Antidepresan kullandığım İçin anne olamayacağım.

nergizmeltem

Üye
Kayıtlı Üye
25 Ağustos 2022
7
3
32
Merhabalar. Bilen ve aynı şeyleri yaşayan kadınlara okadar ihtiyacım varki. Yakında evleneceğim ve nişanlım çocuk sahibi olmayı çok istiyor.30 yaşındayım.yıllardır panik bozuklukla mücadele ediyorum neredeyse 10 senedir paxera kullanıyorum. Çok ağır depresyonlar da geçirdim. Geçen sene ilacı bırakmayı denedim,üstelik resmen gıdım gıdım ve tam bir sene içerisinde azalttım.sonlara doğru biraz ağlama krizleri başlamıştı. Derken bir de baktım yine panik ataklar yine depresyon. Mühendisim ve işe gidemeyecek duruma gelmişim.. Ben hiçbir zaman anne olamayacağım. Çünkü ilacı bırakamam ve hamilelikte dalgalanan hormonlar beni intiharın eşiğine getirebilir bunu biliyorum.İlacı bırakamıyorum çok korkuyorum. Nişanlımla bukadar açık konuşmadım ama o duruma benim kadar ciddi bakmıyor ya da ben ciddi bir şekilde ifade etmedim sanırım,o bir gün herşeyin geçeceğine adı kadar emin. Ben değilim. Yani şu an çok iyiyim 10 mg kullanıyorum. Hiçbir sıkıntım yok. Ama bir gün ilacı bırakmak,hamile kalmak, çocuk bakmak bana çok zor ve korkutucu geliyor.Bir insanı çocuktan mahrum etmek de istemiyorum. Ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz. Aynı şeyleri yaşarken hamile kalan var mı? Nişanlım 2 sene sonra yaparız diyor ama bu bile beni korkutuyor . Çocuk gördüğüm zaman durup dalıyorum. Sanırım psikolojim bu konuda baya bozulmuş. Bu yüzden evlenmekten de korkuyorum

Son düzenleme:
Hamilelikte antidepresan kullanan insanlar var. Bu anne olmaya engel değil ki? Bunun yönlendirmesini doktorunuz yapar bi konuşun bebek planladığınızı söyleyin ilacı ve dozajı ona göre ayarlar.
Ama çocuk İçin çok tehlikeli diyorlar. Bi de düşününsene insan kıyamazki karnındaki bebeğe ,hamileyken hergün o ilaçları içeceğim. Düşük doz bile olsa gebelik bitene kadar ya çocuğum otizmli doğarsa diye korkudan gebereceğim. Hayat gerçekten çok zor

Nişanlınızla çok açık konuşun, her şeyi kabul ederse ne ala ,yoksa sonra sorun olur.Mecbur kalınan durumlarda 3.aydan sonra ilaç kullanılabiliyor ama tabiki riskleri kabul ederek.Ilk 3 ay kullanamazsınız hicbir sekilde

Kar zarar durumuna göre antidepresan veriliyor diye biliyorum, antidepresan bırakıp bitkisel şeyler kullanmayı denedin mi yada antidepresan artı terapi aldın mı

Merhaba konunuzu yeni gördüm. Bende de aynı durum mevcut senelerdir ilaç birakip gebe kalmak istiyroum ama maalesef surekli tekrarlayan agir depresyon yaşıyorum intihar eşiğine gelecek kadar. Umarim çözülür sorununuz

Hamileliğin başından sonuna kadar kullanılan ilaçlar var. Ayrıca bu ilaçlar otizme sebep oluyor diye bir şey yok. Otizmli çocukların aileleri bunları kullanıp da olmuş. Lütfen umutlu ol Rabbim her şeye yardım eder. Ben de aynı problemleri yaşıyorum ama ben iyi olmadıktan sonra çocuk nasıl iyi olacak?

15 sene antidepresan kullandim anksiyete vardi.Evlendim antidepresani biraktim cocuk istiyordum kolaymi gecti hamileligim hayır anksiyetem tavan yapti geceleri yattigimda icim bir daralirdi kalkip koşasım gelirdi.Bir sekilde bitti hamileligim ve 2 yasina kadarda emzirdim ve memeden kesince tekrar basladim.Yani birsekilde idare ediliyor zor olsada merak etmeyin.

Çok teşekkür ederim umarım aynı durumu yaşayan birçok kadın İçin kolay ve sabırlı bir süreç olur. Anne olmaya hakkımız yok mu bizim bu durum beni çok üzüyor. Ayrıca hamilelikte yaşanan anksiyete depresyon vs. Çocuk İçin daha tehlikeli diye biliyorum ben. Körlüğe kadar gidebiliyor sanırım. Ee ne halt edicez ben anlamadımki

hamileyken kullanılan güvenli ilaçlar var lustral gibi. paxera uygun olmasa da illakş onun yerine verilecek bir ilaç bulunur

Körlük vs. degil de çocuğum da benim gibi sinir krizleri geciriyot hamilelik travmalarindan sebeple.
Korkuyu yenmeye çalışın, bazen ne kadar korksak da işler kafamizda büyüttüğümüz gibi olmuyor inanın.
Gevşemeye rahat düşünmeye çalışın.

Bnde doğumda travma yaşadım ikinci bebgim dört gözle bekledim ama 4 aydr ansiyete depresyon yabancılaşma bni mafetti çocuklarıma bakmak istemiyorum ilk kızıma o kadar duskundum ki yanıma birşey sormaya gelsin istemiyorum rabbim ins gecer bu ben degildim

Bende öyleyim. Daha dogurdugum 1.'ye düzgün bakamıyorum, eskisi gibi onunla oynamak vs. istemiyorum cok yoruldum bunaldim.
Gecen aylarda bi istek, bi cesaret geldi, birkac ay korunmadik, çocuk olmadı:)

Sonradan o cesaret gitti. İkinciyi yapmaktan vazgectim. Net. Son kararim.

Bende düşünmüyordum bir kere aldrdim guaha grdim dedim bir daha kalirsam aldrmicam eşimle istemiyorduk günümüzdeki yaşamı biliyoruz ilk kızıma düşünken bnde etkilendim onlar icin canimi veririm rabbim yrdim etsn hzr değilsen yapma millete bakma ikinciyi yap diyenlere sanki kndileri bakiyorlar

Aslında 4 ay olmuş büyümüştür bile, sen de artık yavas yavas atmalisin üstünden yorgunlukları, olumsuz düşünceleri.
Tedavine ilaca devam edebiliyor musun?
İlk cocugun kaç yaşında? Sana bazı konularda yardımcı olabilir abla abi diye diye.

İlk kızım 7 yaşına girecek tedavi almak istyorum emzriyorum sadece gecelerri bende birde unutkanlik mi degsik bişey var ayağımdaki corabi cikarip bir yere koymuştum çantamı alırken bu çorap kimin ellemiyim diyorum yani sanki bn koymamisim gbi aynı şekilde başka bı eşyayk bı yere koyunca onu farklı bir eşya sanıyorum birde eşim mesala rüyasını anlatıyor ordan kndiem bişey çıkarıyorum benim yüzümden mi ben bişey yapacam da onamı hissediliyor gbi laflarin altından kndiem bişe buluyorum önceden böyle birsey yoktu resmen hayatım çökmüş gbi

Unutkanligin bi kısmı insanlik hâli, bi kısmı yaşanan psikolojik durumlardan kaynaklanir.
Tedaviyi ihmal etmeyin.
Rüya işinden kendinizi üzmeyin.
İnsan olarak, anne olarak, eş olarak vazifelerinizo yerine getiriyorsaniz, kendinizden şüpheniz yoksa, eşinizin rüyasından kendinize yorum çıkarmayın, hayır olsun deyip unutun, arkaniza atin.
Biraz kendi kendinin doktoru olmak da önemli.

Bende şuan gebeyim canım ve antidepresan bende yılardır anksiyete tanımlı panik atak hastasıyım mecbur bırakmayacağımi doktorum da anladı ve düşük doz iki ilaç verdi bir hafta o bir hafta diğerini kullan dedi mecbur bırakamam imkansız aldığım halde baş dönmesi sersemlik uyku hali var 75mg den 37bucuklara indirdi doktor gebelikte kullanılan ilaçlar dedi sende bu şekilde yapabilirsin ilaçlara alışman benim gibi zor yan etkiler yaşayacaksın başta ama geçeceğine inanıyorum ama imkansız birakamam bunu da doktorum ben demeden anladı ona göre tedavi olacam gebelik boyunca

Öyle tabiki ama o ilaçlar sandığınız kadar basit ağrı kesici gibi ilaçlar değil keşke kolayca bırakabilsek aşırı zor beyinsel etkisi çok ha diyince bırakılmıyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…