Anksiyete yüzünden hayatını yaşayamamak?? Benim gibi olanlar var mı?

zeynepasyaa

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
6 Mart 2024
39
4
25
Arkadaşlar anksiyetem çok ileri düzeyde. Terapi alıyorum bir buçuk aydır ama 2 senedir bu durumla yaşıyorum. Ve hayatım değişti. İlk yoğun bir şekilde depresyon ve anksiyete yaşadığımda üniversite 4. Sınıftım. Hatta ara tatilde eve gelmiştim ve bir daha gitmek istemedim. Okulu bırakıcam ya da uzaticam dedim. Otobüse binip başka bir şehire gitmek yurtta. kalmak korkunç zor geliyordu. Sonra zorla da olsa bi sekilde bitirdim. Ardından mezuniyetim vardı ama gitmeden önceki gece ailemle gidicek olmama rağmen panik atak geçirdim ve gitmekten vazgeçtim. Sosyalliğim sıfır, kimseyle buluşmak telefonda konuşmak bile istemiyorum. Şimdi de yıllardır sevgili olduğum çok sevdiğim kişiyle bol panik ataklar arasında nişanlandım. Ama düğün ya da evlilik gibi yeni bir şeyler beni yine sıkıştırmaya başladı. Nişanlımdan çok uzaklaştım, yine yapamayacağım gibi hisler geliyor bana. Yine bahaneler bulmaya başladım. Yeterince yakışıklı mı? Beni hak ediyor mu? Onu yeterince seviyo muyum? Ya beni aldatırsa? Gibi şeyler.. Ailesi beni çok seviyor çok el üstünde tutuyor mesela ama onlara bile bi kulp bulabilirim. Çok mutsuzum 😔 benim gibi olan varsa dertleşmek istiyorum ya da bunu bir şekilde atlatan var mı?

İleri düzeyde anksiyete sadece terapi ile tedavi edilecek bir sorun değil maalesef. Psikiyatrik yardım almalısınız. Yanında terapi de şahane olur ama sadece terapi çözmez sorununuzu.
Doktorum da ilaca başlamamı istiyor ama ben korkuyorum. ilaçlar için söylenen o kadar kötü şey var ki

Arkadaşlar anksiyetem çok ileri düzeyde. Terapi alıyorum bir buçuk aydır ama 2 senedir bu durumla yaşıyorum. Ve hayatım değişti. İlk yoğun bir şekilde depresyon ve anksiyete yaşadığımda üniversite 4. Sınıftım. Hatta ara tatilde eve gelmiştim ve bir daha gitmek istemedim. Okulu bırakıcam ya da uzaticam dedim. Otobüse binip başka bir şehire gitmek yurtta. kalmak korkunç zor geliyordu. Sonra zorla da olsa bi sekilde bitirdim. Ardından mezuniyetim vardı ama gitmeden önceki gece ailemle gidicek olmama rağmen panik atak geçirdim ve gitmekten vazgeçtim. Sosyalliğim sıfır, kimseyle buluşmak telefonda konuşmak bile istemiyorum. Şimdi de yıllardır sevgili olduğum çok sevdiğim kişiyle bol panik ataklar arasında nişanlandım. Ama düğün ya da evlilik gibi yeni bir şeyler beni yine sıkıştırmaya başladı. Nişanlımdan çok uzaklaştım, yine yapamayacağım gibi hisler geliyor bana. Yine bahaneler bulmaya başladım. Yeterince yakışıklı mı? Beni hak ediyor mu? Onu yeterince seviyo muyum? Ya beni aldatırsa? Gibi şeyler.. Ailesi beni çok seviyor çok el üstünde tutuyor mesela ama onlara bile bi kulp bulabilirim. Çok mutsuzum 😔 benim gibi olan varsa dertleşmek istiyorum ya da bunu bir şekilde atlatan var mı?
Ben de az önce anksiyetem için konu açtım. Anksiyete olmayanlar bunun çok kolay olduğunu falan sanabilirler ama değil. Kafanda dönen o kadar fazla düşünce oluyor ki (hepsi de olumsuz) kafayı yiyecek gibi oluyorsun. Ben de bir kaç gün önce panik atak geçirdim. Ama benim sınav döneminden dolayı. Allah yardımcın olsun

Doktorum da ilaca başlamamı istiyor ama ben korkuyorum. ilaçlar için söylenen o kadar kötü şey var ki
İlaçlar için söylenen ordan burdan duyduğunuz şeylere doktorun söylediklerinden daha çok inanıyorsanız diyecek bir şey yok.

Her ilacın yan etkisi vardır, fayda analizi yapılır ona göre üretilir ve piyasaya sürülür. Kalp hastası olsanız kalp ilacı almayı mı reddedecektiniz zararı var diye?

Anksiyete ilaçsız geçmez ilaçlarda öcü değil herkesin her dediğine bakma....
Benimde var ileri düzey değil şükür...
Ama bi arkadaşımın aşırı ileri 5 gün uykusuz gezmiş bu hastalık yüzünden uykusuna takıyor oda sürekli.

Ben de az önce anksiyetem için konu açtım. Anksiyete olmayanlar bunun çok kolay olduğunu falan sanabilirler ama değil. Kafanda dönen o kadar fazla düşünce oluyor ki (hepsi de olumsuz) kafayı yiyecek gibi oluyorsun. Ben de bir kaç gün önce panik atak geçirdim. Ama benim sınav döneminden dolayı. Allah yardımcın olsun
Teşekkür ederim senin de. Hangi sınava hazırlanıyosun?

İlaçlar için söylenen ordan burdan duyduğunuz şeylere doktorun söylediklerinden daha çok inanıyorsanız diyecek bir şey yok.

Her ilacın yan etkisi vardır, fayda analizi yapılır ona göre üretilir ve piyasaya sürülür. Kalp hastası olsanız kalp ilacı almayı mı reddedecektiniz zararı var diye?
Haklısınız, anksiyetem olduğu için ağrı kesici bile içmekte zorlanıyorum bu reddedişim bundan dolayı aslında 🥺

Anksiyete ilaçsız geçmez ilaçlarda öcü değil herkesin her dediğine bakma....
Benimde var ileri düzey değil şükür...
Ama bi arkadaşımın aşırı ileri 5 gün uykusuz gezmiş bu hastalık yüzünden uykusuna takıyor oda sürekli.
En çok gece geliyor zaten uykudan uyandırıyor yaşamayan bilemez size de şifalar dilerim..

Uzun süreli tedavi lazım neyi ne tetikliyor ne kadar sürüyor gerçek tek sorun panik atak ve anksiyete mi yoksa başka bir sorunun sonucumu daha başka birseymi var kişilik bozukluğu takıntı çocukluk travmasi özgüven eksikliği doktor bulur o bulacak çok iyi uzman uzun süreli tedavi gerekli.Ben kontrol altına aldım bende travma kaynaklı idi uzun yıllar sürdü bitmiyor baş edecek hale geliyorsun sadece.Kendinde kendine destek olmalısın ilaç tedaviside gerekebilir uzman desteği önemli ben devlet hastanesi ile halletmedim orası zaman olarak yeterli değildi iyi bir uzman arastirmalisin ileri derece anlattiklarin yani para da harcayacaksin işin açığı ben böyle düşünüyorum iki ilaç iç iki terapi al herkese yetmez malesef

Hep böyle ne istediğini bilmeyen biri miydin? Ben de öyleyim de acaba doğuştan mı geliyor merak ediyorum.bir şeyi sorgusuz sualsiz sadece isteyen insanlar o kadar garibime gidiyor ki.birini takıntılı derecede sevmek, kafayı yiyecek kadar çocuk istemek vb. Ben de senin gibi ne istemem gerektiğini bile düşünüp duruyorum.

Belki istediğin hayat bu değildir. Yetiştirilme tarzı olarak aileden uzakta okumak sana zor gelmiş olabilir. Nişana ve evliliğe henüz hazır hissetmiyor olabilirsin, belki o adam doğru kişi değildir bilinçaltın tepki gösteriyordur. Önce bir sakinleş bir şey seni mutlu etmiyorsa onun üzerine düşün.

bende çok zor günler yaşadım, ilaç tedavisine başladım. ilaçlarımı almazsam hayatım zindan oluyor binbir tane soru geçiyor kafamdan, hayatımı yaşayamıyorum. ilaçlar çok iyi geliyor ve ben bir daha bırakmayı düşünmüyorum.

Ben de pandemide hem hastalık korkusu hem agir is yükü sebebiyle anksiyete teshisi aldim hatta psikologum ilac kullanmamin iyi olacagini söylediğinde psikiyatriste gittim ilac da kullandim bu süreci terapi ile destekledim
Simdi size de benzer sekilde yaklasmis terapistiniz. Lütfen uzman görüşünü dikkate alin dusundukleriniz cok fazla detay iceriyor ama gerçeklikten uzak da olabilir.
Bir de kendi adima biri beni sıkıştırdığında yine kaygilarim.artiyor çünkü kendimi biliyorum kafam rahatsa on işim de olsa yaparım o yuzden de kaygiyi arttiran faktorlerden uzak durmaya çalışıyorum.
Siz de adam hakkinda kotu düşünmek yerine bu dusuncelerin ne kadari somut delile dayaniyor ve gerçekçi? Evlenmek zorunda değilsiniz ne istediginize net olarak karar vererek ilerleyin derim. Kim ne istiyor diye degil ben ne istiyoruma odaklanin

Canım anksiyete geldiği zaman
4-7-8 nefes egzersizi var bunu mutlaka yap. Evrim balıkçı var YouTube de videolarını izle cok fayda görürsün

Merhabalar, bende ankisiyete ve depresyon icin tedavi aldim 4-5 yil. Belki sizin kadar ileri duzeyde degildim tam olarak bilemiyorum ama ilaclarin cok yardimi dokundu bana. Korkulacak bir yanlari yok ki aksine cok rahatlatmislardi beni. Bununla beraber annemde de panik atak gorulmeye baslamisti ve bu sebeple evden disari cikamamisti bir sure hic bir sekilde. Kapinin onunde bayilacak gibi oluyordu her cikmaya calistiginda, o da ilac tedavisi gordu. Yalniz ilaclar sadece sizi birazcik rahatlatir ve o dusuncelerinizi hafifletir, gerisi sizin elinizde. Kendinizi cesaretlendirmelisiniz bazi seyleri yapmak icin. Inaninki hic bir sey korktugunuz ya da kaygilandiginiz kadar kotu olmuyor.

X