Araba sürme korkusu!

bende bi ara arabaya binmeye tırsıyor, bahaneler üretiyordum. geçiyor.
ama öyle evde oturarak geçmiyor. bin arabaya trafiğe çık, yavaş git bi şey olmaz, acelesi olan geçer seni
trafiğe çıkmadan yenemezsin

Slm .Hani bariyersiz yol var ya, bölünmüş yol deniliyor sanırım
Arabalar 🚘 üstüme üstüme geliyor gibi, anladınız dimi o yolu. Şöför olmamama rağmen bu korkuyu yaşıyorum

Sabahları evden 2,5 ve 4,5 yaşındaki iki çocuğumla evden çıkıyorum. Onları yuvaya bırakıp işe geliyorum (okullar kapanmadan önce). İş çıkışı onları ve onlarla aynı okula giden 6 yaşındaki yeğenimi alıyorum. Yeğenimi annemlere bırakıyorum, ordan benimkilerle eve geçiyorum. Çok fazla değil ama çocuklarla beraber günlük 45-50 km arası yol yapıyorum.

Çocuklarla araba kullanmak zor. Dikkati inanılmaz dağıtıyorlar. Telefonu bluetooth'la arabaya bağlayıp youtube'dan istek parça açıyorum devamlı :) Nadiren de olsa arabada uçuşan oyuncaklar olabiliyor, bana çarpabiliyor. Ya da bir anda birinin çişi kakası gelebiliyor. En uygun yerde sağa çekip portatif tuvaletleri hazırlanıyor filan..

Yaklaşık 10 yıllık şoförlüğüm var. Ona rağmen öyle dikkatimi dağıtıyorlar ki isyan ediyorum arabada. O zaman sakinleşiyorlar. Eğer yağmurlu, hani daha riskli bir hava varsa kesinlikle telefonu elime almıyorum. Çocuklar biraz mızıldıyor ama güvenlik daha önemli sonuçta.

Yine de araba kullanabilmek muazzam bir özgürlük. Biraz pratikle gelişirsiniz. Hepimiz korktuk, heyecanlandık. Hiç birimize araba kullanma becerisi default olarak gelmedi :)

🥰 ay bu mesajınız iyi geldi bana,şuanki arabamız otomatik gerçi manuel kullananda yok pek buralarda. Bende bide panik atak ve anksiyete var,ama bunlara sığınıp daha fazla ertelemek olmaz. En kısa sürede yapicam insallah
bende doktor onaylı bir panik atak olmasa da arabaya binince çarpıntılarım bacak titremelerim başlıyordu :) İlk aşama iyi bir hocadan rahatbir insan dan ders almak oldu benim için. Çünkü eşim le başlasaydım eminim bu aşamaya gelemiyecektim. Şuan da bile yanıma oturduğunda korkuyor saçma sapan sanki bir şey olacak gibi el frenini çekiyor ben tam frene basarken. Erkekler her şeyi en iyi ben bilirim modun da trafik konusunda . Ama şuanda gerçekten çok iyi ilerledim. İşime gidip geliyorum. Sizde yapabilirsiniz. Otomatik araba da çok öğrenmeniz gereken bir şey yok stop ettirmek yok. Trafik ve kurallara alışınca zamanla gerisi geliyor. Ben yaptıysam herkes yapar.

Merhaba kızlar. Son 10 gündür ciddi anlamda ehliyet almam gerektiğine kafa yoruyorum,çok önceden almalıydım biliyorum ama korkuyorum! Resmen kabus gibi asla almayı düşünmüyordum son zamanlarda ,eşim ameliyat olup evin bütün sorumluluğu bana kalınca çok gerekli olduğuna ikna oldum.

aranizda önceden korkup sonra ulan korktuğum kadar yokmuş diyen oldu mu?
Ehliyeti 2005 te alıp bu yıl kullanmaya başladım. Hep eşimin demoralize etmesi yüzünden aşırı korkuya dönüşmüştü. İyi bir hocadan sadece dört saat ders aldım ve boşu boşuna bu kadar zamanı çöp etmişim. O kadar büyük rahatlık ki. Hele bu pandemi döneminde. Bir an önce deneyin derim.

Korkma canım kimse anasının karnından bilerek doğmuyor. Araba kullanmak çok zevkli zaten. Park etmek için aynı seyi soyleyemicem😃

bende doktor onaylı bir panik atak olmasa da arabaya binince çarpıntılarım bacak titremelerim başlıyordu :) İlk aşama iyi bir hocadan rahatbir insan dan ders almak oldu benim için. Çünkü eşim le başlasaydım eminim bu aşamaya gelemiyecektim. Şuan da bile yanıma oturduğunda korkuyor saçma sapan sanki bir şey olacak gibi el frenini çekiyor ben tam frene basarken. Erkekler her şeyi en iyi ben bilirim modun da trafik konusunda . Ama şuanda gerçekten çok iyi ilerledim. İşime gidip geliyorum. Sizde yapabilirsiniz. Otomatik araba da çok öğrenmeniz gereken bir şey yok stop ettirmek yok. Trafik ve kurallara alışınca zamanla gerisi geliyor. Ben yaptıysam herkes yapar.
Ama eşinizin yaptığı hem çok tehlikeli hem çok ayıp. Benim eşim - ki o zaman sevgiliydik - bir kere bunu yapmaya kalkıştı, gecenin ikisinde arabadan kovdum. O bugündür kimse şoföre müdahale etmez, edemez bizim evde.

Valla bacım ben -30 görürüsem arabamın burnunu çıkarmam sokağa.
İstanbul'dayım.
Gizli buzlanmadan korkarım.
Zaten 2 cm kar yağda İstanbul'da trafik kilit ajhjjhdfhad
Ne olursa olsun kışın yogun kar yağdıgı zaman asla direksiyon başına geçmem mecburi bir sebeb olmadıkça.
Buna katılıyorum,bir kez yokuşta kaydı araba hafif kar yağıyordu yerler buz ve ömrümden ömür gitti. Gaza nasıl kökledim,nasıl çıktım o yokuşu hala unutamıyorum, yokuşu çıkınca sağa parkedip yürüyerek gittim kızımı okuldan almaya. Buzlanma fena. En korktuğum şey arabamın kayması benimde ki uzun zamandır araç kullanıyorum. Eşime anlattım sonra bu olayı,dedim beni itseler binmem bir daha kar yağarken arabaya😃 Dalga geçti benimde altındaki arabaya da mı güvenmiyorsun,sanki at arabası kullandığın diye.
Karda buzda çıkmayın kuzum trafiğe.
Yıllardır araba kullanıyorum,kadının biri bana çarpıp kaçtığında bile öyle korkmadım ben.
Konu sahibi size gelince ehliyeti alın bir,ondan sonrasına bakın. Şu an ehliyet kursları benim aldığım döneme göre daha güzel egitim veriyorlar. Park etmeyi bile öğretmediler bize. Sınavda da düz yolda gidip göbekten dönüp bir yerde sağa çekip geri gitmiştim o kadar.
Tabi ki korkmanız normal ama kimse annesinin karnında öğrenmiyor araba kullanmayı,pratik yapa yapa öğreniliyor.

Ben hastaneye gittim bir kere tek başıma ilk uzun yola neyse girdim bahçeye arabayı park edicem. Kaldırıma bir çıktım😂 lastik kaldirima cikti neyse toparladim sonra. Surekli pratik yapsanizda yorgunsaniz iyi araba kullanamiyorsunuz. Uzun süredir araç kullanmama rağmen ya kaza yaparsam korkusu hep var.

Bir arkadasim vardı,evde bir gün kapı yerinden çıkıp düşmüştü diye oturup ağlamaya başlamıştı ben şimdi napicam diye..o bile araba aldı kullanıyor.Ben bunu düşünüp motive oluyorum

Bende çok ıstıyorum ehliyet almayı eşim hasta oldu evde kaldı bız taksi çağırdık .taksıyle gıttık geldık hastaneye araba garajda yatıyo. Çok ıstıyorum çokda tedırgınım nasıl aşıcam Bilmem. Evde küçük çocuk var yaşlı ınsan var banada şart. Güya geçen haftasonu kurs arastırıcaktık eşimle korona oldu herkes ve yasak geldı. Ama vazgeçmiş değılım. En azından denemedim demem.

Siz ve sizin gibi trafige cikmaya korkan hemcinslerimi cok iyi anliyorum
Avrupanin baskentinde trafigin yogun oldugu bi yerde yasiyorum
Sahsi arabam var catir catir araba surerim
Ama. Turkiyede araba surmek beni oyle korkutuyoki...
Insanlar kurala uymuyor
Sen uydugun icinde kadin surucu etiketi yapistiriyor
Yavas suruyosun diyor halbuki 50lik yolda 50yle gidiyosun ama yetmiyo
Kirmizi isikta bir Allahin kulu olmasada duruyorum aptalmisin kimse yok sursene oluyo
Yani akil mantik isi degil

Merhabalar canım hemcinslerim :) evet ben gittim ilk adımı attım ve 1. Ehliyetimi aldım. 2 gün boyunca derslere çalışıp bu sabahta sabah 6 te evden çıktım yürüyerek (çok yakın ) yaptım çıktım. Şimdi bekleme zamanı 8 ay sonra da asıl ehliyetimi almak üzere tekrar başvuru yapicam :) hiç bu kadar kararlı olmamıştım daha önce. Hepinize teşekkür ediyorum ❤️

Siz ve sizin gibi trafige cikmaya korkan hemcinslerimi cok iyi anliyorum
Avrupanin baskentinde trafigin yogun oldugu bi yerde yasiyorum
Sahsi arabam var catir catir araba surerim
Ama. Turkiyede araba surmek beni oyle korkutuyoki...
Insanlar kurala uymuyor
Sen uydugun icinde kadin surucu etiketi yapistiriyor
Yavas suruyosun diyor halbuki 50lik yolda 50yle gidiyosun ama yetmiyo
Kirmizi isikta bir Allahin kulu olmasada duruyorum aptalmisin kimse yok sursene oluyo
Yani akil mantik isi degil
Bende aslında Türkiye'deki kadınlar bile araba sürüyorsa bende sürerim diye daha fazla gaza geldim. Ben Kanada'da yaşıyorum burda insanların çoğu kurallara uyuyor ha yok mu yamuk yapan? Var elbet ama dikkat edicez.

arabaya bineceksin İsmail yk nin şarkısını açacaksın. Hem kendi gazına hem arabanın gazına basacaksın.
Bak bakalım korku morku kalıyor mu 🤣🤣🤣

Ayy dur o şarkıyı da şuraya bir atim de dinleyelim bari 🤣😍😍

Ben de böyleyim maalesef İstanbul korkutuyor beni her an bir yerden araba,insan,kedi,köpek çıkacak gibi geliyor korkuyorum nasil geçecek bu
Burda dışarıda kedi ve köpek asla göremezsin ama maalesef çok fazla sincap 🐿 var 🥺 onlara araba çarpışken görünce içim parçalanıyor. Geçen eşimle arabadayken bitane geçmeye çalışıyordu öyle bir çığlık attım ki ezilmesin diye adam neye uğradığını şaşırdı

X