Ayda 4 bin tl ile gecinilirmi

Haklısınız. ben kimseye hayat şartlarınızı kısıp geçinin demedim. Mecbur kalırsanız geçinirsinizi anlattım . Konuya girmeden başlığa istinaden 🤷🏻‍♀️

tabi mecbur kalan her türlü geçiniyor.
bana yeni araca verecekleri fiyat, ondan alacakları hizmet şaibeli geldi.
o nedenle mantıksız buldum.

2 yıl önce senede bir hafta tatilimizden vazgeçtik, çocuğu da pandemi var oteller kapalı diye kandirdik :-) geçen yıl kuaför kozmetik parfüm üst baş bıraktık kullanmıyoruz , çevreci olduk :confused: bu yıl klimayla Netflix Digitürk ...vs gidecek, seneye Allah Kerim artık vegan mı oluruz, arabayı satıp faturaları, evi satıp çocuğun okul taksidini mi öderiz bakicaz :KK14:

ben de bekar kalıp çocuk yapmamaya karar verdim ekonomik olmak için ahahahah

Iyi geceler hanimlar. Gecen sene bir araba aldik aldigimizdan beri masrafi bitmedi. Eski bir arac oldugu icin satip daha duzgun birsey almak istiyoruz. Esimle aklimizda bir model var 110 bin tl den basliyor. Su anki arabayi satsak en fazla 65 bin tl yapar diyor esim bu durumda 45 bin tl eksik kaliyor. Katilim bankalari en fazla 5 yasinda olan araclar icin kredi veriyor. Esim babasiyla konusmus 5 bin euro borc verebilirim demis. Biz bu borcu 4 senede ancak odeyebiliriz. Oglumun okul taksitleri ve arabanin taksitlerini dussek bize ayda 4 bin tl kalacak. Ev kendimizin kira masrafimiz yok faturalari dussek ayda 3 bin tl kaliyor. Bildiginiz uzere yeni yapilan aciklamalara gore aclik siniri bu duzeyde artik 🤦‍♀️ Oglum seneye devlet okuluna gidecek yani onun okul taksitleri gecici. Bu durumda bir yil kadar 3 bin sonrasinda 4.5 bin tl ile gecim yapmak zorunda kalacagiz. Bu dusunce hem esimi hem beni biraz korkuttu acikcasi sonucta 4 yil boyunca ucu ucuna yasayacagiz. Ote yandan er yada gec temiz bir araba almak zorundayiz. Siz olsaniz ne yapardiniz bu durumda. Yorum yapanlara simdiden tesekkurler.
Kesinlikle alırdım 4 bin kira yoksa geçinebilinir bi miktar

bebekli bir kadın olarak imkansız olduğunu söyleyebilirim
zaten bunun inanmakla da alakası yok ki abi matematik yani x den y yi çıkarmaca
menenjit aşısı olsa bu çocuk o ay 533 tl aşının fiyatı
aha bütçenin 3te biri gitti...
Canım o parayla bir ay geçinmek zorunda olduğun için o aşıyı da YAPTIRAMIYORSUN zaten 🤷🏻‍♀️

2 sene önce 350 bin 1+1 ev bu sene 800 bin olmuş
garibanın yüzü gülür mü :KK43:
bizim mahallede ana cadde üzeri bir daireye 1.800.000 isteyen var. ben şok oldum. yani bana bedava verseler ana caddeye bakan yolda oturmam mesela ...ayrıcada bu evden 2 sokak ötedeki evimi 6 ay önce 600 bine aldım. yani 6 ayda ne oldu bu fiyatlara ben anlamıyorum maalesef

bizim mahallede ana cadde üzeri bir daireye 1.800.000 isteyen var. ben şok oldum. yani bana bedava verseler ana caddeye bakan yolda oturmam mesela ...ayrıcada bu evden 2 sokak ötedeki evimi 6 ay önce 600 bine aldım. yani 6 ayda ne oldu bu fiyatlara ben anlamıyorum maalesef

bizim semtte de yeni ve 90 m2 evler minimum 700 bin.
dubleks ve deniz görenler 1.500.000 civarı

ben de bekar kalıp çocuk yapmamaya karar verdim ekonomik olmak için ahahahah
Çocuk çok masraflı astrom. Hem masraflı hem de güvenli bir çevre, sağlıklı gıda, istikrarlı bir gelecek, iyi bir eğitim felan istiyor...Turkiye de yaşıyorsan dipsiz kuyu, hatta imkansız... kaç yurtdışına orda doğur doguracaksan

bizim semtte de yeni ve 90 m2 evler minimum 700 bin.
dubleks ve deniz görenler 1.500.000 civarı
maalesef biz de bu fiyatları normalleştirdik ama bana hiç normal gelmiyor. Market fiyatları, doktor ücretleri, aşı ücreti, her şey çok pahalandı ve sanki bir tek ben alışamıyorum.
Bizim 6 bin her ay sabit ödememiz var eşim 4500 alıyor sözde onla geçiniyoruz ama ikimizde eksi bakiyede devam ediyoruz bakalım ne kadar döndüreceğiz. Yazın kiracılarımdan alacağım var biriken borcu öyle kapatırız diye umuyoruz....

Aylık alışverişin yanı sıra akşam eve giderken markete uğruyorum ekmek vs almaya 100 liradan aşağı çıkamıyorum.
Her gün yapsam bunu ayda 3.000 tl yapar sadece günlük harcama.
O yüzden bana da çok inandırıcı gelmiyor yani sadece asgari ücretle geçinmek.
Geçinemezsin yani çok zor.
Ben iki kişiyken bile her ay hesap kitap derdindeyim, stok olayına giriyorum sürekli.

Cidden bizim ülke de hayat çok zor çok :KK43:

Çocuk çok masraflı astrom. Hem masraflı hem de güvenli bir çevre, sağlıklı gıda, istikrarlı bir gelecek, iyi bir eğitim felan istiyor...Turkiye de yaşıyorsan dipsiz kuyu

zaten 1 taneden fazla yapamam.
her şeyin en markası derdinde asla değilim ama en azından aç gözlü olmayacak şekilde yetişsin, iyi kötü bir şeyler görsün isterim.

zaten 1 taneden fazla yapamam.
her şeyin en markası derdinde asla değilim ama en azından aç gözlü olmayacak şekilde yetişsin, iyi kötü bir şeyler görsün isterim.
Türkiye de tek çocuğa bile saglayamiyoruz bunları, kaç yurtdışında doğur doguracaksan. Hiç olmazsa istikrarlı bir ülkede buyutursun

maalesef biz de bu fiyatları normalleştirdik ama bana hiç normal gelmiyor. Market fiyatları, doktor ücretleri, aşı ücreti, her şey çok pahalandı ve sanki bir tek ben alışamıyorum.
Bizim 6 bin her ay sabit ödememiz var eşim 4500 alıyor sözde onla geçiniyoruz ama ikimizde eksi bakiyede devam ediyoruz bakalım ne kadar döndüreceğiz. Yazın kiracılarımdan alacağım var biriken borcu öyle kapatırız diye umuyoruz....

sokağa adım atmak min. 100 tl.
en basit bir şey almak 200 tl.
hatta geçen geyiğini yaptık, bir şey almak istiyorsun fiyat soruyorsun "200 tl".
sabitlenmiş sanki.
anneannemi doktora götürdüm, güya bağkur emeklisi ona rağmen doktor ücreti +150 tl ödedik.
cilt doktoruydu yazdığı kremlerin çoğu kozmetik tipi 200 küsür ona gitti, bir de vitamin yazmış ona da 150 tl.
otopark parası 15 tl
al sana 550 tl.
tabi ki sağlık en önemlisi o başka.
hadi benim gücüm var, kira yok vs.
kadın maaşından her ay biriktiriyor o da ok.
e asgari ile zar zor geçinen napsın.
devlet hastanesine gitse bu ilaçları gene para ile alacak.

sokağa adım atmak min. 100 tl.
en basit bir şey almak 200 tl.
hatta geçen geyiğini yaptık, bir şey almak istiyorsun fiyat soruyorsun "200 tl".
sabitlenmiş sanki.
anneannemi doktora götürdüm, güya bağkur emeklisi ona rağmen doktor ücreti +150 tl ödedik.
cilt doktoruydu yazdığı kremlerin çoğu kozmetik tipi 200 küsür ona gitti, bir de vitamin yazmış ona da 150 tl.
otopark parası 15 tl
al sana 550 tl.
tabi ki sağlık en önemlisi o başka.
hadi benim gücüm var, kira yok vs.
kadın maaşından her ay biriktiriyor o da ok.
e asgari ile zar zor geçinen napsın.
devlet hastanesine gitse bu ilaçları gene para ile alacak.
Allah yardımcısı olsun herkesin.

Biz de sizi bekliyorduk. Daha azına çok daha fazlasını yapanlar, mucize yaratanlar nerede kaldı diye endişelenmiştim ben.

Ne yapsin insanlar? hırsızlık mı yapsın? Şu az parayla geciniyoruz diyenleri aşagılayici mesajlar yazmasak mı acaba?

Zorunda kalıyorlar geçiniyorlar. Hallerinden cok memnun degiller ama geciniyorlar belki herseyin en ucuzunu kullanıyorlar belki durmadan indirim takip ediyorlar evlerinde internet yok keyfi harcamaları yok ama geciniyorlar ya da gecinmek zorunda kalıyorlar.

Siz böyle üst mertebeden aşağılayıcı mesaj yazinca insanlara sihirli degnek degip evlerine giren gelirleri artmıyor.

Siz bu konuyu geğiye cevirip eglenirken belkide insanlarin ici acıyor ama evlerine giren gelir bu.

umudum kırılıyor ya
Kırılmasın umudun, daha bekarsin gençsin...ne istersen yaparsın.Asil biz bu yaştan sonra ne yapalım? Burda doğmuş bu çocuk bı kere, geri sokamam, kuyruğu dik tutup son nefesime kadar bakicam koruycam ama ona veremedigim gelecek için çok pişmanım.

Ne yapsin insanlar? hırsızlık mı yapsın? Şu az parayla geciniyoruz diyenleri aşagılayici mesajlar yazmasak mı acaba?

Zorunda kalıyorlar geçiniyorlar. Hallerinden cok memnun degiller ama geciniyorlar belki herseyin en ucuzunu kullanıyorlar belki durmadan indirim takip ediyorlar evlerinde internet yok keyfi harcamaları yok ama geciniyorlar ya da gecinmek zorunda kalıyorlar.

Siz böyle üst mertebeden aşağılayıcı mesaj yazinca insanlara sihirli degnek degip evlerine giren gelirleri artmıyor.

Siz bu konuyu geğiye cevirip eglenirken belkide insanlarin ici acıyor ama evlerine giren gelir bu.
Üçer beşer dogurmazlar belki? Tek maaşla 3 çocuk yapana kadar bunları okuyup vazgeçerler belki? O 3500 le geçinenler daha önce 350 bin kazanmiyorsa çocuğun lux bişey olduğunu düşünür belki? Böylece daha az çocuk aç ve eğitimsiz kalır belki?

Geçinirsiniz ama 4 yıl kendinize bir kıyafet bile alamazsınız, dışarda yemek yiyelim deseniz zorlanırsınız. Aktivite filan asla yapamazsınız ailecek. Tatile filan gidemezsiniz. Evdeki herhangi bir şey bozulmasın, araba masraf çıkarmasın diye dua ederek 4 yılı geçirirsiniz. Zor ama bu dediğim şekilde imkansız değil.

Ayrıca ayda 1000 lira ekstra ödeyeceksiniz anlattığınız hesaba göre. Zaten çok yüksek bir para ile geçinmiyorsunuz. Bu yüzden zorlanmayabilirsiniz. Ayrıca 110 binlik araba da iyi bir araba olamaz. Onun da masraf çıkartmayacağının hiçbir garantisi yok.

X