Annemin emekliligi hakkinda

Sardunya21

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Eylül 2020
966
680
35
Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle herkese mutlu yeni bir yıl geçirmesini diliyorum.
Kısaca konumu özet geçeyim. Anneciğim 62 yaşında, okuma yazması olmayan ama dünya tatlısı bir kadındır.evlatlari için cirpindi bunca zaman. Dünya kadar işte çalışmış, ama hep sigortasız, yevmiye usulü. Anlatır hep, çalıştığım yerlerde sgk dan geldikleri zaman patron bizi saklardı diye. Dolayısıyla sigorta girişi hiç yok bu yaşına kadar

Elimizde koca bir 0 yani.
Geçen şu eyt muhabbeti çıkınca baktım gözleri dolu dolu. Emeğinin karşılığını aldılar, ben de alabilirdim diye. İcerledim ben de haliyle. Hep der" keşke az da olsa , 500 tl bile olsa benim de maaşım olsaydı diye" .

Ben de şimdi hamileyim
Nasipse 3 aya kadar Doğumum olacak. Sonrasında annem bakacak kızıma. Aklıma şöyle bisey geldi. Bakıcılık olarak anneme sigorta girişi yaptırsam, burdan yürüsek acaba bir sonuç alabilir miyiz? Burdan bir başlangıç olsa sonrasinda ne kadar ödememiz lazım? Ya da başka alternatifler neler olabilir? Kabaca fikri olan Allah rizasi için bilgi verebilir mi? Anacığım i mutlu etmek istiyorum..

Simdiden teşekkürler herkese

Annenizin 4A Hizmete baslama tarihi nedir? Bugune kadar yatirilan prim gun sayisi ve kac cocugu oldugunu soylerseniz belki olasiliklari sekillendirebiliriz.

Pardon sigorta girisi hic yok demissiniz. SGK uzerinden bir emeklilik hakki olabilecegini dusunmuyorum.

Ah be kardeş, sanırım hiç girişi yok. Ben öyle biliyorum. E devlet den bakmak lazım Tabi.
Ama hiç girişi olmayan ve 2 çocuk sahibi biri

Ah be kardeş, sanırım hiç girişi yok. Ben öyle biliyorum. E devlet den bakmak lazım Tabi.
Çocuk borçlandırması diye bişey var ama tam bilmiyorum bu işleri de. Onun içinde sigorta girişi zorunluluğu var mı bilmiyorum açıkçası. Çok zor bi ihtimal gibi gözüküyor Allah yardımcınız olsun

Hic girisi yoksa maalesef emeklilik pek mumkun degil gibi. 5000 kusur prim gunu ve 25 yil hizmet suresi sarti var. Yani bugun tescil edilse 2048’den once emeklilik hakki olmuyor. Dogum borclanmasi icin en fazla 1440 gun borclanabiliyor ki yeni borclanma rakamlarini bilmiyorum ama 200.000 TL civari odemeniz anlamina geliyor.

E-devletten bir bakiverin once ezbere konusmayalim.

Son düzenleme:
hiç girişi yoksa gününü tamamlaması imkansıza yakın
2 çocuk için 2şer yıl borçlanma yapabilirdi bir girişi olsa ki o da toplam 100 bin lira filan tutar sanırım. ki onu da 1 ayda ödemek gerekiyor.

şimdi 0 ise
3-4 sene siz prim yatırırsınız mesela ama emekli olmak için 7200 prim günü lazım (o da demektir 20 yıl)

hadi kısmı emekli olsun ileri yaş olsun (böyle şeyler var tam şartlarını bilmiyorum) o zaman bile 5400 gün gerekiyor diye biliyorum
ama sorun şu ki asgari ücret oldu 8500 lira prim günü doldurması için ödemeniz gereken prim miktarı ömrünü sonuna kadar alacağı maaşı geçer.

Peki 1 gün dahi girişi olsa bu bize ne avantaj sağlar?
Saniyorum 99'dan önce 1 günlük bile giriş olması geriye dönük borçlanma ile emeklilik sağlıyor. Ama bu konunun uzmanı degilim. Kulaktan dolma bilgiler bunlar. Sgk'nın danışma hattı olabilir. Yoksa direkt kuruma gidip danışılabilir.

Hiç bir bilgim yok.
Allahım yardımcınız olsun inşallah.

hiç girişi yoksa yapılacak bi şey yok çocuğunuz 3 yıl bakar siz bi miktar destek olursunuz 65 den sonra yaşlılık maaşı var onu alabilir

Bu saatten sonra mümkün değil ki yasal hicbir görünürlüğü olmamış.Pirim günü diye bir şey var

Merhabalar annemin girişi olmasına rağmen bir ev parası çıktı toplam toplam yatırma. Annem bir bankanın bireysel emekliliğine her ay para yatırıyor. Devlette katkı sağlıyor. 20 küsür ana para devlettle 40 bin küsür olmuş. Sanırım bi yıldan sonra banka onu aylık ödüyor ya da komole çekiyorsun. Anneciğine bunu yapın. Her ay oraya para atın. 5 yıl sonra biriken para annenize her ay düzenli maaş niteliği sağlar. Çok üzüldüm annemde yıllardır merdiven siliyor sigortası yok.

Annenize siz çaktırmadan maas baglayabilirsiniz ,mutlu olsun istiyorsanız, büyük bir oran olmaz mesela ama dersiniz ki ,sizin durumdakilere devlet böyle cüzi bir emekli maaşı bağlıyor dersiniz.Nerden bilecek ki zaten paranın nerden geldiğini .Mutlu olsun istiyorum ,icinde uhde dediğiniz için, boyle bir yönlendirme yaptim .Baska türlü mümkün degil

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…