-Aralık 2008- benim tespitim : Bebeklerde Ek Besinlere Geçiş Dönemi

nutez

Nirvana
Kayıtlı Üye
10 Mayıs 2007
1.138
7
46
[B]cokacimcoookben bu küçük oğlumda bişey keşfettim 3 aylıkken yediğim yemeklerden tattırıyordum bu bebişime ve ek gıdalara başladığımda hiç yadırgamadı zorlanmadım.ama aylarca sadece anne sütü yada mama verip birden çocuğu yoğurt yemeye alıştırmak zor gibi geliyor bana.demiyorum kaşık kaşık çok az tattırmak gerekir diye düşünüyorum..büyük ğlumda böyle yapmadım ve çok zorlanmıştım...dipnot(parmağımla ağzına bulaştırma mantığıyla)

Son düzenleme:
bende böyle düşünüyorum canım hatta benmle aynı doğum yapan teyzemn gelini var o başlamış bile yoğurt falan vermeye meyve suları çiğnemeyi öğrensinler dimi

4. aydan önce bebeklere ek gıda vermek son derece yanlış .....
Ek Gıdalara 4 Aydan Önce Başlamanın Zararları
ılk 4 ay bebeğin emerek beslenme
dönemidir. Bebeğin gastrointestinal sistemi adapte formüller dışında, ek gıdaları sindirebilecek olgunlukta değildir. Sindirim sisteminde koruyucu mekanizma tam gelişmemiştir. Nişasta ve yağların emilimi için gerekli amilaz ve lipaz enzimleri yetersiz salgılanırlar.

Süt çocuğunun 4 aydan önce yutma refleksi zayıftır, kaşıkla verilenleri yutamaz ve geri çıkarmaya eğilimlidir. Erken ek gıdaya başlama anne sütü alimini azaltır veya emzirmenin kesilmesine yol açabilir. Proteinlerin günlük toplam enerji içerisindeki yeri azalır, büyüme hızı etkilenir. Anne sütünün azalmasıyla bebeğin beslenmesi bozulur.

Verilen gıdaların kontamine olma olasılığı fazla olması ve ek gıdaların anne sütünün anti-enfektif özelliklerini dilüe etmesi enfeksiyon özellikle de ishal riskini arttırır. Enfeksiyonlarin gerek iştahı azaltarak gerekse de katabolik yollarla kayıpları arttırması beslenme bozukluğu ile birleşince bebek protein ve enerji açısından negatif bir dengeye girer.

Erken ek gıda böbreklerin solid yükünü, sodyum ve ürenin serum düzeylerini arttırır, hiperosmolalite ve dehidratasyona yol açar. Erken ek gıda başlanması allerjik hastalıklara, özellikle de gastrointestinal besin allerjilerine yol açar. Geçici gluten intoleransi, inek sütü ve soya proteinine duyarlı enteropatilerin sıklığı artar. Coeliac hastalığı daha erken yaslarda ortaya çıkar.

Erken ek gıda verilmesinin ileri yaşlarda obesite eğilimini arttırdığını
gösteren çalışmalar vardır.

sen yazdıklarında bilimsel olarak haklısın fakat burdaki benim yazmış olduğum tespit bebeği kaşık kaşık doyurmak değil parmak ucuyla yoğurttan yada limondan tattırmak ve ek gıdaya geçişte başka tatların olduğunuda algılamasını sağlamak.ben 4 aylık olduktan sonra 4.y gıdalarına başladım yine kaşık kaşık değil her bir gıdadan öğünde 2 mama kaşığı ölçüsünde ve zamanla attırdım.

bu bilgi ek gıdaya öğün olarak erken başlarsak gecerli bence.
ben bir cay kaşığı kadar hergün tattırıyorum ve gerekli diye düşünüyorum.
sonra 6. ayda %90 sıkıntı çekiliyor...

bence de bu ek gıdaya geçiş cocukla alakalı bı durum her cocuğun farklı gelişimi var.mesela benim oğluşum verdiğim yiyecekleri yutamama gibi bi durumu yok.kimi cocuk 2 aylıkken yapabildiği şeyleri diğer cocuk 5 aylıkken bile yapamaz.yani cocuk kendini ne zamn hazır hisederse o zaman yapılmalı.yok 5 aylıken yok 6 aylıken diye bi kayde olmamalı.bilemiyorum ben öğle düşünüyorumm.

bende hergün taze taze ne pişirdiysem tattırıyorum. bencede gerekli çevremdeki insanları görüyorum ve araştırdımda ilk 6 ay bebeklerine hiçbirşey tattırmayan anneler ek gıdaya geçtikleri zaman zorluk çekmişler. ayrıca büyümüş bebeklerin bir çoğu ise yemek ayrımı yapıyor ama tattıran annelerin bebekleri ise hiç birşey ayrım yapmaksızın yiyebiliyor.

bu arada son bir haftadır ise bebeğime danino kayısılı yedirmeye başladım tabi kaşık kaşık değil gelip gittikçe emziğini bandırıp veriyorum ağzına.

ben sadece bilimsel bir gerçeği hatırlatmak istedim gerisi sizlere kalmış.....

herşeyi bilimsel olarak yapmaya kalkarsak yaptığımız çoğu şey yanlış çıkar bende tattırıyorum hiçde sindirim problemi yaşamadı aynı şekilde çişine çıkıyo

Bende kızım üç ayını doldurduğundan beri özellikle biz yemek yerken o gün ne pişirdiysem azıcık bir çay kaşığı kadar tattırıyorum raharsızlık hissettiğinide görmedim damak alışkanlığı edinmesi için faydalı buluyorum açıkçası sonra çok zorluk çekiliyor özelliklede biberondan kaşıkla beslenmeye geçişlerdede problem oluyor yavaş yavaş alışkanlık kazandırmak gerek diye düşünüyorum

kizlar tabiki herkesin kendi bilecegi is ama ben süko arkadasimiza katiliyorum 4 aydan once bebeklerin midelerinin verilen ek gidalari sindirmesi cok zordur sadece tattirsanizda. siz bunu farketmeyebilirsiniz ama emin olun bebekleriniz onu sindirmekte gucluk cekiyorlardir bebege ne verirsen zaten alir.o yuzden verdiginiz seylere tepkili olmayacaktirlar.bizim burdaki doktorlar 4 aydan once kesinlikle ek gidaya baslamayin diyorlar ama tabi herkesin kendi bilecegi sey

doğru herkesin çocuk yetiştirme tarzı başkadır ben bisküvi suya ezip tattırdım bide sütüm olmadığı zman bi öğün mama veriyorum bikerede bi kaşık yoğurt verdim ara sırada rezene çayından veriyorum bikaç kaşık

benim gibi dşünenler olmasına sevindim demekki tespitimde yanılmamışım ayrıca hepimizinbebişleri bizler için çok kıymetli ve hepsinin bir dr vardır muhakkak onların kötülüğü için bir şey yapmayız ne demek istediğimi anlamış arkadaşarım kaşık kaşık değil tadımlık dimi amacokacimcoook ayrıca babymax sütaş 6. ay yoğurt çıkmış danone,danino yerine bundan alıp içine meyvasını kendimiz koya biliriz elvira cım sütle değil bebek maması ile yapılıyormuş.

şunu bilinki beim dr rumla kuzenimin dr yada arkadaşlarımın dr hepsi farklı şeyler konuşuyor demekki tek bir mantık yok bu dr larda onun için anne bebeğini hisseder bu çok önemli o zamanı hissedersin.tabiki herkesintarzı düşüncesi farklı.benim bebişim 6 aylığa geliyor ve ben ona yaptığım yemeklerden yedirmiyorum ki, canım karşı olan arkadaşlarım neyse anlamak isteyen anlamıştır.teşekkür ederim.

sizler başlayacak mısın ek gıdaya doktormuz bir daha ki ay başlayalım dedi

bi dahakine dediğinle deniyeyim iyi olur gerçekten. bilgin için sağol iyi oldu öğrendiğim.

bende bebeğime 1 aydır yediğimiz her şeyden parmak ucuyla tatdırıyorum ki okuduğum bir yazıda bebek mamayı tatdığı zaman diliyle ittiriyorsa mama yemeye hazır değildir fakat verdiğinizi yalıyorsa hazırdır yazıyordu ve bunu kendi bebeğimde gördüm ve bazı şeyler ne kadar bilimsel olsada kimse anne içgüdüsü kadar bebeğinin ihtiyacını bilemez

verdiğiniz bilgiler konusunda haklısınız diycem ama inanın hiç bişey anlamadım anatomik sözlük bulundurmakmı lazım acaba anlamak adına...
yanlış anlamayın ama inanın çok net bi sonuç çıkaramadım kaldıki nutez e katılıyorum kaşık kaşık vermek değilki sadece tattırmak ve tad duyusunu geliştirmek...
ben ek gıdalara geç başlamış bir anne olarak ilk çocuğum 9 yaşında ve henüz bu sene yemek ayırmamayı öğrettebildim o yüzden üzülerek size katılmıyorum
çünkü bazen tecrübe herşeyden daha doğru sonuçlar verebiliyor hayat dersi anlamında....
bence bir bebeğin en iyi doktoru Allahın vermiş olduğu annelik içgüdüsü sayesinde ANNEsidir diye düşünüyorum..
bilimsel bi gerçek ise eğer, neden her doktor farklı düşüncelere sahip onu zaten hiççç anlayabilmiş değilim ama yinede vermiş olduğun bilgiler için teşekkürlerr

Son düzenleme:
buraya yazdıklarım bir siteden almış olduğum hekimin görüşleridir....çocuklarınız sizin çocuklarınızdır...herkesin çocuklarını nasıl yetiştereceği kendisine kalmış birşeydir sonuçta...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…