arkadaşlar ben bir hata yaptım galiba..

firildakmerdane

Nirvana
Kayıtlı Üye
2 Kasım 2008
151
6
arkadaşlar ben bir hata yaptım galiba..bebişim 6,5 aylık doktor ek gıdaya başlama dedi.bende yavaş yavaş başlamak istiyorum..önce muhallebi yapayım dedim..ama muhallebiyi süt,şeker ve nişastadan yaptım..burdan öğrendiğim kadarıyla süt bebişime zararlıymış ve kabız yapıyormuş..gerçektende kabız oldu yavrum..şimdi size soruyorum siz hangi muhallebileri yapıyorsunuz..yada hazır mı kullanıyorsunuz..arı 7 vitaminli muhallebi nasıl?kabız olunca bebişleriniz nasıl bu sorundan kurtuluyorsunuz..son bir sorum daha olacak su veriyormusunuz??

canım, ek gıdaya öncelikle dönüşümlü olarak elma havuç armut suyuyla başlanıyor her meyve suyunu bir hafta devam edip diğerine geçiyorsun.. hemde azar azar veriyorsun 4-5 kaşık gibi kaşığa alışması için..
sen hemen muhallebiyle başlamışın birde süt koymuşun..
dediğim gibi önce meyve suları ile başlanıyor..
sonra su ile yapılan hazır muhallebiler var.. pirinçli muhallebi. tahıllı muhallebi 4. aydan başlıyor bebelac, milupa hero babynin su ile yapılan muhallebilerinden verebilirsin...
emzirsende ek gıdaya geçince azar azar suda vermeye başlıyorsun onuda ilk etapta kaşıkla ver sonra biberona geç..

canım, benim oğlum 4 aylıkken emmeyi bırakınca o aydan itibaren yavaş yavaş herşeyden verdim. hatta ben görmediğim anlar annemin oğlumun ağzına neler tıktığını anlatsam şaşarsın.:))

demem o ki, herşeye panik yapma. yeni birşey yemeye başlayınca vücut bir şekilde tepki vericek elbet ama alışacak. benim oğlum şimdi 8,5 yaşında ve damak tadı acayip gelişmiş minik bir gurme.:))

bebeğine yok onu, yok bunu vermeyen arkadaşlarım hala çocuklarının doğru dürüst yemek yemediğinden yakınıyor.

Rabbim sağlıcakla nasip ederse inşallah, ikinci bebeğimde yemek konusunda daha da rahat olmayı düşünüyorum. sende rahat ol.

bu arada kabız için portakal suyu çok işe yarıyor diyorlar. ben oğlumda hiç yaşamadığım için bilmiyorum ama deneyen arkadaşlar biraz taze sıkılmış portakal suyunun çok iyi geldiğini söylüyorlar.

canım süt ve şeker bizim doktorumuuzn kesinlikle yasakladığı şeyler , süt 1 yaşına kadar yasak , şeker ise keşke hiç vermesek hiçbir faydası yok zaten.. daha bebeğin şekerin tadını bilmiyor bırak bilmesin de zaten..
muhallebiden önce elma ,a rmut ile başla ek gıdaya , sonra da patates-havuç-pirinç çorbasıyla..
ancak doktorun 6,5 aylık bebeğe neden başlatmamış ben bi anlam veremedim :uhm:

biz 4.aydan itibaren geçtik ek gıdaya
ilk başlarda bende yarı su yarı süt ile hazırlıyordum muhallebiyi
sade yemedikleri için
süt koyduğum için içim hiç rahat değildi
şuan hero babynin su ile hazırlanan muhallebisini kullanıyorum

2gün önce benim kızımda kabız oldu 1çay kaşıgı zeytin yagı verdim ve 2tane kuru kayısıyı suda bekletip suyunu içirdim gerçekten çok faydası oldu.yavrum kaka yaparken çıglık çıglıga aglıyordu çok şükür normale döndü.

canım ben arı mama kullanıyorum dönüşümlü olarak bir gün arı mama hazırlıyorum bir gün heronun sütlü tahıllı mamasını yapıyorum hergünde hero içime sinmiyo suyla karıştır daya çocuğa
arı mamayıda suyla hazırlıyorum sütle değil

Ben 6.5 aylık bebeğime daha hiç muhallebi vermedim, vermemde.
Bence nişasta yada pirinç ununun hiçbir faydası yok.
Sabahları kahvaltıda haşlanmış yumurta sarısı, peynir, pekmez, bebe bisküisini devam sütü ile yumuşatıp veriyorum.
Öğleden sonra Elma yada armut püresi veya kavanoz meyve püresi veriyorum.
Akşam mamasınada çok az muz ekliyorum ki, çok sıvı kaka yapıyor, biraz sertleşsin diye.
Milupa alıyorum, hem devam sütü hemde kaşık maması olarak.
Sonuçta bunlar sadece bebek için hazırlanmış bütün besin değerleri hesaplanmış vitamini herşeyi içinde olan mamalar.
Eğer maddi durumun elveriyorsa normal mamalardan kullan derim.
Bu arada herşeydende tattırıyorum tabiii....
En çok domates seviyor ama alerjik bir sebze olduğundan fazla vermiyorum....

Hee unutmuşum, şeker ve tuz da verilmemesi gerek,
benim kızım 9 yaşında daha yeni yeni yemeye başladı.
Hiç gereksinim duymadı alışık olmadığı için....
Şekeri zaten bir yerden sonra engelleyemiyorsun, bari tuzu keselim...

biz de ek gidalara yeni gectik bir hafta oldu. once ela suyuyla basladim sonra ona alisinca
muhallebi verdim aksamlari. bebelac devam sutlu pirincli. sonra gunluk yogurt mayalamaya basladim.
dun de sebze corbasi yaptim havuc patates ve irmikle. yarin da bebe biskuvisiyle baslayip bir hafta icinde kahvaltiyi tamamlayacagiz. bebe biskuvisini meyve suyuyla islatip vericem.
bir yasina kadar sut seker tuz bal cay yasak benim bildigim de.

canım, benim oğlum 4 aylıkken emmeyi bırakınca o aydan itibaren yavaş yavaş herşeyden verdim. hatta ben görmediğim anlar annemin oğlumun ağzına neler tıktığını anlatsam şaşarsın.:))

demem o ki, herşeye panik yapma. yeni birşey yemeye başlayınca vücut bir şekilde tepki vericek elbet ama alışacak. benim oğlum şimdi 8,5 yaşında ve damak tadı acayip gelişmiş minik bir gurme.:))

bebeğine yok onu, yok bunu vermeyen arkadaşlarım hala çocuklarının doğru dürüst yemek yemediğinden yakınıyor.

Rabbim sağlıcakla nasip ederse inşallah, ikinci bebeğimde yemek konusunda daha da rahat olmayı düşünüyorum. sende rahat ol.

aynen canım sana katılıyorummalkisalkisalkis

X