Ayda 4 bin tl ile gecinilirmi

Benim kız bir muzu zor yer kuruyemişte öyle tabak tabak yemez. Hafta da 2 kereden fazla et de sevmez yemez. Ha somon yemezse beyni gelişmez de dendi burada. Ömrümde et yemedim zekam da bir sorun yok😅😀
O somonla başlayıp somonla biten konuyu hiç unutmam. Almayanlara neredeyse hesap soran bi tayfa vardi. 😂

Nispetle ne alakası var ? Burada kimse akraba değil arkadaş değil kim kime nispet yapsın komik yani . Ayrıca 200 gram fıstık zaten bir kase ediyor toplasan çok sabah akşam birkaç tane yiyor aklınızda büyütmeyin yani olayı bir hafta yiyor . Ayrıca oğlum baya zayıf kaloriye ihtiyacı var bebek bu öyle yüzü vs de yağlanmıyor ergen değil 😃21 aylık
Benimki de dört buçuk yaşında ama sivilce çıkarıyor özellikle ensesine.
Doktorunuz mu kalorili beslenmesini önerdi? Benim oğlumun doktoru mesela zayıf çocuk sağlıklıdır der. Türkiyede tombul çocuk beklentisi sağlıklı değil der. Doktoru her zaman kiloya takılma boyu uzuyorsa sorun yoktur derdi mesela. Ve meyve gibi şeker barındıran şeyleri mesela ölçüsüz vermememi söylerdi. Fazlası zarardır yani. Oğlumun doktoru günde bir yumurta yiyorsa, üç porsiyon sebze meyve protein ve kefir yoğurt alıyorsa fazlasına gerek yok der. Çünkü çocuklukta beslenme alışkanlığı da oturuyor. Çocuğu tombul yapacağız diye yanlış beslenme alışkanlıkları da edindirmemek gerekiyor bence

Benimki de dört buçuk yaşında ama sivilce çıkarıyor özellikle ensesine.
Doktorunuz mu kalorili beslenmesini önerdi? Benim oğlumun doktoru mesela zayıf çocuk sağlıklıdır der. Türkiyede tombul çocuk beklentisi sağlıklı değil der. Doktoru her zaman kiloya takılma boyu uzuyorsa sorun yoktur derdi mesela. Ve meyve gibi şeker barındıran şeyleri mesela ölçüsüz vermememi söylerdi. Fazlası zarardır yani. Oğlumun doktoru günde bir yumurta yiyorsa, üç porsiyon sebze meyve protein ve kefir yoğurt alıyorsa fazlasına gerek yok der. Çünkü çocuklukta beslenme alışkanlığı da oturuyor. Çocuğu tombul yapacağız diye yanlış beslenme alışkanlıkları da edindirmemek gerekiyor bence
Söylediklerinize harfiyen katılıyorum . Geçen hafta 3 köpek dişini birlikte çıkarttı ve hastalandı 2 günde 700 gram zayıflamış . Persantilde zaten alt sınırın 2 tık üzerindeydi . Tabi bir önceki ay tam sınırdaydı kg olarak ama biraz kalori alımına dikkat ettim . Mesela köfte yiyor diyelim yanına bir şey daha ekledim birde kuruyemiş yemeğe başladı 1.5 ayda 1 kg almış . Sizde bilirsiniz ki bu kg daha çok yenidoğan döneminde alınır . 21 aylık çocuk ayda ancak 200 gram alır . O 1 kg aldı toparladı çok mutlu olduk doktor da süper oldu demişti . Fakat dişleri aynı anda çıkarıp hastalandığı için alınan kg yine verildi . Şimdi verdiğini geri almaya çalışıyoruz yeniden düzgün beslenmeye başladı 3 haftadır günde zorla 1 öğün besleniyordu . Diş çıkarma dönemleri oğlum için hep çok zor geçti çocuk doktorumuz diş hekimine yönlendirdi bu yüzden . Boy olarak gayet iyi bir noktada fakat kg olarak biraz geri de onu toparlamaya çalışıyorum. Çünkü mesela önümüzdeki ay diyelim ki üşütse hasta olsa biraz daha zayıflasa persantil de sınır altına düşse o da ciddi sorun sizde bilirsiniz zaten . Sabah mutlaka yumurta zeytin peynir kefir ve pekmez . Arada biraz zaman geçince kuruyemiş mesela 10 tane fıstık gibi veya bir hurma . Öğlen çorba . Öğleden sonra meyve yoğurt veya bebek puding veya pankek meyve suyu . Odasına masasına meyve bırakıyorum 2 erik veya kuru meyve az miktarda . Akşamları haftada 2 gün protein , 2 gün bakliyat , 2 gün sebze . Böyle besleniyor . Kan değerleri çok iyi sadece kg biraz düşük .

Söylediklerinize harfiyen katılıyorum . Geçen hafta 3 köpek dişini birlikte çıkarttı ve hastalandı 2 günde 700 gram zayıflamış . Persantilde zaten alt sınırın 2 tık üzerindeydi . Tabi bir önceki ay tam sınırdaydı kg olarak ama biraz kalori alımına dikkat ettim . Mesela köfte yiyor diyelim yanına bir şey daha ekledim birde kuruyemiş yemeğe başladı 1.5 ayda 1 kg almış . Sizde bilirsiniz ki bu kg daha çok yenidoğan döneminde alınır . 21 aylık çocuk ayda ancak 200 gram alır . O 1 kg aldı toparladı çok mutlu olduk doktor da süper oldu demişti . Fakat dişleri aynı anda çıkarıp hastalandığı için alınan kg yine verildi . Şimdi verdiğini geri almaya çalışıyoruz yeniden düzgün beslenmeye başladı 3 haftadır günde zorla 1 öğün besleniyordu . Diş çıkarma dönemleri oğlum için hep çok zor geçti çocuk doktorumuz diş hekimine yönlendirdi bu yüzden . Boy olarak gayet iyi bir noktada fakat kg olarak biraz geri de onu toparlamaya çalışıyorum. Çünkü mesela önümüzdeki ay diyelim ki üşütse hasta olsa biraz daha zayıflasa persantil de sınır altına düşse o da ciddi sorun sizde bilirsiniz zaten . Sabah mutlaka yumurta zeytin peynir kefir ve pekmez . Arada biraz zaman geçince kuruyemiş mesela 10 tane fıstık gibi veya bir hurma . Öğlen çorba . Öğleden sonra meyve yoğurt veya bebek puding . Odasına masasına meyve bırakıyorum 2 erik veya kuru meyve az miktarda . Akşamları haftada 2 gün protein , 2 gün bakliyat , 2 gün sebze . Böyle besleniyor . Kan değerleri çok iyi sadece kg biraz düşük .
Oğlumun anaokulundan en yakın arkadaşı 18 kilo oğlum 21 kilo. Aralarında üç cm fark var. İkisi de hareketli enerjik, kan değerleri süper çocuklar. Biri persantilin en altlarında geziyor diğeri yüzde doksanda. Aile genetik yapısı da önemli, kimi çocuk sonradan da farkı açar. Rakamlara takılmayın bence.

Benim kız bir muzu zor yer kuruyemişte öyle tabak tabak yemez. Hafta da 2 kereden fazla et de sevmez yemez. Ha somon yemezse beyni gelişmez de dendi burada. Ömrümde et yemedim zekam da bir sorun yok😅😀

Bir ara bende somon modasina uydum. 1 sefer aldım oğlum anne hamsi alsaydın dedi 😂

Oğlumun anaokulundan en yakın arkadaşı 18 kilo oğlum 21 kilo. Aralarında üç cm fark var. İkisi de hareketli enerjik, kan değerleri süper çocuklar. Biri persantilin en altlarında geziyor diğeri yüzde doksanda. Aile genetik yapısı da önemli, kimi çocuk sonradan da farkı açar. Rakamlara takılmayın bence.
Evet doğru ben hayatım boyunca zayıftım doktorumuz da böyle söyledi aile genetik vs diye . Biraz dikkat ediyoruz şuan sağlık sorunlarına sebeb olmasın diye .

Şu dönemde hepimizin standardı biraz düştü. Standart düşmesini geçinemiyoruz’a bağlayan bir kesim var. Geçinmekle lüks yaşamak karıştırılıyor.

Ben hiçbir zaman lüks yaşamadım. Ama şükürki acta kalmadık. 2 yıldır biraz zorlandığımızda açikça ortada. Bende herşeyi yerinden alanlardanım. Hem daha organik oluyor hem üreticisi kazanıyor. Mesela marketten ufacicik bal almiyorumda ekim ayında 10kg bal 5kg pekmez alıyorum yıl boyu idare ediyor. Aynı şekilde zeytinyagimida ayvaliktan getirtiyorum gibi gibi . diger market ürünleri içinde indirim takip edip toptancidan aliyorum. 1kg pirinc şeker vs yerine 5 10 kg aliyorum. Zaten %90 kıs hazırlıklarımı kendim yapıyorum.

2 dilim 80 lira Migrosta, metro ya da pazarda 50 lira civarı 2 dilimi.
2 dilim 80 lira Migrosta, metro ya da pazarda 50 lira civarı 2 dilimi.
Fakat küdracığım senin sayende kışlık yapma çeşidim de arttı tasarrufum da😂😂
Eskiden menemenlik, biber kurutma derindondurucuya bir şeyler atmayla sınırlıydım. Bu sene toptan üzüm alıp malum içecekten de yaptım. Aylık bana 60 lira kar ettiriyorsun, duacınım😂😂😂

Metroya haftada bir gidiyoruz balık almaya, genelde kilosu 120 ama bazen şanslıysan o günlük indirimde oluyor. Biz geçen hafta kilosu yetmişe bulduk iki pişirimlik alıp derindondurucuya da attık valla 😄😄
İyi fikir 😃 hemen ızgara mis afiyet olsun

Fakat küdracığım senin sayende kışlık yapma çeşidim de arttı tasarrufum da😂😂
Eskiden menemenlik, biber kurutma derindondurucuya bir şeyler atmayla sınırlıydım. Bu sene toptan üzüm alıp malum içecekten de yaptım. Aylık bana 60 lira kar ettiriyorsun, duacınım😂😂😂
Malum içecek miii 😱

Ben hiçbir zaman lüks yaşamadım. Ama şükürki acta kalmadık. 2 yıldır biraz zorlandığımızda açikça ortada. Bende herşeyi yerinden alanlardanım. Hem daha organik oluyor hem üreticisi kazanıyor. Mesela marketten ufacicik bal almiyorumda ekim ayında 10kg bal 5kg pekmez alıyorum yıl boyu idare ediyor. Aynı şekilde zeytinyagimida ayvaliktan getirtiyorum gibi gibi . diger market ürünleri içinde indirim takip edip toptancidan aliyorum. 1kg pirinc şeker vs yerine 5 10 kg aliyorum. Zaten %90 kıs hazırlıklarımı kendim yapıyorum.
İşte ekim ayı bütçeyi göçertiyor azcık ama sonrasında rahat ediyoruz.

Ben dondurucu aşığı, konserve manyağıyım. Yazdan benim dondurucu ağzına kadar dolar. Hem pratik oluyor özellikle çalışan kadın için, hem ucuz hem de sağlıklı. Hatta bu sene kendimi aşıp dolap biraz boşalınca balık koymayı planlıyorum. Sardalya çok severim ben, av sezonunda haftada en az 2 sardalya yeriz. Pazarda 20 lira kilosu. Halde 5 kiloluk kasa 30 liraya buldum. Alıp temizleyip porsiyonlayıp atalım dolaba diyoruz. Yazın güzel balığı ucuza bulmak çok zor çünkü.

X