Ayda 4 bin tl ile gecinilirmi

Ya arkadaşlar neden inanmıyorsunuz ki maddi gücü olmayana hala ekstra nasıl geçiniyorsunuz deyip illa ayrıntı bekliyorsunuz yok ki harcanmıyor yani

Ellerinden gelse herşeyi yiyip içip gezmek istemezler mi

Kendimizden kıstık çocuklarımızı doyıruyoruz diyor arkadaş hala ısrarla inanmıyorsunuz bence lütfen daha fazla ayrıntı istemeyin

Şu da bir gerçek eve ne kadar giriyorsa o kadar harcanıyor

pazarda güya daha ucuz olması gereken meyve sebzeler bile ateş pahası artık. her gün daha da pahalı oluyor üstelik.
bir de hayatını kısıtlayıp araba almak hem de eski model bir araba almak bana abes geliyor.
2 sene sonra satayım desen hiç para çünkü.

Evet hic bir alisverisi sasirmadan bitiremiyorum
Elimizdekini son ana kdr kullanmak en dogrusu geliyor

zaten anlatılan bu.
bu durumda yaşayan insanlar için malesef olay sadece hayatta kalabilmek ve kimse bunu haketmiyor.
benim tepkim bu parayla yaşanır yaa nolacak gibi bu durumu normalleştiren kelamlar.
yapılması gereken bu parayla geçiniyoruz diyenlere şaşıran insanlara kızmak değil, hakkınızı almak için gerekli mercilere tepki göstermek bence.
çünkü bu yazdıklarınız yaşamak değil malesef.
ve tekrar ediyorum bunu haketmiyorsunuz.
anormal olan buna şaşıranlar değil, bunu normal kabul edenler.
size yazdım ama şahsi değil, bu tutumdaki insanlara yönelik genel bir yazı oldu.
Sizi çok çok iyi anladım .benim de tepkim size değil . Burdaki hiç.kimseye değil. Diyorum ki biz bu şekilde yaşamaya çalışırken içinde hiç.bi masraf kalmadan elde kalan 4000 lira ile gayet de geçinilir. Zaten bizim bütün maaş o 🤣🤣 yani bana şey gibi geliyor ooooo 4000 çok iyi para 🤣🤣 çok lüks anlatabildim mi.

zaten anlatılan bu.
bu durumda yaşayan insanlar için malesef olay sadece hayatta kalabilmek ve kimse bunu haketmiyor.
benim tepkim bu parayla yaşanır yaa nolacak gibi bu durumu normalleştiren kelamlar.
yapılması gereken bu parayla geçiniyoruz diyenlere şaşıran insanlara kızmak değil, hakkınızı almak için gerekli mercilere tepki göstermek bence.
çünkü bu yazdıklarınız yaşamak değil malesef.
ve tekrar ediyorum bunu haketmiyorsunuz.
anormal olan buna şaşıranlar değil, bunu normal kabul edenler.
size yazdım ama şahsi değil, bu tutumdaki insanlara yönelik genel bir yazı oldu.
Ya astro tamam kızalım da gelir eşitsizliğine düşük ücretlere o ayrı mesele. Ama ayağını yorganına göre uzatmıyorsa insanlar içinde bulunduğumuz durumda kim ne yapsın?

Yani evde tek çalışan var, ev alınmış, üstüne iki çocuk yapılmış. Kendini bu hayata mahkum etmiş kendiyle birlikte çocukları da etmiş. Ne diyeyim...

Vardır başka yerden gelirleri, eşleri çalışıyordur, köyden gıda geliyordur. Ve ayrıca 3500 ile 1500 bir değil. Allah aşkına farklı ülkelerde mi yaşıyoruz? 4 kişilik aileden bahsediyoruz.
Fabrikada çalışan işçileri tanıyorum kirada oturuyorlar 1000 tl olarak diyebiliriz. Herkesin köyden desteği yok bildiğim kadarıyla .Asgari ücretli olanlarda var tek çocukla kirada oturan.Lütfen yapmayın cidden bende farklı ülkede yaşadığımızı düşünmeye başlayacağım.. İnsanlar evde hamur işi yapıyor bulgur yiyor yanına çorba et ürünü desen kurbandan gelenler malesef ki bu şekilde yaşıyorlar. Ülkede asgari ücretle çalışan kesimin büyük çoğunluğunun da eşleri çalışmıyor.

Evet hic bir alisverisi sasirmadan bitiremiyorum
Elimizdekini son ana kdr kullanmak en dogrusu geliyor

benim alabildiğim tek önlem bitmeyen birşeyin yenisini almamak. gereksiz miktarları almamak.
az yenen şeyleri tane ile almak..
gibi gibi..
herşey ateş pahası.
ağustosta arabanın kaskosu ve trafiğine 5000 verdim toplam.
taksit yapıyor güya, tam ödeme bitiyor yenisi geliyor.
alt kata su sızmış misal dün.
gelip ultrasnon cihazı ile baktı usta, hani her yeri kırmasın diye. sadece cihaz 400 tl. bir de işçiliği var.
al daha maaş yatar yatmaz cepten kaç tl gidecek bakalım.
dışarısı çok pahalı ama maaşlar ona göre artmıyor.

Fabrikada çalışan işçileri tanıyorum kirada oturuyorlar 1000 tl olarak diyebiliriz. Herkesin köyden desteği yok bildiğim kadarıyla .Asgari ücretli olanlarda var tek çocukla kirada oturan.Lütfen yapmayın cidden bende farklı ülkede yaşadığımızı düşünmeye başlayacağım.. İnsanlar evde hamur işi yapıyor bulgur yiyor yanına çorba et ürünü desen kurbandan gelenler malesef ki bu şekilde yaşıyorlar. Ülkede asgari ücretle çalışan kesimin büyük çoğunluğunun da eşleri çalışmıyor.
Eşleri çalışıyor, temizliğe gidiyor, çocuk bakıyor, hasta bakıyor. Sadece kayıtlı çalışmıyorlar.

Ya astro tamam kızalım da gelir eşitsizliğine düşük ücretlere o ayrı mesele. Ama ayağını yorganına göre uzatmıyorsa insanlar içinde bulunduğumuz durumda kim ne yapsın?

Yani evde tek çalışan var, ev alınmış, üstüne iki çocuk yapılmış. Kendini bu hayata mahkum etmiş kendiyle birlikte çocukları da etmiş. Ne diyeyim...

e işte her şey de bir arada olmuyor.
gücün yokken krediye girip ev-araba almak bana da yanlış geliyor.
bizim kültürümüzde sahip olmak önemli ya.
kira vereceğime bankaya faiz öderim ama 20 sene sonra evim olur kafası var.

e işte her şey de bir arada olmuyor.
gücün yokken krediye girip ev-araba almak bana da yanlış geliyor.
bizim kültürümüzde sahip olmak önemli ya.
kira vereceğime bankaya faiz öderim ama 20 sene sonra evim olur kafası var.

arabayı bilemem ama ülkemizde ev almanın asla ama asla yanlış olduğunu düşünmüyorum.

Sizi çok çok iyi anladım .benim de tepkim size değil . Burdaki hiç.kimseye değil. Diyorum ki biz bu şekilde yaşamaya çalışırken içinde hiç.bi masraf kalmadan elde kalan 4000 lira ile gayet de geçinilir. Zaten bizim bütün maaş o 🤣🤣 yani bana şey gibi geliyor ooooo 4000 çok iyi para 🤣🤣 çok lüks anlatabildim mi.

ya o noktada şöyle bir şey oluyor, herkesin gelirine göre belirilenen bir hayat standardı oluyor.
bazı şeylere sahip olmak için o hayat standardını düşürmeye değer mi mesela ?
yoksa mecbur hepimiz elimize ne geçiyorsa ona göre geçiniyoruz.

orası da öyle aslında
ama arabaları yok
arabanın masrafı gerçekten aylık bin lira
bakımın taksidi bitse mtv geliyor mtv bitiyor kasko ve zorunlu trafik sigortası geliyor
hepsini peşin ödedim bu yıl aha bi baktım "servis zamanı: ŞİMDİ" diye uyarı vermiş, utanmaz.
ben nasıl her şeyi peşin öderken her ay ayrı bir şey ödüyorum onu da anlamıyorum.
geçen el freni düğmesinin altına toka sıkışmış uyarı amblemi çıktı
ah dedim şanzıman bozuldu şanzıman bozuldu derken kalp krizi geçiriyordum...
Kesinlikle öyle bizim şu an yarım ayda giderimiz 4300 tl olmuş şok oldum. Malesef ki standartlarına göre yaşıyor insanlar işte.:KK43:

ya o noktada şöyle bir şey oluyor, herkesin gelirine göre belirilenen bir hayat standardı oluyor.
bazı şeylere sahip olmak için o hayat standardını düşürmeye değer mi mesela ?
yoksa mecbur hepimiz elimize ne geçiyorsa ona göre geçiniyoruz.
Haklısınız. ben kimseye hayat şartlarınızı kısıp geçinin demedim. Mecbur kalırsanız geçinirsinizi anlattım . Konuya girmeden başlığa istinaden 🤷🏻‍♀️

Mesai yok hanımlar. Cidden anlamamanıza ben daha çok şaşırdım . malesef ki burası sanayi bölgesi benim gördüğüm herkes bu şartlarda çalışıyor. :KK43:

ben de fabrikada çalışıyorum da buradaki insanların mesai ücretleri var.
ondan sordum.
bu arada eşleri bir yerde çalışmasa da çoğu gerçekten evden örgü yada temizlik vs gibi işlerle katkı sağlıyor geçime
yada çoğu köyü olan insanlar, atıyorum tarlalarından hicar falan geliyor
sadece 3500 alan da vardır ama yazdığım gibi yaşayanı da çok

Eşleri çalışıyor, temizliğe gidiyor, çocuk bakıyor, hasta bakıyor. Sadece kayıtlı çalışmıyorlar.
Çoğunun yeni doğmuş çocuğu var. Malesef eğitim seviyesi düştükçe çocuk sayısı artıyor gelir seviyesi düşüyor. Gerçeğimiz bu malesef ve çoğu insan bu şartlarda hayatını idame ettiriyor.

en basit hakları elimizden alan hayatın içine ediim.
2 yıl önce senede bir hafta tatilimizden vazgeçtik, çocuğu da pandemi var oteller kapalı diye kandirdik :-) geçen yıl kuaför kozmetik parfüm üst baş bıraktık kullanmıyoruz , çevreci olduk :confused: bu yıl klimayla Netflix Digitürk ...vs gidecek, seneye allah kerim artık vegan mı oluruz, arabayı satıp faturaları, evi satıp çocuğun okul taksidini mi öderiz bakicaz :KK14: Allah vere de kızın okulu bitmeden önce böbrek piyasasına düşmesek

Son düzenleme:
ben de fabrikada çalışıyorum da buradaki insanların mesai ücretleri var.
ondan sordum.
bu arada eşleri bir yerde çalışmasa da çoğu gerçekten evden örgü yada temizlik vs gibi işlerle katkı sağlıyor geçime
yada çoğu köyü olan insanlar, atıyorum tarlalarından hicar falan geliyor
sadece 3500 alan da vardır ama yazdığım gibi yaşayanı da çok
Belki de ..

X