Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

Babanızın işçi olarak emekli olmadan önce emekli sandığına bağlı olarak çalıştığı bir dönem mi vardı ?

hayır canım yoktu.. Aslında konu biraz belediye başkanın tutumuyla ilgiliydi o dönem. sonra kaldı öyle ama ben kalmasını isteimyorum. aslında dava açılsa hakkımız olan para alınır mı?

Eğer dediğiniz gibi belediye başkanının tutumundan kaynaklanıyorsa alınır tabi ki.Ama öncelikle bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumuna ikramiyenin ödenmesini talep ediyorum şeklinde bir dilekçe vermeniz gerekmektedir.Gelecek cevabı bekleyin cevap red ya da kabul şeklinde olur.Eğer dilekçeyi verdiğinizden sonra 60 gün içinde bir cevap vermezlerse bu zımni red sayılır.Bu dilekçe aşaması dava açabilmeniz için şarttır.Bu gelen cevaba ve ya zımni red sayılan cevap vermeme durumuna karşı İdare Mahkemesinde dava açabilirsiniz.

avukat arkadaşlar öncelikle bizi burda bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim
benim sorum biraz uzun ve karmaşık öncelikle annemin biri dededen kalma biride dayımın aldığı 2 evi var bu iki ev de babamla evli iken alınma.babam 2 yıldır eve gelmiyor boşanma gercekleşmedi.annem babama evler üzerinde hiçbir hakkı olmasın istiyor bu yuzden evleri bizim üzerimize yapmak istiyor tapu masrafı fazla olduğu için noterde ben öldükten sonra çocuklarımındır gibi bir belge düzenlenmesi annemin ölümünden sonra tapu için bir sorun çıkartırmı yada her turlu babama evlerden hak düşermi babamın hak idda etmemesi için en kesin çözüm ne olabilir

çok teşekkür ederim canım cevabın için....

dünkü soruma cevap veriseniz sevinirim...

annenizin sahibi olduğu bu evlerin alımında babanızın hiç bir katkısı yok ve dediğiniz gibi dedenizden ve dayınızdan geçti ise bu durumda babanız herhangi bir hak talep edemeyecektir. annenizin kişisel mallarıdır bu evler. ancak alım tarihinde bu evlerin paralarının dedenizden kalma ve dayınızdan alındığına dair elinizde kaıtınızın olması işinize yarar ancak olmasada babanız bu evlerin alımında katkısının olduğunu ispat etmek zorunda kalacaktır

mrblar..
direk konuya giriyorum
annem babam bosandı.yeni bosandılar.rahmetlı dedem yurt dısından emeklı.annemın hıc bı gelırı yok.ben ogrencıyım.sorun su:annem rahmetlı babasının maasını alabılır mı?alırsa hangi yolları izlemeliyiz?bu arada anneannem alıyor su anda dedemın maasını.
cvp verirsiniz umarım.sımdıden tskler.

mrb

ben 1.5 yıldır evliyim eşimden şiddet gördüğüm için bosanma davası actım ayrıca kendısı bana hakaret edıyordu ve cok sorumsuzdu 7 aydır tedavı görüyorum benımlede hıc ılgılenmıyordu bende dayanamadım annemın evıne geri döndüm mart ayında dava actık ama ılk mahkemede ertelendı benım sorum şu olucak benım şiddet gördüğüme dair raporum yok ama eşim bana attıgı msjlarda vurdugunu butün hatalarını kabul ediyor.sizce bu davayı kazanırmıyım

Benimde alman bir arkadasim icin Avukat arkadaslara bir sorum olucakti.

Arkadasim 2002 yilinda resmen hem almanyada hemde Türkiyede bosandi. Eski esi Türktü. Bu evlilikten 3 tane cocuk dünyaya geldi. Arkadasim eski esinden bosandiktan sonra baska Türk bir beyle evlendi ve bu Bey cocuklari Almanyada Evlatlik aldi, eski esi´de bunu kabul etti. Simdi cocuklar tamamen yeni esin üzerine, onun soyadini tasiyor. Lakin arkadasim bu karari Türkyede nasil tanitabilir?Türkiyede hala eski esinin soyadinda görünüyor cocuklar. Türkiyede´de cocuklarin yeni esi üzerine görünmesini istiyor. Türkiyede de evlatlik verildiklerini göstermek icin nereye basvurmasi lazim. Bana sordu ben maalesef cevap veremedim. Umarim avukat arkadaslar yardimci oluyrlar. Simididen cevabiniz icin tesekkürler.

selam, ben Hollandada ailemin yaninda kaliyorum iki sene once Turkiyedeki esimle evlendim bir oglumuz var bir yasinda. Bosanmayi dusunuyorum kendisi bize bakamadi borc ustune borc yapti bileziklerimi bozdurdu benden izinsiz evden disari cikamadim kendime ogluma bisey alamadim ayda yilda harclik istiyordum mizmizlanarak veriyordu. Ailesi yuzunden yaptigi 10500tl borcunu benim uzerime yikmaya calisiyor. Ben yakinda burda calisacagim eger bosanirsam tazminat odermi bana? Sonucta aileme yuk oluyorum ve cok zor gunler gecirdim ihtiyaclarimi karsilamayi birakin tehditler uzerime borc yikmalar. Bileziklerimi ben izin vermedigim halde gitti bozdurdu ve borc verdi birisine o da dolandirdi. Bilezikler kadinin hakkidir hem dinimize gore hemde hukuken. Cocugumda kucuk oldugundan ve hala emdiginden dolayi velayeti bende olurmu? Bosanmaya kalksak kac ay surer acaba?

valla canım boşanmalar dallı budaklı bir konu tazminat ve nafaka hakkında eşinle konuşup anlaşman senin yararına iş çekişmeli boşanma olursa biraz beklemen lazım maaşının 4 te birini alırsın nafaka oarak tazminatına da gelince maddi manevi alırsın tabiki ama çekişmeli olunca uğraşman lazım önemli olan bütün bu saydıklarını şahitlerle ispatlaman lazım

izmirde ünv öğrencisiyim erkek arkadaşımın kız arkadaşı sürekli gittiğim bir mekanda beni gördü ve saldırdı tokat attı bende şikayetcı oldum ama dava açılıp açılmadığını bilmiyorum polıslerın yanlsı yönlendirmesiyle darp raporu almadım malesefszce açılırmı avukat bır bayan varsa ltfen yardımcı olsun

Merhabalar,

Geçen gün e devlet şifresi aldım ve giriş yaptığımda müşteki olarak bi davam olduğunu gördüm.
2007 senesinde apartman girişinde saldırıya uğradım cinsel taciz yani.bağırdığımdan kişi kaçtı bende peşinden koştum sadece aracın plakasını alabildim ve şikayetçi oldum.fakat tacizci bulunamadığı için teşhis edemedim.aradan bi kaç ay geçtikden sonra polis merkezinden çağırdılar fakat gösterdikleri kişi tacizci değildi.bi kaç defada ben aradım polis merkezini ama bi sonuca ulaşılmadı.bende mecburi olarak peşini bıraktım.
e devlet sitesine girdiğimde 2008 yılında adı soyadı belli olan bir kişiye cinsel taciz davası açıldığını gördüm.fakat bu kişiyi benim teşhis etmem gerekmiyor mu? davaya çağrılmam gerekmiyor mu ? ya yanlış kişiyse.ya başkasının günahı alınıyorsa.nasıl bilgi alabilirim? kiminle görüşmem lazım?

Merabalar,
Ben bi konuda yardım istiyorum.Zor ve karmaşık bir durumdayız.İnşaallah yardımcı olabilirsiniz.

annemle babam 22 yıllık evliler ve müşterek 3 çocukları var.2'si 18 inden büyük(biri işitme engelli ve 22 yaşında,biride 20 yaşında) ve biride 11 yaşında.babam babaannemin tahrikleri sonucu devamlı karısına(anneme) bu kadını boşa, alsın çocuklarını gitsin,bunları burda istemiyoruz diyerek sürekli olarak ağır hakaretlerde ve küfürlerde bulunuyor.halam ve halamın kızıda babaannemin evine geldiklerinde birleşip anneme seni burdan defedicez,seni istanbuldan sürüdücez,seni boşatıcaz....vs.vs. tehditlerinde bulunuyorlar.ve sonunda babam onların tahriklerine uyup anneme boşanma davası açtı ve 18'inden küçük olan kardeşimin velayetini anneme bıraktı ve tek kuruşta nafaka vermiyceğini söyledi. Bu arada evide terkedip babaannemin yanında yaşamaya başladı ve tek kuruş para bırakamadan gitti.Annem boşanmak istemiyor ve hem kendi için hemde biz çocukları için(3 kardeşiz) nafaka istiyor.
Babamın bir arabası var ve emekli.oturduğumuz ev babaanneme ait ve yıllardır da kira ödemenden oturuyoruz. şimdi bizi (annem ve çocukları) evdende kovmak istiyorlar. evi terketmemeizi istiyorlar.
1-bizi evden kovabilirlermi?bunu yapabililermi?
2-annem ve bizler için nafaka bağlanırmı "onlar vermek istemeseler bile"?
3-babamın evden uzaklaşması ve para bırakmadan gitmesi onu suçlu duruma düşürürmü?

birde tedbir nafakası denen birşey varmış. bu normal bildiğimiz nafakamıdır? nasıl talep edicez? böyle şeyleri hiç bilmiyoruz. Yardımcı olabilrseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

e-devlet de gördüğünüz mahkemeye giderek dosya numarasını söyleyin ve dosyaya bakın ve duruşmaya katılın. duruşmaya katılmanız gerekmekte ancak size tebligat ulaşamamıştır muhtemelen mahkemeye gidin ve bundan yeni haberim oldu duruşmaya girmek istiyorum deyin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…