Bebek Beslenmesi Anne sütü sorunu..

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Ilk cocugum kendi emmek istemedi sütüm olmasina ragmen
Bi türlü memeyi tutmadi

Ikinci de de mutlu oldugum günler daha çok sütümün oldugunu farkettim
Bazen hepsi bir arada bulunmuyor işte. Süt oluyor bebek emmek istemiyor, bebek emmek istiyor süt olmuyor. Kimisinin de hem sütü oluyor hem bebek emmek istiyor ama meme ucu olmadığı için emziremiyor. Bir garip iş ☺️

Merhaba arkadaşlar, iki tüp bebek denemesi ve bir düşük sonucunda çok şükür bir oğlum oldu. Rabbim isteyen herkese nasip etsin inşallah. Bu dünyanın en güzel duygusu. Fakat sorun şu ki bebeğimi ilk günden beri doya doya emziremedim. Sütümün gelmesi 4.günü buldu. Şimdi 20 günlük oldu oğlum, fakat sütüm çok az geliyor. Sürekli emzirmeye ve sağmaya çalışıyorum. Tahin helvasından malt içeceğine kadar her şeyi denedim sütüm artsın diye. Fakat malesef artma olmadı. Benimle aynı durumu yaşayanlar varsa her türlü öneriye açığım. Şimdiden çok teşekkür ederim ♥
Ben yardımcı olabilirim
Bu konuda uzman sayılırım artık
Sütünün az olduğunu nereden biliyorsun öncelikle sorum bu ?

ikincisi hiçbir yiyecek sütü artırmaz
Acıkınca yemek , susayınca su içeceksin

sütü artıran tek şey Vardır
O da bebeğini emzirmek

bebek emdikçe süt artacaktır

Kilo problemin yoksa bimde kaymaklı biskuvi varya 5 li ondan ye bol su iç çok süt yapıyor birde kayısı hoşafıyla tüket tenesini de üstüne ye her ay 1.5 kilo aldırdım bebege sürekli yedim günde 5 paketi tüketiyodum bol sütlü günleriniz olsun inşallah 🤲🏻
Kaymakli bisküvi mi
Ne kadar sağlıksız kimbilir içerisinde ne katkı maddeleri var...

Iyi düşünün iyi olsun sütüm az diyerek endiseye kapilmayin. Emzirmeye devam edin.20 günlük olduktan sonra pek çok bebekte gaz problemleri ortaya çıkar ve bebek emzirme pozisyonu aldığında ağlar. Bu gazdan olur ama anne bebeğin emmek istemediğini sütünün yetmediğini düşünebilir. Düsünmeyin. Tomrisin emzirme.notlari var 23 24 sayfaydi. Okuyun. Dinlenin bol su icin surekli emzirin. Bebeginizin gazini cikarmayi ihmal etmeyin.

Ben yardımcı olabilirim

O da bebeğini emzirmek

Bebeğim ilk hafta kilo vermişti ve geceleri sürekli ağlıyordu emzirmeme rağmen. Doktor da sütünü sağıp bak yetersiz olabilir dedi. Sağdıktan sonra az olduğunu gördüm. Bebeğim bugün 41 günlük oldu, hem mama hem emzirme ile devam ediyoruz. Hatta sırf bebeğim anne sütünü topluca içebilsin diye üç gün boyunca sağdığım sütü biriktirip içiriyorum. Üç gün boyunca topladığım süt: 45 cc civarı.

BEnimde sütüm azdi bebegin emmedi cok zor bir durum gecenin ikisi yer uyurdum günde 3 litre su icerdim humana cayi aldim her türlü sekerli seylerden yemeye calistim ama pek daydasi olmadi sadece su ictigim icin biraz artti ama yinede sütüm azdi uyurdum sütüm biriksin diye olmadi rezene cayi da ictim tahin helvasida ancan bana kilo yapti yani benim kadar yemeyen dikkat etmeyen kuzenim vardi nasil emzirir bebegi doyardi bana bunlar kilodan baska birsey yapmadi siz yine emzirmek ocin cabalayin gelir insallah

Ya maşallah.. Öyle özeniyorum ki şu fışkıranlara. ☺ Annemin de birinden emzirirken diğerinden fışkırırmış. Annem böyle olduğu için benim de genetik olarak sütüm çok olur diye kafam rahattı. Ama öyle olmadı. Benim resmen damla ile geliyor. Sabır işi 🥺

Nolur sütun fiskirmasina bakmayın.o tamamen süt kanallariyla alakalı.kiminin sütü geç iner kiminin çabuk kiminin akar kiminin akmaz vs
Sütum az diye bir durum yok.
Evet su dinlenme vs birebir süt artimina ama şöyle bir gerçek var ki;
Sütun artması tamamen bebeğin emmesiyle alakalı.sen ne yersen ye ne içersen iç bebek emmedikçe süt artmıyor.cunku o talep edicek ki sut artsın.
Yemedigim icmedigim bir şey kalmadı.yaş maya bile yedim🙈
Bı doktor şöyle bir yazı paylaşmıştı.dunyada emziren hiçbir canlı sütum az mı yeter mi diye düşünmüyor insanlar hariç. Toplum baskısı mi desem doğru bilinen yanlışlardan mi desem süt olayına çok takılıyoruz.
Ben de bu sürecten geçtim.1 aylık kziim hiç kilo alamadığı için mamaya basladik.mama meme devam ettik. İşe başladığımda arkadaslarimla süt sağma ya gittiğimizde en az benim çıkardı genelede 60 CC 90.cc çıksa sevinirdim.kizim beni 2 3 dk emer bırakırdı kendini arkaya atardı mamayı lıkır lıkır içerdi.kesin erken emmeyi de bırakır diye düşünürdüm.
Ben pes etmedim emzirdim sabrettim ve şuan kızım 14 aylık.emmeye devam ediyor.anlamaya başlayınca meme daha değerli oldu 🤭

Çok uzattım.bu konu geçen kış depresyona surekleyecek şekilde canimi sıkmıştı o yüzden baya doluyum 😬
Okuyun araştırın emzirme sayfalarıni takip edin derim.boylelikle doğru bilinen yanlislardan kurtulacaksiniz 😉

Güle güle büyütün mis kokulu bebeğinizi 💚

Son düzenleme:
Bebeğim ilk hafta kilo vermişti ve geceleri sürekli ağlıyordu emzirmeme rağmen. Doktor da sütünü sağıp bak yetersiz olabilir dedi. Sağdıktan sonra az olduğunu gördüm. Bebeğim bugün 41 günlük oldu, hem mama hem emzirme ile devam ediyoruz. Hatta sırf bebeğim anne sütünü topluca içebilsin diye üç gün boyunca sağdığım sütü biriktirip içiriyorum. Üç gün boyunca topladığım süt: 45 cc civarı.

Emzirirken yutkunma sesini duyuyor musun?
Ben emdigini sanıyordum ama emmiyormus.
1 aylık kontrolünde kilo alımı olmadığı için hemen hastaneye yatirildik.sutumu sagdilar iki göğüsten anca 30 CC ye yakın çıktı.hemen mama başladılar.
Bebeğim emmemis ki kilo alsın , sutum artsın.
Zor gunlerdi benim için ama geçti gitti.
Yutkunma sesini muhakkak duyun derim.gerekirse aile hekimlerine emzirme danışmanları geliyor onların eşliğinde emzirme yapın.dogru emzirme oluyor mu diye.

:) her bebek ilk hafta kilo verir zaten
Bu çok normal
Mamayı sakin biberon ile verme burada bir ay sonra bebeğim emmiyor meme reddi yaşıyoruz diye konu acarsın
Ayrıca kesinlikle doktorunu değiştirmeni öneririm
Sağılan süt ile bebeğin çektiği süt miktarının ne kadar farklı olduğunu bilmiyor çok ilginç ...

bebeğinin doyduğunu anlaman için bir günlük çişli bezlerinin birpaket margarin ağırlığında olması gerekir ve ayda en az 500 gram almasi
Verdiğin her mama miktarı sütğnde azalma yapar haberin olsun .

bebeğin doğum kilosu kaçtı
Kaça düştü ve 40 günde kaç kilo oldu

bebeğin ağlaması seni istemesinden kaynakli aç olmasından değil
Biz 3 ay memede yapışık yaşadık memeden inince ağlardı
Bu aç demek değil

Ben yardımcı olabilirim

O da bebeğini emzirmek

Düzenli beslenme ve su içmek gerçekten çok faydalı süte birde humana stil tea rezene ısırgan Çayları da bence süte faydalı ben denedim gördüm

51 günlük bebeğim sadece anne sütüyle besleniyor ilk başlarda benim göğüslerim çok şişmiyordu ama ben hiç kötü düşünmedim yok az gelmiyor vs diye çünkü stres sütü etkilyor gerçekten baktım ki emdikçe sütü alıyor bazen ağzından çıkarıyor benim sütüm yeterli dedim ki daha sonra bebeğim 1 aylık kontrolde de 1100 gram almıştı emzirdikçe süt akışı artmaya başladı ve göğüslerim şişmeye başladı hatta göğüs tam boşalmadığı için kitle bile oldu göğsümde en son emzirdikten sonra göğsümü sağmaya başladım gördüm ki bebeğim göğsü boşaltamıyor emdikten sonra 30cc yağlı süt çıkıyordu hep bu şekilde devam ettim emzirdim sağdım emzirdim sağdım göğsümdeki kitle kayboldu ve sütüm çok arttı stok yapmaya başlıcal kadar bir de en önemlisi dengeli beslenme 3 ana öğün 3 ara öğünü hiç aksatmadım ve en az 3 lt su içtim aynı zamanda stil tea çaylarınıda içiyorum ama çok şekerli artık bırakacağım onları da demem o ki emzirin sağın göğsünüz boşalsın tekrar dolsun

Son düzenleme:
:) her bebek ilk hafta kilo verir zaten
Bu çok normal
Mamayı sakin biberon ile verme burada bir ay sonra bebeğim emmiyor meme reddi yaşıyoruz diye konu acarsın
Ayrıca kesinlikle doktorunu değiştirmeni öneririm
Sağılan süt ile bebeğin çektiği süt miktarının ne kadar farklı olduğunu bilmiyor çok ilginç ...

bebeğinin doyduğunu anlaman için bir günlük çişli bezlerinin birpaket margarin ağırlığında olması gerekir ve ayda en az 500 gram almasi
Verdiğin her mama miktarı sütğnde azalma yapar haberin olsun .

bebeğin doğum kilosu kaçtı
Kaça düştü ve 40 günde kaç kilo oldu

bebeğin ağlaması seni istemesinden kaynakli aç olmasından değil
Biz 3 ay memede yapışık yaşadık memeden inince ağlardı
Bu aç demek değil
3980 gram doğdu, doğduğu gün ebeler tombiş bebek olduğu için şimdilik sadece senin sütünle doymayıbilir dediler o yüzden hem sen emzir hem de biraz mama vereceğiz dediler. Biz de o şekilde yaptık zaten ilk 3 gün hiç sütüm gelmedi ama sürekli emzirmeye devam ettim bebeğim çok şükür emmeye çok istekliydi hala da öyle. Emiyor ama istediği şekilde gelmediği için bir süre sonra sinirleniyor. O yüzden çok açken emziremiyorum yarı açken emiyor.

Söylediklerinizi inanın en baştan beri ben de düşünüyorum. Hatta başlarda mamayı çay kaşığı ile verdik ama çocuğum harap oldu kaşıkla yarısı boşa gitti ve mama soğudu. Ben de o yüzden anne memesine uygun biberon aldım.
Evet kesinlikle bebek makineden daha çok çekiyor ama yine de düşündüğümde bebek iki katını çekse bile süt miktarım yeterli olmuyor. Çünkü her iki memeden makine ile en fazla 20 cc geliyor.

Bu arada mama vermek neden sütümü azaltır? Emzirmeye ve sağmaya devam ediyorum. Kilosunu sormuştunuz bir de, ilk dört gün içinde 200 gram vermişti. Şimdi 5100 gram civarında.

Iyi düşünün iyi olsun sütüm az diyerek endiseye kapilmayin. Emzirmeye devam edin.20 günlük olduktan sonra pek çok bebekte gaz problemleri ortaya çıkar ve bebek emzirme pozisyonu aldığında ağlar. Bu gazdan olur ama anne bebeğin emmek istemediğini sütünün yetmediğini düşünebilir. Düsünmeyin. Tomrisin emzirme.notlari var 23 24 sayfaydi. Okuyun. Dinlenin bol su icin surekli emzirin. Bebeginizin gazini cikarmayi ihmal etmeyin.
İnanın bu ihtimal hiç aklımdan geçmediği için hiç olumsuz düşünmemiştim. Sadece sezeryan doğumdan dolayı sütümün geç gelmesi endişesi vardı. Bir de bebeğimin emmemesi. Çünkü annemin sütü çok fazla olmasına rağmen biz emmemişiz. Sütümün az olacağı ihtimali hiç aklıma gelmemişti bu yüzden. Ama sanırım günden güne de öğrenilmiş çaresizlik durumuna dönüştü. Hala mücadele ediyorum ama durumu da kabullendim gibi.

BEnimde sütüm azdi bebegin emmedi cok zor bir durum gecenin ikisi yer uyurdum günde 3 litre su icerdim humana cayi aldim her türlü sekerli seylerden yemeye calistim ama pek daydasi olmadi sadece su ictigim icin biraz artti ama yinede sütüm azdi uyurdum sütüm biriksin diye olmadi rezene cayi da ictim tahin helvasida ancan bana kilo yapti yani benim kadar yemeyen dikkat etmeyen kuzenim vardi nasil emzirir bebegi doyardi bana bunlar kilodan baska birsey yapmadi siz yine emzirmek ocin cabalayin gelir insallah
Peki siz ne yaptınız nasıl bir çözüm buldunuz, şu an bebeğiniz kaç aylık?

Nolur sütun fiskirmasina bakmayın.o tamamen süt kanallariyla alakalı.kiminin sütü geç iner kiminin çabuk kiminin akar kiminin akmaz vs
Sütum az diye bir durum yok.
Evet su dinlenme vs birebir süt artimina ama şöyle bir gerçek var ki;
Sütun artması tamamen bebeğin emmesiyle alakalı.sen ne yersen ye ne içersen iç bebek emmedikçe süt artmıyor.cunku o talep edicek ki sut artsın.
Yemedigim icmedigim bir şey kalmadı.yaş maya bile yedim🙈
Bı doktor şöyle bir yazı paylaşmıştı.dunyada emziren hiçbir canlı sütum az mı yeter mi diye düşünmüyor insanlar hariç. Toplum baskısı mi desem doğru bilinen yanlışlardan mi desem süt olayına çok takılıyoruz.
Ben de bu sürecten geçtim.1 aylık kziim hiç kilo alamadığı için mamaya basladik.mama meme devam ettik. İşe başladığımda arkadaslarimla süt sağma ya gittiğimizde en az benim çıkardı genelede 60 CC 90.cc çıksa sevinirdim.kizim beni 2 3 dk emer bırakırdı kendini arkaya atardı mamayı lıkır lıkır içerdi.kesin erken emmeyi de bırakır diye düşünürdüm.
Ben pes etmedim emzirdim sabrettim ve şuan kızım 14 aylık.emmeye devam ediyor.anlamaya başlayınca meme daha değerli oldu 🤭

Çok uzattım.bu konu geçen kış depresyona surekleyecek şekilde canimi sıkmıştı o yüzden baya doluyum 😬
Okuyun araştırın emzirme sayfalarıni takip edin derim.boylelikle doğru bilinen yanlislardan kurtulacaksiniz 😉

Güle güle büyütün mis kokulu bebeğinizi 💚
Çok teşekkür ederim samimiyetiniz ve içten dilekleriniz için. Yaş mayayı duymamıştım Valla ne yalan söyleyeyim ben de denerim deneyecek duruma geldim yani :)
Işyerinde sağdığınızda gayet iyi miktar geliyormuş. Benim dediğim gibi her ikisinden 20cc en fazla gelen.

3980 gram doğdu, doğduğu gün ebeler tombiş bebek olduğu için şimdilik sadece senin sütünle doymayıbilir dediler o yüzden hem sen emzir hem de biraz mama vereceğiz dediler. Biz de o şekilde yaptık zaten ilk 3 gün hiç sütüm gelmedi ama sürekli emzirmeye devam ettim bebeğim çok şükür emmeye çok istekliydi hala da öyle. Emiyor ama istediği şekilde gelmediği için bir süre sonra sinirleniyor. O yüzden çok açken emziremiyorum yarı açken emiyor.

Söylediklerinizi inanın en baştan beri ben de düşünüyorum. Hatta başlarda mamayı çay kaşığı ile verdik ama çocuğum harap oldu kaşıkla yarısı boşa gitti ve mama soğudu. Ben de o yüzden anne memesine uygun biberon aldım.
Evet kesinlikle bebek makineden daha çok çekiyor ama yine de düşündüğümde bebek iki katını çekse bile süt miktarım yeterli olmuyor. Çünkü her iki memeden makine ile en fazla 20 cc geliyor.

Bu arada mama vermek neden sütümü azaltır? Emzirmeye ve sağmaya devam ediyorum. Kilosunu sormuştunuz bir de, ilk dört gün içinde 200 gram vermişti. Şimdi 5100 gram civarında.
41 günlük bebek 5100 mü oldu
3800 den

Çok teşekkür ederim samimiyetiniz ve içten dilekleriniz için. Yaş mayayı duymamıştım Valla ne yalan söyleyeyim ben de denerim deneyecek duruma geldim yani :)
Işyerinde sağdığınızda gayet iyi miktar geliyormuş. Benim dediğim gibi her ikisinden 20cc en fazla gelen.

Olsun takılma ona. Bebişin emmesine odaklan. Yutkunma sesi var mı? Eds sistemini araştırabilirsin. Benim yapmadığım bı o kalmıştı onu da hortumunu bulamadıgim için. Eds ile hem mamasını içiyor hem memeyi emiyor.memeye dönmesini istiyorsan biberondan kurtulmasi şart.eds de bunun için biçilmiş kaftan.
Anne memesine yakın biberonlar da ne yazık ki çözüm değil.biberona alışınca artık hep onu istiyorlar.

X