babam ve yaşadıklarımız..

reihino9

Üye
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2023
10
6
Merhaba herkese. Ben 19 yaşındayım. Üniversite sınavında geçen sene daha iyi bir sıralama yapacağımı düşünerek mezuna bırakmıştım, bu sene tekrar girdim ve çok şükür yaşadığım şehirde (büyükşehir) devlet üniversitelerinde ya da özel üniversitelerde tam burslu okuyabiliyorum. Bundan neden bahsettiğimi sonraki satırlarımda anlayacaksınız.

Küçüklüğümden beri hep babam bize kötü davranır. Annemi, kardeşimi beni hiçbir suçumuz olmamasına rağmen sinirlenir döver. O zamandan bu yana ağıza alınmayacak çok kötü küfürler eder bize. Bunları yazmaya bile utanıyorum günlük hayatta sokakta duyacağınız küfürler değil. Hele ki bir insanın kızına, eşine diyeceği şeyler hiç değil.. Belki babanın alkol, kumar, iş, para sorunu var dersiniz ama bunlardan hiçbiri değil arkadaşlar böyle sorunları yok işi gücü de var. Benim annem de çalışmasına rağmen anneme 1 gram saygısı yoktur hep çalıştığı paraya el koyar. Annem hem çalışır hem evin bütün işlerini, temizliğini, yemeğini yapar... babamın tüm zulümlerine rağmen hep onu alttan alıyoruz hepimiz, çünkü en ufak şeyde psikopat gibi sinirlenip bize vurmaya kalkışıyor ettiği küfürleri saymıyorum bile. Kendisinin sinir hastalığı ya da psikolojik sorunları olduğunu da kabul etmiyor. Öldürmekle tehdit eder, hep annemi korkutup sindirdi. O yüzden annem elalem ne der korkusuyla boşanamadı. Ben onun gibi olmak istemiyorum, kaç defa polise gitmek istedim yaptıklarını herkese anlatacaktım ama annem rezil oluruz, baban bizi öldürür diye beni durdurdu. Biz neden rezil olalım o kendisi rezil olacak dedim, annem de bunu biliyor. Ama işte sırf elalem yüzünden ve yıllardır annemi nasıl korkuttuysa bunu yapamıyorum..

Sadece annanemler ne yaşadığımızı biliyor. Babamın akrabaları da az çok onun nasıl bir insan olduğunu biliyor ama bu kadarını bilmiyor. Çünkü biz hariç dışarıdakilere çok iyiymiş gibi davranıp kendini iyi gösteriyor. Ama eve gelince bize zulümleri başlıyor. Her istediğini eksiksiz yapmamıza rağmen hiçbir değerimiz yok. Babamla annem severek evlenmişler ve ilk zamanlarda böyle değilmiş. Ama gitgide değişti, ilkokuldan beri defalarca onun telefonunda kadınlarla mesajlarını yakalamıştım. Bunlari da anneme hep söyledim, ama ne çare.. Hep kabulleniş oldu.

Hiç unutmuyorum ilkokul 1'e giderken bile babamın ölmesini istiyordum. Arkadaşlar sizce küçük bir çocuk babasının ölmesini niye istesin. Hep babası iyi olan arkadaşlarıma özenirdim. Evimizde bir gün bile huzurlu günümüz olmadı. İnanın düşündüğümde babamla tek bir güzel anımız yok; iyi hatırlamaya çalışsam bile mutlu şekilde anacağım hiçbir anımız olmadı. Yaşadığım çok şey var ama uzun olmasın diye kısa kesmek istedim. Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim. Kimseye anlatamadığım için beni tanımayan sizlere içimi dökmek istedim. Tek yapabileceğim şey okuyup kendimi kurtarmak. Ama ne kadar dayanabilirim bilmiyorum. Babamın yüzünden majör depresyon, kaygı bozukluğum oluştu. Kardeşim de öyle. İçimize kapandık kimseyle yaşadıklarımızı paylaşamadık. Ama her ne kadar bunları yaşasak da hep dışarıda hiçbir şey olmamış gibi davranmak zorundayız. Allaha her gün dua ediyorum ama gerçekten çok zorlanıyorum. Maalesef derler ya, bu da bizim sınavımız diye. Sanırım biz de böyle sınanıyoruz. Ama bazı arkadaşlarımı görüyorum ne dertleri var ne bir problemleri, onlar niye sınanmıyor; Allah'a yalvarıyorum daha da çok ağlıyorum. Bu günler nasıl geçecek bilmiyorum...

Burda anneniz gibi kadınlar siz çocukları bahane ederek kıymetli kocalarına sıkı sıkı sarılıyor, güya siz babanıza çok düşkünmüşsünüz, onsuz yapamıyormuşsunuz. İnşallah birkaçı sizi görür de ben ne yapıyorum der, ama pek de umudum yok açıkçası. Kendinizi kurtarana kadar dişinizi sıkacaksınız, sizin suçunuz yok size bu hayatı bu babayı reva görende kabahat.

Annen çevreden değil de belki ölümle tehdit edildiği için katlanıyordur. Belki siz olmamış olsaydınız kaçıp kurtulabilirdi. Ama o anne korkuyordur 'beni öldürse çocuklarım bensiz ne yapar' düşüncesi vardır. Veya 'seninle kardeşini öldürse' Allah korusun düşüncesi bile korkunç bir anne için.

Ama kazandığın üniyi babana söylemeden oradan anne ve kardeşinle kaçabilseniz çok iyi olur. Bu konuda anneni ikna etmeye çalış kardeşinle birlikte. Ama kazandığın üniyi baban bilmemeli ki iziniz kaybolsun.

Ailede böyle bir durum olduğu halde bir arada kalmaya devam etmek çok yaralayıcı. Kücük yaslardan itibaren boyle olaylar yaşadıgın için cok üzüldüm. Tam gençligini yaşayacagın zamanlardı bu zamanlar. Kimse haketmez bunları. Annen çalışıyor parasını size yada kendine harcayamıyor bile. Yıllarca çalışsa dahi elinde bir şey yok. Belki o da yıllar içinde sindirildi. Şiddet görüp psikolojik sağlığını korumak çok zor. Ayrılmak imkansız gibi geliyordur ama değil. Şuanda sizi dusunmesinin vakti gelmiş de geçiyor. Babandan uzaklaştığınız zaman emin ol daha iyi olursunuz. Anneni cesaretlendir. Sen de okurken çalışabilirsin. Zor gelebilir ama evdekinden daha mutlu olursunuz. Birbirinize sahip çıkacak kişiler yine sizlersiniz. Annenin bir ömrü böyle geçmiş ama senin ve kardeşinin hayatını da çalmasın. Annesiz babasız dahi kendini idare eden kişiler var başarabilirsiniz biraz çaba ve cesaret gerek. Allah yardımcınız olsun.

Anneniz kurban psikolojisinde.. Yaşadıklarınızın suçlusu anneniz.

Ne yapın edin okulunuzu iyi bir dereceyle bitirip mesleğinizi elinize alın.

Babanız hala aynı tavırları sergiliyorsa Polis çağırmaktan şikayetçi olmaktan korkmayın. Bırakın anneniz de babanız da rezilll* olsunlar.

Neden devlet yurdu çıkmasın?
Yani ile göre değişiyor o durum. Bazı illerin kyk yurtları çok var açıkta kalan pek olmuyor.
Onun dışında sıralaman nasıl bilmiyorum ama hukuk okuyan arkadaşım sanırım 20 bin civarıydı, güzel burslar aldı kyk bursu yanında. Bilgin olsun bunlarda seçenek. Başarılı öğrencilere vakıflar burs verebiliyor

teşekkür ederim söyledikleriniz o kadar doğru ki. ben de aynı sizin gibi düşünüyorum. okurken çalışmayı ben de düşünüyorum, annnemi de elimden geldiğince cesaretlendiriyorum ama sanırım babamdan kurtulmamız için benim ve kardeşimin kendisini kurtarması gerek. tek çare okuyup kendi ayaklarımız üzerinde durmak.. annem ile o şekilde çok rahat yaşayabiliriz

anne-baba maddi durumundan dolayı demiştim. çünkü benim tercihlerim genelde istanbul-ankara yönünde. devlet yurdu çıkması için maddi sınır ne tam bilmiyorum. bu arada ben de hukuk okumak istiyorum :)

teşekkür ederim söyledikleriniz o kadar doğru ki. ben de aynı sizin gibi düşünüyorum. okurken çalışmayı ben de düşünüyorum, annnemi de elimden geldiğince cesaretlendiriyorum ama sanırım babamdan kurtulmamız için benim ve kardeşimin kendisini kurtarması gerek. tek çare okuyup kendi ayaklarımız üzerinde durmak.. annem ile o şekilde çok rahat yaşayabiliriz

anne-baba maddi durumundan dolayı demiştim. çünkü benim tercihlerim genelde istanbul-ankara yönünde. devlet yurdu çıkması için maddi sınır ne tam bilmiyorum. bu arada ben de hukuk okumak istiyorum :)
Yani dediğim gibi İstanbulda çok yurt yok mesela ama benim okuduğum şehirde yurt çok fazlaydı ve o şehirde uzakta oturanlar bile kampüs çevresi yurtlara yerleşebildiler. Ankara'da kyk yurtları ne durumdadır bilemem ama sanırım sıralaman iyi. Şimdiden bursları araştırmaya başla. Vakıf burslarına bak, hepsine ama ardından da bakarsın kafana uyuyor ankaraya gidersin. Başaralı öğrencilere sahip çıkılıyor :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…