-Aralık 2008- benim tespitim : Bebeklerde Ek Besinlere Geçiş Dönemi

arkadaşlar kızım 3 aylık ve sadece anne sutuyle besleniyor.doktorlar diyorlar -dısarıda nekadar başka birşeyler yediriyorsak okadar anne sutunun faydaları azalıyor.ama kızım okadar meraklı bakıyor sofraya ki dayanamıyorum ve bende birşeyler tattırıyoruminanılmaz derecede yallatırıyor parmagımı.bende ilk çucugumda hiç birşey tattırmadım ve şimdi 7 yaşında ve çok yemek seçiyor.herşey begenmiyor.

anlatılmaya çalışılanda buydu arkadaşım bak sende farketmişsin.zarar gelmez tadımlıktan.cokacimcoook

Bir bebeğin en iyi doktoru ''Annesidir'' bu da benden olsun..

Konu,konu dışı mesajların temizliği için yorumlara kapatılmıştır..

Yukarıdaki yazı sadece tavsiyedir ve tıbbı dayanağı olan bir yazıdır. Bunu görmezden gelip sen nasıl karışırsın uslubunuzdaki yazılarınızı şiddetle kınıyorum. Diğer üye'ye zaten gereken ceza verildi ama bu üstteki yazıyı okuyup takıldığınız noktaları soracağınız yerde af buyurun yanlış saptamalarınızı burada paylaşmanızı da hoş görmüyorum. Ortada bilimsel bir gerçek var, doğrusu yukarıdakidir arkadaşınız sizi uyarmış tadımlık ölçüsünü koruyun ama lütfen bunlara da dikkat edin demiş.

Hiç yakıştıramadım.... Ayrıca Uzman hanım evet anne en doğrusunuz bilir lakin bunun da bir doğrusu vardır. Tuvaleti değişmedi diye o öğünün zararı olmadığının düşünülmesi, bebeklere yüklenecek yanlış vitaminlerin sonuçları altında ezilir gidersiniz. Lütfen biraz araştırmacı olun, 18 ay belkide daha fazla anne sütü kabul, anne sütü yok ise ek besinler lakin bu ek besinlerinde bir ölçüsü olmaldıır. Tadımlık başka birşey öğün olarak bunu vermek başka birşey tadımlık verdiğinizde bu bebenin tuvalaetinin değişmemesini göremessiniz demekki öğün olarak vermişsiniz.

lütfen aklın yolu bir...

patron,
biz bu siteden de öğrendik,
tıbbi dayanağı olmayan bir çok seyin aslında ne kadar farklı faydaları olduğunu.
bir doktorun doğru dediğine,diğer doktorun yanlış dediğini.
bebeklerimiz bizler için cok kıymetli ve sadece kulaktan dolma bilgilerle onları riske atmayı asla düşünmez ve istemeyiz.
ama tecrübe denen şeyin de faydası asla inkar edilemez.

ben şahsen dediklerinizin bir kısmına kendi adıma alındığımı belirtmek isterim.
cahil kadınlar,bebeklerine kulaktan dolma bilgilerle büyüten tecrbesiz anneler muamelesi yapılmış gibi hissettim mesajınızda.
ve kendi adıma savunma ihtiyacı duydum.
bir kere yanlış saptamalarınız demişsiniz,neye göre,kime göre?
araştırmacı olun demişsiniz ama bunu nasıl çıkardınız mesajlarımızdan.
iananın ben 2 hafta boyunca bu ek gıda meselesini araştırdım.
gerek yakınlarımdan ve gerek internetten.
sayfalar dolusu word ve pdf dökümanı biriktirdim.

üslubu muhafaza ettikten sonra bu aylara göre paylaşım başlığında da bu tarz bir paylaşım yapılmasından daha doğal bir şey olamaz diye düşünüyorum...
saygılar...

her zaman birbirimize karşı hoşgörülü ve anlayışlı olursak,birbirimizin düşüncelerine saygı duyarsak çocuklarımıza daha güzel bir gelecek bırakabiliriz... Bu sağduyuyu sadece bir forum sitesinde değil, yaşantımızın tüm evresinde uygulamamızın anlamlı olacağını düşünüyorum.
Saygılarımla...

arkadaşlar konumuz ek besinler ve burası bi paylaşım sitesi tabiki her görüşe açığız...amma velakin
saygı ve üslubumuzu bozmayalım lütfen burası stress dağıtma yeri değil...kaldıki konuyla çok alakalı birebir yaşadığım
ileriki yıllarda karşınıza çıkması çok muhtemel bi tecrübemi paylaşıyorum ki benim düştüğüm duruma kimse düşmesin...
oğlum 6 aylık olmuştu ve ben hala ek gıdalara geçmemiştim ..neden?anne sütü alsın sindirim sistemi gelişsin vs vs ama bunun faturasını çok kabarık ödedim..
tabii çok şükürler olsun bunada rabbim çaresiz dert vermesin ama neler çektim neler
hoş oğlum şu an 9 yaşında boyu endamı yerinde çok şükür hatta fazlası var eksiği yok ama bunu başarana kadar ömrümden ömür gitti arkadaşlar..
beslenme deyip geçmeyin hayatımızın her anında çok öneml bi konu ...
özetle dışı sizi içi beni yakar misali yanii
benim oğlum 4 yaşına kadar yoğurt çorbası ve karnıbahar brokoli dışında hiçbir sebze ve meyvenin tadını bilmiyordu
daha düne kadar havucu eline almaktan korkuyordu ki kaldı kaldı ısırmak yemek kusur kalsın...
meyve gereksinimi danino ile bi nebze giderdim yıllarca ama sebzenin balığın etin tadını almadan büyüdü...
çok şükür 6 yaşında yavaş yavaş başladı şimdi neredeyse herşeyi yiyor...
siz siz olun benim yaptığım hatayı yapmayın...
ama ben doktorumuzuda suçluyorum sonuçta aylık rutin kontrollerini sadece boyunu kilosunu öğrenmek için gitmiyorum doktora kaldıki bunu evdede yapabilirim zaten...
aman diyorum bu sese kulak verin ukalalık olarak algılamayın lütfen ama sonra vakit geç olabilir...
ayrıca bilimsel olarak 10 yılda öğrenilecek bir bilgi ,tecrübe ile 1 günde öğretiyor hayat ...bunuda unutmamak lazım diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
arkadaşlar il yorum yapan şüko arkadaşım konuya girişin benim çocuğumu düşünmüyor ve kulaktan dolma davrandığımı ifade ediyor alınmam tepki göstermem doğal kaldıki 2 çocuk annesiyim ve kendi çapımda fikirlerim var bir çok msajdada yanlız olmadığımı anladım zaten bu konuyu acaba doğrumu tespit etmişim anlamında açmıştım cvp aldım.bunları yapın demek değildi maksadım.bhk arkadaşta bunu çok güzel dile getirmiş anneliğimzi sınatıcak değiliz.kazen akadaşımız anne olduktan sonra bu konulara msjatsa daha iyi olur sanırım.konuyu muhalefete çevirdiğiniz için sistemin dikkatini çektik gereksiz şekilde burda amaç benim gibi düşünen annelerle paylaşım yapmamdı isteseydim dr sitelerine girer oradan yazardım.

arkadaşım ,konuya girişin çocuğunu düşünmüyor veya kulaktan dolma davranıyorsun şeklinde bir ifade içerdiğini düşünmüyorum kaldı ki bu beni ilgilendirmez zaten.... sadece bigilendirme mahiyetinde bir yazı....hepsi bu...lütfen altında başka birşey aramayın.....

aman dikkat.
kazen site sahibidir ve 2 cocuk babasıdır.:1closedeyes:

Bir bebeğin en iyi doktoru ''Annesidir'' bu da benden olsun..

Konu,konu dışı mesajların temizliği için yorumlara kapatılmıştır..

Benim de bu cümlem, iki çocuk annesi olama dayanarak kurduğum cümledir..ılk çocuğumda yaşadığım acı tercübeler,bir bebeğin en doktorunun annesi olması fikrini sabit kıldı beynimde..

Oğlum 8 yaşında ve hala mübalasız her türlü kuru yemiş,portakal,karpuz,muz yani meyveler(elma dışında),sebze yemekleri,tatlı,aklınıza ne geliyorsa hiç birini yemiyor..

Tavuk ve balık gördümü kaçıyor onlar canlı,ağzı var gözü var yenmez diyor..

Yediği sadece yoğurt,makarna,pirinç pilavı ve patates kızartması...
Neden?

Çünkü ek besine geçmekte zorlandım..O dokunur mu,bu zararlı mı,bunu versem mama içmez mi? Zaten hiç anne sütü almayan bir bebeği sadece mama ile besledim..
Bunu tek başıma mı yaptım? Hayır..Aylık doktor gözetiminde..Onun yönlendirmeleri ile.

Bal yasak dedi,çocuğum hala balın tadını bilmiyor,tuz yasak dedi ek besinlere geçemedim,meyve suyunu püre ver dedi sıkma dedi çocuğum yutamadı tiksindi..Bunları yaşayan biri olarak ikinci bebeğimde bilimsel verileri baz alamazdım..Bu demek değil ki,zararlı yiyecekleri bebeğime vereyim..Elbette miktarları var ve herşeyi azdan çoğa doğru paralel şelikde uyguluyorum..Kulaktan dolma bilgilerle bebeği beslemeyecek kadar dikkatliyim..
Ama o yasak denen şeyleri uyguladığımda,karpuzun,portakalın,leblebinin,muhallebinin tadını bilmeyen,yememek için saatlerce ağlayan bir evlata sahip oldum..9 ay çektiği kabızlık da cabası ki her çiş yaptırmada makattan şırınga ile ilaç veren bizzat ben kemdimdi..

Bu yüzden bunu yaşayan anneler daha iyi anlar..

Kızıma yaptığım yemekten de veriyorum,elle besleme(kuş beslemesi) yapıyorum,çorbalarına tuz atıyorum,ceviz veriyorum,onu veriyorum,bunu veriyorum..Kızım 8 aylık ve iki dişiyle bunları yemeye çalışırken kötü tercübem oğlum kaçacak oda arıyor ki bana yedirmesin diye..

Yine diyorum bir bebeğin dilinden en iyi anlayan ''annesi''dir..

Son düzenleme:
erkek olduğunu bilmiyordum bekar yazıyor çocuğu olduğunuda bimiyordum sağol canım uyarın için öğrenmiş oldum amadikkat etmemi gerektiricek bişey yok cvp yazmış cvp verdim.en kötü siteden atar heralde

Son düzenleme:

seninle birebir aynı şeyleri yaşamışız kaldıki sen yazmadan bende BıR ÇOCUĞUN EN ıYı DOKTORU ANNESıDıR demiştim:)
o halde neden paylaşımlarımı sildiniz haksızmıyım ben şimdi canım...
aynen anlattığın gibi doktor fobim var şimdi dolayısı ile bilimsel adı altında yazılan yazılar yaşadığım kabus dolu yıllar aklıma gelince beni fazlası ile geriyor....
oğlum şimdi 9 yaşında ve kızıma hamile iken
sen abisin senden öğrenecek kardeşin yemeyi içmeyi diye psikolojik baskı yaptım:)
şimdi çok şükür yemediği anda 3 ylık kızımı getiriyorum yanına oda utanıyor abisi yaaa:)hemen başlıyor yemeye
bu yolu dene istersen

Son düzenleme:
bence bu anneye degil cocugun kendisine baglidir cocuk kendinden istahli ise zaten verilen butun ek gidalari yiyecek ve icecektir ama istahsiz bir bebek ise istedigi yasa kadar gelsin hep istahsiz olacaktir benimde cevremde gordugum cok insan var cocuklarina zorla yediremiyorlar sordugumda erken gidaya basladinizmi diye evet oldu bitti almadi diyorlar yani bu bebegin beslenme aliskanligiyla alakali.ben ogluma hergun d vitamini veriyorum ve arada surup veriyorum hic bir ek gidayi tattirmamama ragmen sapur supur herseyi yalayip yutuyor masallah eminimki yogurt falan bile versem simdiden yok demez

cogunuz biliyosunuz aralik anneleri oglum dogumdan sonra hastaneye yatti almanyanin en iyi en gelismis doktorlarinin uzman oldugu bir cocuk hastanesinde yatti ve cikarken bir cok soru sorup ciktik ve bize 4 aya kadar kesinlikle ek gida vermememizi bunun bebegin sindirimine cok buyuk zararlar verebilecegini soyledi illaki butun erkenden ek gida alan bebeklere kesin bir sekilde zarar verecegini soylemiyorllar kimisi rahatlikla alabilir ama neden bebeklerimizi riske atalimki cokmu zor 4 ay beklemek

arkadaslar bunlari size muhalefet olsun diye yazmiyorum ama yine goruslerimi ve bildiklerimi bende paylasmak istedim kimse alinmasin gucenmesin sonucta hepimiz bebeklerimizin saglikli bir sekilde buyumesini isteriz hicbirimiz evladimiza zararli olan seyleri yapmak istemeyiz herkesin gorusune saygi duyarim

loracım senide çok iyi anlıyorum ama okuyunca yıllar öncesine götürdün beni...
bende aynı senin gibi düşünüyodum kitaplara göre büyütüyordum oğlumu
doktor ne derse onu yaptım kaldıki doğduğunda çok iştahlıydı oğlum hatta sürekli yemek emmek isteyen bi bebekti...
nasıl doktor politikası uyguladıysam çocuğum 2 yaşına geldi birde baktım ki çocuk sadece küçükken tattırdığım besinler dışında hiç birşey yemek istemiyor
gezmeye giderken hep yanımda karnı bahar brokoli yoğurt çorbası üçlüsünden birini taşıdım yanımda yıllarca...
aman arkadaşım sen sen ol hata yapma...
çok ağladım çok üzüldüm rahmetli anacığım oğlumun yememesine çok üzülürdü keşke hayatta olsaydı da şu günleride görmeydi
adaklar adadım ...anlatabiliyormuyum yeterki yesin kurban kesicem diyee...
çok çektim çok ama o 3 gıdayı bolca yediği için kilosu hep iyiydi ama daha düne kadar balık köfte sebze tatlı kurabiye börek yedirmek mümkün değildi...
tüm akrabalarım eşim dostum şimdi bana geçmiş olsun diyor çünkü şahit oldular yaşadıklarıma...
özetle yemeyen iştahsız bir oğlum yok benim sadece belirli şeylerin dışında hiç bişey yemeyen bir çocuk fark bu canım....

[COLOR="Red[B]"]arkadaşlar bilimseli gözardı etmedimki ben.ya iyi okunmuyor ilk yazı ya ben kendimi ifade edemedim inanın anlaşılamadığım için pişmanım konuyu açtığıma.diyorsunuzki 4 aydan önce ek gıda verilmemeli veriyorummu yazmışım acaba diye defalarca okudum başlık konumu[/B][/COLOR]((ben bu küçük oğlumda bişey keşfettim 3 aylıkken yediğim yemeklerden tattırıyordum bu bebişime ve ek gıdalara başladığımda hiç yadırgamadı zorlanmadım.ama aylarca sadece anne sütü yada mama verip birden çocuğu yoğurt yemeye alıştırmak zor gibi geliyor bana.demiyorum kaşık kaşık çok az tattırmak gerekir diye düşünüyorum..büyük ğlumda böyle yapmadım ve çok zorlanmıştım...dipnot(parmağımla ağzına bulaştırma mantığıyla) )) işte bunu yazmışım yediğim yemeklerden tattırıyordum cümlesinden benimle sofrada yemek yiyormu anlaşılıyor acaba anlayamadım,ek gıdalara başladığımda zorlanmadık demişim ek gıdalara 3 aylıkken başladım dememişimki. 4 ay bitimine doğru meyve püresi 5 ay bitimine muhallebi şimdi ise çorbalara başladım.verilen mama ve anne sütü dışında başka tatlar varolduğunu göstermek ve damak tadının alışması için parmak ucuyla tattırıyordum.ayrıca birçok konuda okudum anneler bebeklerine yoğurt yediremiyorum derdinde bende bundan yolaçıktım ve benim oğlum yoğurda bayılıyor çünkü ben her yoğurt yediğimde onada tattırdım bu bebeğime hiç birşey yapmaz.ayrıca ne fakir insanlar var mama bulamayan sütü olmayan anneler pirinç unuyla büyütüyor bebeğini ve çok duymuşumdur büyüklerden bir arkadaşın dediği gibi kuş misali bebeğinin ağzına çorbalı ekmek tıktığını çünkü elde avuçta yok yeterki doysun bebeği. bu bukadar.şu yazıları okuyanlarda aaa kadınlara bak 3 aylıkken ek gıdaya başlamış bide kendi yediklerinden veriyormuş diycek.yanlış anlaşıldıysa yada yanlış örnek olduysam lütfen uzmanlar silsinler konuyu kendimi ifade etmek zorunda kalmak yordu beni.sanki ben dr yüzü göstermiyorum çocuğuma kültürsüz biçare bilgisizim.

Son düzenleme:

lilyumcum cnm bende seni anliyorum ama ben ek gidaya iki yasina kadar vermeyin demiyorum cnm sadece 4 ay. bebeklerin sindirim organlari 4 ay sonra gelismeye basliyor bunun tecrubeyle yada yasanmislikla bir ilgisi yok tatlim tamamen kanitlanmis ispatlanmis bir sey bu.gercekten sizleri anlamis degilim 1 ay daha sabredip oyle ek gidaya baslamak bu kadarmi zor yani. 1 ay icin mi bebekler yeme aliskanligini olusturacakta ayirim yapacak gercekten buda benim mantigima yatmiyor

bence sebepsiz suçluyosun kendini bilakis ben bu anlamda çok mutlu oldum çünkü yıllarca yaşadığım sıkıntıları dile getirmiş oldum.
ayrıca tabiki bende seninle aynı fikirdeyim amaç sadece tattırmak ..kaşık ucu ile bu eğer sindirim sistemini bozmaya yetiyorsa vay halimize...
doğduğu günden beri verdiğimiz mamalar çokmu doğal acaba !!!!
seni kutlarım nutezcim çok doğru bir tespit ile doğru bir topik açmışsın...
ayrıca bana göre sofra ve yemek bi kültürdür ve küçükken hatta bebekken kazandırılması gereken bi kültür...
çinliler yada uzakdoğu ülkeleri böcek yiyorlar ama biz yemiyoruz neden?yemek kültürleri o olduğu için vs vs
özetle çok doğru bi tesbit arkadaşım kutlarım seni..en azından yaşadıklarımı anlatıp bi nebzede olsa deşarj olma imkanı bulduğum için....

bir bebek kaç aylık olursa olsun kucak yada yatağın ayrımını yapıyorsa tatlıya yada ekşiye tepki verebiliyorsa onlar çok zeki bebekler demektir tabiki ayrımını yaparlar canım.

tabiki öle loracım ...
yanlış anlaşılmasın sen çocuk iştahsız ise yemek sorunu oluyor deyince bunu anlatmaya çalıştım ben..oğlumu görenler iştahına maşallah derlerdi....
yoksa tabiki ha 3,ay ha 4, ay ama daha geç kalmamak lazım....

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…