Anne kaybı

Merhaba arkadaslar,

3 ay önce annemi kaybettim. 79 yasina yeni girmisti. Yillardir kronik hastaliklarla ugrasiyordu. En sonunda kalbi yenik dustu. Kendisi de artik pes etmisti. Cok guclu bir kadindi, kadinmis. Simdi daha iyi anliyorum. Yasarken farketmemisim. Hayati cocuklugundan beri zorluklarla gecen, fedakar, cefakar bir kadindi. Kaybettikten sonra anliyorum bazi seyleri. Cenazesinde butun sevenlerini bir arada gorunce, herkesin hayatina nasil da dokundugunu, bu hayata ne kadar iz biraktigini, hepimizi gorunmez baglarla nasil bagladigini.

Annemle hicbir zaman micmic bir iliskim olmadi. Ama simdi 43 yasimda onun koynunu, kokusunu ozluyorum. Koynuna sokulmak istiyorum. 4 yasindaki oglum nasil surekli bana sokulmak istiyorsa ben de annemi ariyorum. Oglumun fiziksel temas istegini daha iyi anliyorum simdi. Halbuki annem yasarken bu his yoktu. Annemi cok ozluyorum. Onun sefkatini, surekli cocuklarini dusunmesini. Oglum hastalandiginda arayip onu soramadigi icin uzuluyorum mesela, abim hastalandi...annem olsa nasil da uzulurdu diyorum. Uzulurdu, endiselenirdi. Bizim icin annem gibi endiselenecek kimse yok. Bu his gitmiyor benden. Kendimi kimsesiz hissediyorum. Depremde bile evinde kalirken oglumla bana yatagini vermisti. Kendi hasta haline bakmadan gece gelip ustumuzu ortmustu. Artik boyle ustumu ortecek kimsem yok. Bunu dusundukce kimsesiz hissediyorum. Bu hissi daha kucuk yasta yasamak zorunda kalan cocuklar icin cok uzuluyorum. Annemizle aramizdaki gorunmez gobek bagi hic kesilmiyormus. Olan her olayda annemi ariyorum. Secimlerde keske oy kullanabilseydi diyorum, ya da basima bir sey gelince bilseydi keske. Bir de malesef sadece bizim bildigimiz, kendisi ogrenip uzulmesin diye ona soylemedigimiz buyuk bir sir vardi. Onu bilmeden gitti. Hicbir zaman soylemeyecektik zaten ama o kadar buyuk bir sir ki. Hic ogrenemeden gitti diyorum. Hic ogrenemeyecek. Hayatimizdaki gelismeleri hicbir zaman bilmeyecek. Bu hisler geciyor mu arkadaslar? Annemi cok ozluyorum. Iki gun once ruyamda yine cenazesindeydim. Cok agladim. Bir defasinda da dirilip gelmisti. Ilk geldiginde cok sevinmistim. Ama sonra yine aci cekecek diye buruk bir sevince donmustu sevincim. Biliyorum herkesin zamani var, gelince gidecegiz. Ama alisamiyorum annemin yokluguna.
Merhaba,
Öncelikle kaybınız için çok üzgünüm, başınız sağ olsun; merhumenin toprağı bol olsun, toprak incitmesin, huzurla uyusun.

Ben de baba kaybı yaşadım. Ebeveyn kaybı gerçekten zor. Kaç yaşında olursanız olun, anneniz babanız hayattaysa gerçekten şımaracak birileri olan, eteğine kucağına sığınabilecek bir çocuksunuz aslında; anneniz babanız vefat ettiğinde ise yaşınız kaç olursa olsun işte o zaman gerçekten büyüyorsunuz. Ölüm çok farklı bir tecrübe, insanı en çok acıtan da o olsaydı, o da yapsaydı, o da bilseydi hayıflanmaları oluyor. Uzanırken babamın üstümü örtüşü geliyor benim de aklıma, insan ne yapsa hayalinde onunla yapıyor. İnsan ailesini toprağa koyduktan sonra, akıp giden hayata bile kinleniyor; hayat nasıl devam edebiliyor ki? Ediyor işte, hayat devam ediyor.

Bu düşünceler bir süre sizinle olacak, yas sürecindesiniz; daha kaybınız çok yeni, acınız yaranız çok taze. İnanın zamanla insan kanıksıyor. Ölüm gerçeğini kabulleniyor. Ölümü bilmekle yaşamak çok farklı. İnsanoğlu her şeye alışıyor. Alışmazsak, acıdan ölürdük. Yürek yangınınıza ferahlık, size sabır dilerim.

Merhaba,
Öncelikle kaybınız için çok üzgünüm, başınız sağ olsun; merhumenin toprağı bol olsun, toprak incitmesin, huzurla uyusun.

Ben de baba kaybı yaşadım. Ebeveyn kaybı gerçekten zor. Kaç yaşında olursanız olun, anneniz babanız hayattaysa gerçekten şımaracak birileri olan, eteğine kucağına sığınabilecek bir çocuksunuz aslında; anneniz babanız vefat ettiğinde ise yaşınız kaç olursa olsun işte o zaman gerçekten büyüyorsunuz. Ölüm çok farklı bir tecrübe, insanı en çok acıtan da o olsaydı, o da yapsaydı, o da bilseydi hayıflanmaları oluyor. Uzanırken babamın üstümü örtüşü geliyor benim de aklıma, insan ne yapsa hayalinde onunla yapıyor. İnsan ailesini toprağa koyduktan sonra, akıp giden hayata bile kinleniyor; hayat nasıl devam edebiliyor ki? Ediyor işte, hayat devam ediyor.

Bu düşünceler bir süre sizinle olacak, yas sürecindesiniz; daha kaybınız çok yeni, acınız yaranız çok taze. İnanın zamanla insan kanıksıyor. Ölüm gerçeğini kabulleniyor. Ölümü bilmekle yaşamak çok farklı. İnsanoğlu her şeye alışıyor. Alışmazsak, acıdan ölürdük. Yürek yangınınıza ferahlık, size sabır dilerim.
Amin sag olun. Sizin de basiniz sag olsun. Babam oldugunde -babamla aram hicbir zaman iyi olmadi- babasiz cocuklara daha cok uzulmeye baslamistim. Ben bu yasta boyle oksuz hissediyorsam o cocuklar ne yapsin diye dusunmeye baslamistim. Simdi annemi kaybettim. Hisler bambaska. Tarifsiz bir bosluk. Anne cocuk arasinda bambaska bir bag oldugunu simdi daha iyi biliyorum. Mitokondrisi bende kaldi diye kendimi avutuyorum. Icimde o biliyorum, fiziksel olarak da.

6 sene oldu annem gideli. O gittikten sonra hayatım hiç eskisi gibi olmadı güldüm ama o gülüş değildi işte içten içe hep bildim, biliyorum olamazdı eskisi gibi.içim hep buruk ama hayat dönüşüyor değişiyor sizi alıyor başka duygularla yaşamaya alıştırıyor o yüzden zamana bırakmak güvenmek en iyisi en doğrusunu zaman bilecek.sabırlar diliyorum.

Merhaba arkadaslar,

3 ay önce annemi kaybettim. 79 yasina yeni girmisti. Yillardir kronik hastaliklarla ugrasiyordu. En sonunda kalbi yenik dustu. Kendisi de artik pes etmisti. Cok guclu bir kadindi, kadinmis. Simdi daha iyi anliyorum. Yasarken farketmemisim. Hayati cocuklugundan beri zorluklarla gecen, fedakar, cefakar bir kadindi. Kaybettikten sonra anliyorum bazi seyleri. Cenazesinde butun sevenlerini bir arada gorunce, herkesin hayatina nasil da dokundugunu, bu hayata ne kadar iz biraktigini, hepimizi gorunmez baglarla nasil bagladigini.

Annemle hicbir zaman micmic bir iliskim olmadi. Ama simdi 43 yasimda onun koynunu, kokusunu ozluyorum. Koynuna sokulmak istiyorum. 4 yasindaki oglum nasil surekli bana sokulmak istiyorsa ben de annemi ariyorum. Oglumun fiziksel temas istegini daha iyi anliyorum simdi. Halbuki annem yasarken bu his yoktu. Annemi cok ozluyorum. Onun sefkatini, surekli cocuklarini dusunmesini. Oglum hastalandiginda arayip onu soramadigi icin uzuluyorum mesela, abim hastalandi...annem olsa nasil da uzulurdu diyorum. Uzulurdu, endiselenirdi. Bizim icin annem gibi endiselenecek kimse yok. Bu his gitmiyor benden. Kendimi kimsesiz hissediyorum. Depremde bile evinde kalirken oglumla bana yatagini vermisti. Kendi hasta haline bakmadan gece gelip ustumuzu ortmustu. Artik boyle ustumu ortecek kimsem yok. Bunu dusundukce kimsesiz hissediyorum. Bu hissi daha kucuk yasta yasamak zorunda kalan cocuklar icin cok uzuluyorum. Annemizle aramizdaki gorunmez gobek bagi hic kesilmiyormus. Olan her olayda annemi ariyorum. Secimlerde keske oy kullanabilseydi diyorum, ya da basima bir sey gelince bilseydi keske. Bir de malesef sadece bizim bildigimiz, kendisi ogrenip uzulmesin diye ona soylemedigimiz buyuk bir sir vardi. Onu bilmeden gitti. Hicbir zaman soylemeyecektik zaten ama o kadar buyuk bir sir ki. Hic ogrenemeden gitti diyorum. Hic ogrenemeyecek. Hayatimizdaki gelismeleri hicbir zaman bilmeyecek. Bu hisler geciyor mu arkadaslar? Annemi cok ozluyorum. Iki gun once ruyamda yine cenazesindeydim. Cok agladim. Bir defasinda da dirilip gelmisti. Ilk geldiginde cok sevinmistim. Ama sonra yine aci cekecek diye buruk bir sevince donmustu sevincim. Biliyorum herkesin zamani var, gelince gidecegiz. Ama alisamiyorum annemin yoklugunu
Allah sabır versin çok acı ve zor bişey ben yaşamadım ama sizi çok iyi anlıyorum . Şuan bende çok üzüldüm 😭😭

Ben annemi kaybettiğimde 12 yaşındaydım, kardeşlerim daha da küçüktü. Ondan yirmi sene sonra da kanser hastalığı ardından babamı kaybettim. Üç yılı geride kaldı ama hala rüyalarımda babamı iyileştirmek için yollar arıyorum. Biliyorum anne hep daha özel ve öncelikli gibi ve benim de babamla ilişkim olabildiğince zorluydu ama sizin de annenize dair söyledikleriniz gibi ben babamı onu kaybettikten sonra anlamaya başladım. Çocuk yaşta anne gidince babamla geçirdiğim uzun yıllar beni ona daha derinden bağlamış. Terapi alıyorum ve anne konusuna çok giremiyorum ama babamla alakalı her şey beni yakıp geçiyor. Bahsettiğiniz kimsesizliği, artık kimsenin değerlisi olmadığımızı düşünmek bile başlı başına çok acı zaten. Maalesef reçetesi yok, tedavisi yok. Son nefesime kadar babamı anacağım içim acıyarak. Yaşamın anlamsızlığında boğulan biri olarak size de sadece sabır dileyebiliyorum. Sizi anlıyorum...

Başınız sağ olsun çok üzüldüm. Bu yaşadıklarınız ve anlattıklarınız çok acı ama çok normal. Böyle bir şeydir anne kaybı :KK43: Hiçbir şeye benzemiyor. Bir daha böyle sevgi ve bağı bulamıyor insan. Herkes için bu böyle. Uzunca bir süre sonra alışıyorsunuz. Uzuv kaybı gibi düşünün, bir süre sonra o uzvunuz olmadan hayatta kalmaya adapte oluyorsunuz. Bende böyle oldu... ama özlüyorsunuz evet. Bir süre sonra o özlem de sizin bir parçanız haline geldiği için ilk başlardaki kadar acı vermiyor. Yıllar geçtikçe annenizi daha iyi anlıyorsunuz... ve inanın o da aynı şeyleri yaşadı annesini kaybettiğinde ama yine sizi doğurdu, sizi büyüttü sevgi verdi, sizin üzerinizi örttü. Sizinle ağladı yine sizinle güldü... Siz de böyle yapacaksınız evladınız için... Allah evladınızı bağışlasın, sıralı ölüm versin... sonuçta hepimizin gideceği yer. Annenizin ve tüm annelerin mekanı cennet olsun.

Merhaba arkadaslar,

Annemle hicbir zaman micmic bir iliskim olmadi. Ama simdi 43 yasimda onun koynunu, kokusunu ozluyorum. Koynuna sokulmak istiyorum. 4 yasindaki oglum nasil surekli bana sokulmak istiyorsa ben de annemi ariyorum. Oglumun fiziksel temas istegini daha iyi anliyorum simdi. Halbuki annem yasarken bu his yoktu. Annemi cok ozluyorum. Onun sefkatini, surekli cocuklarini dusunmesini. Oglum hastalandiginda arayip onu soramadigi icin uzuluyorum mesela, abim hastalandi...annem olsa nasil da uzulurdu diyorum. Uzulurdu, endiselenirdi. Bizim icin annem gibi endiselenecek kimse yok. Bu his gitmiyor benden. Kendimi kimsesiz hissediyorum. Depremde bile evinde kalirken oglumla bana yatagini vermisti. Kendi hasta haline bakmadan gece gelip ustumuzu ortmustu. Artik boyle ustumu ortecek kimsem yok. Bunu dusundukce kimsesiz hissediyorum. Bu hissi daha kucuk yasta yasamak zorunda kalan cocuklar icin cok uzuluyorum. Annemizle aramizdaki gorunmez gobek bagi hic kesilmiyormus. Olan her olayda annemi ariyorum. Secimlerde keske oy kullanabilseydi diyorum, ya da basima bir sey gelince bilseydi keske. Bir de malesef sadece bizim bildigimiz, kendisi ogrenip uzulmesin diye ona soylemedigimiz buyuk bir sir vardi. Onu bilmeden gitti. Hicbir zaman soylemeyecektik zaten ama o kadar buyuk bir sir ki. Hic ogrenemeden gitti diyorum. Hic ogrenemeyecek. Hayatimizdaki gelismeleri hicbir zaman bilmeyecek. Bu hisler geciyor mu arkadaslar? Annemi cok ozluyorum. Iki gun once ruyamda yine cenazesindeydim. Cok agladim. Bir defasinda da dirilip gelmisti. Ilk geldiginde cok sevinmistim. Ama sonra yine aci cekecek diye buruk bir sevince donmustu sevincim. Biliyorum herkesin zamani var, gelince gidecegiz. Ama alisamiyorum annemin yokluguna.
Annemi 5 yil once kaybettim.sevgimi gosterebilen biri degilim.oyle surekli sarilayim opeyim sevdigimi soyleyeyim yapamadim.annecigimde sen beni istedigin kadar sev gostermedikten sonra ne anlami var derdi.surekli ruyalarimda ona sarildigimi ve onu cok sevdigimi soyluyorum.sanirim icime yer etmis.cok hastalik cekti calistigimdan dolayi hic yaninda olamadim.hep babam yanindaydi.simdi dusunuyorum niye yaninda olmadim niye hep onceligim is oldu.cok pismanim cokkkk.onsuz hayatin hic tadi yok.acisi asla azalmiyor aksine artiyor.cok ozledim cokkkkkkkkkkk.

Annemi 5 yil once kaybettim.sevgimi gosterebilen biri degilim.oyle surekli sarilayim opeyim sevdigimi soyleyeyim yapamadim.annecigimde sen beni istedigin kadar sev gostermedikten sonra ne anlami var derdi.surekli ruyalarimda ona sarildigimi ve onu cok sevdigimi soyluyorum.sanirim icime yer etmis.cok hastalik cekti calistigimdan dolayi hic yaninda olamadim.hep babam yanindaydi.simdi dusunuyorum niye yaninda olmadim niye hep onceligim is oldu.cok pismanim cokkkk.onsuz hayatin hic tadi yok.acisi asla azalmiyor aksine artiyor.cok ozledim cokkkkkkkkkkk.
Basiniz sag olsun. Insan hep yapamadiklarina uzuluyor.

X