Bebeği hala dönmeyen varmı??

Swetter

Guru
Kayıtlı Üye
5 Eylül 2007
805
2
benim oglusum nerdeyse 5,5 aylık ve hala tam donmuyor. sırtustuyken sadece yana dogru donuyor. yuzustuykende oyle kalıyor. bır defa koltuktan dusmustu donerek (4 aylıkken) ondan berı bır daha donmedı etkısı olabılırmı?

benimki 5 aylıtan beri sanırım dönüyo ama tam dönüyo oluyo mu bilmiyorum.sırt üstü yatarken popoyu ve dizleri tamamen kaldırıyor yani ters köprü pozisyonu gibi oluyor ve popoyu en son kaldırabildiği noktadan kendini yana doğru atıyor.biz bu olayı dönmek diye adlandırıyoruz ama tam bilemicem tabi.yüz üstüyken kendini tamamen kaldırıyor bayadır.yani bel hizasından itibaren kaldırıyor.bazen diresekleriyle kaldırıyor kendini bazen ellerini tam basarak kaldırıyor ve istediği tarafa pat diye atabiliyor kendini ama bunu sırt üstüyken dönme olayından çok önce başlamıştı.tam anlamıyla ifade edebildim mi bilmiyorum ama yardımı dokunur umarım

benimkide bir süredir sırtüstünden yüzüstüne rahat dönüyordu, bugünde yüzüstünden sırt üstüne dönmüş, bunu nasıl yaptığını görmedim çünkü ben bıraktığımda yüz üstü yatıyordu geldiğimde sırt üstü yatarken buldum

sende ona biraz yardıncı olabilirsin canım o yan durduğunda üstte kalan bacağını biraz öne atarsan dönecektir, ve birkaç denemeden sonra öğreniyorlar zaten, ilgisini çekecek bir oyuncak veya emzik koyabilirsin yakınlarına o güdüleyecektir, birde yan dururken üstte kalan eliyle senin elini tutmasını sağla kendi kendini çekerek döndürüyor, kolay gelsin bebişlere daha öğrenecek çok şeyleri var:emir_bebek:

genelde yaşadıkları travmaların etkisi olur böyle öğrenmelerin gecikmesinde ama şu an çok küçükler unutmuştur diye düşünüyorum

bencede unutmuştur.yanlış hatırlamıyorsam 4 aylık bebek 5-6 sn öncesini hatırlarmış sadece

Benim lokumum sirt üstündenÿüz üstüne dönüyor ama kolunun biri kaliyor altinda:)henüz cikartamadi onu.

sapiranin bahsettiklerini yasiyoruz bizde fakat ben son günlerde yalniz basina yerde birakamiyorum

cünkü yavas yavas kendini ileri atip yer deistiriyor enson dün tv nin yanin yakaladim.biraz tehlikeli durumdayiz galiba.

Benim kuzucuk da henüz 1 kere sırtüstünden yüzüstüne döndü ama yüzüstünden sırtüstüne dönmeyi daha başaramadı. Çok çok önemli bir kriter olduğunu düşünmüyorum sırtüstü-yüzüstü dönebilmesinin glişimini değerlendirmek için...

benim kerem oğlan sırt üstü dururken çok rahat aniden dönebiliyor yüzüstü hatta artık gecede dönüpyüzüstü yattığı oluyor.. çok kontrol ediyorum bu yüzden..
önceleri kolu altında kalıyordu ama şimdi onuda çekiyor gövdeyi kaldırabiliyor yüzsütündeyken uzanıp istediğini alıyor..ama tekrar sırtüstüne dönemedi hala..

kaan oğlan ise yeni yeni yan dönebiliyor.. onuda yere kalın bişey seriyorum onun üzerinde oynatıyorum ikisinide biraz kendi oyuncağa ulaşmak için uğraşıyor biraz ben dötünden destekle dönderiyorduk şimdi kendi yan dönüyorda yüzsütü daha dönemedi..

Benim Oğuz'um 5,5 aylık şuan ve biz artık yerde oyun halısının üzerinde oynuyoruz. Çünkü kendi çevresinde dönebiliyor ve bunu arka arkaya birkaç sefer yapıyor, öyle de hoşuna gidiyorki... halının bir ucuna koyuyorum oynasın diye yanına geldiğimde döne döne koltukların altına girmiş buluyorum. Bir de sanki tırtıl veya solucan gibi yerde sürünmeye başladı. Ayaklarını iterek poposunu kaldırıyor bu şekilde de sürekli ilerliyor, yani durduğu yerde durmuyor artık. En kötüsü de beşiğinde ilerlemesi, çünkü kafası beşiğin kenarlarına dayandığında çok sinir oluyor ilerleyemediği için . Bu durum aslında beni biraz da korkutuyor, çünkü gece uyurken arada gidip baktığımda oğlumu mutlaka yatırdığımdan bambaşka bi pozisyonda buluyorum, ayakları beşiğin parmaklıklarından sarkmış yada elleri yada kafası dayanmış olarak .....

yatağında bıraktığın yerde bulamama olayını ben çok önceden beri yaşıyorum.hatta 1 aydan sonra yan durmuyordu artık,kendi istediği gibi yatıyordu.gece sürekli kalkıp bakıyorum,battaniyenin içinde kayboluyor çünkü,korkuyorum

gülter maşallah oğluşuna..
tırtıl gibide olsa ilerlemeyide beceriyor minik bey demek .. ne güzel darısı bizimkilere..
aman dikkat et parmaklıklara.

sanırım cok dar bı koltukta sureklı yatırmamında etkısı var. odasında yatagında yada bızım odamızda park yatagında yatırmadık hep salonda yanımızda. neyse bundan sonra sıkı talımlere baslıyoruz :)

benimki de hala tam dönemiyor yeni yeni hareketlenmeye başladı ama çok mücadele eden bir çocuk değil, bir iki kez uğraşıyor olmazsa bırakıyor

benimki de hala tam dönemiyor yeni yeni hareketlenmeye başladı ama çok mücadele eden bir çocuk değil, bir iki kez uğraşıyor olmazsa bırakıyor

benimki çok mücadeleci ve inatcı (annesi gibi) , özellikle yüzüstü ilerlemeye çalışırken nasıl sinirleniyor gidemiyorum diye bağıra bağıra uğraşıyor çookkk komik oluyor

Bebek odası alırken yada yatağının içine yorgan yastık düzenlerken hep tembihlerlerdi, aman yastık koyma, aman parmaklıklar sıkı olsun, aman yüksek olsun, yün yorgan koyma.... Sıkılmıştım bunları duymaktan ama şimdi ne kadar önemli olduklarını anlıyorum. Ben bir de ev kazalarından acaip korkarım. Çok dikkatli olmak lazım arkadaşlar. gerek uyurken, gerek gündelik yaşamlarında ne olacağı belli olmuyor. hele de hareketlenmeye başladıktan sonra potansiyel tehlike haline geliyorlar :)

sanırım cok dar bı koltukta sureklı yatırmamında etkısı var. odasında yatagında yada bızım odamızda park yatagında yatırmadık hep salonda yanımızda. neyse bundan sonra sıkı talımlere baslıyoruz :)

kesinlikle etkilidir canım, geniş bir yere koy minnoşu, bende artık nazlının anlattığı gibi yere yorgan koyup onun üzerine yatırmayı düşünüyorum artık bir yerde yalnız bırakmaya korkuyorum çünkü

fıldır fıldır dönüyo hemde herşekilde..

önceleri işim olunca yatağımın ortasına koyuyodum biraz başından ayrılabiliyodum ama şimdi utanmasa kalkıp koşacak..koyamıyorum..

bizim sıpa artık sırt üstü yatmıyo valla koyduğun anda yüzüstü dönüyo:) ama geri döndüğünü görmedim. annem ben namaz kılarken döne döne yanıma geliyo diyo.maşşallahh oğluşa.biz koltukta hiç yatırmadık onu yatağın üzerindeydi eskiden şimdi yerde kendi yorganını açık bi şekilde bi katlı battaniyenin arasına koyduk üstünüde polar pattaniye serip köşleri içeri kıvırdık.hep tüy falan olmuyo polarda hergün silkeliyoruz onun çamaşırlarıyla yıkanıyo zaten. kocaman yumuşak bi minder olmuş oldu oraya basmıyoruz hiç .oyuncakları da orda hep.yuvarlanıp duruyo.

benim oğlum çok tembel,
yüz üstü yatırıyorum, ellerininin üzerine başını oyup yatıyo...
sadece yan dönüyo....
destekli oturuyo...

bilmiyorum ne yapmalı...

okuduğum yazıda her çocuğun farlı olduğu gelişimlerinin farklı alanlarda olduğu yazıyodu..
ufaklık bazen ço güzel sesler çıkarıyooo..
opera yapar gibi... canı isterse bayağı uzun zaman ..
şarkıcı mı olacak ne..
ama sporcu olmyayacağı kesin :)

X