Aylar sonra ben, doğum yaptım geldim yeni bir dertle..

Henüz tam anlamıyla oturamıyor öne devriliyor. mama sandalyesinde oturuyor çorbasını orda veriyorum ama biberonu yatırarak veriyorum. Evet eskisi gibi olmayacak canı sağolsun kızımın

Herşeyden önce en çok bebeğinin mama yememesinden yakindigin için ordan başlayacağım. 3 çocuğum var elbette aç kalacak diye sinirlenirimin yiprandigi dönemler oldu. Ama sonra dedim illaki acikacak zorlamayacagim. Belli bir süre yemesi için uğraşmadım. Şuan en küçük cocugum 7 aylık. Belli bir düzeni yok kahvaltı saati meyve saati yoğurt saati fln yapmıyorum. Agladiginda ya uykusu geliyor yada acıkmış oluyor o an elimin altında ne varsa onu yediriyorum takmıyorum kafama bu doyururmu onu diye. Bazen çorba bazen meyve oluyo. Dışarıyada eşimle 3 çocukla beraber çıkıyoruz kimseye bırakmıyoruz tek başına vakit geçirmek istediğimiz zamanlarda anca bırakıyoruz. Birde eşim falan gergin bı tıptir dışarda acikirsalar paramız varsa güzel bir restoranda otururuz yoksa birer simit bile kafi maksat dışarda vakit geçirmek. Ne kadar dert edersen okadar eve tikilirsin. Dışarı çıkacağımız zaman 3 cocuguda eşime 5dk oyala bı giyineyim diyorum makyajına kadar yapıyorum. Ev iside aynı şekilde büyüğünü okula yolluyorum sonrasında ev sil supur çamaşır varsa as topla işi yapıyorum. Akşam yemeginide akşama doğru yaparım diyip yapıp kahvemi oturuyorum koltuguma. Kafanıza takarsanız üzülürsünüz. Akşam yemeğini yetircem diyede yıpratmam kendimi eşim işten gelince o çocuğu oyalar ben yaparım herzaman herşeyin hazır ve nazır değil

Akisina birakin gercekten. Oglum 3 bucuk yasinda, daha yeni yeni kendimi toparlanmis hissediyorum. Ilk 6 ay zaten cok kotuydu. Sirt agrilarimdan ayakta duramiyordum. Fizik tedavi ve masaja gittim. Cok ise yaramadi. Ne zamanki ufak ufak disarida yuruyus yapmaya basladim, agrilarim azaldi. Siz de ufak ufak baslayin. Mesela once sacinizi boyatmakla baslayin. Sonra gece bebek uyuyunca tirnaklariniza, cildinize, saciniza bakimlar yapin. Kendinizi iyi hissettirir. Birliktelik icin kendinizi zorlamayin ama ne kadar ara verirseniz daha zor oluyor. Pratik yapmak gibi dusunun. Belli araliklarla birlikte olmaya calisin firsat buldugunuzda. Bu da size kendinizi iyi hissettirir. Zamanla isteginiz de yerine gelir.

Sling denediniz mi?

Henüz tam anlamıyla oturamıyor öne devriliyor. mama sandalyesinde oturuyor çorbasını orda veriyorum ama biberonu yatırarak veriyorum. Evet eskisi gibi olmayacak canı sağolsun kızımın
Kizinizi kucagina oturtup sizde arkaniza yaslanin. Poponuzu one ittirin yani yayilir gibi oturun. Bu sekilde kizinizin kafasi yari yatar pozisyon alacaktir. Biberonu bu sekilde verin. Ben boyle alistirmistim.
Geri kalan konularda bende sizden halliceydim, sanieim herkes bunu yasiyor

Benim eşim de malesef çocuk konusunda bana yardımcı değil ve akşam eve geldiğinde direkt sofraya oturmak istiyor. Ha Allah var yumurta bile kırsam kafi onun için ne versem yer. Ama mesela bir yere gideceğimiz zaman bir saatte hazirlanamiyorum, saçlarım süpürge gibi şekle girmiyor, yüzüm iğrenç makyaj yakışmıyor, eski kiyafetlerimin içine asla giremiyorum giydiğim iki taytim var sadece. Resmen çöküşteyim bu yüzden. Kızım zaten çok ağlak yemek yemeye restorana gitsek birimiz yiyor digerimiz kızı oyalıyor falan. Hiçbir yol bulamıyorum büyümesini bekliyorum sabırla

Umarım dedikleriniz gerçekleşir geçer bu günler aynaya bakamıyorum kocaman göbek kambur bir sırt incecik bacaklar. O kadar komik görünüyorum ki. Yılbaşı akşamı eşimin arkadaşına gittik birkaç kişi çift olarak gitmiştik. Herkes şıkır şıkır benim altımda bir tayt üstümde bir sweat. O kadar utanıyorum ki

Eds denemedim. Sütüm o kadar boldu ki. Çocuk memeyi de biberonu da almak istemiyor. Ek gıdaya erken başladık iyi kötü yiyor ama sürekli kabız bir şey verirken korka korka veriyorum
Kabızlığı alerjiden kaynaklı olabilir mi ? Kakasında mukus yada kan var mı ? Benim kızımda 7 aylık.Yaşadığınız süreç normal ve doğal.Ev işleri yemek bebek bakımı gerçekten zahmetli bir süreç.Bu psikolojiden çıkmanın yolu bence dışarı çıkmak.Bana çok iyi geliyor bebeği de dışarı çıkartın uyaran alsın dış dünyaya alışsın yoksa zorluk çekersiniz.Zamanlhepimiz rahatlayacağız inşallah

Bazen bu evin anası gini hissediyorum kendimi. Aynaya bakınca sanki eşimden 10 yaş büyükmüşüm gibi geliyor. Aynen yere bıraktığımız an basıyor yaygarayı
Etrafınızda yardım edecek kimse yoksa cocuk büyütmek çok zor cidden
İnsan saçını tarayamiyor dişlerini fircalayamiyor bunları geçtim tuvalete bile gidemiyor

O kadar normal süreçler ki. Çocuk doğduktan sonra ki ilk bir yıl çok zor geçiyor. Hele de uyumayan ,huzursuz bir bebekse. Bu sürecin normal olduğunu bilin ,kendinize yuklenmeyin

Bebeğinizin dil bağına bakıldı mi, halk arasında arka dil bağı olarak bilinen bir durum var. Her doktor anlayamıyor. Murat enoz bu konuda en iyisi diye biliyorum. Beslenme sorunu için dil bağını bir araştırın.
Bence bebegge ve hayata uyumlanmanin en iyi yolu dışarı çıkmaktan geçiyor. Ergonomik bir kanguru edinin. Kısa yürüyüşler yapın. Bebekler başta kanguruyu sevmeyebilir, özellikle evde kullanıldığında. Hoplaya zıplaya dans ede ede sakince evden hemen çıkmadan önce bebeginizi giyin ve tempolu yürüyün

Ek gıda tadımlarınız nasıl gidiyor?
Bazen tek başına debelenmek yerine danışmanlık almak çok daha mantıklı geliyor emzirme ile ilgili sorunlarda.
Ben bebeğim var diye eve hapsolmayacağım dediğim halde kış bebeği olduğu için ister istemez evde kalmıştık. Dışarı çıktığımızda ise biberon yanıma hep aldım reddetmesşne rağmen. Onun dışında acıkırsa emziriyordum.
Ki bizim de o süreçte tek maaş geçim zorluğumuz olmuştu aniden herşeyi yükselmesi ile hesabımızın uymadığı zamanlar...
Ancak ilkbahar geldiği anda bebek arabasına attığım andan sonra ruhum rahatladı. Parka götürüyordum izleyip izleyip geliyorduk.
Geçecek bu günlerde.
Hepimiz farklı farklı sorunlar yaşadık, yaşıyoruz bundan dolayı anlattım.
Yalnız değilsiniz.
Ancak etraftaki olumsuz eleştirileri dinlemeyin duymayın.
Makul önerileri de çöpe atmayın.
Bebeğin beslenmesi evet çok önemli ama ya acıkırsa ne yaparım diye evde kalmakda sağlıklı bir ruh haline götürmez sizi.
Acıkırsa bir şekilde emecektir diye düşünüyorum.
Ben bir de avm gibi bir yere gidecek olursa muz ezerdim içine de kendi yaptığı Peynir den koyardım. Hiç olmazsa onu yesin diye. Kolay geçer bundan sonrası sizler için diye dua ediyorum

Dil bağı bu arada bir arkadaş daha demiş dil dudak her ikisine de bi bakın isterseniz.

Süt emerek çoğalır sağım yaparken de bebeğinizin tenini hissedin stres değil sevgi/oksitosin hormonu ile yüklenin emin olun farkı olacaktır.

Bunu daha önce benzer konularda yazmışlığım çok. Çocuğun ilk üç dört yılında gezemedim, giyinemedim, yeyip içemedim,saçım kötü gibi şeylerle canınızı sıkmayın. Hayatınızdan en iyi ihtimalle bu üç yılı çıkarın. Eve tıkıldım diye stres yapmayın, kış mevsimi sonuçta çok normal. Mükemmel hissetmeyi ve görünmeyi bir kenara bırakın. Önceliğiniz çocuğunuzu ortaya çıkarmak, ele avuca getirmek olsun. Daha gençsiniz. Kırk yaşındayım küçüğüm 4.5. Cildimi saçlarımı anca toparlıyorum, verilecek üç dört kilom kaldı ama diyete girmeye enerjim yok. Aileler memlekette. eşim bu hafta 3, haftaya 4 gün şehir dışında olacak. Ben çalışıyorum. Büyük kızım ilkokula gidiyor, spora kurslara katılıyor şoförlüğünü ben yapıyorum. Yani artık yeni bir yola girdiniz. Eski günlere dönmek için kendinize zaman verin, kendinizi bu halinizle de sevin

Bebeğiniz hayırlı olsun, sağlıkla büyüsün. Öncelikle bebeğinize tek başına da zaman geçirmesi için fırsat verin. Şu an tam tehlikeli ayları değilken oyun halısına koyun. Hem gelişimi için iyi, hem de o yerdeyken başka işlerinizi yapın. Mama sandalyesinde kendisinin de yiyebileceği şeyler verin eline.

Vitamin kullandınız mı? Doğum ve emzirmeden sonra vücut vitamin istiyor. Depoları boşaltmış olabilirsiniz.
Bebekler rutini çok sever ve çabuk adapte olurlar. Sabah siz duşunuzu alın, birlikte kahvaltı edin. Oyun zamanı yapın, yemek zamanı yapın ve mutlaka hava alması için dışarı çıkartın. Sürekli evde bakarsanız bağışıklığı da gelişmeyecektir. Evde olmanız için hiç bir sebep yok. Parka gidin çocukları izlesin, termosta çayınızı kahvenizi götürün.
Dış görüşünüz için de saçlarınızdan şikayetçiyseniz emzirme de bitmişken saçlarınızı boyatın.

Ve bitmeyecek gibi geliyor ama bitiyor. Her şey yoluna giriyor. Bazen bu günleri özlüyorsunuz, başka koşuşturmalar oluyor. Sadece biraz zaman

Öncelikle bebeğiniz ve size sağlıklı güzel bir önür dilerim. Anne olmak gerçekten zor . Bende ilk başlarda çok tökezledim , düştüm bazen kalkmak bile istemedim. Bu yüzden sizi çok iyi anlıyorum. İşe öncelikle saçlarınızı boyatmakla başlayabilirsiniz. Kısa gündüz uykuları için de bebek uyandığında enerjik ve gülerek bile uyansa uyuttuğunuz şekilde geri uyutun yarım saate kadar uğraşabilirsiniz ama bir kaç hafta sonra uykuları uzayacak. Benim kızım 19 aylık hala Kendi kendine oynamayı çok sevmiyor. O un kendi kendine oynamasını beklemek yerine onu ev işlwrine dahil edin. Uyanıkken yapabildiğiniz tüm işleri yapın ki uyuduğunda dinlenin. Dışarı çıkmak için kanguru kullanabilirsiniz. Her gün mutlaka en az 1 saat dışarı çıkın bu insana çok iyi geliyor. Ben kızım 6 aylıkken evden max. 20 dk uzak mesafeye gidebiliyordum şimdi ise toplu taşıma kullanarak her yere gidiyorum. Kendinize cesaret verin sürekli mesafeyi yükseltin. Ben kızımın uyku saatine denk getirip kuaföre onunla gidiyorum hep de öyle yaptım çünkü kızımı bir yere bırakmayı sevmiyorum. Siz öz güveninizi arttırdıkça eşiniz ile ilişkiniz de düzelecektir.

Oyle cok kisi yasiyor ki hu yasadiklarinizi. Kendinizi asla yalniz hissetmeyin. Biberon icin farkli marka ve uclari denemenizi tavsiye ederim. Benim cocuklarim lansinoh sevdiler mesela. Mama icin de kac marka denedim, bu cocuk icmiyor diyordum, sonra bir markayi icer oldu. Ben emzirmek istemistim, ama bebegim emzirdigim donemde cok az besleniyordu. Sonra mama vermeye baslayinca ben de cok mutsuz oldum. Bebek buyuturken hepimizi mutsuz eden farkli seyler oluyor.

Zaten mama ile besleniyormus. Ben biberona kaynar suyu koyup, saklama kabina gerektigi olcude mama aliyorum. Disarida soguyor zaten o cocuk acikana kadar, oyle mamasini veriyorum. Ek gida derseniz yapin evde bir krep, alin yaniniza, miziklayinca verirsiniz.
Ben yurtdisindayim. Burada kocan kadar bebeklerle muhakkak disari cikiliyor. Hep bebek hem anne hava alip iki insan yuzu gormus oluyor. 4 gunluktu ben ilk uzerime baglayip sabah yuruyuse ciktigimda. Disari cikmaktan cekinmeyin. Ciktikca bir duzeniniz oturacak zaten disarisi icin de.

Ben kendimi iyi hissettirecek seyler disjnda hicbir seye kafami yormadim. Oyle akil sagligimi korudgumu düşünüyorum. Cunku kendimi seven bir insanim ve her seyden önce bir bebege jyi bakabilmek icin once kendim iyi olmaliyim diye düşünüyorum. 8 aylik su an bebegim ve dogdugundan beri once gaz kolik vs derken sonra gunduz uykusu sıfır aylardir ve hep mizmiz. Sebebini anlayamadigim aglamalar vs hep sikintiliydi kizim. Ve annem normal dogum degil sezaryen oldu diye lutfedip 5 gun kaldi, normal olursa hic kalmicakti yanimda ne gerek varmis cunku her isimi halledebilirmişim zaten. Neyse. Yani hep esimle tek basimizaydik. Oncelikle heeer firsatta her seyi goze alip disari ciktim. Bebegim 5 gunluk oldugundan beri neredeyse her gun disari ciktik. Yuruyuse ciktik, tatile de gittik, denize vs, hicbiseyden sakinmadim. Hasta olur mikrop kapar vs demedim, ayı dolmadan memlejete gittik, herkes bebegi gordu sevdi. Sonrasinda ne yedi icti ne kadar yedi, ne kadar uyudu, uyku duzemi ne kadar olmali vs bunlara hoc takmadim. Kafami hic doldurmadim. Anı yasadim. Uyuduysa uyudu, yediyse yedi. Oncelik kafa rahatligi bence. Cok onemli. Ev isleroyle ilgilenmedim, cok gunler hazir yedik, esim yemek yapti, haftasonundan haftasonuna esimle ev temizledik. Oyle gecti gunler. Geciyormus bir sekilde, kafaya takmaya deger bir sey yokmus. Bebeklere cok titizlenip uzerine dusmenin de faydasi yok cidden. Masallah kizim bugune kadar hic atesi bile cikmadi. 2 aylikken denize girdi, 6-7 aylikken buz gibi havada butun gun disarda gecen 15 gun gezmelere gittik Kimseyle temasindan kacinmadim, emeklediginden beri yerleri yaliyor zaten. Hayirlisi cocuk bu, ozgur olsun o daha onemli diyip geciyorum.

girdim gibi zaten. tek rolüm anne olmakmış gibi. aslında bebeği şöyle iki saat birine bırakıp kuaföre gitsem her şey düzelecek gibi :)) ama kimse yok çıldırmak üzereyim
İlk bebeğimde ben de bırakacak kimseyi bulamamıştım, baktım canıma tak ediyor, kızım 5 aylık olduğunda attım arabaya, bezini mamasını, gerekli her şeyi doldurdum çantasına, soluğu kuaförde aldım, boya, kesim, bakım, saatlerce kaldım orada, biraz kucağıma aldım emzirdim, biraz çalışan kızlar arabayla gezdirdi, biraz ağda odasında uyudu derken, halloldu bitti, çıktığımda yeniden doğmuş gibiydim.

Annelik sorumluluk istiyor, çocuğa uymak gerekiyor ama arada sırada çocuğu da kendimize uydurmak lazım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…