Ayda 4 bin tl ile gecinilirmi

Iyi geceler hanimlar. Gecen sene bir araba aldik aldigimizdan beri masrafi bitmedi. Eski bir arac oldugu icin satip daha duzgun birsey almak istiyoruz. Esimle aklimizda bir model var 110 bin tl den basliyor. Su anki arabayi satsak en fazla 65 bin tl yapar diyor esim bu durumda 45 bin tl eksik kaliyor. Katilim bankalari en fazla 5 yasinda olan araclar icin kredi veriyor. Esim babasiyla konusmus 5 bin euro borc verebilirim demis. Biz bu borcu 4 senede ancak odeyebiliriz. Oglumun okul taksitleri ve arabanin taksitlerini dussek bize ayda 4 bin tl kalacak. Ev kendimizin kira masrafimiz yok faturalari dussek ayda 3 bin tl kaliyor. Bildiginiz uzere yeni yapilan aciklamalara gore aclik siniri bu duzeyde artik 🤦‍♀️ Oglum seneye devlet okuluna gidecek yani onun okul taksitleri gecici. Bu durumda bir yil kadar 3 bin sonrasinda 4.5 bin tl ile gecim yapmak zorunda kalacagiz. Bu dusunce hem esimi hem beni biraz korkuttu acikcasi sonucta 4 yil boyunca ucu ucuna yasayacagiz. Ote yandan er yada gec temiz bir araba almak zorundayiz. Siz olsaniz ne yapardiniz bu durumda. Yorum yapanlara simdiden tesekkurler.
Annenlerin 50 milyonu var ama aclık sınırında yasamaya mahkum ediyorlar ne diyim ki
,yere patsın öyle para ya:KK43:

Üzgünüm ama bana inandırıcı gelmiyor bu. 1500 lirayla bebekli çocuklu bir ailenin karnını dahi doyurabilmesinin imkanı olduğunu düşünmüyorum. Ya da paralel evrenlerde yaşıyoruz, bizim evren çok pahalı.
Nasıl yaşıyoruz biliyor musun . Saç boyamıyoruz mesela . Kozmetik ürünler almıyoruz. En uygun bez mama hangisi ise onu alıyoruz. Çocuklarımıze yeni kıyafet almıyoruz. Ablalarının küçğlenini giyiyorlar. Biz kendimize alamıyoruz yeni bişey. Şekeri pirinci 5 kilo değil 1 kilo olarak alıyoruz. Yağı 1 litre olarak alıyoruz. Herşeyi kuruşu kuruşuna hesap yaparak alıyoruz. Alamadıklarımız da kalıyor zaten. İnanmak zor evet ama olan bu

geçinmek algılarımız farklı kudra.
defalarca bir sürü konuda bunlar hep konuşuldu.
her şeyin en ucuzunu en az kalitelisini alıp hayata tutunabilirsin. ama bu bana insanın hakettiği hayat standardında olmadığını gösteriyor.
çalışan, onca emekle para kazanan insanın en iyisini alabilmesini isterim.
hadi en lüksü olmasın ama alınabilir ve keyif kaçırmayacak kalitede olması gerekir.
ne yazık ki ülkemizde birşey alabilenler artık şanslı olduğu için bu rakamlarla geçinilir algısı oluştu.
Yok ben kendi geçinme algımı bi tarafa bıraktım. En asgari düzeyde dahi 1500 liranın 4 kişilik bir ailenin fatura+mutfak+temizlik+bebek bezi masrafına yeteceğini düşünmüyorum. Çocukların düzgün beslenmesini falan geçtim karınlarının doyacağına inanmıyorum.

Ayda 1500 liraya biri bebek 2 çocuklu bir ailenin yaşayabileceğine inanmıyorum ben. Siz inanıyor olabilirsiniz.

bebekli bir kadın olarak imkansız olduğunu söyleyebilirim
zaten bunun inanmakla da alakası yok ki abi matematik yani x den y yi çıkarmaca
menenjit aşısı olsa bu çocuk o ay 533 tl aşının fiyatı
aha bütçenin 3te biri gitti...

minimalizm anlayışı olan insanlar için 2 yıl birşey almamak hatta elemek ve azaltmak yaşam tarzı olabilir ama hiçbir insanın 2 sene yeni kıyafet almaması bana çok uçuk geliyor.
hele de çalışan, her gün dışarıda olan, binbir emekle o maaşı alan insan beğendiği bir kıyafeti çok rahat alabilmeli.
hayata bir kere geliyoruz malesef.
Hiç almayacağız anlamında söylemedim bunu. Ayakkabı mont çanta gibi ihtiyaçlardan bahsettim aslında. Daha pahalı ihtiyaçlardan bahsettim. Yoksa gömlek tişört tabiki alınır her ay almazsın 2 ayda bir alırısın. Evet dünyaya bir kez geliyoruz. Araba benim için çok önemli bir araç. Atıp çocuğumu bir deniz kenarına gidip bi yarım saat 1 saat vakit geçirmek ikimizede iyi geliyor.O olmadığı zaman elim kolum bağlanıyor. Ki arıza veren bir araç maddi bir yük.

Ayda 1500 liraya biri bebek 2 çocuklu bir ailenin yaşayabileceğine inanmıyorum ben. Siz inanıyor olabilirsiniz.

bu mümkünse gerçekten hakikaten bir ay yanlarında yaşamak ve görmek istiyorum.
alınanlar ne ki geçinilir oluyor.
evet herkes kesesine göre harcıyor tabi ki ama geçiniliyor denmesini, isyan edilmemesini anlayamıyorum.
yani geçiniliyor diyip normal birşey gibi anlatılması tuhaf.

Hiç almayacağız anlamında söylemedim bunu. Ayakkabı mont çanta gibi ihtiyaçlardan bahsettim aslında. Daha pahalı ihtiyaçlardan bahsettim. Yoksa gömlek tişört tabiki alınır her ay almazsın 2 ayda bir alırısın. Evet dünyaya bir kez geliyoruz. Araba benim için çok önemli bir araç. Atıp çocuğumu bir deniz kenarına gidip bi yarım saat 1 saat vakit geçirmek ikimizede iyi geliyor.O olmadığı zaman elim kolum bağlanıyor. Ki arıza veren bir araç maddi bir yük.

ama ben şu an almayı düşündükleri aracın da çok iyi bir araç olduğunu sanmıyorum.
110 bin tl ye ikinci el araç kalmadı.
10+ senedir, kusuru çoktur.
yani böyle bir araba için hayattan kısmak bence anlamsız.

Yok ben kendi geçinme algımı bi tarafa bıraktım. En asgari düzeyde dahi 1500 liranın 4 kişilik bir ailenin fatura+mutfak+temizlik+bebek bezi masrafına yeteceğini düşünmüyorum. Çocukların düzgün beslenmesini falan geçtim karınlarının doyacağına inanmıyorum.
Biz kendimizden kıstık biz doymuyoruz malesef .onları doyuruyoruz. En ucuz ne varsa onu almak ZORUNDA kalıyoruz. Bebek bezinden tutun aklınıza ne gelirse.

Nasıl yaşıyoruz biliyor musun . Saç boyamıyoruz mesela . Kozmetik ürünler almıyoruz. En uygun bez mama hangisi ise onu alıyoruz. Çocuklarımıze yeni kıyafet almıyoruz. Ablalarının küçğlenini giyiyorlar. Biz kendimize alamıyoruz yeni bişey. Şekeri pirinci 5 kilo değil 1 kilo olarak alıyoruz. Yağı 1 litre olarak alıyoruz. Herşeyi kuruşu kuruşuna hesap yaparak alıyoruz. Alamadıklarımız da kalıyor zaten. İnanmak zor evet ama olan bu
🤷🏻‍♀️ Yine oturmuyor benim kafamda.

Bu yaptığınız hesaba göre ülkenin yarısının ölmesi gerekirdi. Şu an bir fabrikada mühendis olarak çalışıyorum. Büyükşehirdeyiz ve işçilerin çoğu 3500 tl alıyor bazılarının üç çocuğu var.Gerisini siz hesap edin.

bir de arabanın bakımı mtv yi düşününce araba bakımı 1.500 olsa, -balataların değişmediğini var sayıyıroum-
yetkili servis daha pahalı normal bir ustaya gitseler kredi kartı 3 taksit yapsa, 500 de o 500 de benzin yani mümkün değil ki?
mtv geldiği ay ocak temmuz zaten ayrı bunalım takribi 300 o tutar...
yok olmuyor.

Bu yaptığınız hesaba göre ülkenin yarısının ölmesi gerekirdi. Şu an bir fabrikada mühendis olarak çalışıyorum. Büyükşehirdeyiz ve işçilerin çoğu 3500 tl alıyor bazılarının üç çocuğu var.Gerisini siz hesap edin.
Vardır başka yerden gelirleri, eşleri çalışıyordur, köyden gıda geliyordur. Ve ayrıca 3500 ile 1500 bir değil. Allah aşkına farklı ülkelerde mi yaşıyoruz? 4 kişilik aileden bahsediyoruz.

zaten anlatılan bu.
bu durumda yaşayan insanlar için malesef olay sadece hayatta kalabilmek ve kimse bunu haketmiyor.
benim tepkim bu parayla yaşanır yaa nolacak gibi bu durumu normalleştiren kelamlar.
yapılması gereken bu parayla geçiniyoruz diyenlere şaşıran insanlara kızmak değil, hakkınızı almak için gerekli mercilere tepki göstermek bence.
çünkü bu yazdıklarınız yaşamak değil malesef.
ve tekrar ediyorum bunu haketmiyorsunuz.
anormal olan buna şaşıranlar değil, bunu normal kabul edenler.
size yazdım ama şahsi değil, bu tutumdaki insanlara yönelik genel bir yazı oldu.

orası da öyle aslında
ama arabaları yok
arabanın masrafı gerçekten aylık bin lira
bakımın taksidi bitse mtv geliyor mtv bitiyor kasko ve zorunlu trafik sigortası geliyor
hepsini peşin ödedim bu yıl aha bi baktım "servis zamanı: ŞİMDİ" diye uyarı vermiş, utanmaz.
ben nasıl her şeyi peşin öderken her ay ayrı bir şey ödüyorum onu da anlamıyorum.
geçen el freni düğmesinin altına toka sıkışmış uyarı amblemi çıktı
ah dedim şanzıman bozuldu şanzıman bozuldu derken kalp krizi geçiriyordum...

Bu yıl klimayı ben de son kez kullandım sanırım astrom....50 dereceyi bulan sıcaklarda zaten parasızlıktan tatile gidemiyoruz , evden de çalışıyoruz bari klima açalım hovardaliginin kurbanı oldum. Bundan sonra dersimi aldım, klima kiiiim biz kim allasen

en basit hakları elimizden alan hayatın içine ediim.

X