Bana güvenip geliyorlar, bıktım artık

ya atlamıyorumda. Hesap geliyor, aradan birkaç saniye geçiyor, garson tepemizde bekliyor, kimse elini cebine atmıyor, e bende o an 'bunu ben ödeyeyim sonra sen ödersin' falan diyip ödüyorum. Ama sonrası falan yok.
Ben türkiyedeyken bu olmuyordu. Şimdi herkes beni zengin sanıp huzurluca bana hesabı ödetiyor. Yok, 'eaaooo 1 euro 20 liraaa' diyerekten
Öyle yapmayacaksın işte. Bu bu bu benim şu kadar alacaksınız benden de uzat kendine düşeni çekil. Ödesin nasıl ödüyorsa.

Çıkın açık açık 'istemiyorum, bana güvenip gelmeyin' de. Ay çok sinir oldum ya. Reddedin, hiç öyle alttan falan almayın. Bir de bu sondakileri tanımıyor etmiyorsunuz; belki güvenilir insan değiller. Bin türlü insan var, ne münasebet ayrıca.

Ya da gösterin kızı, ben konuşayım. O kadar kıl oldum. Lwpdpspd

Ben de senin gibiyim. Ama neyse ki cimriyim devamlı ödemiyorum🙈
Bir arkadaşım Norveçten gelmişti, buluştum, gezdirdim, mezata götürdüm, beğendiği şeyleri kaziklanmasin diye kendime alıyor gibi pazarlıkla aldirttim. Sonra şirin bir manticiya gittik, hesap geldi,garson başımıza dikildi. Arkadaşım elinde telefon bir şeylere bakıyor. Üstelik interneti bile yok, bir şeye girecekse ben kendi wifimi paylaşıyordum🙈🙈 neye bakıyorsun o telefonda. Ben bekledim, garson bekledi, arkadaşım bekledi, en sonunda utandım ödedim 😂😂
Ama bir şeyi odediysem diğerlerini ödememek için gayret gösteriyorum. Bu Norveçli mesela kaldığı yerin terasına davet etmişti, şarap peynir, üzüm, kraker falan yine benim odedigime yakın bir masraf yapti bana. Kendi içimde esitlemis oldum , rahatladım 😂😂
Diğer türlü kötü hissediyorum.
😂Karşılıklı olunca guzel

ya atlamıyorumda. Hesap geliyor, aradan birkaç saniye geçiyor, garson tepemizde bekliyor, kimse elini cebine atmıyor, e bende o an 'bunu ben ödeyeyim sonra sen ödersin' falan diyip ödüyorum. Ama sonrası falan yok.
Ben türkiyedeyken bu olmuyordu. Şimdi herkes beni zengin sanıp huzurluca bana hesabı ödetiyor. Yok, 'eaaooo 1 euro 20 liraaa' diyerekten
Zengin olsanız da ödemek zorunda değilsiniz ki. Tanımadığınız kişiye telde şaka yollu "aa biz tanışıyor muyduk, çıkaramadım bir an hehe" diye tepki verseydiniz hic olmazsa :)

O tarihteki durumuma baktım uygun değilim maalesef deyip geçin, siz böyle ağırladıkça hadsiz insanlar birbirlerine duyurup evinize geziler düzenliyor 😄

Ben yurtdışında yaşıyorum 3 yıldır. Burada okuyordum ve daha birkaç ay önce işe girdim.

İki ay önce kuzenim ve eşi geldi ve benim evimde kaldılar. Bana 1 hafta öncesinde söylediler 'aaa biz vize aldık geliyoruz' diye.. Şaşırdım ve sevindim.. Onları iyi ağırladım tabi evde ama geliş amaçları turistikti, oraya buraya gitmek istediler. Otobüs biletine müze biletlerine kadar ben ödedim hiç atılıp ödemediler. O ay onlar gittikten sonra o kadar ekonomik zorluk yaşadım ki.. ben buranın zengini değilim. Tabi euro yu tl ye çevirince benim gelirimin zengin geliri olduğunu ve bana koymayacağını düşünüyorlar muhtemelen, ama burada ben euro harcıyorum.. neyse..

Bir arkadaşım, son iki üç aydır, ay oraya gelcem gelcem seni çok özledim diyordu. Bende gel dedim. 5 gün kaldı ve o da elini hiç cebine atmadı. 'ay buradaki şu yemeği çok merak ediyordum, gider miyiz' 'ay şu içeceği çok seviyorum ben içer miyiz' 'ay akşam eğlenmeye gidelim mi' .. İstiyor diye hadi gidelim edelim falan dedim. ama yiyip içip gezip, hiç bir şey ödemedi. Yine havaalanı otobüs biletine kadar ben ödedim, hiç interneti açıp nasıl neyle gidilir nasıl ödenir zahmetine girmedi. ben açtım interneti 'bak senin uçağın yarın arın şu saatte şimdiden otobüs bileti almak lazım, ben ödeyeyim şimdi buradan istersen'.. tepki yok, sadece 'aa teşekkür ederim çok iyi olur' ...Hiçbir ısrar 'aaay ben ödücem sen misafirsin' durumuda olmadı, sadece elini hiç bir durumda cebine atmadı bile.

Son zamanlarda çok oluyor beni arayıp 'aaayyy seni özledim gelmeyi planlıyorum' diyenler yada alakasız alakasız dıdısının dıdı insanlar, birşekilde beni duyup, alakasızca tatil planlayıp buralara geliyorlar. Hatta 2 hafta sonra babamın kuzeninin kuzeni tatile buraya gelecekmişşşşte, o babamın kuzeni benim numaramı istemiş, bide bana yazdı, 'onları ben ağırlayabilirmiymişim??????' ... Vizeyi uçak biletini bilmem ne bile almışlar. ama hayatımda hiç görmediğim tanımadığım insanlar... Türkiyede insanlar kafayı yemiş galiba. Onlara yurtdışındaki her birey zengin geliyor ve bu yolla bedava yurt dışı tatili yapmayı planlıyorlar falan herhalde.

Cidden sinirlerim çok bozuk. En son o alakasız babamın kuzeni olan kız bana, daha kabul etmediğim halde 'ev adresini verir misin her ihtimale karşı eğer onları havaalanında bulamazsan direk oraya gelirler' diye. Yav aptal, ben daha kabul bile etmedim. Ben tanımadığım insanı bide havaalanına gidip niye alıyorum? Bunu konuşmadık bile.

cidden aptal saptal şeyler oluyor hayatımda, ve keskince bıçak gibi kesip atabileceğim durumlar olmuyor, bir nevi mecbur kalıyorum
Bı iki bişe ismarlarsin herşeyide senin almana gerek yok hele uçak bileti afedersiniz g.tune güvenmeyende yurtdışına çıkmasın biraz sizden mi yüz buluyorlar bilemedim

Diyeceğiniz tek şey g.rizekali 1 € Türkiye de 20 tl diye, herhalde sokak röportajı yapıp sinirimizi oynatan tayfa senin eve geliyor, cekinmenize lafı kivirmaniza gerek yok ev sizin kabul etmek zorunda değilsiniz, onlarda sizin kara kasiniza kata gözünüze gelmiyor nasılsa müsait değilim diyeceksiniz, annenize babanıza söyleyin eviniz hayır kurumu degil

Bı iki bişe ismarlarsin herşeyide senin almana gerek yok hele uçak bileti afedersiniz g.tune güvenmeyende yurtdışına çıkmasın biraz sizden mi yüz buluyorlar bilemedim
yok çok şükür uçak biletlerini bana ödetmeye kalmadılar henüz 😅. ama uçağa giden yolda, türkiyedeki havaş a benzer bir otobür şirketi var burada da . bakıyorum son gün gelmiş hiçbişey yapmıyo aptallar, aha işte bu otobüs şirketinin sitesi ordan bilet alman gerek önceden yoksa uçağa yetişemezsin diyorum. Tık yok yine 😅 ben aldım otobüs biletiniiiii, sırf gitsinler diye

ben şimdi ödeyeyim sonra sen verirsin diye çok dolandırılıyorum ben de para konuşmayı sevmediğim için. splitwise diye bir app var, onu kullanın. arkadaşınıza da indirtin, biz burda hep bunu kullanıyoruz arkadaşlarla :)))) dersiniz. ne ödediyseniz ortak, oraya girersiniz, zaten ona da bildirim gidiyor.

arkadaşlarla ortak yapılan harcamaların hesabını tutup kimseyle para muhabbeti yapmamak için iyi oluyor.

😂Karşılıklı olunca guzel
Aslında karşılıklı da değil. Ama kişiye kendini enayi gibi hissettirmemeli gelen kişi.
Hayatın alma verme dengesini bozmamak lazım. Hep senin verdiğin bir ilişki modeli asla sağlıklı yürümez.
Sen onlara ev veriyorsun, kahvaltı hazirliyorsun, yemek ismarliyorsun,bilet alıyorsun.
Eee, karşı taraftan bir şey gelmeyince tek kanatlı Bir kuş gibi olur, o arkadaşlık uçamaz yani.
Ben zaten yapı olarak verici bir insanım, yengeç burcuyum. Çok severim emek vermeyi de, birilerine yemek hazırlamayi da , gezdirdigim turistlerin benim sevdiğim şeyleri tadip türk mutfağı hakkında bilgi sahibi olmasını da.
Ama ben kendimden bu kadar vermişken karşı taraftan hiç bir şey alamazsam, sadece vakit - emek ve para kaybı yaşarsam , arkadaşım bana bunların karşılığını maddi manevi bir şekilde vermezse o zaman ne anlamı var ki, neden uğraşayim 🙈
Bence sen de Airbnb işini bir düşün. Sorana böyle kirayı ödediğini söylersin, bakarsın 'yine de otelden uygun,ben tutayim' diyen biri çıkar😂

Hayatta öğrendiğim en sarsıcı derslerden biri şu
Sınırlarını kendin belirleyeceksin.
Herkes her şeyi benden bekliyordu ailemde. Çok çok çok zor oldu ama öğrendim hayır demesini. Başlarda bahane bulmak için belim çatlıyordu. Sevmediğim bir şeyi yapmak istemiyordum. O stresle o sinirle geçen yılların sonucunda ileri derece mide rahatsızlığı çekiyorum şimdi. "Eskisi kadar durumum iyi değil, şu an misafir ağırlayamam" derdim yerinizde olsam. Net ve temiz. Araya aile üyelerini sokanlar "aman reddedemesin, babasını araya sokalım da X bizi misafir etsin" diyenler içinde babama ısrarla ve hep aynı cümleyi söyleyince artık o da direkt "La Vie yapamaz müsait değil" demeye başladı. Yani siz başınızı eğerseniz "ay başı eğik bizde yük olmayalım :KK43: " demiyorlar aksine sırtınıza vuran çok oluyor maalesef.

Çüş diyorum bunlara. Ben iş yerinde odama girerken kapıyı çalıyorum çalışma arkadaşlarımda o şekilde. Bunlar dan diye gelip beleşti beleşti takılıyor. Hayır diyeceksin onlar kırılmaz üzülmez merak etme yüzsüzler.
Peki merak ettim gelirken hediye falan getiriyorlar mı?
hayır hiçbirşey getirmediler...

Cok zor bir durum ama hayır demeyi ogrenmelisiniz sanirim kendi iyiliginiz için.insanlar ne yazik ki cok bencil oldu son donemlerde.eski misafirlik anlayışı da yok kimsede.kendi hayatınızı onlara gore planlamanizi bekliyorlar.musiait değiliz ya da baska yere gidicez gibi bahaneler tavsiyemdir.ya da telefonlarina cikmayin bı süre, belki anlarlar o zaman

Ailemden hariç kimsenin aramasına açmam yada telefonda konuşurken otele yönlendiririm, tuttunuz mu benim bildiğim uygun bir otel var diye zarf atardım, tavrınızi belli edin
Ya kuzenime yada arkadaşıma değilde o dıdımın dıdısı için, bildiğim birkaç uygun otel var giye tavsiyelerde buldum. 'ayyy hüçbüyerde boşluk yok hiç otel bulamadık 😔' dediler. Otel bulamıyorsanız vizeydi uçak bileyidi niye alıyorsunuz herşeyi kardeşim. açıkça bana göre plan yapmışlar belliki, biryerlerden duyup duyup

Ya kuzenime yada arkadaşıma değilde o dıdımın dıdısı için, bildiğim birkaç uygun otel var giye tavsiyelerde buldum. 'ayyy hüçbüyerde boşluk yok hiç otel bulamadık 😔' dediler. Otel bulamıyorsanız vizeydi uçak bileyidi niye alıyorsunuz herşeyi kardeşim. açıkça bana göre plan yapmışlar belliki, biryerlerden duyup duyup
Ben bulurum diyeceksiniz otel bakmamislardir bile yüzsüz olana yüzsüz olacaksınız, ben öyle oluyorum herkes kullanır bir teşekkür bile etmezler

Yüzsüzlüğün bu kadarı..
İnsan utanır sıkılır bu neymiş böyle her şeyi size ödetmişler
Gelirken bir hediye bile getirmemişler ekmek elden su gölden
Elini versen kolunu koparacak tipler tam olarak

Yüz vermeyin, rahatlıklarına şaştım kaldım ya
Yurtdişinda yaşayan insana 1 euro 25 Tl demek neyin saçmalığı, siz sanki euro kazanıp tl mi harcıyorsunuz orada, kaldı ki para da gökten yapmıyor

Bir de merak ettim nerede yaşıyorsunuz da bu kadar kolay vize alıp yanınıza geliyorlar?

Ben yurtdışında yaşıyorum 3 yıldır. Burada okuyordum ve daha birkaç ay önce işe girdim.

İki ay önce kuzenim ve eşi geldi ve benim evimde kaldılar. Bana 1 hafta öncesinde söylediler 'aaa biz vize aldık geliyoruz' diye.. Şaşırdım ve sevindim.. Onları iyi ağırladım tabi evde ama geliş amaçları turistikti, oraya buraya gitmek istediler. Otobüs biletine müze biletlerine kadar ben ödedim hiç atılıp ödemediler. O ay onlar gittikten sonra o kadar ekonomik zorluk yaşadım ki.. ben buranın zengini değilim. Tabi euro yu tl ye çevirince benim gelirimin zengin geliri olduğunu ve bana koymayacağını düşünüyorlar muhtemelen, ama burada ben euro harcıyorum.. neyse..

Bir arkadaşım, son iki üç aydır, ay oraya gelcem gelcem seni çok özledim diyordu. Bende gel dedim. 5 gün kaldı ve o da elini hiç cebine atmadı. 'ay buradaki şu yemeği çok merak ediyordum, gider miyiz' 'ay şu içeceği çok seviyorum ben içer miyiz' 'ay akşam eğlenmeye gidelim mi' .. İstiyor diye hadi gidelim edelim falan dedim. ama yiyip içip gezip, hiç bir şey ödemedi. Yine havaalanı otobüs biletine kadar ben ödedim, hiç interneti açıp nasıl neyle gidilir nasıl ödenir zahmetine girmedi. ben açtım interneti 'bak senin uçağın yarın arın şu saatte şimdiden otobüs bileti almak lazım, ben ödeyeyim şimdi buradan istersen'.. tepki yok, sadece 'aa teşekkür ederim çok iyi olur' ...Hiçbir ısrar 'aaay ben ödücem sen misafirsin' durumuda olmadı, sadece elini hiç bir durumda cebine atmadı bile.

Son zamanlarda çok oluyor beni arayıp 'aaayyy seni özledim gelmeyi planlıyorum' diyenler yada alakasız alakasız dıdısının dıdı insanlar, birşekilde beni duyup, alakasızca tatil planlayıp buralara geliyorlar. Hatta 2 hafta sonra babamın kuzeninin kuzeni tatile buraya gelecekmişşşşte, o babamın kuzeni benim numaramı istemiş, bide bana yazdı, 'onları ben ağırlayabilirmiymişim??????' ... Vizeyi uçak biletini bilmem ne bile almışlar. ama hayatımda hiç görmediğim tanımadığım insanlar... Türkiyede insanlar kafayı yemiş galiba. Onlara yurtdışındaki her birey zengin geliyor ve bu yolla bedava yurt dışı tatili yapmayı planlıyorlar falan herhalde.

Cidden sinirlerim çok bozuk. En son o alakasız babamın kuzeni olan kız bana, daha kabul etmediğim halde 'ev adresini verir misin her ihtimale karşı eğer onları havaalanında bulamazsan direk oraya gelirler' diye. Yav aptal, ben daha kabul bile etmedim. Ben tanımadığım insanı bide havaalanına gidip niye alıyorum? Bunu konuşmadık bile.

cidden aptal saptal şeyler oluyor hayatımda, ve keskince bıçak gibi kesip atabileceğim durumlar olmuyor, bir nevi mecbur kalıyorum
Sınırlarınızı koruyun. Bundan sonra müsaade etmeyin.

Misafir agirlayamiyorum çalışma tempom buna müsait değil artık yüksek lisans yapıyorum diyin, uydurun bir şeyler.

Ana babanıza da açık açık arkadan ben burda para basmiyorum, ekonomik durumum milletin keyfini eğlendirmek için müsait değil siz de desteklemeyin lütfen diyin.

O sırada ben evde olmayacağım diyin, başka planlarım var diyin bir şey diyin insanlara ama kabul etmeyin.

Adresinizi bilip de gelse dahi birisi ben plansız durumlardan hiç hoşlanmam üzgünüm, bugunluk kalabilirsiniz ancak sonrası mümkün değil diyip yollayın.

İnsanlar terbiyesizse siz de sınırınızı koruyacaksiniz demektir, bunu öğrenin en kısa zamanda.

Aslında karşılıklı da değil. Ama kişiye kendini enayi gibi hissettirmemeli gelen kişi.
Hayatın alma verme dengesini bozmamak lazım. Hep senin verdiğin bir ilişki modeli asla sağlıklı yürümez.
Sen onlara ev veriyorsun, kahvaltı hazirliyorsun, yemek ismarliyorsun,bilet alıyorsun.
Eee, karşı taraftan bir şey gelmeyince tek kanatlı Bir kuş gibi olur, o arkadaşlık uçamaz yani.
Ben zaten yapı olarak verici bir insanım, yengeç burcuyum. Çok severim emek vermeyi de, birilerine yemek hazırlamayi da , gezdirdigim turistlerin benim sevdiğim şeyleri tadip türk mutfağı hakkında bilgi sahibi olmasını da.
Ama ben kendimden bu kadar vermişken karşı taraftan hiç bir şey alamazsam, sadece vakit - emek ve para kaybı yaşarsam , arkadaşım bana bunların karşılığını maddi manevi bir şekilde vermezse o zaman ne anlamı var ki, neden uğraşayim 🙈
Bence sen de Airbnb işini bir düşün. Sorana böyle kirayı ödediğini söylersin, bakarsın 'yine de otelden uygun,ben tutayim' diyen biri çıkar😂
Ben de yengeç burcuyum ve tam anlattığım gibiyim 😂😂😂😂😂😂 ben de karşılık goremediysem bir şekilde uzaklaşıyorum. çıkar ilişkisi değil benim gözümde değer ilişkisi. Sondaki teklifini umarım konu sahibi okur.

X