Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

Merhaba ben isim değişikliği yapcam iki ismim var yakınlarım başka hitap ediyor nüfus cüzdanında farklı yazıyor nasıl bir yol izlemeliyim. Galiba adli tatil 1 eylülde bitiyo dilekçemi bu tarihten önce verebilir miyim, avukat tutmama gerek var mı birde iki şahit ve delil gerekiyo ben okul yıllığımı delil olarak suncam 2005 tarihine ait orada arakdaşlarım değiştirmek istediğim isimle duygularını yazmış yeterli bir delil mi, şahit olarak kardeşimi gösterebilir miyim.Bir de daha önce ki diplomalarımı değiştirmeme gerek olacak mı
Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim, iki isim kargaşasından bir an önce kurtulmak istiyorum

merhaba ben de bi arkadaşım için bişey sormak istiyorum boşanma davası ile ilgili .kendisi şimdi yanımda eşine dava açmak istiyor ortak aldıkları fakat tapunun eşine ait olduğu bi ev varmış tapunun aslını da yanında getirmiş tedbir koydurmadan satamasın diye bunun bi faydası olur mu .yoksa o kağıt olmadan da satış yapabilir mi .sonuçta ortak sayılıyorsa arkadaşımmın rızası olmadan satabilirmi bunları öğrenmek istiyoruz .sağolun

izmirde ünv öğrencisiyim erkek arkadaşımın kız arkadaşı sürekli gittiğim bir mekanda beni gördü ve saldırdı tokat attı bende şikayetcı oldum ama dava açılıp açılmadığını bilmiyorum polıslerın yanlsı yönlendirmesiyle darp raporu almadım malesef:KK43::KK43:szce açılırmı avukat bır bayan varsa ltfen yardımcı olsun

cumhuriyet savcılığına gidip soruşturmanın açılıp açılmadığını sorun. eğer açılmamışsa -olay olalı 6 ay geçmemişse- savcılığa bir şikayet dilekçesi verin

merhaba ben de bi arkadaşım için bişey sormak istiyorum boşanma davası ile ilgili .kendisi şimdi yanımda eşine dava açmak istiyor ortak aldıkları fakat tapunun eşine ait olduğu bi ev varmış tapunun aslını da yanında getirmiş tedbir koydurmadan satamasın diye bunun bi faydası olur mu .yoksa o kağıt olmadan da satış yapabilir mi .sonuçta ortak sayılıyorsa arkadaşımmın rızası olmadan satabilirmi bunları öğrenmek istiyoruz .sağolun

öncelikle vakit kaybetmeden tapuya gidip evin üzerine aile konutu şerhi koydurun. daha sonra davanızı açın. davanızı açarken bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederim. hak kaybı olmaması için. eğer maddi durumu iyi değilse barodan ücretsiz avukat desteği alabilir.

öncelikle vakit kaybetmeden tapuya gidip evin üzerine aile konutu şerhi koydurun. daha sonra davanızı açın. davanızı açarken bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederim. hak kaybı olmaması için. eğer maddi durumu iyi değilse barodan ücretsiz avukat desteği alabilir.

teşekkür ederiz Allah razı olsun hemen yazdınız .peki eşinin haberi olmadan aile konutu şerhi koydurulabilir mi illa boşanma aşaması olması mı gerekiyor alınan bir mala onun izni yada haberi olmadan aile konutu şerhi koydurulabilirmi .bi de endişeleniyor arkadaşım satmış olabilir mi bu belge olmadan işlem yapılırmı yani

Merhaba ben isim değişikliği yapcam iki ismim var yakınlarım başka hitap ediyor nüfus cüzdanında farklı yazıyor nasıl bir yol izlemeliyim. Galiba adli tatil 1 eylülde bitiyo dilekçemi bu tarihten önce verebilir miyim, avukat tutmama gerek var mı birde iki şahit ve delil gerekiyo ben okul yıllığımı delil olarak suncam 2005 tarihine ait orada arakdaşlarım değiştirmek istediğim isimle duygularını yazmış yeterli bir delil mi, şahit olarak kardeşimi gösterebilir miyim.Bir de daha önce ki diplomalarımı değiştirmeme gerek olacak mı
Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim, iki isim kargaşasından bir an önce kurtulmak istiyorum

adli tatil bitmeden dava açabilirsiniz. 2 tane tanık yeterli. yıllıkta delil olabilir. bu tip davalarda avukatınızın olmasının pek bir farkı olmaz. avukatsız da açabilirsiniz. kolay gelsin...

adli tatil bitmeden dava açabilirsiniz. 2 tane tanık yeterli. yıllıkta delil olabilir. bu tip davalarda avukatınızın olmasının pek bir farkı olmaz. avukatsız da açabilirsiniz. kolay gelsin...

canım çok sağol ya içim içimi yiyodu. ne kadar sürede sonuçlanır resmi belgelerimi diploma gibi değiştirmeme gerek var mı

teşekkür ederiz Allah razı olsun hemen yazdınız .peki eşinin haberi olmadan aile konutu şerhi koydurulabilir mi illa boşanma aşaması olması mı gerekiyor alınan bir mala onun izni yada haberi olmadan aile konutu şerhi koydurulabilirmi .bi de endişeleniyor arkadaşım satmış olabilir mi bu belge olmadan işlem yapılırmı yani

arkadaşınız ve eşinin tek malvarlığı bu evmi? eğer öyleyse hemen tapuya gidip aile konutu şerhi koydursun. eşinin hemen haberi olmaz. ama ona da yazı gönderilir. aile konutu olan ev arkadaşınızın yazılı izni olmadan satılamaz, kiraya verilemez. boşanma davası açılıp açılmasının aile konutu şerhi ile bir ilgisi yok.
boşanma davası açarsanız bu dava bittip kesinleştikten sonra aile konutu şerhi ortadan kalkar. yani o zamana kadar yine satamaz. boşanma davası ile birlikte bu evdeki hakkını talep etsin arkadaşınız. arkadaşınız eşinin evi satıp satmadığını tapuya gittiğinde öğrenecektir.

e-devlet de gördüğünüz mahkemeye giderek dosya numarasını söyleyin ve dosyaya bakın ve duruşmaya katılın. duruşmaya katılmanız gerekmekte ancak size tebligat ulaşamamıştır muhtemelen mahkemeye gidin ve bundan yeni haberim oldu duruşmaya girmek istiyorum deyin.

Çok çok teşekkür ederim.

canım çok sağol ya içim içimi yiyodu. ne kadar sürede sonuçlanır resmi belgelerimi diploma gibi değiştirmeme gerek var mı

bildiğim kadarıyla değiştirmenize gerek yok. nüfus cüzdanınız ve ehliyetinizi değiştirmeniz yeterli olur diye düşünüyorum. dava da ortalama 6 ayda biter ancak her şehirde aynı olmuyor maalesef.

mrb

ben 1.5 yıldır evliyim eşimden şiddet gördüğüm için bosanma davası actım ayrıca kendısı bana hakaret edıyordu ve cok sorumsuzdu 7 aydır tedavı görüyorum benımlede hıc ılgılenmıyordu bende dayanamadım annemın evıne geri döndüm mart ayında dava actık ama ılk mahkemede ertelendı benım sorum şu olucak benım şiddet gördüğüme dair raporum yok ama eşim bana attıgı msjlarda vurdugunu butün hatalarını kabul ediyor.sizce bu davayı kazanırmıyım

eşinizin size gönderdiği mesajları mahkemeye delil olarak sunun. ayrıca size şiddet uyguladığını gören bilen şahitleriniz varsa mahkemede olayları anlatsınlar bu durumda boşanıp tazminat bile alırsınız.

arkadaşınız ve eşinin tek malvarlığı bu evmi? eğer öyleyse hemen tapuya gidip aile konutu şerhi koydursun. eşinin hemen haberi olmaz. ama ona da yazı gönderilir. aile konutu olan ev arkadaşınızın yazılı izni olmadan satılamaz, kiraya verilemez. boşanma davası açılıp açılmasının aile konutu şerhi ile bir ilgisi yok.
boşanma davası açarsanız bu dava bittip kesinleştikten sonra aile konutu şerhi ortadan kalkar. yani o zamana kadar yine satamaz. boşanma davası ile birlikte bu evdeki hakkını talep etsin arkadaşınız. arkadaşınız eşinin evi satıp satmadığını tapuya gittiğinde öğrenecektir.

peki şimdiye kadar devretmişse evi yarı parası için hak iddia edebilir mi ederse de alabilirmi bu parayı.tek mal varlığı bu ev bankada da biraz varmış galiba.ama bankadakini devretmesi daha kolay.arkadaşım boşanma davası açmasa bile şerh koydurduğunu eşi ne kadar zamanda öğrenir

ben evlenirken eşimin soyadını aldım. kızlık soyadımı kullanmadığım için çok pişmanım.

-Sadece kızlık soyadımı kullanmam mümkün mü? Mümkün değilse;
-Eşimin soyadıyla beraber kızlık soyadımı da kullanabilmem için ne yapmam lazım?

Merabalar,
Ben bi konuda yardım istiyorum.Zor ve karmaşık bir durumdayız.İnşaallah yardımcı olabilirsiniz.

annemle babam 22 yıllık evliler ve müşterek 3 çocukları var.2'si 18 inden büyük(biri işitme engelli ve 22 yaşında,biride 20 yaşında) ve biride 11 yaşında.babam babaannemin tahrikleri sonucu devamlı karısına(anneme) bu kadını boşa, alsın çocuklarını gitsin,bunları burda istemiyoruz diyerek sürekli olarak ağır hakaretlerde ve küfürlerde bulunuyor.halam ve halamın kızıda babaannemin evine geldiklerinde birleşip anneme seni burdan defedicez,seni istanbuldan sürüdücez,seni boşatıcaz....vs.vs. tehditlerinde bulunuyorlar.ve sonunda babam onların tahriklerine uyup anneme boşanma davası açtı ve 18'inden küçük olan kardeşimin velayetini anneme bıraktı ve tek kuruşta nafaka vermiyceğini söyledi. Bu arada evide terkedip babaannemin yanında yaşamaya başladı ve tek kuruş para bırakamadan gitti.Annem boşanmak istemiyor ve hem kendi için hemde biz çocukları için(3 kardeşiz) nafaka istiyor.
Babamın bir arabası var ve emekli.oturduğumuz ev babaanneme ait ve yıllardır da kira ödemenden oturuyoruz. şimdi bizi (annem ve çocukları) evdende kovmak istiyorlar. evi terketmemeizi istiyorlar.
1-bizi evden kovabilirlermi?bunu yapabililermi?
2-annem ve bizler için nafaka bağlanırmı "onlar vermek istemeseler bile"?
3-babamın evden uzaklaşması ve para bırakmadan gitmesi onu suçlu duruma düşürürmü?

birde tedbir nafakası denen birşey varmış. bu normal bildiğimiz nafakamıdır? nasıl talep edicez? böyle şeyleri hiç bilmiyoruz. Yardımcı olabilrseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

öncelikle geçmiş olsun.
ev konusu: ev babaannenize ait olduğu için evet sizi evden çıkarabilirler.
nafaka konusu: anneniz boşanmak istemiyor ise, babanıza kendisi ve 18 yaşından küçük kardeşiniz için nafaka davası açabilir. babanız emekli olduğu için büyük bir para da alamaz. bu dava ile boşanmaz ancak sadece para alabilir. 18 yaşından büyük kardeşler eğer okuyorlarsa babalarına kendileri dava açıp nafaka istemeliler
boşanma davası açar ise anneniz, babanız evi terk edip gittiği için ve hiçbir şekilde yardım etmediği için nafakaya ilave olarak tazminat da alabilir.

Öncelikle teşekkürler...
Nafaka davasını nasıl açacağız? Büyük bir para alamaz demişsiniz :KK43: babam ortalama 1000 tl alıyor emekli maaşı olarak.başkada bir geliri yok zaten.(1 arabası var), bu durumda yaklaşık olarak, ortalama ne kadar nafaka düşer sizce?(Ortalama olarak, yaklaşık bi rakam söylerseniz çok sevinirim, belki içimiz rahatlar azcık:KK43: )

Birde kardeşler okuyorlarsa demişsiniz. ben 2 yıllık bir üniversiteden bu yıl mezun oldum, 4 yıllığa tamamlamak için dgs'ye girdim ama bu durumlar ortaya çıkınca okumaya devam edemiycem,çünkü artık çalışıp eve bakmam gerekicek :KK43: merak ettiğim şu: ben açıköğretim fakültesini yazarsam,babama dava açıp nafaka alabilirmiyim? yani açıköğretim fakültesi okursam yine okuyor sayılırmıyım? çünkü gidip gelmiycem normal okul gibi olmıycak. bilmediğimden soruyorum, kusura bakmayın...Cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

çocuğunun velayetini almak ne gibi hakla doğurur.yani bende olursa reşit olasıya kadar çocuğum hakkındaki kararları sadece benim vermem mi demek oluyor

Öncelikle teşekkürler...
Nafaka davasını nasıl açacağız? Büyük bir para alamaz demişsiniz :KK43: babam ortalama 1000 tl alıyor emekli maaşı olarak.başkada bir geliri yok zaten.(1 arabası var), bu durumda yaklaşık olarak, ortalama ne kadar nafaka düşer sizce?(Ortalama olarak, yaklaşık bi rakam söylerseniz çok sevinirim, belki içimiz rahatlar azcık:KK43: )

Birde kardeşler okuyorlarsa demişsiniz. ben 2 yıllık bir üniversiteden bu yıl mezun oldum, 4 yıllığa tamamlamak için dgs'ye girdim ama bu durumlar ortaya çıkınca okumaya devam edemiycem,çünkü artık çalışıp eve bakmam gerekicek :KK43: merak ettiğim şu: ben açıköğretim fakültesini yazarsam,babama dava açıp nafaka alabilirmiyim? yani açıköğretim fakültesi okursam yine okuyor sayılırmıyım? çünkü gidip gelmiycem normal okul gibi olmıycak. bilmediğimden soruyorum, kusura bakmayın...Cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

annenizin herhangi bir geliri yoksa bağlı bulunduğunuz ilin barosuna gidip adli yardım talep edin ücretsiz avukatınız olsun.
nerede yaşadığınız bilmiyorum ama, babanız 100 tl aldığına göre annenizde ortalama 230 tl alır diye düşünüyorum. tabi siz daha yüksek bir rakam isteyin hakim ne takdir ederse o olacaktır.
sizin bu durumda nafaka davası açmamanızı öneririm. çünkü çalışabilecek durumdasınız. açıköğretim çalışmaya engel olmadığı için nafaka alamayacaksınızdır.

X