Anksiyete

Psikologum bana en mutlu anda bir anda gelir zaten demisti. Nedenini sordugumda bazen sevincten kalbimiz hizlaniyor ya kalbin hizlanmasi dogal olarak beyjn tarafindan farkli algilaniyo o kalp hizlanmasiyla da ani ataklar olabiliyor mutluyken. Ben de citol kullaniyorum 6 aydir. Ilk 20mg sonra 40 kullanmaya basladim bu ay da azaltarak bitiriyorum yurtdisina gidecegim diye mecburi. Sunu soyliyim ilk 2 ay etki etmemis gibiydi sonra etkisi artti ama bu sefer de ben kendi adima konusayim enerjimi emdi diyebilirim. Arada hala anksiyetem oluyor. Yani ilaci kullanmis biri olarak diyebilirim ki ilac elbette cok ise yariyor fakat insanin kendini yavas yavas telkin edebilmesi en etkilisi. Bizim gibiler icin cok zor ama kendimizi sadece biz iyilestirebiliriz.
Sizede çok geçmiş olsun. Evet ilaçlar bir yana insanın kendi kendini de teselli etmesi kendiyle barısık olması şart.

Merhaba hanımlar. Bir konuda sizden yardım almak istiyorum. Eşim son 4-5 aydır anksiyete ile uğraşıyor. Psikologa gitti, pskiyatriye gitti. Tüm kan tahlili vs herseyi temiz çok şükür. Ama sürekli kaygılı. Psikologa gitti doktor kaygı bozukluğu anksiyete dedi ilaç için psikiyatriyeye yönlendirdi gitti aldı 1 aydır citoles 5 mg kullanıyor. İlacı içerken biraz daha iyiydi yani ilk hastalık döneminde ağlıyordu sürekli içinde sıkıntı, gögsünde ağrı sürekli ben neyim ne hastası oldum diye hastalık arıyordu internetten. Doktora kontrole gitti doktor ilaçlara devam dedi. Neyse içiyor fakat son 2-3 gündür yine başladı ilaçlar etki etmiyor mu iyi değilim ben yine başladı gögüs ağrım sıkıntılarım diye. Az önce aradı beni işten sesi ağlamalıklı ne olcak bu halim ne oldu bana diye. Bazen inanılmaz sinirleniyorum gerçekten tahammülüm kalmıyor ama tutuyorum kendimi onu anlamaya çalısıyorum. Yani bu bir atak dönemi sanırım bana göre. Böyle ilaç kullanıp atak geçirenler neler yapıyorsunuz nelerle kafanızı dağıtıp o ağrıları geçiriyorsunuz. Bulmaca, sakin müzik vs hepsini yapıyoruz eşimle. Kitap falan okuyor. Film izliyoruz. Gerçekten iyiydi yine başladı. Ben nasıl yardımcı olabilirim eşime ? Güzelce konusuyorum zamanla bu gelen ataklara bile alıscan umursamıcaksın diye. Baska neler yapılabilir ? Şimdiden çok teşekkür ederim.
Erkekler biz kadınlara göre çok çok hastalık hastasılar..benim eşimde öyle..uyuyamıyordu eşim ben hasta mıyım diye düşüne düşüne psikolojisini bozmuştu uyuyamıyordu..ilaç verdi doktoru bir süre sonra bünye alışınca oda fayda etmedi..en sonunda ne olursa olsun diye kestirip attı şuanda maşallah çok iyi..herşey eşinizin kafasında bitiyor..çok kurarsa daha kötü olacaktır bırakınca bitecek..geçmiş olsun

Erkekler biz kadınlara göre çok çok hastalık hastasılar..benim eşimde öyle..uyuyamıyordu eşim ben hasta mıyım diye düşüne düşüne psikolojisini bozmuştu uyuyamıyordu..ilaç verdi doktoru bir süre sonra bünye alışınca oda fayda etmedi..en sonunda ne olursa olsun diye kestirip attı şuanda maşallah çok iyi..herşey eşinizin kafasında bitiyor..çok kurarsa daha kötü olacaktır bırakınca bitecek..geçmiş olsun
Evet insallah benimde eşimde rahatlar yarına gidecek doktora yine..

Dedikleriniz doğru fakat eşim sürekli internette elinde telefon hastalık bakıyor artık bazen deliresim geliyor. Sinirim bozuluyor. Anksiyeteyide bu şekilde buldu. İlk normal bir baş ağrısıydı gögüs ağrısına döndü sonra bu ney ney derken anksiyete gibi dedi internetten baka baka doktora gitti iyice böyle oldu. Şimdi mesaj atıyor daha kötü bir psikolojik rahatsızlık olmasın ? Yani anksiyetesi var ilaç kullanıyor hala arastırma yapıyor. Bilmiyorum benimde sinirlerim çok geriliyor.
İyi bı terapist bulup terapi ile birlikte süreci yönetin

Merhaba hanımlar. Bir konuda sizden yardım almak istiyorum. Eşim son 4-5 aydır anksiyete ile uğraşıyor. Psikologa gitti, pskiyatriye gitti. Tüm kan tahlili vs herseyi temiz çok şükür. Ama sürekli kaygılı. Psikologa gitti doktor kaygı bozukluğu anksiyete dedi ilaç için psikiyatriyeye yönlendirdi gitti aldı 1 aydır citoles 5 mg kullanıyor. İlacı içerken biraz daha iyiydi yani ilk hastalık döneminde ağlıyordu sürekli içinde sıkıntı, gögsünde ağrı sürekli ben neyim ne hastası oldum diye hastalık arıyordu internetten. Doktora kontrole gitti doktor ilaçlara devam dedi. Neyse içiyor fakat son 2-3 gündür yine başladı ilaçlar etki etmiyor mu iyi değilim ben yine başladı gögüs ağrım sıkıntılarım diye. Az önce aradı beni işten sesi ağlamalıklı ne olcak bu halim ne oldu bana diye. Bazen inanılmaz sinirleniyorum gerçekten tahammülüm kalmıyor ama tutuyorum kendimi onu anlamaya çalısıyorum. Yani bu bir atak dönemi sanırım bana göre. Böyle ilaç kullanıp atak geçirenler neler yapıyorsunuz nelerle kafanızı dağıtıp o ağrıları geçiriyorsunuz. Bulmaca, sakin müzik vs hepsini yapıyoruz eşimle. Kitap falan okuyor. Film izliyoruz. Gerçekten iyiydi yine başladı. Ben nasıl yardımcı olabilirim eşime ? Güzelce konusuyorum zamanla bu gelen ataklara bile alıscan umursamıcaksın diye. Baska neler yapılabilir ? Şimdiden çok teşekkür ederim.
Bir an bunu acaba ben mi yazdim dedim! Benim esim de bu sorunlardan muzdarip ve bu durumu yeni kabullendik artik psikiyatr arayisi icindeyiz. İlac almayi yeni icine sindirdi cunku baska cozumum yok diyor ve ayni ama ayni sizin dediginiz sikayetlerle bogusuyoruz ve hep bana anlatiyor ben de cok ama cok bunaliyorum ve sert ve kotu tepkiler veriyorum artik. Cunku her sabah gece gene soyle oldu diye gozumu acar acmaz basliyor:KK43: bizim neden normal bi gunumuz yok diye agliyorum bazen:KK43: tatile gitmistik o tatil ikimize de zehir oldu. Covid asisi yuzunden kalp sorunlari basladi(doktor kalbin saglam diyor) ama o inanmiyor! Yanimizdaki sezlonglarda tek kolu olmayan bir bey ve esi vardi. Kahkahalarla sakalarla oturuyorlardi. Biz sapasaglam ama yuzumuz bes karis! O an nefret ettim ondan da hayatimizdan da:KK43: sonradan konusa konusa kabullenme seviyesine geldik ama surekli her hafta yeni bir hastalik! Bu hafta bobrek konumuz. Oncesinde tas dusurmuslugu oldugu icin ici cok daraliyor surekli bisiler okuyo internette ve bana sorup duruyor. Ben nerden bileyim? Once ilaca baslasin sonra psikologa da gitmeye ikna ettim. cok stresli bir isi var. Malimiz mulkumuz var isi de birak diyorum ilac alirken. Ama onun endisesiz kalp agrisiz bas titremesiz bir 24 saati icin tum herseyimi vermeye hazirim. Yasamayan bilemez:KK43:( bazen diyorum
Ki kanser olsaydi bari keske. En azindan caresi vardi. Bikac sene cekerdik ama ne oldugunu bilirdik. Bu tam bir iskence:KK43: ankarada iyi bir doktor onerisi olan arkadaslar varsa cok makbule gecer:KK43: hastane degil ama hemen herkese ayni ilac verip yollamasi diil bizim istedigimiz ona uygun biseyler vermwye calisip ilgilenmesi. Ay ne dolmusum sabah sabah:KK43:(

Çok teşekkürler sağolun. Tahmin ettiğim gibi atak dönemi. Amin insallah en beteri bu olsun insallah ne yapalım.. elden ayaktan düşürmesin Allah insallah 🤲🏻 Ama sürekli internetten hastalık bakıyor işte bu huyu beni çileden çıkarıyor artık.
O huyunu bırakmalı.. internete bakarsak grip oldumuzda da öldürüyor bizi.. internetten hastalık arastırmak en büyük hatamız doktora gidip öğrenip ilacımızı içicez mutlu olucaz ☺️🙏

İlk zamanlar sürekli internette araştırması normal bende öyleydim bende panik atak, depresyon, anksiyete bozukluğu vardı 3 yıl ilaç kullandım sonra yavaş yavaş bıraktım.. Ama malesef bu illet hiç geçmiyecek ara ara yoklamaya devam edecek. bunla yaşamayı öğrenicektir zaten kendisi de.. ama zaman lazım biraz.. Sizinde sabırlı olmanız önemli yaşamayanın anlam verememesi normal ama onun elinde değil.. Bu günlerde geçer.

Az önce aradı beni işten sesi ağlamalıklı ne olcak bu halim ne oldu bana diye.
bu bize de kac kere oldu:KK43: 40 yasindaki adam hungur hungur agladi ben neden boyleyim diye. Allahim yasamayan bilmez:KK43: bir de o kadar farkli dusuncelerde insanlariz ki. Ben o sorun ciksin oyle uzuluruz su an neden canimizi sikalim modundayim. Bi hastaligim varsa doktor doktor gezeyim neden bosuna cekeyim kafasindayim. Ama onun icin doktora gitmek ve ilac almak inanilmaz bir yuk! COVİD bizi mahvetti. Zaten ara ara olurdu ama bu kadar kotu diildi. Once covid olcam korkusu sonra asi oldum ama asi benim kalbimi vurdu endisesi. Hayatimiz bitti :KK43:( insallah iyi bir doktor bulup ilaclarini alinca duzelir.
Hanimlar cocuklariniz mukemmelliyetci ise, herrseyi kafasina takan hassas bir cocuksa lutfen bastan elini birakmayin ve cocukkenden bu durumun ustune gidin. Esim ben cocukken de boyleydim diyor. Sinavdan yuksek alamayinca hirsimdan kitap parcalardim diye anlatir. Hersey mukemmel olmali! Ailesi ilgilenmemis. Yatili okullar falan(bir de egitimli meslek sahibi insanlar) simdi karsimizda bir enkaz var ve toparlamaya ugrasiyoruz. Cocuklarinizda basliyor aslinda kaygi bozuklugu:KK43: ama yaslaninca iyice baska sorunlarla daha ciddi hallete burunuyor. Lutfen ihmal etmeyin. Annem beni doktora erken yasta gonderseydi cocuklugumu bilirdim belki diyor koca adam:KK43: rabbim caresini versin bi an once insallah:KK43:

Bende anksiyete panik atak tedavisi goruyorum size en büyük tavsiyem eşinize sımsıkı sarılın o an yanindayim diyin baska bisi demeyin Allah razi olsun eşimden bir gün of demedi işteyse bile koşup geldi bu ancak sizin sayenizde kontrol altina girecek ve ilaclari düzenli alsin gerekirse doz yükseltme yapsin doktora danisarak ve ilac arti terapi en sağlıklısı.Size tuhaf gelebilir ama ataklar dolunay zmani nükseder suan atak gecirmesi normal ☹️
Şu mesajinizi görünce ağladım
Şuan tedavi görüyorum yeşil reçeteli ilaç kullaniyorum
5 ay oldu tedaviye başlayalı
Kimse destek değil :KK43: eşim bile ilaç icerek kendimi daha fazla hasta ettim diye azarlıyor beni :KK43:
Dr kontrollerim hep kavga gürültü
Artık tedavi olmakta istemiyorum
Şımarıkmışım gibi davraniliyor
5 farkli antidepresan kullanıp nasıl şımarıklık yapıyorum acaba

Ben Ağustos ayında eşiniz gibi olmuştum aynı, yolda yürürken bile “aha şimdi bayılacağım galiba” diye kendimi dinliyordum sürekli, o derin kaygının içinde boğuluyordum resmen ve tam o dönem tatil planımız vardı; eşime yalvardım beni bırak sen arkadaşlarınla git ben çok kötüyüm diye, tabii saçmalama dedi :) aynı gün balkonda çay içerken tamam dedim ya, ben bıktım bu durumdan, dinlemeyeceğim kendimi ayılacak mıyım bayılacak mıyım ne olursa olsun gidelim şu tatile 😂 ilk gün havuza bile girmekte zorlandım ama üstüne gide gide, tatilde baya toparladım. Eve dönünce psikayrist, psikolog ile eş zamanlı görüştüm, hala görüşüyorum tedavim bitmek üzere.

Bu hastalıkta en önemli şey düşüncelerden korkmamak bence psikologum “ya olursa?” kaygımın üzerinde çok konuştu benimle, en kötüsü de olabilir, oldu say “ne olur peki?” diye sorular sorarak korkularıma mantıkla yaklaşmamı sağladı. O anksiyete halinde tahmin ettiğin şey her neyse beyin onu gerçekmiş gibi algılıyor, küçük bir göğüs ağrısı (stresten mesela) aha kalp krizi geçiriyorum diye korkuya sebep oluyor ve buna ciddi ciddi inanıyorsun, kabus gibi.

Bence eşinize anlayışla yaklaşın, evet sizin için de çok zor ama inanın bu duygu cehennem azabı gibi, şu çektiklerimiz inşallah öbür tarafta günahlarımızdan düşer. 😀 kaygının ötesinde ruh acı çekiyor resmen, o huzursuzluğu tarif bile edemem.

Ama güzel olan şu ki; hiç bir anksiyete sonsuza dek sürmez, mutlaka geçer biraz yıkar geçer ama geçer, geçtiğinde eşinize verdiğiniz destekle bağınız bile güçlenir 🧡 çünkü ben hiç unutamıyorum o dönemlerimde kim kol kanat gerdi, kim kanadımı kırdı.

Çok geçmiş olsun.

Kimse destek değil :KK43: eşim bile ilaç icerek kendimi daha fazla hasta ettim diye azarlıyor beni :KK43:

Gel sarılalım 🤗 yalnız değilsin asla, bunu yaşamayan “şımarıklık” olarak algılıyor, Allah onlara göstermesin, ne diyeyim, bildiğin cehennem azabı gibi bir şey. Onların davranışları yüzünden tedavini aksatma sakın, anksiyete tedavisi en kolay ruhsal bozukluklardan biri. Ağustos ayında nefes alamıyordum, elim kalbimde geziyordum, şu an 5 mg’lık ilaç ile bırakma evresine girdim, ilaçtan ziyade terapiler bana çok iyi geldi, birinin seni anlaması, “ben yanındayım” demesi öyle değerli ki. Bunu yaşayan insanlar olarak bizde senin yanındayız 🧡

Unutmayalım ki geçici, en derin anksiyete çukurundayken bile kendime hep bunu hatırlattım. Daha önce geçti, yine geçecek. Bu duyguya sıkı sıkı tutunmak bana hep iyi geldi, sana da iyi gelsin. Youtube’dan bir kaç tane influencer’ın videolarını izledim, biri Selin Yağcıoğlu… Diğeri Tuana diye bir kızdı soyadını hatırlamıyorum. Ne kadar derin bir anksiyete yaşamışlar, ama şu an ne güzel toparlamışlar. Biz neden başaramayalım? Kendine inan ve güven, en değerli sensin.

Benim psikayatrm cok iyiydi ilac verip gonderen cinsten değil beni dinledi sonra esin burdyasa gelsin iceri dedi ve ona hastaligi anlatti ben sadece sakinlestirici ilac verebilirim ama sen iyilestirebilirsin dedi onun elinden tut ve sorgulama o an empati yap dedi sadece güvende oldugunu hissettir dedi gercekten bu ionusma cok faydali oldu sizin icin çok üzüldüm şuan çünkü bu lanet hastalik desteksiz cekilmiyor rabbim yardimciniz olsn sifa versin insallah bir gün esiniz anlar sizi 😥 Panik atakta diye yabanci bi yazarin kitabi var inanilmaz etkili kesinlikle alin okuyun size cok iyi gelicek bol bol nefes egzersizi yapin müthiş rahatlatiyor hatta sıkıntıya dustugunuzde yazin bana özelden o an da.Ben size destek olurum ❤️

Yaklasik bir yil oldu ayni sorunu yasadim.
Kendimde bir sey gordukce hastalik aradim.
Psikologa gittim ancak ilac kullanmadim.
Doktor kontrollerimde fiziksel bir sorun cikmayinca kabullendim.
Suan anksiyete belirti verse bile baska bir hastaliga baglamadigim icin daha rahat atlatiyorum.
Baska bir rahatsizliga bagli olmadigina ikna olmasi lazim esinizin.

Son düzenleme:
Bir an bunu acaba ben mi yazdim dedim! Benim esim de bu sorunlardan muzdarip ve bu durumu yeni kabullendik artik psikiyatr arayisi icindeyiz. İlac almayi yeni icine sindirdi cunku baska cozumum yok diyor ve ayni ama ayni sizin dediginiz sikayetlerle bogusuyoruz ve hep bana anlatiyor ben de cok ama cok bunaliyorum ve sert ve kotu tepkiler veriyorum artik. Cunku her sabah gece gene soyle oldu diye gozumu acar acmaz basliyor:KK43: bizim neden normal bi gunumuz yok diye agliyorum bazen:KK43: tatile gitmistik o tatil ikimize de zehir oldu. Covid asisi yuzunden kalp sorunlari basladi(doktor kalbin saglam diyor) ama o inanmiyor! Yanimizdaki sezlonglarda tek kolu olmayan bir bey ve esi vardi. Kahkahalarla sakalarla oturuyorlardi. Biz sapasaglam ama yuzumuz bes karis! O an nefret ettim ondan da hayatimizdan da:KK43: sonradan konusa konusa kabullenme seviyesine geldik ama surekli her hafta yeni bir hastalik! Bu hafta bobrek konumuz. Oncesinde tas dusurmuslugu oldugu icin ici cok daraliyor surekli bisiler okuyo internette ve bana sorup duruyor. Ben nerden bileyim? Once ilaca baslasin sonra psikologa da gitmeye ikna ettim. cok stresli bir isi var. Malimiz mulkumuz var isi de birak diyorum ilac alirken. Ama onun endisesiz kalp agrisiz bas titremesiz bir 24 saati icin tum herseyimi vermeye hazirim. Yasamayan bilemez:KK43:( bazen diyorum
Ki kanser olsaydi bari keske. En azindan caresi vardi. Bikac sene cekerdik ama ne oldugunu bilirdik. Bu tam bir iskence:KK43: ankarada iyi bir doktor onerisi olan arkadaslar varsa cok makbule gecer:KK43: hastane degil ama hemen herkese ayni ilac verip yollamasi diil bizim istedigimiz ona uygun biseyler vermwye calisip ilgilenmesi. Ay ne dolmusum sabah sabah:KK43:(
Esiniz bobrek tasi dusururken U....-K ilacini kullandi mi?
Bobrek tasim vardi ve bana o ilac verildi. Ve ben o ilac yuzunden anksiyete hastasi oldum. Ilk panik atagimi o ilac yuzunden geçirmiştim
Eger o ilaci kullanmış ve o zaman baslamissa aklina devamli bobrek gelecektir bende de oyle olmustu.
9 mm bobrek tasi düşürüp kurtuldum sanmistim ama birkac gun once malesef tekrar 4 mm bir tasin olustugunu ogrendim ve bana yine bu ilac tavsiye edildi. Tabi ki almadim.

Çok geçmiş olsun Aman Allah korusun öyle demeyin kanser falan bilemezsiniz… Allah yazmasın. Evet sizide ben iyi anlıyorum. Ben burada yazdığım gibi eşime söyleyemiyorum çünkü ilk zamanlar hüngür hüngür ağlıyordu. Sürekli moral konusması yapıyordum eşim yine başlayınca içimde yeter diye kızsamda yine iyiydim. Mesela eşime dedim böyle olunca hemen bulmaca çöz, müzik dinle yuruyus yap. Eşim bunlarla iyi olduğunu söyledi mesela. Hala sakinleştirici müzikler dinler uyuruz. Bu bir dönem ve geçecek. Arkadaşta yazmıs ya erkekler daha bebek gibi ilgi istiyor. Çok şükür en kötüsü bu olsun ne yapalım. Sizinde hakkınızda hayırlısı kendinizi üzmeyin, sinirlenmeyin. Tez zamanda geçer inşallah eşinizin bu dönemi.

İlk zamanlar sürekli internette araştırması normal bende öyleydim bende panik atak, depresyon, anksiyete bozukluğu vardı 3 yıl ilaç kullandım sonra yavaş yavaş bıraktım.. Ama malesef bu illet hiç geçmiyecek ara ara yoklamaya devam edecek. bunla yaşamayı öğrenicektir zaten kendisi de.. ama zaman lazım biraz.. Sizinde sabırlı olmanız önemli yaşamayanın anlam verememesi normal ama onun elinde değil.. Bu günlerde geçer.
İnsallah geçer inşallah. Sizede çok geçmiş olsun. Hayat bir şekilde devam ediyor en kötüsü bu olsun.

bu bize de kac kere oldu:KK43: 40 yasindaki adam hungur hungur agladi ben neden boyleyim diye. Allahim yasamayan bilmez:KK43: bir de o kadar farkli dusuncelerde insanlariz ki. Ben o sorun ciksin oyle uzuluruz su an neden canimizi sikalim modundayim. Bi hastaligim varsa doktor doktor gezeyim neden bosuna cekeyim kafasindayim. Ama onun icin doktora gitmek ve ilac almak inanilmaz bir yuk! COVİD bizi mahvetti. Zaten ara ara olurdu ama bu kadar kotu diildi. Once covid olcam korkusu sonra asi oldum ama asi benim kalbimi vurdu endisesi. Hayatimiz bitti :KK43:( insallah iyi bir doktor bulup ilaclarini alinca duzelir.
Hanimlar cocuklariniz mukemmelliyetci ise, herrseyi kafasina takan hassas bir cocuksa lutfen bastan elini birakmayin ve cocukkenden bu durumun ustune gidin. Esim ben cocukken de boyleydim diyor. Sinavdan yuksek alamayinca hirsimdan kitap parcalardim diye anlatir. Hersey mukemmel olmali! Ailesi ilgilenmemis. Yatili okullar falan(bir de egitimli meslek sahibi insanlar) simdi karsimizda bir enkaz var ve toparlamaya ugrasiyoruz. Cocuklarinizda basliyor aslinda kaygi bozuklugu:KK43: ama yaslaninca iyice baska sorunlarla daha ciddi hallete burunuyor. Lutfen ihmal etmeyin. Annem beni doktora erken yasta gonderseydi cocuklugumu bilirdim belki diyor koca adam:KK43: rabbim caresini versin bi an once insallah:KK43:
Dedikleriniz o kadar doğru ki. Eşim çocukluğundan beri hep birşeylerle uğraşmış. En sonda isim buldu kendine şimdi hastayım hastayım diyor. Ben eşimden daha hastayım fakat alıstım kaygı bozukluğum, okb var ama kendi kendimim doktoru gibiyim zamanla alıstım. Ha hala devam ediyor bazı seyler ama onlarla yasamayı öğrendim artık. Buda takıntı işte diyorum geçiyorum.

Yaklasik bir yil oldu ayni sorunu yasadim.
Kendimde bir sey gordukce hastalik aradim.
Psikologa gittim ancak ilac kullanmadim.
Doktor kontrollerimde fiziksel bir sorun cikmayinca kabullendim.
Suan anksiyete belirti verse bile baska bir hastaliga baglamadigim icin daha rahat atlatiyorum.
Baska bir rahatsizliga bagli olmadigina ikna olmasi lazim esinizin.
Eşim ilacı ilk kullandığında mutluydu şükür ama yine atak başlayınca ilaç fayda mı etmedi diyor gidiyor baska hastalık arıyor kendine. Anksiyete var evet kabullendi ama hala arıyor.

X