Ayda 4 bin tl ile gecinilirmi

2 cocukla cok zor
Ozel saglik sigortasi fln olsa belki..
Herhangi bir durumda cok zorlanirsiniz
Ben cocuksuz yapamiyorum benmi beceriksizim bilmiyorum illa bir yerden acik erteleme birsey cikiyor cok sıkmaniz gerek

pazarda güya daha ucuz olması gereken meyve sebzeler bile ateş pahası artık. her gün daha da pahalı oluyor üstelik.
bir de hayatını kısıtlayıp araba almak hem de eski model bir araba almak bana abes geliyor.
2 sene sonra satayım desen hiç para çünkü.

Biz de sizi bekliyorduk. Daha azına çok daha fazlasını yapanlar, mucize yaratanlar nerede kaldı diye endişelenmiştim ben.
Kusura bakmayınız efenim mucize değil malesef. Olanı bu . Sizin adınıza üzgünüm ama bu ülkede açlık sınırında yaşayıp mucizeler yaratan da var aldığı binlerce lirayla doymayıp dert eden de

Şunundan söyleyim ekonomi yapacağınız en iyi dönemdesiniz hatta hepimiz öyleyiz. Pandemi nedeniyle artık dışarıda yeme içme olayımız bitti. Korkudan konaklamalı gittiğimiz tek yer memleketlerimiz. Çok çok 1 günlük kamplara gidiyoruz çocuk var birde tabi zor oluyor. Çocuk olduğu için gece takılmalarımızda bitti. Kıyafet şu bu 2 yıl hiç alışveriş yapmasak yıllarca idare edeceğimiz kıyafet ayakkabımızın olduğuna eminim. Sadece çocuk için alışveriş yaparsınız. O da belki her ay olmazda iki ayda bir olur filan. Bu kararı ne kadar geciktirirseniz işte o zaman hayat standartlarınız düşer. Araba zorunlu ihtiyaç gele çocuk varsa.

Geçen ay 1 hafta evde yoktuk buna rağmen elektrik 520 geldi, su 120, telefonlar 220, doğalgaz 130, internet 110…kışın doğalgazla rahat 1500 ü bulur bu toplam.1000 TL çok iyimser
Nasıl oluyor o kadarı, tüm ay evdeyiz 2 çocuk dört kişiyiz 70'i geçmez su faturası. Elektrik yazın klima kullanmamiza rağmen 250 'yi geçmedi. Yazın doğalgaz nasıl 130 geliyor?

Ben anlamadım bu fatura işlerinden.

su bize de 50-55 bandında geliyor. ki duşumuz çamaşırımız bulaşığımız boldur.

bizim doğalgaz yazın 45-50.
sıcak su kullanımından sadece.
yazın zaten soğuğa yakın suyla duş alırım ben o nedenle kombi çok aktif olmuyor.

Biz de sizi bekliyorduk. Daha azına çok daha fazlasını yapanlar, mucize yaratanlar nerede kaldı diye endişelenmiştim ben.
idare etmem gerekmezmi tek eş çalışıyor mecburen ev ,araba alacaksan mucizede yaratacaksın 2 küçük çocuk varken dörtlük maalesef yaşanılmıyor biz evde 3 kişi çalışıyoruz ev ödüyoruz aylık 3 kişinin kaazandı 7500 ama dörtlük yaşamıyoruz krediler yüzünden benim çeyiz diğerinin okul masrafı mecburen kalan parayla mucizede yaratılıyor

minimalizm anlayışı olan insanlar için 2 yıl birşey almamak hatta elemek ve azaltmak yaşam tarzı olabilir ama hiçbir insanın 2 sene yeni kıyafet almaması bana çok uçuk geliyor.
hele de çalışan, her gün dışarıda olan, binbir emekle o maaşı alan insan beğendiği bir kıyafeti çok rahat alabilmeli.
hayata bir kere geliyoruz malesef.

Üzgünüm ama bana inandırıcı gelmiyor bu. 1500 lirayla bebekli çocuklu bir ailenin karnını dahi doyurabilmesinin imkanı olduğunu düşünmüyorum. Ya da paralel evrenlerde yaşıyoruz, bizim evren çok pahalı.

Tek extramiz klima evde 3 kisiyiz...temmuz ağustos elektrik faturaları yüreğime indirecekti, doğalgaz da tek extram geçen ay yaptığım kışlık mutfak hazırlığı.Su zaten bizim şehirde pahalı herkese böyle... asıl doğalgaz yakacak kışın bizi

geçinmek algılarımız farklı kudra.
defalarca bir sürü konuda bunlar hep konuşuldu.
her şeyin en ucuzunu en az kalitelisini alıp hayata tutunabilirsin. ama bu bana insanın hakettiği hayat standardında olmadığını gösteriyor.
çalışan, onca emekle para kazanan insanın en iyisini alabilmesini isterim.
hadi en lüksü olmasın ama alınabilir ve keyif kaçırmayacak kalitede olması gerekir.
ne yazık ki ülkemizde birşey alabilenler artık şanslı olduğu için bu rakamlarla geçinilir algısı oluştu.

Ayda 1500 liraya biri bebek 2 çocuklu bir ailenin yaşayabileceğine inanmıyorum ben. Siz inanıyor olabilirsiniz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…