Ayet ve Hadis Paylaşım Bölümü

(Yâkub A.S ) şöyle dedi: “Ben kederimi ve hüznümü sadece Allah'a arz ederim. (Kur'an | Yusuf Suresi, 86)

bu keder ve hüznün başkasıyla paylaşılmamasını mı ya da başkasına yükletilmemesi gerektiğini mi, yoksa keder ve hüznü ancak Allahın gidereceğini mi ya da başka bir şey mi anlatıyor...

Allah'ım, fakirlikten, yokluktan, zilletten Sana sığınırım. Zulmetmekten ve zulme uğramaktan Sana sığınırım. #Hadis (Camiü's Sağir, No.912)

Allah’a ve onun Rasûlüne itaat edin, birbirinizle çekişmeyin.Sonra içinize korku düşer ve kuvvetiniz elden gider. (Kur'an | Enfal Suresi,46)

bu keder ve hüznün başkasıyla paylaşılmamasını mı ya da başkasına yükletilmemesi gerektiğini mi, yoksa keder ve hüznü ancak Allahın gidereceğini mi ya da başka bir şey mi anlatıyor...

aslıcım bu konularda tahsilim yok, sadece paylaşıyorum
şu kadar biliyorum ki:
hz. Yakup'un Kurandaki kıssasında anlatıldığına göre hz Yakupun oğulları, diğer oğlu hz Yusufu -kıskandıkları için- kuyuya atıyorlar
uzun yıllar sonra da hz Yakup, hz Yusufun küçük kardeşini onlara emanet etmesine rağmen onu koruyamıyorlar
hz Yakup da onlara inanmıyor, iki oğluna da diğer oğullarının zarar verdiğini düşünüyor
ama elinden de bir şey gelmediği için ve iki oğlunu kaybettiği için çok üzülüp ben hüznümü Allah'a arz ederim diyor

Hadis-i Şerif : "En büyük günah ALLAH seni yaratmış iken, O'na ortak (şirk) koşmandır." [Buharî, Tesfir, Furkân, 2]

Ne kötü kuldur o kul ki sonsuz büyüklük ve yücelik sahibi olan Allah'ı unutur da kendinde bir şeref var sanıp kibirlenir. (Camiüssağir,3179)

Ne kötüdür o kul ki kabir ve ora.da çürümeyi unutur da bu dünyadaki asıl vazifesini kulak ardı edip oyalanır. (Camiüssağir,3179)

Günah ise, âlimler fetva verseler bile ruhun hoşlanmadığı, kalbin ısınamadığı şeydir [Camiüssağir, 3198] (2)

Son düzenleme:
aslıcım bu konularda tahsilim yok, sadece paylaşıyorum
şu kadar biliyorum ki:
hz. Yakup'un Kurandaki kıssasında anlatıldığına göre hz Yakupun oğulları, diğer oğlu hz Yusufu -kıskandıkları için- kuyuya atıyorlar
uzun yıllar sonra da hz Yakup, hz Yusufun küçük kardeşini onlara emanet etmesine rağmen onu koruyamıyorlar
hz Yakup da onlara inanmıyor, iki oğluna da diğer oğullarının zarar verdiğini düşünüyor
ama elinden de bir şey gelmediği için ve iki oğlunu kaybettiği için çok üzülüp ben hüznümü Allah'a arz ederim diyor

anladım,teşekkür ederim.

".. Alemlerin Rabbi olan Allah (size dileme kabiliyetini vermeyi) dilemedikçe, siz dileyemezsiniz." (KUR'AN-I KERİM |Tekvir Suresi, 29)

Sakın zanna yer vermeyin. Zira zan, sözlerin en yalanıdır. Tecessüs etmeyin, haber koklamayın, rekâbet etmeyin..." (Buhari, edeb:57)

Hasetleşmeyin, birbirinize buğzetmeyin, birbirinize sırt çevirmeyin, ey Allah'ın kulları, kardeş olun." (Buhari, Edeb:57)

Müminler ancak kardeştir. O halde ihtilaf eden kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’tan korkun ki Onun merhametine nail olasınız" 49:10

X