uç noktadaki düşünceler hiç normal değil.
Düşürme olayını farzetin anne babası yaptı ne olacak peki.

Yalnız değilsiniz ben de başkalarının çocukları için böyle gerilirdim. Ben de Show tv haber de bir şey görmüştüm. Uçuklu biri bebeği öptüğü üçün sapasağlam doğan bebek tekerlekli sandalyeye mahkum kalacak hale gelmiş. İnsanlar korkuyor haliyle. Kimse de aman hastayım bebeğe de bulaşır demiyor malesef. Keşke biraz özenseler
işte biz bundan korkuyoruz. bende el çocuğa öpmelere karşıyım

Abarttiniz diyenlere aldirmayin. Gelen misafirde li ucuk bile yenidogan icin olumcul olabiliyor. O bebegin annesi duyarsiz davranmis. 40 gunluk brbek kucaktan kucaga gezDirilmez.

Sen bide beni gorseydin tam bi saykoydum😁😁🤪 ama doktor da bana hak veriyordu ve soranlara siz bilirsiniz diyin diyordum. Bebeğimi odasina tikiyordum....ohh iyide yapmışım o donemi hastaliksiz atlattık.

Ben de aynı sizin gibiydim. Misafir geldikçe kalp krizi geçirecek gibi olurdum. Çocuğun yanağını elleriyle sevenler, kendi yanağına dayayanlar, ah ah, kendimden neler çektim. Şimdi biri 5, biri 6 yaşına geldi. Kısmen azalsa da, çocukları da o konuda biraz kendime benzettim maalesef. İyi birşey değil ama etraf pislikten geçilmiyor maalesef.

Nasil sevdikleri onemli. Kirki cikana kadar sakinmak gerek tabi ki. Ama bebek buyudukce insanlar tabi ki sevmek isteyecek. Sapur supur suratindan opmesin elbette ama kucagina almasinda ne sakinca var? Bebek sevgiyle buyur. Ben kimseden sakinmadim. Gormeye gelen herkes kucagina da aldi. Elinden de optu. Yuzunden opmedikleri surece hosuma gider bu benim.

Annemin gününde bir kadın var. Bebeğinin 40 ı daha yeni cıktı. Birileri sevmek için eline aldıkça ben gerildim korktum panik oldum. Ya biri düşürürse, ya mikrop bulaşırsa, ya çocuklar severken internetteki videolardaki gibi şap diye yüzüne vurursa diye diye günümü kendime rezil ettim. Kadınların ellerine bakıp acaba yıkadı mi, gribi hastalığı var mıydı diye insanları inceledim durdum. Bebeğin annesi de gayet mutlu mesut bebegini sevdirdi.

Temizlik hastası falan değilim, hiç bir konuda böyle değilim ama minicik savunmasız bir yavru söz konusu olunca çok panikledim.

Hala etkisinden çıkamıyorum. Kendimi düşünüyorum. Ben kimseleri evime dahi almak istemem. O derece çok korkuyorum. Kendi çocuğum olduğu zaman herkes tarafından paranoyak ilan edilen, kimseyi yaklaştırmayan, kıskanç olarak ilan edilicem😭 bebek düşünmüyor musunuz diye soruyorlar bir de. Ben bu psikoloji ile nasıl anne olayım 😰

Benim gibi olup çocuk büyüten var mı, nasıl tepkilerle karşılaştınız. veya benim gibi biriyle karşılaşsanız ne düşünürsünüz, ben bu annelik isini kaldırabilir miyim?

Edit: çevremden duyduğum sapasağlam bir bebek gelen misafirin elinden düştüğü icin yollar önce işitme engelli ve zeka geriliği olan bir bebek haline gelmişti.

Müzisyenanne lakapli instadan fenomeni bir annenin bebeği Kartal bebek kalp nakli bekliyordu, sonradan kendisi bebek gormeye gelenler tarafından bulaşan bir mikrop yüzünden kalp nakli olduğunu anlatmıştı.

Bunlar bende cok etki bıraktı.

Çok haksız değilsiniz
Henüz 40 günlük bebek o kadar kalabalık bir ortama sokulmamalı
İki kardeşimin de bebekleri oldu, ilk 3-4 ay hep ağzıma maske takarak sevdim, şimdi kocaman oldular hala gripsem ya da uçuğum falan varsa öpmem, yaklaşmam. Benim ayakta geçirdiğim hafif bir grip kardeşlerimi gecelerce çocukların başında bekletebiliyor çünkü. Bebeklerin, çocukların bünyeleri hassas, dikkat etmek lazım ha tabi çokta abartmamak gerek ama konuda bahsettiğiniz anneyi anlayamadım, el kadar bebeği o kadar kalabalığa nasıl sokmuş. Kardeşlerim de mevlüt falan yaptılar bebeklerin 40 ı çıktığında ama bebekler başka bir odada tutuldu ve insanlar içeri girmeden kapıdan baktılar sadece. Yine de fazla evham iyi değil ama inş anne olduğunuzda insanları boşverin, bebeğinizin sağlığı onların ne düşündüğünden önemli

yenidoğan kısmında haklısınız.
basit önlemler alınır, kimseye hayır demek zorunda kalmazsınız.
biz böyle eşek kadar bir pompalı şişede el dezenfektanı almıştık.
bir de yüzüne fazla yaklaşılmaması, dokunulmaması konusunda doktorumuz çok tembihledi diye bu konuda hassas davranmayan kişilere laf arasında anlatmıştık

ama şu da bir gerçek, ilk oğlumda her şeyde çok dikkatliydim, 2. hele de 3. den sonra duyarlılığım çok azaldı.
daha mı az kıymetliler, hayır.
sadece biraz hayatın içinde olağan şeylere maruz kalmaları gerektiğini düşünüyorum.

sayfaları okumadım da gün için küçük geldi bana

ama arkadaşım 40 uçurmaya ofise getirmişti

ben de 50-60 günlük arası bir arkadaşa veda kahvaltısı vardı oraya götürdüm

ama kucak kucak gezmedi pusetinde yattı

siz götürmezsiniz eve de kalabalık misafir kabul etmezsiniz olur biter

lakin çocuğu her an sakınmak da mümkün değil

en basitinden doktora götürüyorsun orada başka hasta çocuklar var hatta doktorun kendisi hasta olabiliyor vs vs

çok da ayrıntılı düşünmemek lazım

En anlamadığım ve abartılı bulduğum anne modelisiniz gerçekten. Sizin bahsettiğiniz düşürme veya hastalık olayı anne babanın da başına gelebilir. Tek bir örnek üzerinden kendinizi yiyip durmanın sadece zararı size. Temkinli olmakta fayda var ama sizin yaptığınız abartı. Çoçuğunuzu bu kadar fanusta yetiştirirseniz yarın bir gün okula başlayıp o kadar çocuğun arasında mikropla tanıştığında ne yapacaksınız? Yenidoğan kısmında dikkat etmek gerekli ama siz bunu uzun yıllar sürdürmek ister gibi duruyorsunuz
Bunu ekleme olarak yazıyorum bebeğin annesi siz değilmişsiniz. Yok artık kendinizin olmayan bebek için mi gerildiniz bu kadar annesinin sesi çıkmazken üstelik?

X