Annemin bende yarattığı çocukluk travması

evet aynen ben de öyle dusunuyorum, calısmak isteyenin yolu acık olsun, ben bölümümü cok severek okudum ama is hayatını kendime uygun bulmadım. ben o kadar yırtıcı bir insan degilim, o yuzden.. yoksa gayet guzel bir meslek sevenler icin.

suçu anneye yüklemek ne kadar kolay...
çünkü o hergün babanla kavga etmek için can atıyordu di mi. sizin için katlanıyorum cümlesi boş bir cümle değil. kadının elinde olsa katlanmaz demekki. düşün annenin yaşadıklarını, sana anlatırken bile işkence geliyormuş. o onları yaşamış senin gibi dinlememiş. annen köle miydi babannene hizmet etme zorunluluğu vardı, annen kölemiydi babannenin akrabalarına katlanmak zorundaydı, beslemek zorundaydı. evet senin küçüklüğün böyle şeylerle geçmiş olabilir, bizde yaşadık bazı şeyleri ama hiç bir zaman anamızı suçlamadık. söylesene annenin suratı neden asıktı, neden hep ağlardı keyfinden mi? babanın, babannenin, baba tarafından kimsenin hiç suçu yoktu di mi.

Senin annenin yine haklı olduğu noktalar varmış, benimki mesela 100 kere anlattı doğumda yanımda olmadı, bir çöp almadılar, doğum sonrası çok sıkıntı çektim kimse umursamadı. Ee diyorum anne onlar el, senin annen baban neredeydi? Kardeşlerin neredeydi? Yani ben doğum yapsam kaynanama küsmem niye gelmedi diye sana küserim ama gelmezsen , sen niye kendi ailene hiç hata bulmuyorsun? Pırrrr kaçıyor hemen

İlk yorum yazan üye sevmek ayrı, iyi anne olmak ayrı demisti. Simdi tekrar edecegim belki ama anneme kötü anne diyemem bu beni cok üzer. Biz eve döndüğümüzde bize kek börek kurabiye yapardı hep, bizi gercekten iyi yetistirmeye ve mutlu etmeye calıstı, ama nasıl desem, icinde mutsuz olan insan dısarıya da mutsuzluk veriyor bir sure sonra, bize karsı kendi mutsuzlugundan bagımsız davranısları cok iyi ama bir kelime etsem bin laf isitiyordum, ben bunu cektim bunu yasadım, ben buna butun cocuklugum boyunca da şahit oldum. ve hep sizin icin katlandım lafını duydukca kendimi sucladım annem bizim yuzumuzden mutsuz diye.
O yuzden artık iyiyi kötüyü dogruyu yanlısı ayırt edebilecek olgunluga eriştiğim icin beni ne kadar kötü etkiledigini anlayabiliyorum. neyi yapıp neyi yapmamam gerektigini..

Evet. Kendisi mutlu olmayan bir insan mutluluk veremez.

Yorumlarınızı seviyorum...yaşınıza gore cok olgun yorumlariniz var...ama bi de şöyle düşünmek lazım...hani belki annenizin size anlatmadıgı cok başka sorunlari vardır ..anlatılamayacak cinsten...yani psikolojik kaynaklı degil de belki cinsel kaynaklı veya başka türlü...

siz bayagı dolmussunuz patlayacak yer arıyorsunuz. benim sucum neydi peki? 5-6 yasında surekli babamdan nefret eden bir anne, sürekli mutsuz ve aglayan bir kadın. icten ice babamdan sogudum ve babam olmasa ne kadar mutlu olurduk diye butun cocuklugum boyunca babamdan uzak durdum, onun da bizi sevmedigini dusundum, ve de annemin bizim yuzumuzden bunları yasayıp mutsuz oldugunu. annemin mutsuzlugunun sebebinin biz oldugumuzu. ergenlige girdigimden itibaren hep kendimden 15-20 yas buyuk adamlara aşık oldum. hep hayatımda kendimden cok buyuk erkekler oldu. hicbir zaman kendi yasımda birine bir sey hissedemedim, hep hayatımdaki boslukları yabancılarla doldurmaya calıstım, benim sucum neydi peki?
ben sizin yasadıklarınızı yasamadım, annemin yasadıklarını yasamadım, YAŞAMAK ZORUNDA DA DEGİLİM, kücükken hep bu mutsuzluga maruz kaldım ve sizin ve annemin evlendikten sonra 20 küsür 30 küsür yasında yasayıp kaldıramadıgı seyleri BEN KÜCÜKKEN İLKOKULDAYKEN YAŞADIM ve su an bunun acısını yasıyorum anlatabildim mi? butun bunların beni ne kadar etkiledigini görmeniz icin daha ne demem gerekiyor?
Ben buraya annemi suclamaya yermeye gelmedim. yasadıgım seyleri anlatıyorum ve benim cocuklugumu, su anımı, insan iliskilerimi ve gelecegimi ne kadar kötü etkiledigini anlatmaya calısıyorum, anlatabildim mi?
siz de gidin cocuklarınıza anlatın babanız söyle kötü böyle lanet bir adam, keske evlenmeseydim lanet olsun, hayattan nefret ediyorum, her gun ölmek istiyorum diye, bakalım cocuklarınız ileride mutlu olabilecek mi?
cocuklugum boyunca elimde olmayan seylerin, hayatımdaki yetiskin insanların yasadıgı olayların etkisini hala uzerimden atamamısken bırakın da suclayacak birilerini arayayım.

sag olun tesekkür ederim :) bilmem, her sey olabilir, o yuzden net bir sekilde suclayıp kötü ilan edemiyorum zaten. onu da anlamaya calısıyorum. su an bunu yapabiliyorum belki, ama kucukken o kadar kısıtlı bir algımız oluyor ki, o zamanki yasadıgım etkinin siddetinde yasıyorum su an, her ne kadar anlayabilecek kapasitede olsam da.

hahahah benim annem de öyle :) neyse ki artık kendi kardesinin de babamın kardeslerinden bir farkı olmadıgını kabullendi. teyzenle de görusme kardesim ama size kötü ornek oluyor görusmeni istemiyorum diyor. takdir ediyorum

Bende 3kız annesiyim benim annemde biz kücük ken tansiyon hastası olmuş bize derdiki sizin yüzünüzden bende gercek sanırdım büyüyünce anladım bizim yüzümüzden olmadıgını ben şimdik hasta olsam kızlarıma belli etmemeye celışırım annem gibi şikayetci olmamaya calışıyorum sükredecek cok nimetimiz var başta saglık eş ve cocuklar Allah aratmadan verdi sizde gecmişi bırakın mersedesinizle güzelce gezin :))))en sevdigim araba markasıdır cok rahat güle güle kulanın.

Tipik simarik insan diyorum ben bunlara..
Biri demis 3 aylik bebegi olan sikayet eden anne diye buraya yazayim 3 aylik bebek uykusuzluk zordur. Ilerde sen koliktin hayatimi mafettin bebekken hep emdin beni tuvalete göndermedin diye sanmiyorum ki bir anne cocuguna sikayette bulunsun, o konu cok baska. Lohusalik ve uykusuzluk cok baska. Oranin ben iyice bir altini cizeyim. Gelelim asil konuya.
Ha ben de yalniz ve zor zamanlar gecirdim ama bunun sorumlusu bir gün bile evladim olmadi, olamaz. 23 yasinda kucagima aldim gencsem gencim, bir gün olsun gezemedim demedim. Inatla gezmedim cocugum icin en uygun ortami sagladim. Yani cocukla kocayla alakali bir durum degil bu.
Kisilerin yanlis tutumlariyla alakali. Kisi zaten mutsuzdur sucu evladina kocasina atar. Ama kendi iyi yanlarini görmez. Sanki dünyadaki tek derdi onalr cekiyormus diye.
Anneannem öyleydi her an sikayet her an ben neler cektim. Yahu yeter! Gecmise takilmis neler cekmismis hadi oradan bal gibide geziyordun da. Iki terslik yasadi diye ömrü boyu hayiflanir.
Ikinci örnek kayinvalidem. Kimse onu mutlu edemez. Ben artik biktim onun durumundan.
Ben bunlara sükürsüzlük derim. Sagligimiz yerinde yedigimiz ekmek onunde sorunlar illaki olacak, gülmeme engel degil.
Simariklik iste. Bir gün de mutlu ol ben kadin hicbir derdimiz yok. Ama bebegim dogdugu ilk zamanlardaki o büyüüük derdi yazayim sana, ben onu telefonla aramiyormusum. Bak. Bunun icin aylarca ugrastik, ne kavgasi bitti ne depresyonu.
Insanin enerjisini emiyorlar.
Sükürsüzlük ve simariklik.
Kesinlikle karakterin önemli, ayni seyleri yasamazsin. Cocugun da olur kocan da.
Ne demek gezemiyorum. Ya ben gezemedim diye bir gün cemkirmedim esime. Evde cocuk baktim gezemedim ama neden sikayet edeyim yahu. Hem güzel günlere umut ettim. Ediyorum da.
Yani zorluk illaki yasanir, dünya bu. Allah hastalikla evlatla sinamasin.
Ben derim derdi yok da ondan bunlara takiyor.
Beni hayata küstüren de kayinvalidem oldu. Onun memnuniyetsizligi depresyonu benden panik yapiyor. Hastalaniyorum resmen.
Hayat güzel, basimiza hersey gelebilir de. Mutlu olmak icin neyimiz varsa ona sarilmaliyiz. Sikayet etmek cok kolay. Kimse seni mutlu edemez sen istemedikten sonra.
Böyle insanlarla az görüsün, anneniz bile olsa. Ömür törpüleri yaa.

Bende sizi anladım bu konuda belki de annemizsin durumundan dolayı vicdan yapıyorsunuz ama aile ilişkilerinde kendi başımıza hareket etmek herşey hallolur yanı babaanneniz ornegin gerçekten annenizi sevmeye bilir , belki babaanneniz suçları var ama belki annenizin de payi var ama sizi sever , anneniz canım değil ama siz canisiniz

Benimde kızım var dusunuyorum kv beni sevmeye bilir ama kızım onun torunu sağduyulu davranmak zorundayim

Ben kızımı doldurdum ornegin ,aslında kziimi da tarafima çektim evet ama sonuç aslında ben kziima zarr verdim.

Evet Babaanne ile mesafe oldu oh ne güzel ama aslinda benim kızım yara aldı ilişkileri zayıfladı ve kızımın ruhunu yok yere bunlarla doldurmuş oldum meseleler büyükler arasında , küçükleri katmak bencillik başka bisy değil.anne babalar bilerek veya bilmeyerek nefret tohumu ekip o küçük bedenleri yok yere olumsuzluklarla dolduruyor

Benim eşim de annesi yüzünden Babaanne ile kus gibi biseydi yani kuş değil ama arayıp sormazdi.inanin 4.5 yıl olacak bir kac ay sonra evleneli.biz geçen yaz gittik kadına ama o yüzündeki mutluluğu anlatamam.

Eşim hep dolmuş ,ama amcamın çocuğuna onu yaptı babaannem bana yapmadı vs vs hep bu tur şeyler.ikna ettim şimdi kadında mutlu esimde.cunku artık baba annesine , annesinin gözüyle değil kendi gözüyle bakıyor o gelin kv iliskisydi ama bu torun Babaanne ilişkisi

Uzun yazdım bende içimi dokmuş oldu
Bakın belki babaanneniz de hatalar yaptı ve pişman , cenezesi olunca emin olun çok uzulursunuz gidip kinussaydim ne olurdu sanki diye içiniz icinizi yer aman ne fayda gorusmeyi cenazeye bırakmayin

Suçlu bile olsa affeden kaybetmez kazanır ben böyle dusunuyorum

Annenin öyle bir yapısı var diye seninde öyle olacak diye bir kaide yok, hayatını akışına bırak evlenmeyi düşündüğün insani güzel analize et ve mutlu ol.

Bence senin annenin problemi ne baban ne mutsuz geçen hayatı ne erken yaşta çocuk sahibi olması. Gözle görülen elle tutulan hiç bir şey yok. Saçma sapan şeyleri kendine dert etmiş kendi kendine eziyet etmiş size eziyet etmiş. Muhtemelen babana eziyet etmiş.

Anliyorum ki annenin ailesi zengin, evlendiginde de baban benzer imkanlar sunmus simdi de oyle devam ediyor. Gerçekten bir derdi kederi tasasi acısı olmamış allahtan gelen. Ben annemi hatırlıyorum kardeşim icin yurt disindan ilac almak lazim oldu. ilaç parasini bulmak için aylarca ne endişeler ne kederler çekti. Bak bu parayla çözülecek problem. Bir de parayla cozulemeyecek ne acılar yaşadık. İnsan ilişkileri ile alakası olmayan. Bakıyorum hayatıma küçük emrah dan hallice. Ama kimse bana bu kadın mutsuz demez. Çünkü içten geliyor benim mutluluğum.

Bence senin annenin mutsuzlugu da içten geliyor. Çözümü var ben bu halimle bile ayda 600 -800 yillarca terapilere para harcadım annen de gitsin.

Yorumlarını severim, bu kadar genç olduğunu bilmiyordum. :)
Evdeki huzursuzluk açısından benzer şeyler yaşamışız, sürekli kavga eden anne baba, sürekli ayırmaya çalışan ayıramayınca odasında ağlayan iki çocuk, kavga etmeyin deyince ağır şekilde azarlanıp siz karışmayın denen çocuklar, ayrılmaya cesaret edemeyen ve sürekli çocuklarına sizin için katlanıyorum diyen anne, sürekli babanneyi dedeyi kötüler, anlatır anlatır anlatır bağırır çağırır. :/
Evet kötü şeyler yaşamış olabilirler ama hiçbir şey mutsuz kavga gürültü içinde çocuk büyütmenin bahanesi olamaz. Çocuklara yansıtınca sorun ortadan kalkmıyor Zaten, e yansıtma o zaman.
Benim de bu konuda kırgınlıklarım var ama zamanı geri getiremiyoruz. Yapabileceğimiz tek şey yaşayıp gördüklerimizi kendi çocuklarımıza yapmamak.

Peki bütün bunlarda evladın ne suçu var ?

Gibi kisa bir soru sormak istiyorum size

Ben anneyim gelinim gorumceyim

Kv bayilmiyorum ama benim evladimin suçu ne bunda

Kv bize yardım etmedi çok.sikinti verdi ama.evladimin suçu ne bunda ?

Ben cocuguma sordum mu onu yaparken ? Kendi iradem dahilinde olan ve hiç bir iradesi bulunmadan dünyaya gelen evladimin suçu ne benim yasadiklarimdan?

Ben anneyim.ben evladıma verici olmak Z O R U N D A Y I M

Sağlık vs problemler dışında !

Faturayı evladına kesen anne!leri sevmiyorum

Mutsuzluktan beslenen aşık suratlı anne!leri sevmiyorum

Ne anneler var neleeeeer yaşıyor ama evladına güller açıyor

Bu ne robot mu melek mi

Sadece onceliği evladı olan anneler çok yaşayın ayaklarınızı öperim..

bence anneniz erken yaşta evlenmemiş. bilemeyiz ama eşiyle özel konularda sorunları olabilir, severek evlenmemiş olabilir ve bunu asla dile getirmemiş de olabilir, anaç olmayan bir kişilikle evlat sahibi olmuş olabilir ya da mutsuzluktan haz alabilir. benim bir kardeşim öyle çünkü. hiçbir şey olmasa insanlar niye mutlu diye bile sinirlenir.

zira ben de 23 yaşımda evlendim 24 yaşımda anne oldum. çalışıyorum da eşim de çok yoğun çalışıyor. şu an işteyim mesela. gezmek falan hayal gibi. yaz tatilin de 4 gün yıllık izin kullanıp tatil yaptım. mutluyum çok şükür. her insan gibi belki biraz daha fazla olabilir sıkıntılarım da var. ama bunla baş etmeliyim yani yapacak bişey yok.
size bunları neden anlattım biliyor musunuz; annenizi artık değiştiremezsiniz ama kendi fikirlerinizi değiştirebilirsiniz. evlenince dünyanın en mutlu kadını olabilirsiniz, ya da onca dert için de yine de mutlu olduğunuzu düşünebilirsiniz, yaptığınız çocuklar için ohh iyi ki olmuşlar da eve bağlamış keratalar diyebilirsiniz. kesinlikle kişilik meselesi bu.

Kendi anneme benzettim :) bazı şeyleri değiştiremezsin kabullen. Annen kronik depresiftir büyük ihtimalle. Maalesef bu genetik bir hastalık. Yardım al sen de de çıkması büyük bir ihtimal gibi. Üzülme sen de. Ailelerimizi kendimiz seçmiyoruz. Benim annem bize kahvaltı bile hazırlamazdı. Evde hergün mercimek çorbası pişerdi onu içerdik. Ve bunun nedeni fakirlik değildi. Sadece canı istemezdi. Şimdi neredeyse 70 ine geliyor gala mutsuz gala söyleniyor. Kızlarının eşleriyle babamı kıyaslıyor. Yok bizim kocalarımız peşimize geziyormuşta bir aramızda o şansızmışta! Düşün öz annem! Kendime kıyafet alırken gizli alırdım. Ona niye almadım diye kıskanmasın diye. Oooo... anlatmayayım daha neler nelerrr. Son bir şey hasta olmaktan nefret ederim çünkü annem hep hastaydı hem hastaneydi hem açtık üşürdük. Ve biz fakir değildik. İki arabaları bir sürü evleri vardı. Ne zaman hasta olsam annem ben daha çok hastayım yarışına girerdi. Çorba bile pişirmezdi. Kardeşler birbirimize bakardık. Şimdi anne olmaya çalışıyorum. Annem geçenlerde dedi ki! Çok güleceksiniz ! Sen yeter ki doğur ben bakarım :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…