Annem ve babamdan destek istemenin zorluğu

Peripadisahininkizi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Haziran 2022
826
752
Annem ve babamdan yardım alırken kendimi çok kötü hissediyorum yapıyorlar ama sürekli yorulduk, öldük bittik havasındalar. Çünkü bir de sürekli beklenti içinde olan ağzına geleni söyleyen narsist bir ablam var. Ben aşırı gerilirken o ise mecbur yapacaklar havasında ve işin ilginci oraya da sürekli yetişmeye çalışıyorlar . Bu nedenle yoruluyorlar. Ben ablamla görüşmüyorum ve ona karşı geçmeyen bir kinim var annem ve babamı o kadar yordu o kadar üzdü ki ailem sürekli depresif bir halde hayatları bitmiş gibi çok neşesiz davranıyorlar.
Kendimi o kadar kötü hissediyorum ki
Benim 1 yaşında bebeğim var . Bugün baya hastalandığım için gelip aldılar ayağa bile kalkamıyorum her yerim sızlıyor yapıyorlar da ama ben yardım aldığım için eziklik duygusu hissediyorum. Mümkün olduğunca gitmiyorum çağırmıyorum 1 yaşına kadar neredeyse tek başıma getirdim eşimle tartışmalarımız arttı bunaldığım için.
Bir de sürekli onlara bir şey olursa hissi beni bırakmıyor. Bir türlü mutlu olamadıkları için üzgünüm. 60 yaşındalar . Kendileri için son 10 yıllarının kaldığını söylüyorlar. Sonrası tam anlamıyla yaşlılık ve birşey yapamayacaklar diye. Tabi ki yapmak zorunda değiller ama bir şey istiyorsam içimde bin pişman oluyorum. Bunu gelip bana söylüyorlar diğerinde tık yok.
Ve dediğim gibi ablama bunun abartısız 1000 katını yaptılar laf da saydılar kavga da ettiler ama yaptılar ve karşı taraf bundan en ufak rahatsız değil çocuğunuzum tabi yapacaksınız mecbursunuz der maddi manevi sömürdü hep ben onun psikolojik bir vaka olduğunu düşünüyorum. Annemler de idare ediyolar.

Birinden birşey istemek bana da çok zor geldi hayatım boyunca. İsteyebilenler rahat ediyor tabi. Belki de rahat yapıdaki insanlar kolay isteyebiliyor.

Niye böyle acaba? Konunuzu takip edip ben de okuyacağım gelen cevapları. Aynı şeyleri hissediyorum sizinle. Hep özenmişimdir annesinin babasının şımarık kız çocuklarına. Ben de kendimi bildim bileli mahcup olan bir çocuktum. Neredeyse doğduğum için mahcubiyet hissedeceğim o derece. Kimseden hiçbir şey talep edemem, kendi gücüm yettiğince yaşarım. Üstüne bir de yaşım ilerledikçe anne babama benim bakmam gerektiğini düşünüp bunu yapamadığım için yetersiz hissetmeye başladım. Altında ne yatıyor hiçbir fikrim yok

Konu içinde konu.
1. Ailenizin mutsuzluğu sizinle veya ablanizla ilgili değil. Mutsuz olmak istedikleri için mutsuzlar.
2. Ablanizda narsistik kişilik bozukluğu varsa kesinlikle ailedeki tek kişi değildir. Belkide annenizde gizli narsist ve kizinin ona ihtiyaç duymasindan haz alıyordur (benim KV mesela, kendini yoruldum diye yerden yere atar ama küçük oğlunun (37 yaşında adamin) resmen klozetini dizleri üstünde fırçalar ve peşine onu rencide edecek şeyler söyler...adam olamadin, çocuk gibisin, bereciksizsin gibi gibi) ikiside değişik formatta hasta.
3. Yardim almayin. Kendinizi kötü hissettirecek hicbir şey yapmayın.
Amacım kirmak değil ama bende çocuğuma tek başıma bakiyorum ve zorlandığım zamanlar oluyor ama başarıyorum. Kendinizi kötü hissetmek pahasina yardim alıyorsunuz. Huzurunuz kaçıyor. Gereksiz.

Annem ve babamdan yardım alırken kendimi çok kötü hissediyorum yapıyorlar ama sürekli yorulduk, öldük bittik havasındalar. Çünkü bir de sürekli beklenti içinde olan ağzına geleni söyleyen narsist bir ablam var. Ben aşırı gerilirken o ise mecbur yapacaklar havasında ve işin ilginci oraya da sürekli yetişmeye çalışıyorlar . Bu nedenle yoruluyorlar. Ben ablamla görüşmüyorum ve ona karşı geçmeyen bir kinim var annem ve babamı o kadar yordu o kadar üzdü ki ailem sürekli depresif bir halde hayatları bitmiş gibi çok neşesiz davranıyorlar.
Benim 1 yaşında bebeğim var . Bugün baya hastalandığım için gelip aldılar ayağa bile kalkamıyorum her yerim sızlıyor yapıyorlar da ama ben yardım aldığım için eziklik duygusu hissediyorum. Mümkün olduğunca gitmiyorum çağırmıyorum 1 yaşına kadar neredeyse tek başıma getirdim eşimle tartışmalarımız arttı bunaldığım için.
Bir de sürekli onlara bir şey olursa hissi beni bırakmıyor. Bir türlü mutlu olamadıkları için üzgünüm. 60 yaşındalar . Kendileri için son 10 yıllarının kaldığını söylüyorlar. Sonrası tam anlamıyla yaşlılık ve birşey yapamayacaklar diye. Tabi ki yapmak zorunda değiller ama bir şey istiyorsam içimde bin pişman oluyorum. Bunu gelip bana söylüyorlar diğerinde tık yok.
Ve dediğim gibi ablama bunun abartısız 1000 katını yaptılar laf da saydılar kavga da ettiler ama yaptılar ve karşı taraf bundan en ufak rahatsız değil çocuğunuzum tabi yapacaksınız mecbursunuz der maddi manevi sömürdü hep ben onun psikolojik bir vaka olduğunu düşünüyorum. Annemler de idare ediyolar.
Valal burada(Almanya) 87 yaşında teyze var komşum jimlastik yapıyor. Sizinkiler mağdur edebiyatındalar. Ablanızdan çok anne babanız hatalı.

Herkes ince düşünceli, nazik merhametli olamaz

Siz naif duygusal bir yapıya sahip olduğunuz için bu duruma düşüyorsunuz

Ablanız ise daha rahat , olaylara mantıken yaklaşan, bencil gibi biri duruyor anlattığınız kadarıyla

Anne babaya gelince, bizim ailedede annem bana ağzına geleni rahatça söyler ama kızkardeşimden çekinir ve bunu itiraf etti zaten , sorduğumda "Rezillik çıkarıyor susmuyor , ondan alttan alıyorum " demişti

Belkide sizin ailenizde aynı durumdadır diye düşündüm

Size yardım etmek istemiyorlarsa bir dahaki sefere eşinizden yardım isteyin. Herkesin her yaştaki enerjisi aynı olmaz,aileniz 60 yaşında olabilir ama demek ki kendilerini yorgun hissediyorlar.

Ablanızın çocukluğu, ergenliği nasıl geçti? Belki anne babanız hep üzgün, depresifti ve ablanız onların kendisine borçlu olduğunu düşünüyordur.

"Aşırı bağımsızlık, yani neredeyse hiç kimseden yardım istememe durumu, hiç kimsenin bizi umursamadığına ve eninde sonunda terkedileceğimize İnandığımız için herhangi bir bağ kurmaktan ümidimizi kestiğimiz bir travma biçimidir."
Okulumdan tut doğumuma kadar yanımda kimse yoktu. Hep erkek kardeşime destek olmayı seçtiler. Ben de hep kendi başımın çaresine bakmayı öğrendim...

Ablanızın ailenizle olan ilişkisine bir şey yapamazsınız. Ailenizin size karşı da olumsuz bir tutumu yok ama siz eziliyorsunuz anlaşılan. Aile fertleri birbirlerine yardımcı olmalı tabi. Bugün onlar size bakar, yarın siz onlara..

Ailenizde yazsa ablaniz ve sizin için bir okuyup daha iyi kavrayabilirdik Arada yardım destek istenir aileden sık olması süresi devamlı olması ne istendiği önemli tabi.Belki aileniz çok başının çaresine bakma becerisi kazandırmada pasif olabilir.Belki çok bağımlı olmayi bağlı olmakla karıştıran bir yöntemle çocuk yetiştirmiş olabilirler.Bilinmez derine inmeden bunlar.Ablanizin çocuğunuzum yapacaksınız cümlesi sacma koca kadinsa tabi.O zaman oda aile ne derse onu yapacak mecbur Benim her istediğin yapilsin ama ben yapmam olmaz Konuda anne babaya üzüldüm biraz disiplin yada nasıl derler çok verici olmak hata.Yerlerinde olsam onlarla konusabilsem hayır demeyi sözlüğe alıp hayata geçirmeleri konusunda ısrarcı olurdum

X