Annemin bende yarattığı çocukluk travması

Ben çoğu arkadasin düşündüğü gibi iyi anne olamamiş gibi birsey asla demiyorum ve zannetmiyorum da böyle birşey.

Anneniz babanızı hiç sevmemiş sorun bu. Köşkte otursa sarayda otursa ne olacak. Sevmemiş kadın. Bir ömrü de sevmediği bir adamla gecirmis onun sevmedigi ailesiyle muhattap olmus.belki de sizin rahatiniz için katlanmis.

Demek ki bilmiyormus bilmiyor. O hata etmis ya da ediyor. Ama siz farkindasiniz aslinda problemin ne oldugunu. Ona yardim etmeyi deneyin. Tesekkür ederim beni sevdigin icin katlandin. Ben de seni seviyorum. Ama sürekli bu cümleni duyunca kendimi suclu ve mutsuz gelecekten umutsuz hissediyorum deyin. Yani aslinda sözümün özü acik acik konusun. Suclamadan.

ya cok tesekkur ederim ne tatlısınız bence de hayatta sükredecek cok sey var ben burada annemi suclamaya gelmedim aslında yasadıklarımı anlattım belki de annem yerinde baska biri olsa o da öyle yapardı veya babam da öyle yapabilirdi ama olmadı, annemi cok seviyorum onun da bizi cok sevdigini biliyorum ama onun da yapısı bu ve hep bize ynsıttı bılmeden belki tecrubesizlikten ama ben bunun zorlugunu cok cektim o yuzden su an mutlulugun ve sahip oldugum her seyin kıymetini cok daha iyi anlıyorum

Hersey para,mercedes,ev,manzara degil malesef.
Belki babanizdan ilgi,ona vakit ayirmasini,onunla sohbet etmesini,onunla ilgilenmesini beklemistir.
Sefkate ihtiyaci vardir.
Babaniz duz mantik biridir belki.

Babanizin karakterini bilmiyoruz.
Babanizin ailesinden sıkıntıları annenizi mutsuz yapmis olabilir.

Bende esimin ailesiyle gorusmuyorum.
Oglumda tanimiyo onlari.
Sizin gibi buyudugunde de tanimiyo olacak.
Esimin ailesi benimde psikolojimi fena zedeledi.

Bende hep mutsuz bir 7sene gecirdim.
Cok agladigima sahit oldu evladim istemesemde malesef gordu.

Simdi bu benim sucum mu?
Benim kotu anne oldugumu mu gosterir?

Evin icindesin 4 duvar agliyosun
Banyoya kaciyosun,wc kaciyosun agliyosun.
Gece suratina yastigi basip agliyosun.

Ayni evin icinde olunca cocugunda sahit oldugu seyler olabiliyo..

Kimin cocugu cok sakin cok sessiz bir ortamda buyuyo ki?

Kucuk tartismalarda olsa illaki sahit oluyolar.

Siz ailenizin size yasattigi kötü izlenimleri size örnek olarak alin.
O hatalari yapmazsiniz aile olunca.

Sen bu mutsuzluğun gereksiz olduğunun farkına vardıysan bunu hayatına zaten taşımazsın ki , belli ki annen istemediği bir hayatın içerisinde mutsuz olmuş sizi de kendiyle mutsuz etmiş ama bunun dışında bir şey göremedim ( yazdıkların kadarıyla tabi )
Kendi zamanlarının koşullarını yaşamışlar mahalle baskısıyla evlilik mahalle baskısıyla çocuk ... ve peşine bizler yaralı bereli hayatlarımız Allah c.c sağlık vermiş , para vermiş , iş vermiş ,eş vermiş , sağlıklı evlatlar vermiş huzurlu bir ülkede yaşama şansı vermiş ama huzur vermemiş
Benim annemde seninkinin bir farklı versiyonu kompleksleri , desteksiz abartmaları etrafla yarışmaları olmadığındaki hırçınlıkları cok ciddi zararlar verdi ( halada veriyor ) yine de o da bir insan çerçevesinde değerlendirip, kırmadan eleştiriyorum ( yinede bağırıp çağırıp kapatıyor tabii ) kendi çocuğuma daha iyi anne olmaya çalışıyorum yoksa kafaya takıp dertlenmeye kalksak aynı duruma düşeriz, gerek yok düşünüp üzülüp süzülüp yeterince sinir krizi geçirdim zaten geride bırakıp kendi hayatına bakmak en iyisi...

ugrasıp yazmıssınız tesekkur ederim. gercekten bazı insanların huyu boyle ben de annemde bunu gordum. kötü olan kısım bunu butun cocuklugum boyunca yasadım ve aklım ermeye basladıgı zaman gordum. bazen arkadaslarımla dertlesirken konusuyoruz onlar da dıyor anneleri surekli söylenirmis sikayet edermis, onlar da kucukken zannederlermis ki hayat cok kötü, berbat. ama nasıl her kadının görümce kv derdi yasaması bu derdi hafifletmiyorsa, her annenin aynı sekilde söylenip bunları cocuguna yansıtması da bu sucu hafifletmiyor. bizim de köpeğimiz var simdi ben ugrasıyorum her seyiyle, ben de almadım ama cok seviyorum o benim her seyim. yeri geliyor butun gun evde oturuyoruz butun hayatımı ona göre programlıyorum ama asla söylenmiyorum asla sikayet etmiyorum ben halimden memnunum cok seviyorum cunku. bilmiyorum demek ki insanlar cocuk sahibi olunca mutsuz evlilik + cocuk sorumlulugu + aile problemleri ust uste binince dengeyi kuramıyor, illa bir taraftan cıkarıyor sinirini. annem babama karsı agzını acamazdı, babannemlere karsı da hic acamazdı. babam ezmezdi annemi ama babannem biraz dominant bir kadındı cidden. annem de bize döktü hep icini, bize anlattı.ama bence cok yanlıs bir secim oldu, bunu da bu yasta anlıyorum. ogrendigim en onemlisi bu oldu ileride asla yapmamam gerekenleri artık biliyorum

evet cok tesekkur ederim.. cok dogru söylemissiniz. üzüldüm okurken. yetiskinler cok bencillik ediyor gercekten cocuklara karsı, ve sonuc ortada. hep cocuklar ortada gidip gidip geliyor, cocuklugumdan itibaren hic sevemedim babannemi, bu yasıma geldim, hala sogugum ona karsı. dedigim gibi kırmak istiyorum ama, ne bileyim. haklısınız siz. babannemi aramam lazım belki de.

Geçen bir konu vardı linç edildiğim. 3 aylık bebeği olan bir kadının bebeğinden şikayet ettiği 4. konusu! Meseleyi benim çocuğum olmayışına bağladı millet ama hiç alakası yok. Sorun işte burda senin anlattığın bölümde..Benzer bir anneye sahibim. Hiç bir zaman dizine yatıp da ağlayamadım bir sorunum olduğunda. Evliliğimde de bazı problemler oldu yer yer en önce annemden sakladım bunu." Ben sana demiştim " demesin diye!

Seni çok iyi anlıyorum ama korkma.. ben de anneme bakınca hiç de berbat bir hayat yaşamadığını hayatı berbat edenin kendisi olduğunu görüyorum. Bunu görünce sorun büyük ölçüde azalıyor. Yıllarca elti kayın kv dedikodularına ben de maruz kaldım, baban beni öyle ezdi böyle ezdileri dinledim.. ama şimdi evim ayrı barkım ayrı. Annem kendini mutsuz edecek trilyon şey buluyor her saat.. şikayetlenmeye başladığında işe çağırıyorlar, yemek taştı, biri arıyor diye kapatıyorum tlfu [/QUOTE]
yazdıklarınızın her kelimesine katılıyorum.malesef ruhsat erilmiyor.hazır olmadan çocuk yapıyorlar sonra kaldıramıyorlar e o miniğin de hayatını mahvediyorlar.örnek işte konu sahibesinin hayatı.özellikle şu sözüne takıldım:"bu mutluluk bana ait değilmiş gibi hissediyorum" demiş konu sahibesi.demek ki bilinçaltına işlenmiş nakış nakış mutsuzluk
sonra da çıkarlar analık kutsal analık şöyle analık böyle.doğurmaya her canlı doğrurur ondan sonrası özellikle işin psikolojik boyutu önemli.

cok dogru. insanın icinden gelmeli. bazen ben de nedensiz yere mutlu oluyorum, ya da ne bileyim beni mutlu etmek icin dondurma alsan ya da hamburger yemeye gidelim desen inanılmaz mutlu olurum. mesela en yakın arkadasımla ne zman bulussak hep salata yeriz, gecen dogum gunumde hamburger yiyelim istersen dedi o kadar sevindim ki. diyor ki bu kadar sevinecegini bilsem onceden teklif ederdim havalara uctun resmen. gercekten öyle, ben kolay mutlu oluyorum cunku mutlu olmak basit bir sey, hayatı basite indirgemek lazım ki tadını alasın. ben genel olarak hayattan zevk almaya calısan bir insanım ama bazen herkesinki gibi icinden cıkamayacagım sorunlarım oluyor, elbette karamsarlıga kapılıyorum. ama bunu genel hayat tarzı haline getirip sürekli batsın bu dünya diye dolasırsam, istersem 50 hamburger yiyeyim, tebessüm edemem..

çocuğun suçu ne ki? bu bayan bilinçaltına mutsuzluğu yerleştirmiş.bu şekilde katlanıp bir çocuğa bu travmayı yaratacağına ayrılsaymış.

evet ayyyyynen öyle. zaten ben kendi ailemde o kadar cok sey gordum ki, artık ileride cocuklarıma karsı cok mükemmel derecede dikkatli olacagım sanırım. nasılsa ona buna icini dökünce bosaltınca dertler azalmıyor, aksine daha cok gaza getiriyor insan kendisini. olan karsı tarafa oluyor..
tesekkur ederim bu arada:) daha iki güne kadar 23 yasındaydım da yaslandım ben de

evet kesinlikle öyle, olay tamamen kişinin kendisinde bitiyor. ben zaten eskiden annem yuzunden panik atak olmustum, sürekli stres panik gerginlik eklendi kalp hastası oldum. annemde bunların hicbiri yok ama bunu anneme söylediginde de baban yuzunden ben de sıkılıyorum diyor ama bu hastalıkları hep ben cektim. ama cok sukur ki hepsi bitti gitti, bilincim yerinde ve tam olarak iyiyim, kendimin farkındayım ve mutluyum. her sey tamamen kişinin kendisinin elinde..

yazdıklarınızın her kelimesine katılıyorum.malesef ruhsat erilmiyor.hazır olmadan çocuk yapıyorlar sonra kaldıramıyorlar e o miniğin de hayatını mahvediyorlar.örnek işte konu sahibesinin hayatı.özellikle şu sözüne takıldım:"bu mutluluk bana ait değilmiş gibi hissediyorum" demiş konu sahibesi.demek ki bilinçaltına işlenmiş nakış nakış mutsuzluk
sonra da çıkarlar analık kutsal analık şöyle analık böyle.doğurmaya her canlı doğrurur ondan sonrası özellikle işin psikolojik boyutu önemli.[/QUOTE]
Ben de annem gibi bir anne olursam diye korkuyorum. Umarım çok daha iyisi olmayı başarırım

Icim alev aldi yandim resmen anne cocukluk yaradir hep yasamayan bilemez o etki butum hayatina sirayet eder ben hala 33 yasinda debelenip debelenip dururum

:) son cümleye güldüm gercekten iyiymiş. annem cok sukur bizim hicbir seyimizi eksik etmedi her zaman mükellef sofralar hazırlar tıka basa da doyurur, hastalanınca sabaha kadar başımızda beklerdi. gercekten burada da hep yazdım annem cok iyi bir anne, kendi dertlerinden bagımsız olarak. ama ne zaman bir seye canı sıkılsa (ki neredeyse her gun bir seye takılır) baslardı söylnmeye. surekli babam söyle kötü babannem böyle kötü hayat böyle berbat evlilik cehennem. butun bu kötülülklere bizm yzumuzden katlandıgını da ekleyince iyice üzülür aglardım. cok agladım geceleri. cok kücüktüm ama hatırlıyorum. böyle bir hayat iste. insanın dengeyi iyi kurması lazım.
kronik depresif eger genetik bir seyse ve gercekten geciyorsa o zaman panik olabilirim. cunku depresyon hic bana göre bir sey degil

evet ben de iyi bir anne olamamıs kısmına katılmıyorum yazan her kisiye de acıkladım zaten durumu. öyle bir sikayetim asla yok ve olmadı da.
aslında severek isteyerek evlenmisler, anneannemler cok erken hala okuyor diye istememis ama evlenmisler sonuc olarak. zamanla cekilmez hale gelmis olabilir bircok sey. gerisi zaten yazdıgım gibi..

ben surekli onunla bu konu oldugu zaman konusuyorum, telkinlerde bulunuyorum ve cok sakin bir sekilde anlatıyorum neyin ne oldugunu, olmadıgını, her seyi. gercekten psikologa gitse benim dediklerimin aynısını söyler ondan da eminim. ama annem mutsuz olmayı ve hasta olmayı seviyor. surekli kendisini hasta etmek icin ugrasıyor. lenfleri alındı agırlıktan gectim hicbir sey kaldırmaması lazım spora gidip agırlık calısıyor. grip olmaması lazım ıslak sacla bahceye cıkıyor. yediklerine asla dikkat etmiyor, sekeri var butun gun ac gezip eve gelip pasta tatlı yiyor. bu insan 50 yasına basacak yakında. benim elimden artık bir sey gelmiyor. bilerek yaptıgını dusunuyorum artık, cunku sonunda yine ben sizin icin hasta oldum, siz beni hasta ettiniz diyecek.

evet dogru, siz de farkındasınız bu durumun zaten. annemlerin de öyleydi. aynen dediginiz gibi babam cok duz bir adam, ailesi de sıkıntılı cok karıstılar bize, annemin ailesi pek ilgilenmezdi. öyle veya böyle bir cocuk sahit olur evet, ama siz gidip surekli cocugunuza bunları anlatır, babasından sogutur, insanlara karsı doldurursanız biraz ters gitmeye baslar isler. ben de o yuzden cok uzuldum. cunku hep hayat cehennem, evlilik cehennem, her seye lanet olsun, babam berbat bir adam. surekli hayatım boyunca bunu duydum bunlarla yasadım. tabii ki evin icinde bir sıkıntı yasanıyorsa herkes buna ortak olur ama bu biraz acımasızca gelmeye basladı bana. bir noktadan sonra yani.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…