Bebegi kucaga vermek istememek

Allah kismet ederse iki uc ay sonra anne olacagim. ufacik bebege kiyamaz cogu insan zaten ama ben hic cocugu esirgemeyi dusunuyorum. kucaga alinsin, sevilsin, ne guzel:) sapir supur kimse öpmez oyle kucukken. ama ele avuca gelince de tabiki öpebilir cevrem. zaten elin yedi yabancisi nerde gorecek, kendi yakin cevrem:) annemle babamin bir yil icinde ucuncu bebek torunlari olacak insallah, ailede bolca bebek seviyoruz. sevildigi opuldugu icin hastalandiklarini duymadim ayrica henuz.

Ben de senin gibi düşünüyorum. Biliyorum normal değil ama sevmiyorum öyle marc murc bebek sevenleri.

Ay bi abartmayın ya
Prenslerinizi prenseslerinizi zırhlı cam fanuslarda büyütün bari de hem siz rahat edin hem millet rahat etsin

Böyle asaglayici cevaplara ne gerek duyuyorsunuz hiç anlamıyorum. Yeni anne olacakların korkuları olabilir. Hatta paronyak da olabilirler korkularindan, çünkü artık neler neler okuyoruz haberlerde. Neler duyuyoruz cevremizde. Yeni anneleri veya anne adaylarına pozitif destek sağlamak varken ve korkularının anlamsız olduğunu anlatmak varken neden hemen böyle cevap veriyorsunuz çok merak ediyorum. Benimde tedirginliklerim vardı ilk çocuktan önce, ama süper bir ebem vardı destekci olarak. "cam fanusta büyüt" "sanki ilk doğuran sensin" gibi cümlelerin gram faydası olmadigi gibi, annelere zararı var. Bu konularda toplum olarak daha duyarlı olabiliriz.

Böyle asaglayici cevaplara ne gerek duyuyorsunuz hiç anlamıyorum. Yeni anne olacakların korkuları olabilir. Hatta paronyak da olabilirler korkularindan, çünkü artık neler neler okuyoruz haberlerde. Neler duyuyoruz cevremizde. Yeni anneleri veya anne adaylarına pozitif destek sağlamak varken ve korkularının anlamsız olduğunu anlatmak varken neden hemen böyle cevap veriyorsunuz çok merak ediyorum. Benimde tedirginliklerim vardı ilk çocuktan önce, ama süper bir ebem vardı destekci olarak. "cam fanusta büyüt" "sanki ilk doğuran sensin" gibi cümlelerin gram faydası olmadigi gibi, annelere zararı var. Bu konularda toplum olarak daha duyarlı olabiliriz.
İnsanların gereksiz mükemmeliyet kumkumalarına ben bu şekilde tepki veriyorum, teşekkürler.

Bebeğim 11 aylık, ilk günden öpmelerine,kucağa almalarına kibarca karşı çıktım. Hani alırsın 5dakika neyse ama ağzının içine kadar girip,yüksek sesle kulağında bağırıp seven herkesten uzak tuttum,çokta rahat ettim. Üstelik 3. Çocuğum. İlkleride böyle büyüttüm bazı yorumların aksine, çok şükür ne hastalık ne alerjik durum da yaşamadık. Çocuk sizin, siz daha iyi bilirsiniz annesi olarak sevdirmezsiniz olur biter. Milletin tiribine,lafına bakarak rahatsız yaşanılmaz. Ben sana hak verdim. Eskide olmayan envai çeşit hastalıklar türedi anne olarak korumak ta bizlerin görevi

Ben şuan hamileyim sanırım güdüsel bir bilmiyorum ama bebeğime kimse dokunmasın istiyorum bende 😂😂😂😂 hamile kalmadan önce kesinlikle böyle hissetmiyodum ve böyle düşünmüyodum. Şimdi panter gibi hissediyorum kendimi yolda biri isteden de olsa bebeğime zarar verme ihtimali olan bir hareket yaparsa. Hemen tirnaklarim çıkacak şak diye bı pence atabilecek gibiyim ki hayatımda hiç kavga tartışma bile yaşamamış bi insanım. Şimdi sürekli tetikteyim çamaşır aşarken anı bı hareket yaparsak karnımı mermere çarptığımda balkon duvarına kin duymaya başladım 😂😂😂😂😂😂 hiç onayladığım bi anne türü değilim şuan da benim gibi olmayın 😇😂😂😂

Annemin gününde bir kadın var. Bebeğinin 40 ı daha yeni cıktı. Birileri sevmek için eline aldıkça ben gerildim korktum panik oldum. Ya biri düşürürse, ya mikrop bulaşırsa, ya çocuklar severken internetteki videolardaki gibi şap diye yüzüne vurursa diye diye günümü kendime rezil ettim. Kadınların ellerine bakıp acaba yıkadı mi, gribi hastalığı var mıydı diye insanları inceledim durdum. Bebeğin annesi de gayet mutlu mesut bebegini sevdirdi.

Temizlik hastası falan değilim, hiç bir konuda böyle değilim ama minicik savunmasız bir yavru söz konusu olunca çok panikledim.

Hala etkisinden çıkamıyorum. Kendimi düşünüyorum. Ben kimseleri evime dahi almak istemem. O derece çok korkuyorum. Kendi çocuğum olduğu zaman herkes tarafından paranoyak ilan edilen, kimseyi yaklaştırmayan, kıskanç olarak ilan edilicem😭 bebek düşünmüyor musunuz diye soruyorlar bir de. Ben bu psikoloji ile nasıl anne olayım 😰

Benim gibi olup çocuk büyüten var mı, nasıl tepkilerle karşılaştınız. veya benim gibi biriyle karşılaşsanız ne düşünürsünüz, ben bu annelik isini kaldırabilir miyim?

Edit: çevremden duyduğum sapasağlam bir bebek gelen misafirin elinden düştüğü icin yollar önce işitme engelli ve zeka geriliği olan bir bebek haline gelmişti.

Müzisyenanne lakapli instadan fenomeni bir annenin bebeği Kartal bebek kalp nakli bekliyordu, sonradan kendisi bebek gormeye gelenler tarafından bulaşan bir mikrop yüzünden kalp nakli olduğunu anlatmıştı.

Bunlar bende cok etki bıraktı.
acil psikiyatri ve psikolog lütfen hiç normal değilsiniz.
hasta olanların yeni doğan ziyareti yapmasına karşıyım ve bir iki aylık bebeğin harperse karşı öpülmesine de karşıyım ama bir yere kadar.

Öncelikle bebeğinizi cam fanusta yetiştiremeyeceğinizi bilmeniz lazım herkese acaba elini yıkadı mı acaba tutabilir mi düşürür mü diye bakarsanız psikolojiniz bozulur. Alacakları zaten ne kadar ki. Ayrıca edit yapıp eklemişsiniz çocuk birinin elinden düşmüş de zihinsel engelli kalmış falan 40 günlük bebeğin elden düşürülmesi pek muhtemel olan birşey değil çünkü bebeğiniz henüz hareketli değil dönmüyor zıplamıyor ve oldukça da hafif bir kadın nasıl elinden düşürebilir eğer siz bunlara kendinizi inandırırsanız çok zorluk yaşarsınız hepimiz komşu teyzelerin ellerinde büyümüşüz lütfen kendinize de bebeğinize de bu eziyeti yapmayın elbette ki her gördüğünüze de çocuğu vermeyin ama bu kadar pimpirikli de olmayın

Allaha emanetler. Biz aciz insanlar bebeklerimizi ne kadar koruyabiliriz? Her gelen şap şap öpmesin tabi ama bu kadar da sakinmaya gerek yok

İki tane çocuğum var, biri 1 yaşında biri 3 yaşında. Doğum sonrası hastaneye ziyarete gelen olduğunda odanın kalabalık olmamasına dikkat ettim ve hem kendi annemi hem kayınvalidemi bu konuda tembihledim. Bebeğim ilk ay aşılarını olana kadar pek fazla insan içine çıkarmadım. Hem geleni hem dışarıyı kısıtladım. İlk ay aşılarını olduktan sonra açık hava gezmelerine başladım. 3 aylık vs olduklarında kalabalık ortamlara sokmaya başladım ve hijyen çerçevesinde sakınmadım açıkçası :)

Burada önemli olan bebişlerin bağışıklığı. 40 günlük el kadar bebeği asla kucaktan kucağa gezdirmezdim ben de. Ama bir kaç aylık olduktan sonra eğer bebeğim de kendisini sevdirmek istediyse, yabancılamadıysa karışmadım.

Ben bebek mevlüdü yapmadım sırf bu sebepten
Tamam bebeğimi fanusta büyütmek istemiyorum,derdim bu değil ama 40 günlük minicik bebekte hastaliklara açık,bağışıklığı çok gelişmemiş haldedir. Öyle bir kalabalık istemedim.
Bende rahatsız olabilirdim,aklımda kırk tilki takla atardı bu sebeple hiç girişmedim mevlüt vs. Ha 20 günlükken aldım pusetinde kızımın okul toplantısına,bale kursuna hatta havuza bile götürdüm oğlumu. Hala da her yere götürüyorum, eve kapatmadım hiç.
Şu an 9.5 aylık,sakınmıyorum eskisi kadar ki abla var evde,okuldan alırken yapışıyor kardeşine,öpüyor vs. Kucağına almak isteyen yakınlarıma veriyorum,tabi gitmek isterse zira istemeyebiliyor. Yabancılara karşı biraz daha mesafeliyim ama çok sakınıyorum diyemem.
Bağışıklık kazansın tamam ama zamanı gelince kazansın bence,40 günlükken değil.

Son düzenleme:
Allah kismet ederse iki uc ay sonra anne olacagim. ufacik bebege kiyamaz cogu insan zaten ama ben hic cocugu esirgemeyi dusunuyorum. kucaga alinsin, sevilsin, ne guzel:) sapir supur kimse öpmez oyle kucukken. ama ele avuca gelince de tabiki öpebilir cevrem. zaten elin yedi yabancisi nerde gorecek, kendi yakin cevrem:) annemle babamin bir yil icinde ucuncu bebek torunlari olacak insallah, ailede bolca bebek seviyoruz. sevildigi opuldugu icin hastalandiklarini duymadim ayrica henuz.
Sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin Rabbim bebeğinizi.
Bende sizin gibi düşünürdüm ta ki sokakta hiç tanımadığım biri gelip kucağımda dışa dönük tuttuğum kızımı şapur şupur bir ton makyajlı haliyle öpene kadar.
Eşimde yanımdaydı, kız öptü ve gitti, biz birbimize bu kimdi diye soruyorduk düşünün. Öyle şaşkındık. İnsanlar düşüncesiz maalesef. Ben makyajsız dolaştım uzun süre yüzü yüzüme değiyor,kokusundan rahatsız olmasın,teni hassas kimyasal bulaşmasın diye,hiç tanımadığim biri bunu yaptı. Tamam ucunda ölüm yok,geçti gitti ama biraz düşüncesiz milletiz bu konularda maalesef.

Bende boyleydim, hala da boyleyimdir.
Vermeyin zaten kimseye, herkes kendi çocuğunu sevsin.
İlla ki mikrop bulaşacak diye de değil, ben yabancilarin, 1. derece akraba dışında, bebekleri, çocuklari dokunmadan sevmesi, çocuğunda böyle alışması gerektiği kanaatindeyim.

Bu kadar korumacı olmayı hiç doğru bulmuyorum ben. Çocuğun mikroplarla tanışması lazım ki bağışıklık sistemi güçlensin. Çok korumacı olunca en ufak şeyde büyük sorunlar yaşanıyor. Nereye kadar koruyabilirsin ki? Ayaklanınca zapt edilmeyecek, her buldugu şeyi ağzına atacak. Kimisine engel olacaksın ama çogu da gözünden kaçacak. Ben çevremde rahatsız oldugum şeyleri açıkça uyarıyorum açıkçası. Çok şükür bu konuda anlayışlı bir çevrem var. Birde aman o kucagına almasın aman sakın düşmesin diye düşünmekte kafayı yedirtir bir süre sonra. Çocuk bu illaki düşecek. Hepimizin canı Allaha emanet..

Ben yazdiklarinizi abartili bulmadim zira bazi insanlar izin almadan cocugu sevmeye opmeye kalkiyor. Cocuklarin elleri surekli agzindadir ellerinden opuyorlar disarda tanimadigin insan yuzunu elliyor. Parfum sisesini ustune bosaltmis insanlar kucagina aliyor. Bunun disinda evde yere dusmus bir oyuncagi alip kaynatip vermeyiz tabiki mikrop da alacak ama koca koca insanlardan degil. Hasta insan yeni dogmus bebek gormeye geliyor daha ne denilir ki. Oksuren insan bebegi opunce bulasir diyorsun bisey olmaz diyor.Onlar savunmasiz koruyacak olan bizleriz. Ben baskasinin cocugunu da hep uzaktan severim asla kucagima almam opmem.cocuk hasta olunca onu open degil annesi cekecek acisini uzuntusunu.Herkes cocugunu istedigi gibi yetistirmekte ozgur tabiki.en son olarak Rabbim isteyen herkese nasip etsin.

Benim çocuk doktorum çocuğu koruma fikrine karşıydı. Hele dezenfekte etmek olayına uyuz olurdu. Çocuk mikropla tanışacak yeni nesil anneler yüzünden alerjik astımlı çocuklar sardı dünyayı demişti.
Hastalıklı birinin ölmesi e bende karşıyım ama bu kadar da takıntılı olmamak lazım.
Ben hiç korumadim. Koca eşek oldular.
Ablam Senin cocuga bisey olmadi diye baskasininkine olmayacak anlamina gelmiyor bu. 40 cikmayan bebekten bahsediliyor bazilari sappur suppur opuyor, normal degil. 3 aya kadar korunmasi sart yani ihmal yuzunden cocuga bisey olsa senin canin yanacak. Yani mikroplarla tanissin ama dogdugunun ertesi gunu degil bu kesinlikle.

Buarada sirf boyle takinti yuzunden malum hastane mikrop yuvasi dedigi icin evde dogurani biliyorum. O da bana abarti geliyor

yeni anne olarak çok haklısınız ben olsam ben de vermem miletin kucağına kolay mı o kadar taşıdın canından can verdin. Arkadşların dediği gibi psikolojin bozuk falan değil lannelik içgüdüsü bu

Her şey kararınca olunca bir problem yok. bebeğimi doğurduğumda çok kötü grip olmuştum. maske ile dolaştım evde neden bebeğim küçük bulaşmasında ilaç almasın diye. ufak bebeğimi öptürmedim. kimsede öpmedi zaten. kimsenin bebeğinide şapur şupur öpmem. günde milyon tane insanla mikropla karşılaşıyorum gerrek yok. ama biri çocuğumun elini tuttu kucağına aldı diye dünyanında sonu gelmiyor. bana göre o kadarda büyütülcek birşey değil. kimse yerdeki emziğini yıkamdan ağzına aldı diye ölmüyor. ha ben verirken yıkadım ama görmediğim kim bilir neler oldu. bu forumda gözlerim ce belgesi olmayan topla çocuğu aynı odada uyudu diye kahrolan anne gördü. hasta bebeğimle kimsenin evine gitmedim. bana geldiklerinde rahatsız olurum. ama bunu takıntı haline getirmemek lazım. çocuklar plastik balonda yetişmiyor malesef. parka gitmek isteyecek orada herkesin bindiği salıncağa binecek. kaydıraktan kayacak okula gidecek. çocukları steril değil temiz büyütme taraftarıyım.

X