Ayrıntılı usg zararlı mııı?Zorunlu birşeymi?

Yaptir tabii. Yas faktörün yoksa genelde iyi çıkıyor.

inşallah gösterir senin bebişin...ya görsen çok keyifçiler elleri ensede bacakları birleşik hafif yukarı kalkık gören tv karşısında zanneder

inşallah gösterir senin bebişin...ya görsen çok keyifçiler elleri ensede bacakları birleşik hafif yukarı kalkık gören tv karşısında zanneder

12. Haftada devamlı takla atıyordu.
Kafası bir aşağıda bir yukarıda enseyi zor ölçmüştü Dr.
Bu sefer ne olacak bilmiyorum.
Cinsiyeti göremessek burun deliklerinden içeri çakmak gazı sıkmakla tehdit ederek doktoru rehin alıcam sanırım.
Hareket hissediyor musun? Bende sadece seyirme oldu bi kaç defa.

Canım yaptirmanda fayda var bebeğin bütün organlarına bakılıyor ilk hamileligim ölü doğumla sonuçlandıgi için ikinci hamileliğimde iki kez girdim detaylı usg perinatoloji Dr yaptı usg
sağlıcakla bebisini kucağına alırsın inş
Vee Mune konuyu gebelik bölümüne taşır

ayy biraz nispet gibi olacak bende 11.haftada öğrenenlerdenim :)

Kız bebek geç gösteriyor cinsiyeti dediler ama
Bilemiyorum. Erkek olup ta 11. Haftada öğrenen arkadaşım da var

Ya acele sebebim o zaten
Eşim kız diyor ben erkek diyorum.
Evde güç savaşı var adeta. Erkek istiyorum ben eşim kız diye tutturuyor.
Öğrenemedikçe bana da kız gibi gelmeye başladı.
Yazıcıdan çıktı alıp evin her yerine bunu asıcam.

Eklentiler

• Screenshot_2016-07-19-10-35-30.png
    226,4 KB · Görüntüleme: 221

ben 2li ve 3lü yaptırmamıştım ilk hamileliğimde.
bir sorun çıkınca doktorum 4lü istemişti, temiz çıktı.

bu hamileliğimde 2li yaptırdım temiz çıktı, çok tarama testi yaptırmak istemediğimi bilen doktorum başka tarama testi istemicem senden dedi.
bakalım ilerleyen zamanda ne olacak :)))

Normalde kontrollerinizde doktorunuz usg ile bakmıyor mu? Kullandığı alet eski sistem karlı görüntülü iki boyutlu olandan mı yoksa yeni teknoloji usg mi kullanıyor? Her iki hamileliğimde de ayrıntılı usg zaten perinatolog olan kendi dokktorum yaptı farklı bir doktora gitmedim. 5 haftalık hamileliğimden doğum yaptığım güne kadar tüm kontrollerimde usg yapıldı.
Hepsinde de aynı cihaz kullanıldı. Ayrıntılı usg nin tek farkı bebeğin 20 haftasında (+/- 3-4 hafta) yapılması ve daha ayrıntılı incelenmes. Yani zaten son teknolojinin kullanıldığı bir dr muaynehanesine yada hastaneye gidiyorsanız kullanılan usg cihazı değişmiyor. Ayrıntılıda sadece usg yi yapan doktorun özellikleri önemli. Yani iyi bir sonograf ve perinatalog olmalı muayne her zamankinden uzun sürdüğü ve bebeğin gelişimini tamamladığı tüm organlara bakıldığı için ayrntılı usg oluyor. tüm kemik ölçümü karın çevresi kalbinin ayrıntılı incelenmesi böbreklerinin durumu plesentadadaki su seviyesi bebeği besleyen kordonun akışı rahim içi akış rahimdeki plesentayı besleyen damarların akışı (bu doplerle bakılan birşey) inceleniyor. Tüm işlem aynı aletle yapılıyor yani. USG %100 zararsız olmamak ile birlikte kar zarar dengesi açısından karı daha yüksek bir kontrol biçimidir. Bizim ülkemizde her kontrolde usg yapılıyor ABD Almanya ve Hollanda gibi diğer ülkelerde her kontrol yerine belli dönemlerde usg yapılır. Bunun nedeni usg zararından ziyade o ülkelerin medikal ekonomi sisteminden kaynaklanmaktadır. Tamamen devlet tarafından karşılandığı için rutin muaynelerinde bu işlem söz konusu değildir. ama o ülkelerde de 20. haftalarda ayrıntılı usg kesinlikle yapılır. bu arada Benim kontrollerimde doktorum her seferinde 3-ve 4 d renkli kontrol yaptı ve doplere baktı sadece hiç bir kontrolde cihazın sesini açmadı kalp atışlarını sadece ekranda gördüm bir kere sesini açtı oda annem geldiğinde açmıştı. Anane şerefine nedenini sorduğumda ise görüntü almak için gönderdiğimiz dalga daha düşük ses almak için çok daha fazlasını gönderiyoruz bir gerek yok buna demişti.

Ben de 12de bir dahakine belki diye gönderilenlerdenim
Hayırlı olsun.
amin sağolun. Beni aklımdan bile geçmeyen bir anda öğrendim.Rutin kontrole gitmiştim, içimden bile geçmedi cinsiyet. paat diye söyleyiverdi. Böylesi de iyi olmadı.cinsiyet için heyecan duyacaktım günler geçmeyecekti fln, yaşayamadık

[QUE="lightpinklady, post: 47321527, member: 743313"]Merhaba kızlar,hamileliğimin 20.haftasına girdim.
Yarın kontrolüm var,doktor ayrıntılı usg yapılacağını söyledi ama nette okuduğum şeylerden dolayı kafam karıştı..

Ayrıntılı usg nedir? bilen var mı? 3d ya da 4d mi oluyor yani?
Daha zararlı denilen ultrason ayrıntılı ultrason mu acabaaa?Zararlı ise yaptırmasam mı ki?

Bir de,yapılması zorunlu mu? yine nette okuduğum bilgilere göre,bir tehlikeli durum öngörüldüğünde yapılıyormuş doğru mu? Yoksa rutin,herkese yapılması gerekli bir şey midir arkadaşlaaar?
cevap verenlere çok teşekkürler :)
[/QUOTE]

7. Ayda iki çocuğum icinde yaptirmistim.

Rutin islem.. son derece faydali

Rutin islem.. son derece faydali [/QUOTE]

7.ay miii.. 20.hafta dedi benim doktor,erken mi acaba benimki? Beklesem mi?

Rutin islem.. son derece faydali

7.ay miii.. 20.hafta dedi benim doktor,erken mi acaba benimki? Beklesem mi?[/QUOTE]

Bilmem :) ama usul degismis olabilir. Ben en son 2004 te dogurdum :))) asagi yukarı ayni haftalar sanki 7. Ayin basiydi.

Yaşliyim ben :))

bence gerekli ama iyi bir yerde yaptırın, benim yaptırdığım yerde oğlumun kalp sorununu göremediler maalesef...

USG yani ultrasonografi. Grafiyi cikarirsak ultra-sound. Yani ses dalgalarinin yogunlastirilmis haliyle goruntu almak. Yaninizda konusan insanlarin sesleri ne kadar zararliysa USG nin de zarari o kadardir.

Bebeğinin harici ve dahili sağlığının bilincinde olunması açısından yapılması gerekli olup bebeğe ve anneye sıfır zarar veren, ebeveynleri bilgilendiren bir ultrason inceleme yöntemidir.
2D 3D 4D yapılabilir.
Bebeğin iç organları damarları kafatası beyni kalbi kalp odacıkları fetal boy uzunluğı vs herşeyi söyler.
Bir anormallik varsa bile doğumdan hemen sonra müdahale etmek için de iyi bir yöntemdir Ayrıntılı Usg.
Ben özel Acıbadem Hastanesine her muayeneye gititğim de doktorum beyin kalp ve fetal uzunluk vs inceleyip bakıyor içim rahat ediyor.

2d sanirim en az zararli olani degilmi? Uzun sureli maruz kalmak cocugu strese sokar mi peki?

USG yani ultrasonografi. Grafiyi cikarirsak ultra-sound. Yani ses dalgalarinin yogunlastirilmis haliyle goruntu almak. Yaninizda konusan insanlarin sesleri ne kadar zararliysa USG nin de zarari o kadardir.
Şunu söylemekten bir hal oldum ben de. Lakin insanlar inatla şehir efsanesine takılı kalıyorlar.
Galiba röntgenle ultrasonu akraba sanıyorlar.
Ne zaman ses dalgasıyla görüntü alma işi desem, Çince konuşuyormuşum gibi muamele ediyorlar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…