Yöresel Tarif Basma Kadayıf( Antep Yöresinden) Sütaş Tereyağı Sponsorluğunda

Yöresel Yemekler

Makyajkolik13

❤❤❤ SÜSLÜ ŞEF ❤❤❤
Kayıtlı Üye
25 Ağustos 2016
4.806
14.267
Sakarya'dan selamlar olsun hanımlar
Sizlere bir Adapazar' lı olarak kabak tatlısı yapmak isterdim ancak, daha çok beğeneceğinizi düşündüğüm basma kadayıfla katılmaya karar verdim

Kadayıfın anavatanı olan Bingöl ve Diyarbakır'da çokça yapılan Adana' da fıstıklısı dillere destan olan bir tatlıdır.
İsmini yapım aşamasında kullanılan yöntemden alır
Üzerine ağırlık konularak bekletilen bu tatlı çok eski zamanlardan beri yapılmaktadır.
Adı Agop isimli kişinin ortaya çıkardığı kadayıf birçok tatlıya ana malzeme olarak kullanılmaktadır.
Bugün Antep yöresinde yapılan usülle fıstıklı olarak yapmayı tercih ettim
Umarım beğenir ve deneme fırsatı bulursunuz

MALZEMELER

300 gr tel çiğ kadayıf
200 gram tereyağı( eritilmiş)
200 gram toz antep fıstığı
1 tatlı kaşığı pekmez

ŞERBETİ İÇİN

2,5 su bardağı toz şeker
3 su bardağı su
1 dilim limon

Öncelikle kadayıfımızı hazırlayalım çünkü beklemesi gerekiyor
Kadayıfları yaklaşık 3 cm olacak şekilde kesiyoruz. Uzun bırakmayalım ki tepsiye yerleştirirken düzgün görünsün.

Kestiğimiz kadayıfları daha sonra erittiğimiz tereyağıyla harmanlayalım. Kadayıfın heryerine yağın değmesi gerekiyor iyice özdeşleştirelim.

Şimdi tepsimize yerleştirmeye başlayabiliriz. Tepsimizin dibine 1 kaşık tereyağı ve pekmezi alalım iyice heryerine yayalım.

Bu işlem kadayıfın altının nar gibi kızarması için püf noktasıdır.

Şimdi hazırladığımız kadayıfları serpiştirerek tepsiye koyalım. Bir anda boşaltmayalım ki birbirine iyice tutunsun aşama aşama koyalım. Yarısını bu şekilde serelim. Elimizle ya da bir kavanozun dibiyle üzerlerine bastıralım iyice sıkıştıralım.

Sonra arasına toz antep fıstığımızı yayalım

Kalan kadayıfımızı da eşit bir şekilde üstüne serelim. Sıkıca bastıralım.

En önemli püf noktasına geldik üzerine ağırlık koyup bekleteceğiz. Kadayıfın üstüne bir yağlı kağıt ya da streç serip tepsi boyutunda bir tepsi koyalım( borcam, tahta vs)
Üstüne de su ile doldurduğumuz bir kap yerleştirelim. Bu şekilde 3 saat bekletelim. Böylelikle sımsıkı bir basma kadayıf elde etmiş olacağız.

Bu arada şerbeti de hazırlayalım soğusun. 10-15 dakika kaynatalım son 5 dakikada limonu ekleyelim ocaktan alalım. Buz gibi olana kadar bekletelim. Kesinlikle sıcak olmayacak.

Üç saatin sonunda su dolu kabımızı üstünden alalım. Ağırlığı da kaldıralım.
190 derece fırında yaklaşık 30-35 dakika pişirelim.

Sıcak tatlımıza soğuk şerbetini dökelim iyice çeksin sonra servis edebiliriz
Sunum gelsinnn

Son düzenleme:
Ellerine sağlık süslü Şefim çok güzel görünüyor renklerine çiçeklerine pembe yemenine ve en çok ta tatlına bayıldım kokusu burnuma geldi mis gibi tereyağı kadayıf Antep fıstığı
Çok tatlısın çok teşekkür ederim canım benim
Sunumu bu sefer biraz abartayım dedim resimde görünmüyor ama yer sofrasında çektim resimleri balkonda
Beğendiğine çokkk sevindim

Çok tatlısın çok teşekkür ederim canım benim
Sunumu bu sefer biraz abartayım dedim resimde görünmüyor ama yer sofrasında çektim resimleri balkonda
Beğendiğine çokkk sevindim
Harika olmuş gerçekten balkonda çekmek farkediyor bak kalitesi süper olmuş kusursuz görünüyor balkonda çekerken sende devamlı etrafa bakıyor musun gören olacak mı diye ben hep bakınıyorum deli mi bu ne yapıyor diyecekler diye korkuyorum

Teşekkür ederim
Bakmaz mıyım
Etrafı kolaçan ettim öyle taşıdım malzemeleri allahtan yüksek masada değil de yer sofrasında yaptığım için kimse görmemiştir, umarımmm

ellerine saglik gozumuz doydu artik ekrandan nasipleniciz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…