Arkadaşlar ne yapmam gerektiği konusunda çok kararsızım yardım edin

Valla konuyu açtığınız tüm yazıyo okudum. Ama herkese verdiğiniz cevabı tek tek okumadım.
Fikrimin değişeceğini sanmam. Nişanlınız diyor ki “babamın mezarını yaptıramadık,eve peynir alamıyoru”
Annen diyor ki “evimzie tavuk,et girmiyor” doğru mu bu okuduğum kısım?
Tam tersi mezarı yaptıramayan da evine et tavuk girmeyen de biziz. O babasına söylediğinde babası şey diyormuş babana benim mi düğünüm

Aç kalacam eve aylarca peynir girmeyecek ama ben 70 bine nişan söz yapacağım? Siz gerçekten iyi misiniz ya? Koca insanlarsınız evinize geçin halısı da eksik oluversin sonradan alınır. İnsanın geçinmeye gönlü olmalı.

Eşim diyosunuz da imam nikahı mı kıydınız? Adamın ailesi yapmak istemiyor, 100 gr bilezik diye tutturmuşsunuz yani ne desem boş...
Vallahi ben de aynısını sorguluyorum şu anda ama konu sahibi bana cevap vermeyecekmiş😂
mezar yaptıramayacak kadar parasız olacak,peynir alamıyoruz diyecekler. Konu sahibi annesi eve et,tavuk girmiyor diyecek.
Söz nişana 75 bin harcayacanacak.. anne illa 2 bilezik takacağım diye yemeyip içmeyip bilezik parası biriktirecek.
Ne değişik hayatlar var.

Vallahi ben de aynısını sorguluyorum şu anda ama konu sahibi bana cevap vermeyecekmiş😂
mezar yaptıramayacak kadar parasız olacak,peynir alamıyoruz diyecekler. Konu sahibi annesi eve et,tavuk girmiyor diyecek.
Söz nişana 75 bin harcayacanacak.. anne illa 2 bilezik takacağım diye yemeyip içmeyip bilezik parası biriktirecek.
Ne değişik hayatlar var.
Babasına üzüldüm.Babasina bir mezar bile yaptırmamış demelerine uzulmuyorlarda babası adına bilezik takilmadi derler diye mi uzuluyorlar.Takmasin annesi o iki bilezigi

Ne değişik hayatlar var.
Yok artık skdndjjfjfj mezar yaptırmayan da evine peynir girmeyen de babasız olan da benim şimdi bu sözlerinle aynı şekilde karşı tarafı suçlamayın yine beni eleştirecek konu bulacağından son derece eminim ama

Babasına üzüldüm.Babasina bir mezar bile yaptırmamış demelerine uzulmuyorlarda babası adına bilezik takilmadi derler diye mi uzuluyorlar.Takmasin annesi o iki bilezigi
Şey babamın mezar parasını maaşımı vereceğim son maaşım komple annemin onla mezar yaptıracak zaten. Onu da söyleyim de bir saattir söylüyorum ama pek takılmıyor ya da hepsi okunmadığı için gözde. Kaçıyor

Tam tersi mezarı yaptıramayan da evine et tavuk girmeyen de biziz. O babasına söylediğinde babası şey diyormuş babana benim mi düğünüm
E daha kötü ya işte. Evinize et alamıyorsunuz,babanızın mezarı yapılmıyor. Siz söz ve nişana 75 bin harcıyorsunuz. Normal mi gerçekten ?
Mesela annen 2 bilezik takmak zorunda mı ? Neden bu sayılar bu kadar önemli ?
Ay vallahi kusura bakmayın gerçekten mantıklı değil. Vallahi değil ya.
Baba kendi çapında haklı olabilir oğlu evelenecek yaşa geldiyse düğünü kendi yapsın demiş olabilir bu konu çok yoruma açık bir konu bişi diyemem.
Ama “her şey tam olarak evlenmek” bunun için böyle sefillik çekmek (tabir yanlış olmasın ifade etmek için söylüyorum) bu kadar bezmek normal mi?

Kaç bilezik taktılar dye soracak olanlaramı bu kadar kafayı takıyor anneniz.
Hayrı burs abiraz benim hatam var kaynanam 5 takacağım dedi nişanlımın durumu pek yok bildiğim için tv buz dolabı çamaşır bulaşık her şeyi anne çok istedik gğnah kolay değil diye diye ben aldım. Annem de her şeyi sen aldın onlara bi bilezik kaşık diyor hatta. Şimdi onları da alamıyorlar demek çok zor geliyor

Yok artık skdndjjfjfj mezar yaptırmayan da evine peynir girmeyen de babasız olan da benim şimdi bu sözlerinle aynı şekilde karşı tarafı suçlamayın yine beni eleştirecek konu bulacağından son derece eminim ama
Ya pardon da kına organizasyonu yapmak için evine peynir alamayan,babasının mezarını erteleyen birini eleştirmek için araştırma yapmama gerek bile yok 😃😃😃

Keşke okusaydınız bu yorumları yapmadan önce. Saydırmak değildi biz bu kadar sıktık biraz sıksalar en azından bir tane daha yapabilirlerdi demekti. Allah korusun diyorsunuz şok oluyorum ben daha ne yapmalıyım mesela mobilyalar 5 bilezik istedi annem ikimizi eşitledi bak benim toplam masrafım 500 ü geçti onların o kadar etmiyor. Nasıl Allah korusun diyebildin vicdanın sızlamadı mı yazarken. Bazen gereksiz sert tepkiler veriliyor.

Bakın siz de bu kadar sıkmamalıydınız zaten. Peynir, et, tavuk lüks mü de lüks gördüğümüz şeylerden vazgeçtik diyorsunuz Allah aşkına yapmayın.
Karşı taraf da sıksaydı 6 maaş var diyorsunuz. Kimin bu maaşlar?
Kayinvalide emekli, kayinpeder çalışıyor büyük ihtimalle. Gerisi de nişanlınızın kardeşleri olsa gerek. Kardeşlerinin maaşı sizi hiç ilgilendirmiyor gerçekten. Benim kardeşim evlenecek diye ben neden kendi emegimi ortaya koyayım veya evimde peynir bile alamayacak kadar standart düşüreyim. Güzel kallavi bi hediye alırım olur biter.
Yazdığınız şeyler aşırı mantıksız.
Bütün yorumları okuyamadım da nişanlınız işten çıkmış. Tekrar işe girdi mi? Siz evdeki diğer kişilerden fedakarlık bekliyorsunuz milletin lokmasini sayıyorsunuz. Olacak iş değil.
Evlenince nasıl geçineceksiniz peki?

Hayrı burs abiraz benim hatam var kaynanam 5 takacağım dedi nişanlımın durumu pek yok bildiğim için tv buz dolabı çamaşır bulaşık her şeyi anne çok istedik gğnah kolay değil diye diye ben aldım. Annem de her şeyi sen aldın onlara bi bilezik kaşık diyor hatta. Şimdi onları da alamıyorlar demek çok zor geliyor
İmkanları olursa daha sonrada alırlar,bu kadar dert stres etmeye gerek yok.

E daha kötü ya işte. Evinize et alamıyorsunuz,babanızın mezarı yapılmıyor. Siz söz ve nişana 75 bin harcıyorsunuz. Normal mi gerçekten ?
Mesela annen 2 bilezik takmak zorunda mı ? Neden bu sayılar bu kadar önemli ?
Ay vallahi kusura bakmayın gerçekten mantıklı değil. Vallahi değil ya.
Baba kendi çapında haklı olabilir oğlu evelenecek yaşa geldiyse düğünü kendi yapsın demiş olabilir bu konu çok yoruma açık bir konu bişi diyemem.
Ama “her şey tam olarak evlenmek” bunun için böyle sefillik çekmek (tabir yanlış olmasın ifade etmek için söylüyorum) bu kadar bezmek normal mi?
Tekrar yazdığım bir şey daha ikimiz de 18 den beri çalışıp harçlık alan insanlarız elim asgariden biraz fazla alıyor yıllardır da tüm parasını ailesine vermiş. Bu arada söz nişan bir yapalım dediğim de nişanı kaynanam beni. Akrabam çok nişan yapalım diye kendi istedi. Hatta bizim eve sığmadıkları için bu arada cidden çoklar sözde 30 kişi geldiler nişanı siz düşünün nişanlım annesine o da gelmeyeceksin dedi diye ağladı ben kıyamadım tama hayatım yapalım yazım kadına dedim. Annem babanın adına takacagımd dedi son maaşımı benden istedi onla babanın mezarını yaptıracağım diye takılardan verirsen anne dedim orda haram para falan olur onu karıştırmam dedi

Bakın siz de bu kadar sıkmamalıydınız zaten. Peynir, et, tavuk lüks mü de lüks gördüğümüz şeylerden vazgeçtik diyorsunuz Allah aşkına yapmayın.
Karşı taraf da sıksaydı 6 maaş var diyorsunuz. Kimin bu maaşlar?
Kayinvalide emekli, kayinpeder çalışıyor büyük ihtimalle. Gerisi de nişanlınızın kardeşleri olsa gerek. Kardeşlerinin maaşı sizi hiç ilgilendirmiyor gerçekten. Benim kardeşim evlenecek diye ben neden kendi emegimi ortaya koyayım veya evimde peynir bile alamayacak kadar standart düşüreyim. Güzel kallavi bi hediye alırım olur biter.
Yazdığınız şeyler aşırı mantıksız.
Bütün yorumları okuyamadım da nişanlınız işten çıkmış. Tekrar işe girdi mi? Siz evdeki diğer kişilerden fedakarlık bekliyorsunuz milletin lokmasini sayıyorsunuz. Olacak iş değil.
Evlenince nasıl geçineceksiniz peki?
İşten çıkmadı çıkış verdi hemen il başı yaptı yçtazminat için kaynanam çalışıyor aynı zamanda emekli kayınpederim de çalışıyor ve emekli

Kına organizasyonu mu evet canım keşke bunu in nedenini annemin yengem sayesğnde nasıl istediğini yazdığım kısmı da okusaydın ya da son maaşımı isteyip mezarı onla yaptıracağı kısmını da mezarı yaptırmadılar değil ertelediler dersen anlarım belki evet 8 ay kadar erteledik hatta mezarın bir süresi vardır belki bilmezsin öğren ölümden sonra 1 yıl geçer ki geçici tahta mezarını yaptırdık zaten ölünce iki ay sonra ve 1 sene biz sözlendikten bir ay sonra doldu yani düğüne 6 yada yalan olmasın 6,5 ay kadar ertelendi. Yeterli mü bunun hesabını yeterince verdim mi? İyi güle güle

Tekrar yazdığım bir şey daha ikimiz de 18 den beri çalışıp harçlık alan insanlarız elim asgariden biraz fazla alıyor yıllardır da tüm parasını ailesine vermiş. Bu arada söz nişan bir yapalım dediğim de nişanı kaynanam beni. Akrabam çok nişan yapalım diye kendi istedi. Hatta bizim eve sığmadıkları için bu arada cidden çoklar sözde 30 kişi geldiler nişanı siz düşünün nişanlım annesine o da gelmeyeceksin dedi diye ağladı ben kıyamadım tama hayatım yapalım yazım kadına dedim. Annem babanın adına takacagımd dedi son maaşımı benden istedi onla babanın mezarını yaptıracağım diye takılardan verirsen anne dedim orda haram para falan olur onu karıştırmam dedi
Dediğim gibi düğüne harcanacak para çok yorum götürür o konuda bir şey diyemem ama hata o kadar fazla ki. Bizim imkanımız evde yapmaya uygun ona göre gelin deyip kestirip atacaktınız. Misafir umduğunu değil bulduğunu derler. Kız tarafı ne uygun görse o olur. Bilmiyorum bana sorarsan en baştan yanlış gitmiş bir şeyler. Şimdi son halka yerine oturmayınca sıkıntı çıkıyor. Ama baştan beti bozuk geliyor zincir.
Bak ben kötü niyetli konuşmak için eleştirmek için söylemiyorum bunları. Ben evlenmişim olmuş 12 sene. Sadece şunu biliyorum
1- ailelere asla memnun olmaz
2- milleti memnun etmek için harcadığın parayı kendinize harcayın

Sana başka bişey almayacaklar, yapmayacaklar. Boşuna nişanlınla kavga edip aranızı bozuyorsun. Adam bunca zaman çalışıp anasının eline saymış parasını tabi ki evlenirken destek bekleyecek.

Dediğim gibi düğüne harcanacak para çok yorum götürür o konuda bir şey diyemem ama hata o kadar fazla ki. Bizim imkanımız evde yapmaya uygun ona göre gelin deyip kestirip atacaktınız. Misafir umduğunu değil bulduğunu derler. Kız tarafı ne uygun görse o olur. Bilmiyorum bana sorarsan en baştan yanlış gitmiş bir şeyler. Şimdi son halka yerine oturmayınca sıkıntı çıkıyor. Ama baştan beti bozuk geliyor zincir.
Bak ben kötü niyetli konuşmak için eleştirmek için söylemiyorum bunları. Ben evlenmişim olmuş 12 sene. Sadece şunu biliyorum
1- ailelere asla memnun olmaz
2- milleti memnun etmek için harcadığın parayı kendinize harcayın
Allah razı olsun 2 . Kez derdimi anlayan bir yorum inan bana biliyorum ben orda hata ettim belki de üzülmesin kaynanam istedim ama o arada kendimi düşünmedim. Bende de çok hata var ama geçmişe dönemiyorum işte. Şuan tek yapabildiğim umurumda değil bilezikler yeterki annen gelip annemle konuşsun konu çözülsün demek

Evlenirken bi çok şeyimiz yoktu çünkü ailelerin durumu yoktu sadece elimizden geleni yaptık nikah ile evlendik düğün salonu tutmadık. Balayına da gidemedik tatile de senelerce gidemedik.
Ama çok iyi anlaştık, gülüştük, paylaştık.
Seneler içinde her şeyimizi de tamamladık.
Yani demem o ki geleneklere boğulmayın. Peynir almayip borç ödemek üzücü bir durum.
Sanırım anneniz böyle şeylere önem verdiği için sizi de buna mecbur bırakıyor.
Karşı taraf eşinizin ailesi şimdi ne ise hep öyle olur değişmez bunu kabullenin ve bi nefes alın her şeyi tamamlamaya çalışmayın.
Olduğu kadar oldun.

X