Bakım yapmaya üşenen hanımlar!!

merhabalar kızlar

gene cok guzel bilgiler paylasılmıs umarım devamlılıgını korur opuyorumnanaktan

barrett cigim nette soyle bir arastırdıgım kadarıyla zeytinyağı ile yapılanlar 2 yer ayrılıyormus

1-Yemeklik yağdan yani kaliteli yağdan sabun yapanlar (pahalı yöntem)

2-Asiti çok fazla olan yağdan yapılan sabunlar (ucuz sabun)

acaba bizim aldıklarımız hangi yaglardan elde ediliyor
:uhm:

tabiki ucuz yöntemden livciğim malesef, belki bi kalıbı 20 liraya satılan sabunlar pahalı yöntemledi (mesela more than soap) yoksa 5 tanesi 2-3liraya olan z.yağlı sabun'dan ne beklenir...

aprilcim bugun senin tavisye ettigin sabunlardan aldım sadece ellerinde 2 tane varmıs 2 sinide hemen kaptım ...yalnız %100 dogal dedikleri sabunun içinde yok yok =(

barretcigim su sabunun yapımını iyice arastıralım benim aklıma cok yattı ...

kaç gündür yoktum :)) neler yaptınız şöyle bir okudum
konunun topiği değiştiğinden bazı arkadaşlar bulamıyorlar galiba diye düşünmüştüm onlarda yazmışlar :))

neyse ben adaçayına ve
göğüsler için kreme devam ediyorum..
her adçayı içişimde bağırsaklarımda bir harketlenme hissediyorum..
bence zayıflamak isteyenler bu çaydan kullanabilir normal çay yerine
hem regl döneminide düzene sokuyormuş :)) (bu gerçekten doğru bu ay ki reglimde hiç ağrı yaşamadım ve tam zamanında başladı..)
1 haftadır bunalımdaydım yine hiçbirşey yapasım gelmedi..
ama dün bir peeling yaptım ardından tonikledim ve kremledim yüzümü çok iyi oldu pırıl pırıl
kaşlarımı ve bıyığımıda temizledim..
duşta da kil masajı yaptım bütün vücuduma..
tırnaklarıma düzenli olarak limon sürerim sert olsunlar diye..
saçlarımı durularken elma sirkesi kullanıyorum saçlarım daha parlak oluyor ve
en son olarak
ağzıma hergün elmasirkeli gargara yapıyorum ağız kokusuna ve diş etlerine çok iyi geliyor :)) diş etlerim kanamıyor artık

bir haftalık benden bu kadar bakım hayattır hayat güzell opuyorumnanaktan

Son düzenleme:
kaç gündür yoktum :)) neler yaptınız şöyle bir okudum
konunun topiği değiştiğinden bazı arkadaşlar bulamıyorlar galiba diye düşünmüştüm onlarda yazmışlar :))

neyse ben adaçayına ve
göğüsler için kreme devam ediyorum..
her adçayı içişimde bağırsaklarımda bir harketlenme hissediyorum..
bence zayıflamak isteyenler bu çaydan kullanabilir normal çay yerine
hem regl döneminide düzene sokuyormuş :)) (bu gerçekten doğru bu ay ki reglimde hiç ağrı yaşamadım ve tam zamanında başladı..)
1 haftadır bunalımdaydım yine hiçbirşey yapasım gelmedi..
ama dün bir peeling yaptım ardından tonikledim ve kremledim yüzümü çok iyi oldu pırıl pırıl
kaşlarımı ve bıyığımıda temizledim..
duşta da kil masajı yaptım bütün vücuduma..
tırnaklarıma düzenli olarak limon sürerim sert olsunlar diye..
saçlarımı durularken elma sirkesi kullanıyorum saçlarım daha parlak oluyor ve
en son olarak
ağzıma hergün elmasirkeli gargara yapıyorum ağız kokusuna ve diş etlerine çok iyi geliyor :)) diş etlerim kanamıyor artık

bir haftalık benden bu kadar bakım hayattır hayat güzell opuyorumnanaktan

güzel pratik bilgiler...alkisalkisalkis

aprilcim bugun senin tavisye ettigin sabunlardan aldım sadece ellerinde 2 tane varmıs 2 sinide hemen kaptım ...yalnız %100 dogal dedikleri sabunun içinde yok yok =(

barretcigim su sabunun yapımını iyice arastıralım benim aklıma cok yattı ...

Livim içeriği pek çok piyasa ürününe göre gerçekten çok daha masum.
Ve sentetik yok dikkat edersen.
Daha önce de tekrarlamıştım, 'kimyasal' ların hepsi zararlı değil ki...a.s
'doğal' kelimesi de artık yanlış kullanılıyor. yerimseniben

Sodium Tallowate: hayvan yağı imiş...balina yağıdır muhtemelen...benneyaptımki
Sodium Palm...: palmiye yağı.
Sodium Chloride: köpürmeyi sağlayan tuz.
titan: beyazlatıcı.
dyez nedir bulamadım :KK43:
:a015:

Bugün kişisel temizlik yaptım , mis gibi bebe yağımı sürdüm yumuşacık oldum opuyorumnanaktan
Ardından leğene sıcak ve soğuk suyla ılık bir karışım yaptım , ayaklarımı o suda beklettim ve törpüledim tabanını iyice ... Hem ayaklarıma masaj oldu, hem de topuklarım yumuşacık oldu törpüden sonra kaydirigubbakcemile2
Ardından süs püs ve makyaj derken fıstık gibi oldum vallaha :dance:

KESİNLİKLE UYARILARA UYUNUZ
yapımı tehlikeli olabilir..
okulda yaptığımız için biliyorum
sodyumhikroksit uygulaması yanlış yapılırsa yüzde ciddi yanıklar oluşabilir ve patlayabilir gıda zehirlenmesi olmaması için besinlerden uzak tutunuz

üniversitede yapmıştık labaratuarda eğer lab raporlarımı bulabilirsem onlarıda ekleyebilirim ama aşağıdaki alıntı ile aynısı sayılır..

"Arkadaslar evde sabun yapimi hem cok zevkli,hemde bir o kadar tehlikeli bir konu. sabun yaparken cok dikkatli olmaniz lazim.
tarifi vermeden önce dikkat etmeniz gereken seylerden bahsedeyim:
1. sabun yaparken kullandiginiz esyalari daha sonra yemek icin asla kullanmayin.
2. verecegim ölcülere dikkat edin. ölcülere uymassaniz sabununuz kivam tutmayabilir.tutsabile kismen sabun olmayan bölümler kalabilir yada cilde zararli hale gelebilir.
3. ortamin iyi havalandirilmasina dikkat edin.

gecelim tarife:
684 gr. zeytinyagi
88 gr aycicekyagi
240 gr su
96 gr NaOH (SOdyumhidroksit olmasi lazim,yurtdisinda yasadigim icin tam bilemeyecegim ama lavabo ac olarak kullaniliyor burada)

bu tarif ile bildigimiz zeytinyagli sabun yapabilirsiniz. su yerine,sütde kullanabilirsiniz ama rengi bu sefer kahverengi oluyor. sütlü beyaz sabun icin tarifin sonunu okuyun.

yapimi:

1. önce suyu bir kaba koyariz (sabun yaparken bir dijital teraziniz olmak zorunda). suyun üstüne cok yavas bir sekilde NaOH'i ilave ederiz.aman dikkat suyun üstüne ve yavas. tersini yaparsaniz BOOOOOM,benden uyarmasi. bu islemi yaparken elinize lastik eldiven ve gözünüze koruyucu gözlük takin. ayrica ortami iyi havalandirin. mutfakta yapiyorsaniz ortalikta yiyecek birakmayin. varsa üstünü gazete v.s. ile örtün. ayrica islemlerin hic birini aluminyum kapta yapmayin. celik kapta yapin.
karisimi kasikla iyice karistirin. karistirdiktan sonra oda sicaklina gelinceye kadar bekleyin.

2. üstdeki karisim oda sicaklina gelince (karisimi yaparken baya isiniyor reaksiyondan) baska bir kaba yaglarimizi koyariz. cok hafif ateste yaklasik 40~50 dereceye kadar isitiyorsunuz.icine elinizi sokunca ne sicak,ne soguk olmali. buda mi tamam?

3. 1. asamada yaptigimiz karisimi 2deki yaga yavasca dökeriz. sonra bir mikserle yaklasik 1 dakika karistiririz. puding kivamina gelince(tam puding olmaya bilir ama kivamlasacaktir).

4. sonra sabunumuzu kaliplarina dökeriz. 2 gün kadar kalipta bekleyen sabunu kaliptan cikarip kuruturuz. ne kadar mi? 4~8 hafta kadar.

ve SABUN HAZIR

3.asamanin ardindan daha kaliplara dökmeden icine tarcin,koku,lavanta v.s. koyabilirsiniz. ha sütlü sabun icin ise yine kaliba dökmeden icinde 100ml süt koyup karistirirsiniz.

hepsi bu...

mesela zeytinyagi yerine susam,findik v.s. yaglarda kullanilabilir. ama bu durumda NaOH ve su miktari degisir."

alıntıdır

basit tarif:
2 çay bardağı zeytinyağı
2 çay bardağı su (süt olabilir fakat rengi kahverengi oluyor)
bunları bir çelik tencerede tahta kaşık yardımı ile karıştırarak kaynatıyoruz (iyice)
gözle temasından elle temasından kaçının ve havadar besinlerden uzak bir yerde yapın
sodyumhidroksit karışımı:
bir cam tabak içerisine yarım çaybardağı su koyun
içinede 4-5 tatlı kaşığı kadar sodyumhikroksit koyun ve erimesi için bırakın
aliminyum bakır gibi metallerden uzak durun yaparken..
kaynağan yağ su karışımına 3-4 çay kaşığı kadar suyla karışmış sodyumhidroksit ekleyin ve karıştırmaya devam edin
köpürebilir taşabilir kaçmaya hazırlıklı olun..
karıştırın karıştırın..
koyulaşacak çok hafif..
altını kapatın..
istediğiniz parfümü kokuyu çiçeği yada eğer süt istiyorsanız sütü biraz soğuduğunda ekleyip karıştırın
karıştırdıktan 1 kaç dakika sonra biraz ısıtın ve kalıplara dökün
aliminyum kalıp olmaz kekler için yağlı kağıt kalıplar olur onlardan yada kartondan kalıplar yapabilirsiniz yada plastik kalıplaraveyahut cam kaselere de olabilir
sıcak karışımı dökün
ve 1 gün kadar soğukta balkonda veya dışarıda bekletin
sabununuz hazır..

Çooook üşeniyorum son günlerdee çoook :)
Mesela şimdi ben burda pcde oyalanırken biri benim maskemi peelingimi yapsa ne sevaba girer:kahve:

sevgilin var mı??
şimdi dediklerimi aynen yapıyorsun
kalkıp gidip bir boy aynasının karşısına geçip kendini şöyle bi süz
sonra saçlarına yüzüne yakından bak
siyah noktalarına varsa sivilcene tırnaklarına kaş bıyık
bir kontrol et ve hemen buraya geri gel
sana bir kaç sorum olacak.. zemuszemus

sevgilin var mı??
şimdi dediklerimi aynen yapıyorsun
kalkıp gidip bir boy aynasının karşısına geçip kendini şöyle bi süz
sonra saçlarına yüzüne yakından bak
siyah noktalarına varsa sivilcene tırnaklarına kaş bıyık
bir kontrol et ve hemen buraya geri gel
sana bir kaç sorum olacak.. zemuszemus

Sevgilim var ama aramız biraz açık olduğu için işte saldım kendimi :S
Ve dediğin gibi aynaya baktığımda bi kaç sivilcem çıkmış ki bende hiç sivilce çıkmaz:)
Soonra siyah noktalarım bana aynadan merhaba merhabaaa diye el sallıyor adeta:)
Saçlarımı saymıyorum saçlarımı açtırdığımdan beri çok cansız:KK43:
Az öncede 2 tırnağım kırıldı şimdi hepsini kırılanların boyunda törpüledim:)
Sonra ojemi sürücem.
Sonrada rosensenin tester ürünleriyle yüzümü temizlicem peeling maske ve yüz kremi sürücem.

Sen sor bana yinede ben cevaplarım:))

hıımm sen erkek olsan bu haline bakarmısın ?? :ecrin_bebek:
dürüst ol..
o beni her halimle seviyo deme sakın her halimle seviyo kocam ama süslü bakımlı temiz olunca bi ayrı seviyo... :)) güzel şeyler söylüyor..
saçlarını durulaarken elma sirkesi koy biraz bi tasa ve durulama suyu ile karıştır saçlarını onunla durula parlayacaktır..
şöyle bi silkelen
vücudundan ne istiyorsun ki :))
aran bozuk diye vücuduna da mı küstün
ayrıca onu pişman et.. :))
seni karşıdan görünce içi gitsin suçlu değilse bile özür dileyesi gelsin..
:))kaydirigubbakcemile2

hıımm sen erkek olsan bu haline bakarmısın ?? :ecrin_bebek:
dürüst ol..
o beni her halimle seviyo deme sakın her halimle seviyo kocam ama süslü bakımlı temiz olunca bi ayrı seviyo... :)) güzel şeyler söylüyor..
saçlarını durulaarken elma sirkesi koy biraz bi tasa ve durulama suyu ile karıştır saçlarını onunla durula parlayacaktır..
şöyle bi silkelen
vücudundan ne istiyorsun ki :))
aran bozuk diye vücuduna da mı küstün
ayrıca onu pişman et.. :))
seni karşıdan görünce içi gitsin suçlu değilse bile özür dileyesi gelsin..
:))kaydirigubbakcemile2

Eheheh :))Az önce yüzümü temizleme sütü ile sildim bu bile çok fark yarattı önceki haline şimdi peelingimi yapıyorum :)Sonra maske ve krem:)
Ama şu çıkan küçük sivilcelerimi bir an önce nasıl yok ederim bilmiyorum:S

arkadaslar dun kipaya gittim,
bagno di roma sabunlari orda satiliyordu evet ama sekulit icin olanlarindan kalmamisti,
ne zaman gelecegi de belli degilmis :KK43:((

cok uzuldum..

acilen vucudum icin bir sabun bulmam lazim. onerileriniz neler?

bir de yuz ve vucut peelingini nasil yapiyorsunuz? hangi marka urunleri nereden temin ediyorsunuz?

ay ben bakimsiz kedi gibi kaldim yaninizda, nolur bana da yardimci olun.

:Saruboceq:

Çooook üşeniyorum son günlerdee çoook :)
Mesela şimdi ben burda pcde oyalanırken biri benim maskemi peelingimi yapsa ne sevaba girer:kahve:

Bu piling ne işe yarıyor bacılar. Evde kendinizmi hazırlıyorsunuz:uhm:

bende dün haftalar sonra yaş maya maskesi yaptım. Bi koktum bi koktum sormayın.:roflol:kafamçokkarıştı

bende sac maskemi sonra banyo mu yaptimm kremlendimmmzemuszemusbirde kas,biyik operasyonusositososito

X